N°. I ©2. Donderdag den 19 December. 1844. G0ES8CHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/1,75; franco per Post 1,90. Sftjg. 5** lit d|i <«35®» SB. 'i r 1 -A« Gewone Advertentien worr'lén a 20 ets. de regel geplaatst Gehoor- te-, Huvvelnks-en Poodhei ipten van I 6 regels a 1,20. - 1 i. 1 1 1 ,..i blijven. €hicjcïtut&. N IEÜ WSTIJDING EN. B»vit0evl«Mb. Lucf.rn dtn xo December. Het dagblad van Solothurn laat zich over de jongste gebeurtenissen aldus uit: Dat is dus het begin van den Jezuiten-oorlog die van nu af in het duister en in het openbaar zal voortwoeden, tot dat óf de denkbeelden van 1830 óf het Jczuitendom overwonnen hebben. Met de Jezui ten is het denkbeeld van een eedgenootschappelijk va derland onbestaanbaar; hun voorname doel is oorlog tegen de protestanten, of de inmenging der godsdienst inde staatkunde; dat doel brengt de splitsing van Zwit serland en de onmogelijkheid van een "handelenden al gemeenenlanddag mede. En dat deze Jezuiten ernstig naar de bereiking van hun doel streven, dat bewijst hun intogt in Lucerndien zij, in spijt van een groot enwelvanhet beste gedeelte des volks, zelfs ten koste van burgerbloeddoordrijven." De Züricher Zeitung beaamt deze gezegden ten volle, en betoogt, dat oe vraag omtrent de toelating der Jezüiten in Lucern niet dar kanton alleen maar de heiligste belangen van het geheele eedgenootschap raakt. Zij verlangtdat de regering van Ziinch de zaak voor een algemeenen landdag brenge', en vermaant bet Züricher volk alle krachten in te spannen, om te beletten, dat het Jezuitismüs in Lucern ge ene nieuwe stelling kunne innemenvan waar het geheel Zwitser land zou bedreigen. IDmterïtlftttb. Frankfort, den 14 December. Naardien de priester J. Ronge geweigerd heeft het bevel vmi het domkapittel te Breslau op te volgen door zijnen brief aan den bisschop van Trier te herroepen is hij nu werkelijk gedegradeerd en in den ban gedaanbet- welk te Breslau grooten indruk gemaakt en de deel neming in zijnen persoon nog vermeerderd lieTr. Genoemde priester heeft eene openlijke verklaring- doen bekend maken, in welke hij verzoekt, dat men hem niet tor den held van den dag makehem geene adressen zende of gelden voor hem inzam'eledewijl hij noch roem noch geld begeertmaai alleentet wijl hij zijn brood door arbeid verdienthet zuivere I katholicismus te handhaven en daaraan getrouw te Londen den 14 December. De groote maaltijd, door de Londensche kooplieden ter eere van Sir Pottingcr voorgenomen heeft Woensdag voortgang gehau. Nadat hem een adres van drie en veertig der voornaamste handelhuizen in deze hoofdstad was aan gebodenom dark te betuigen voor de uitstekende diensten, die hij, in zijne betrekking als buitengewoon gezant in Chinaden Engelschen handel bewezen heeft.plaatste men zich aan den discliop welken de keurigste spijzen prijkten, terwijl de uitgezochrste wijnen, waaronder van zeer zeldzame meiken, werden aangeboden. De voorzitter vergeleek in zijne toe spraak aan den edelen gast, het door dezen tot stand gebvagt verdrag met China, in de vermoedelijke gevol gen, met de ontdekking van Amerika. En inderdaad, wanneer men naaaat hoe het hem door .vereeniging van moed en beleid, gelukt is, de bevelen ten uitvoer te brengen, door welke de middelmuur is weggenomen, die, sedert duizend jaren en misschien veel langer, een volk van ontelbare millioenen van de overige beschaafde wereld afscheidde dan zal men erkennen dat hij den lauwer waardig is, die hem hier gebragt werd. Onder de talrijke gasten tot dezen maaltijd genoodigd, merkte men dan ook zoowel Lord Palmer- ston op, die, als minister van buitenlandsche zaken, hem tot die moetjelijke tank geroepen heeft, als diens opvolger iu het /bewind, Lord Aberdeenonder wien hij die ten einde bragt. Ook te Dublin hebben de kooplieden en andere voorname ingezetenen het plan beraamd öm Sir H. Pottinger een eeremaaltijd aan re bieden. Zondag reden op de wateren van de tuinen van van Kensingtonbij Londenomtrent 800 personen op schaatsen. D001* de vele menschen brak het ijs op 3 plaatsenen viel een xaraf personen in het water. Deze kwamen met een koud bad vrij daar zij alle weiden gered. In het park St. Jani.es was men niet zoo gelukkig. Om 4 uren vermaakten eenige honderden personen zich op schaatsen rondom het eiland, toen het ijs brak, en 8 menschen onder het zelve schoten. De diepte is aldaar meer dan 14 voe ten waardoor eenige spoedig verdwenen. Men heeft 5 hunner met Veel moeite gered, doch de 3 andere zijn verdronken en hunne lijken nog niet terug ge vonden. De monster stoomboot Great Brittainis t'e Bristol gereed en te water gelaten. Dezelve is lang 322 voet over steven308 voet over het deken breed 50 voeten zij is geheel van ijzer uitgezonderd de bovendek- en kajuitdeelen heeft 5 ketels, en 4 machines, elk van 250 paardenkracht. De sterfte alhier bedroeg in de laatste week 1072; een getaldat het gemiddelde der gewone sterfgeval len verre overtreft. Deze -vermeerdering moet men toeschrijven aan de veie gevallen van mazelen en roodvonk. Deze beide ziekten alleen hebben 135 sterfgevallen veroorzaakt, terwijl het gemiddelde getal slechts 62 beliep. if Papijs, den 12 December. De nachtelijke aanvallen vermenigvuldigen zich zoodanig, dat Parijs ren prooi van eene nieuwe soort van schrik is. Elk houdt zich ter zijner verdediging gereed. Het bestuur moet maat regelen neme'h ter gerussrelling van de bevolking. (La Gazettevan 12 December D In den nacht van den 6. op den 7. Dec. is de therm, te Turin tot 17 gr. onder nul gedaald. In geen 100 jaren had men aldaar zoodanige koude gehad. Des morgens vond men verscheidene schildwachten dood gen-oren. Te Lyon is eene nieuw gebouwde brug over de Rhoneterwijl men des achtermiddags van den 7, bezig was de hechtheid daarvan te beproeven en daartoe eenen z waren last van zand op het gewelf te laden, plotseling ingestort. Een dertigtal werklieden was op de brugvan welke verscheidene in de Rhone verdronken en andere min of meer zwaar ge kwetst zijn. Laatstelijk is te Josselin departement der Mor- bihan een jong en schoon meisje, tot eene orden telijke familie behoorendedes morgens in haar li^d dood gevonden het hart en de borst met drie-en- twintig dolksteken doorwond. De zoon des vrede- vegters is als van deze misdaad betichtaangehouden. Op een schip, hetwelk van Frankrijk kwam, is onlangs op de kust van Noorwegen een vuurkogel gevallen met een knappend geluid gelijk aan het ge bulder van her geschutdezelve sprong zoo het scheen, en spatte in duizend glinsterende stukken het scheeps volk, hetwelk zich op het dek bevond, stortte be dwelmd neder. Toen het zich echter weder hersteld had en er een naauwkeurig onderzoek werd ingesteld was er geen spoor meer van dat vreemde natuurver schijnsel te vindenalleen in het ruim ontwaarde men een' sterken zwavelreuk dewijl de kogel of een stuk daarvan waarschijnlijk in hetzelve was doorgedrongen. De onveiligheid der straten van Parijs is sedert eenige tijd zoo verregaande, dat de drukpers er dage lijks klagten over heeft doen hooren, dezelve schijnen eindelijk ingang te hebben gevonden en van wege het gezag zijn krachtige maatregelen ter verbetering ver ordend 300 patrouilles, te zamen niet minder tellen de dan 1031 man, zullen des nachts de straten door kruissen. Dit iszeggen onze bladen heden veel gewonnen, maar, is lier genoeg gedaan en moet er niet gewerkt worden op de aan leidende oorzaak, dat is op de verregaande armoede, die eronder de gering ste klasse hecrscht In eene goed ingerigte maatschap pij, behoort niemand er aan blootgesteld te wezen om van honger of koude om te komen en in de enkele maand Novemberhebben er acht zoodanige voorval len plaats gehad. In December is het bij de sner pende koude nog erger geweest. Reeds in gewone tijdentelt men in Parijs tusschen de 65 en 70,000 menschen die bij gestichten van weldadigheid zijn ingeschreven, en tie -snel ingevallen vorst, die alle metselwerk zoo onverwacht heeft doen staken, en die tusschen de 30 en 40,000 daglooners buiten werk heeft gesteld heeft dit cijfer op het oogenblik in even redigheid daarvan elpen toenemen. Hiertegen maatre gelen te nemen, hier in re voorzien, zou derhal ven zijn het kwaad in den hartader aantastenen tevens zoo menschlievend voor den behoeftige als heilzaam voor den gegoede werken. Sfelgie. Antwerpen, den 14 December. Men schrijft van Vilvoorde Het volgende: I Eene dier gebeurtenissen, die bijna aan het onge looflijke grenzenheeft Zaturdag II. plaats gegrepen. Een voerman genaamd Cornells Lombacrts oud der tig jaren en vader van drie nog zeer jonge kinderen kwam met zijne kar van Mechelen. Op zekeren af stand van de stad gekomen zijnde, viel hij van de kar, wier wielen hem over het lijf gingen. De ongelukkige had verscheiden beenbreuken bekomen, en men hoorde hem in zijne verbijstering uitroepen: „O Heer! nu ben ik dood C Zekere van Hacscndonck snelde on middellijk toe en in ditoogenblik reedde diligence van Mechelen voorbij. Ondanks de smeekingen wan van Hacscndonck was geen der vele reizigers zoo mensch- lievena om af te stijgen en de smart van den ongeluk kige te helpen leenigen zij reden verderzonder naar hem 0111 te zien. In deze droevige omstandigheid, was van Hacscndonck verpligt den lijder op den weg te laten liggen, en zich naar Vilvooide, bij den heer Grembergha te spoeden, in wiens dienst Cornells Lom baerts stond. Zeven uren sloeg het en het vroor zeer hardterwijl de gewonde op den steenen straatweg lag. Verscheidene personen snelden toe, doch waren met het noodlottig vooroordeel bebebt, dat men een nrenschelijk wezen, hetzij levend of dood, geenszins mag te hulp komen of opbeurenalvorens de politie daarvan te hebben verwittigd. Zij lieten dus den on- gelukkigen Lombacrts aan de felle koude blootgesteld, en zonder eenige hulp, in afwachting van de autoriteit. Eerst anderhalf uur daarna (half negen)kwam deze op de plaats des ongeluks en deed den lijder naar het hospitaal vervoeren; hij was een lijk. Uit de lijk schouwing bleek dat zulks niet zoo zeer het gevolg was van de wonden, als wel van de koude en het gebrek aan verpleging. ülcbgrfftttbctu 's Graveni-iage den 17 December. De Socle'» teir tot aanmoediging van de verbetering van het paar denras heeft dezer dagen bepaalddat de wedloop-a en harddraverijen, voor het jaar 1845, op den 6 en 8 September zullen plaats hebbenen tevens geide» aangewezen om het noodige te verrigtenten einde- de rijtuigen voortaan aan de buitenzijde van de baan zouden kunnen geplaatst worden, alsmede om twee beschulpte barddraversbanen te maken en om de stal len te vergreoten. Het programma van de te houden wedloopen, enz, zal eerstdaags worden uitgegeven. Inmiddels worden de belanghebbenden er opmerkzaam op gemaakt, dat de inlafidscbe paarden die men naar den prijs va» f 1000door Z. K» H. Prins Alexander gegeven zou willen doen dingen vóór x Januarij 1845 moe ten zijn ingeschrevenen dat de inleggelden voor, de later ingeschrevene paarden verhoogd zullen worden. HetFransche dagblad, le Constitutionnelheeft aangekondigd dat het den 16 Januarij aanstaande zal aanvangen, met in het licht geven van het vervolg van dep Juif Errantdoor Engine Sue. Te Brus-

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1