N°. 103. Maandag den 23 December. 1844 GOESSCHE C O U K A N T. NIEUWSTIJDINGEN. De uitgave tlezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Pres per Kwartaal is_/"i,75; franco per Post I.Qo. 1 Gewone Adverteutien worden a 20 ets, de regel geplaatst Geboor te-, Huwelijks- en Dondherigler" van 1 (5 regels a 1,20. SwitscrJaiib. Berlijn, den 14 December. Heden, des morgens vroeg, is de hoogverrader Tschechter dood gebragt. Gisteren namiddag was hem door den president van den kamer - geregtelijken -crimineel -senaat, Heer van Kletstvergezeld door den kamergerigtsraad van Al vcnslcbendie het onderzoek bestuurd haden van den predikant Bult man 11het door Z. M. bekrach tigde doodvonnis bekend gemaakt. De crimineel-se naat van het karoergerigt had namelijk den 19 Septem ber in eersten, en de opper-appèls senaat den 26 Oc tober in tweeden aanleg uitspraak gedaan dat Tschech als schuldig aan hoogverraadmet verlies der nationale epearde verlies van alle burgerlijke eer verbeurdver klaring van zijn vermogenen met den dood te straf fen was; dat hij naar de- regtsplaats gesleept en .aldaar met het rad van boven af ter dood gebragt moest wor den. Z. M. de Koning had den 10 dezer maand het vonnis met deze verzachting bekrachtigd, dar, met weg lating van het naar de regtplaats slepen de misdadiger met de bijl ter dood gebragt zou worden. Heden mor gen ten vier ure is Tschech uit de gevangenis der Huis voogdij, onder geleidde van kavallerie en gendarmen, naar Spat.dau vervoerd, en het vonnis aldaar aan hem ten uitvoer gebragt. De reden waarom het vonnis te Spandau en niette Berlijn waar de schuldige gevangen zat en waar de misdaad gepleegd geworden was, ren uitvoer gelegd is, wordt in een berigruitPotsdam opgegevenwaar in aangemerkt wordtdat reeds voor verscheiden jaren bij uitdrukkelijk bevel Ixpaald geworden was, dat voortaan gcene doodstraffen meer in de residentie uit gevoerd mogten worden. Uit Spandau zelf wordt onder dagteekening van den 14, (in de Dnsseldorfer Ziitung) her volgende geschreven. Tschcchs dochter was voor cje uitvoering der dood straf niet meer van haren vader weg te brengenzij was in de havtstochtelijkste gemoedsbeweging de va der daarentegen toonde de koelste gelatenheid. Toen liet meisje in het noodlottig tijdstip aan zijnen hals g.klemd hing, zeide hij: „Wij zien elkander weder, Bertha.'''' Ten 8| uur is de doodstraf, in tegen woordigheid van ettelijke honderd menschen, voltrok ken. Tschech beklom met afgemeten stappen het scha votkalmte en bedaardheid lag in de uitdrukking zij ner gelaatstrekken; hij zelf ontkleedde zich zonder te dulden, dat de bedienden dés beuls hem naderden leg de zelfs liet hoofd op het blok en op deze wijs boet te hij, volgens uiispraak van den tijdeliikcn regeer, eene vreeslijke misdaad met zijn leven. God, de al- baimhanige zij zijner ziele genadig!" Keulen, den 14 December. De Heeren Joest en Zonen groothandelaars alhierhet aanzienlijkste han delshuis der Rijnlanden., zijn inderdaad voornemens, om., niet het volgende jaar, eene rcgtstreeksche ree- derij naar de West Indien te openen en wel voorloo pt slechts mer twee schepen. Of dit voornemen uit gevoerd zal worden, hangt alleen daarvan af, dat ons ministerie van financiën den ondernemers zekere tol- begunsttingen op de door hen in te voeren ruwe sui ker bewillige en dit voir'oopig slechts voor 10 jaren, of hun toesta eene som tot schadeloosstelling in eens af, waartoe zij aanvraag gedaan hebben. Trier, den 3 December. De Pacha van Egypte, die door alle mogelijke middelen den Europeschen land bouw in het Óósten tracht in re voeren zekerheid bekomen hebbende, dat het Arabische paard hoe uit muntend ook onder het zadel te zwak is voor de werkzaamheden van den landbouw, heeft uit Europa 16 hengsten van het schoonste ras ontboden, om niet alleen paarden van weelde te verkrijgen maar ook eene soortdie geschikt is 0111 den grond te b-nverken. Ten gevolge ran onderhandelingen inct den Biron von Tanbcnlutmopperstalmeester van den Koning van Wurtemberg, daarover aangeknoopt, zullen die heng sten naar Alexandrie vertrekken. België» Brussel, den 18 DecemberDe Koninklijkeaka- demie van wetenschappen en schoone letteren alhier heeft den t4 dezer, hare gewone jaarlijksehe verga dering gehouden, waarin de medailles voor de bekroonde prijsvragen zijn uitgedeeld, als: de gouden medaille aan den heer Verlorente Utrecht, wegens zijne ver handeling over den bloedsomloop bij de insecten. - De Sociélé de Médec'tne pratiquete Antwer pen, heeft, in hare zitting van deze maand, tot cor responderend lid benoemdden beer J. J. Sasmed. doctor en officier van gezondheid der eerste klasse, te Amsterdam. Voor drie dagenzoo meldde eergisteren een blad, beeft men drie soldaten uit de policie-zaal der kazerne van St. Elisabeth moeren halenuit hoofde der hevigheid van de koude. Een der drie was van koude gestorven. De andere twee zouden ongetwij feld hunnen'wapenmakker gevolgd zijn, hadden zij er nog vier-en-twiniig uren moeten verblijven. De straf moest vier dagen duren. ^cbcvifttibett» Amsterdam den 19 December. Met genoegen verneemt men dat onze stadgenootde Heer Pieter Schelt etnaPhil. Theor. Magistr. en Litt. Human Doctorop den 10 November dezes jaars benoemd is tot Lid van' het Oudheidkundig Genootschap van Griekenland, te Athene. Gorinchem, den 18 December. Gisteren morgen is de bouwvallige en uit dien hoofde sedert eenigen tijd buiten gebruik gestelde hervormde kerk binnen deze stadnadat alvorens het fraaije en welluidende orgelbenevens de banken en stoelen daaruit waren genomen, in liet openbaar aan den meestbiedende voor afbraak' verkocht en voor eene som van zes duizend een honderd en tien gulden toegewezen aan Frans Meertmr. metselaar en aannemer binnen deze stad. Onder dezen koop waren echter niet begrepen de p- e- diksmel de koperen koorhekken en de grafsteden van de Hij. van Arkclvan Pu Jen rode en van der Does^ welke, naar wij vernemen weder in de nieuw te hou wen kerk zuilen geplaatst worden. De afbraak en opruiming zal met half April aanstaande moeten vol- bragt zijn. De nu af te breken kerk is een zeer oud gebouw als zijnde, naar men wil, in het jaar 1263 door Jan van Ar keibijgenaamd de Sterke, gestichtden derden Zondag na Paschen van dat zelfde jaar inge wijd, en aan den H. Martinusbisschop van Tours, en den H. Vincenttoegeneiligd. Het gebouw rust van binnen op zeventien pilaren, en is voorzien van eenen tamelijk hoogen en dikken torenop welken de kap eerst in het jaar 1517 gezet werd. Deze laatste zal echter niet afgebroken maar de nieuwe kerk vermoedelijk daartegen aangebouwd worden. Men vindt de kostbaarheden welke deze kerk voor de hervorming bevatte als anderzins vermeld in net Aardrijkskundig Woordenboek der Nederlanden door A. J. van der Aa Dl. IV. bl. 67S 681. Groningen den 20 December. Men nvldt uit Ezinghe van den 18 December: Eene treurige berinnering van hef ijs heeft dezen dag onze dorpgenooten getroffen, door het vinden van het lijk van Jan Bernardus Lasthuisknecht van den grutter G. H. Smith alhier. Deze jongeling, oud bijna 18 jaren, ging den 5 dezer maand jl.des ach termiddags omstreeks 3 uur, op schaatsen met eene slede naar het nabijgelegen dorp Garnvvertom aldaar eenige bestellingen te doen. Op reis zijnde, had hij nog het geluk van een kinddat door ijs geraakt was, mede te helpen redden. Dit voorval hield hem cenitren tijd open het ging dns verder tegen den avond. Hij zette echter zijnen togt voor, en kwam zonder verder oponthoud te Garmvert aan. Het ijs was toen hij ons anders vrij sterkmaar er waren veel rogt- of windgaten Cwakken) en wel voornamelijk aan den oostkant van het Aduardtrdiep. Op zijne reis moest hij hier tnsschen door, 't geen herin bij het heen gaan gelukte, maar op de terugreis is hij in een van die windgaten geraakt, en heeft alzoo zijn jeugdig leven moeten eindigen.. Goes, den 23 December. Li. Zarurdag in den voormiddag, omstreeks elf ure, heeft het volgend treurig ongeluk plaats gehad aar. het veer tusschen YVolfaartsdi'k en Cortgene, ondanks de koene bera denheid daarbij aan den dag gelegd. Op het evengeutéld tijdstip was de veerboot van VVolfaartsdijkbeladen met houtwaren en bemand met twee knechts van den veerman.Cornells 1'olhoek, zijnde Digru/i van de Kreekeoud 22 jaren en David Verreeke oud 18 jarenvergezeld van Adriaan Klcmkerkc oud at jaren, oudste zoon van den timmerrtian Go- vert Klcmkerkcalhier woonachtig de haven van VVolfaartsdijk uitgeroeidde sterke oostewind en nog gaande vloed, bij vrij hol water, drongen de boots- gasten om aanvankelijk onder den Zuid-Bevelandschen wal uit te roeijenom daarna den oversteek te doen; doch bij of onder het afhouden, rolde het waterover het boerd in de veerboot, en nu dwars-zee geraakt schepte het, van onder de doften over den achtersteven uitstekend hout, water, en deed na weinige oogen- blikken de boot omslaanhet hout geraakte gedeeltelijk los en drijvend, waaraan zich van de Kreeke cn Klem» kerke vastklemden terwijl Verreeke zich tegen de boot op bet overige nog daarin beklemde hout, zooveel mogelijk boven water hield. Aan den Z.-Bevelanlschen wal bespeurde men niets; maar bij de heldere lucht bragt de sterke wind hetnood- geschreeuw tot den Cortgeenschen havendijk over, waarop zich toen de veerman van Cortgene, Jan Schippersen zi'jfi knecht Jan van Gelderonder het dragen van het goed van een' zoo even overgebragten etl hun naar het dorp voorgaanden passagierbevonden. Jan Schippcrss hoorde zulks het eerst; aanstonds wierp deze zijne vracht tegen den grond, de achter-hem ko mende van Gélder deed hetzelfdeheiden ijlden naar 'tschor terug, en voeren met hunne boot van den Cortgeenschen wal de andere boot te hulpdie zij toen in het oog gekregen hadden zonder daarbij nog den wezenlijken toestand der hulpbehoevenden te ken nen. Met alle inspanning van krachten naderden zij spoedig het tooneel der ellende, en met de bezadigd heid en ervaring van Jan Schipperswas het alleen mogelijkzóó koen en doelmatig tevens te handelen, als hij deed: hij zag, nabij de boot gekomen, dat daarop of daartegen zich een man in gevaar bevond, maar zag tevens een eind verder alléén een hoofd boven water, nevens drijvend hout; beiden kermdenbeiden waren in nood Niettemin zeide Schippers eerst naar „den anderen, anders zijn ze welligt beiden weg," en hij wendde zich van de boot naar den verst afge dreven van de Kreeke ondanks bet daarop hartver scheurend en als toenemend noodgeschrei van den man aan de boot; doch juist zoo koen als beraden hande lende werden eerst van de Kreekeen daarna Ver- reekevan eenen schier wisser, dood gered en aan hunne betrekkingen terug gegevendoch niet zoo geluk kig waren zij ten opzigte van den jeugdigen Klemkerke deze was onder het aanroeijen van Schippers en van Gelderdoor de strenge koude geheel bevangen, schoof naar van de Kreeke af, sloeg de armen om diens lijf, tot dat ook deze zijneonmagt bespeurende, tot Klem kerke zeidelaat los, of wij zijn beiden verloren," en weinige oogenbllkken daarna zonk Klemkerke weg. De vloed weid zijn graf! En toen de redders opdaag den was er niets meer van hem te zien. Zoo wij innig bewogen zijn met l et groot en smar telijk verlies der diep bedroefde ouders, die hierdoor ais 't ware eene dubbele ramp treft, 0111 dat die zoon tevens de meJgezel des vaders, de mede stille, ijverige kostwinner van dat huisgezin waswij mogen ons

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1