N\ 99. Maandag den 9 December. 1844. GOESSCHE C O l li A JN7 T. 1 4 NIEUWSTIJDINGEN, iVsfrcviaubctf. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags eu Don derdags avonds. De Pr'qs per Kwartaal is 1.75franco per Post J,Qo. Gewone Advei tejitien worden a 20 cis.de regel geplaatst Geboor te-. Huwelijks-en ''«indlipristen van 1 rt regels a f 1,20, DniUcliltnb. Berlijn den a6 November. Voor dezen winter wordt hier een hoogst bijzonder kunstgenot voorbereid. Vier en twintig scholieren der hoogste klassen zul len namelijk ieder een boek van den Ilias van buiten leeren, om vervolgens het geheel in Grieksch kostuum als zich afwisselende Rhapsodicn voor te dragen. (Wie zal het verstaan En wie zal den moed heb ben om de voord ragt aan te hooren van een geheel boek, 'rwelk minstens i uur duurt, en dat alleen met de variatie der stem van één persoon.) Berlijn den 30 November. Aan het beleid en den ijver van onzen directeur der policie den heev Dunekeris het gelukt de dieven op het spoor re komen, welke de onlangs vermelde kostbaarheden van den maarschalk Rlücher gestolen hadden. Latei- gelukte het hem ook airhans gedeeltelijk weder in bezit van het gestolene te geraken. De daders zijn vier personen, deels uit Oranier.burg, deels uit Grein- men: onder-de laatsten is iemand, die acht dagen vóór de daad, de ten toon gestelde zaken in het kasteel zelf was gaan bezigtigen en zich op deze wijs mei de plaatselijke gelegenheid bekend gemaakt had. De kostbaarheden zijn. ongelukkig genoegniet in onbe schadigde!) toestand terug bekomen; de meeste snikken uit goud en zilver hadden de dieven gesmolten, en de fraaije Damascener kling van den degen, die de stad Londen aan den maarschalk ten geschenke gegeven had, was door hen alm stukken gebToken. Frankfort, den 30 November. Uit Löcern wordt gemeld, dat op den dag, waarop daar de gemeente vergadering gehouden isom te stemmen over liet besluit der regering omtrent het beroepen van Jezui- tenleeraars, zoowel in het kollegie der Jezuiten'te dier st.de, als door de regering, militaire maatregelen van voorzorg genomen waren, om zich tegen eene vijan dige vertooning der volksmenigte te we<t te stellen. Onder anderen, moeten op liet plein van het tuighuis, drie geladen kanonnen eereed gestaan hebben. Bet beroepen van de Jezuiten (dus schrijft men verder), heeft eene allerdroevigste stemming der gemoederen te weeggebragt, en draagt reeds de treurigste vruchten. Zelfs in de familien en onderviienden heerscht twee spalronverdraagzaamheid wantrouwen. Hoewel de meerderheivl der burgers, in die gemeenten waarde zoogenoemde veto vergaderingen gehouden zijntot dusver zich tegen het beroepen der Jezuiten verklaard heeftgeven echter de voorstanders dezer laarsten nog geepszins de hoop opdat het genomen besluit be krachtigd zal worden; zij steunen er namelijk op, dat in vele gemeenten geene veto vergaderingen zullen gehouden worden, en dat alzoode stilzittenden en af wezigenwelke worden gerekend het b.sluit goed te keuren, de schaal naar hunne kant zullen doen overslaan." Van den kant der geestelijkheid te Trier, beklaagt men zich openli kdar ook de onder censuur staande pruissischè dagbladen verlof hebben bekomen om den brief van den Silezieschen priester Rongebetreffende de tentoonstelling van den H. Rok, mede te deelen en dringt men bij het Pruissischè bewind en bij de Bonds-vergadering aan op het uitvaardigen van een verbod tegen het drukken van twistschriften over gods dienstige zaken welke geschriften thans in Duitsch- land aan de orde van den dag zijn. De gemelde brief van den priester Ronge. maakt, voor het overige, bij voortduring in Duttschland agn den eenen kanton- gemeen veel opgang en geeft aan de andere zijde aan leiding tot regen-'oetoogen die op sommige plaatsen aan de ingangen der kerken, kosteloos onder de volks menigte verspreid worden. Schneidemühl, den 26 November. Joh. Ozcrski Zielenherder der Chr, Kath,olijke Gemeente alhier, beeft dd. «4 dezer, in de Alig. Zeitde Katiiolijke Geestelijkheid tot afschaffing barer ongehuwde levens wijze opgeroepenvermits het naar zijn inzien waar achtiger godsdienst, en met de Goddelijke wet meer overeenkomstig is, de Pauselijke huwelijks-verbodwet te verzaken en Gods gebod te betrachten. 1 Handelsblad Embden den 3 November. Op heden werd de 300jarige gedachtenis gevierd van de instelling des Ker kenraads, door de» beroemden a Lascoden opsteller van de Lithurgie. CugcLmb» Londen den 30 November. De uitvoer van kostbare metalen uit de havens van Londen gedurende de weekeindigende donderdag 11.bedroeg 35,300 oneen in zilveren staven naar Hamburg, en 140,000 oneen in zilveren muntnaar Rotterdam ongetwijfeld meesral op rekening van de Belgische leening. Den 25Sten November heeft er te Lissabon een geweldigen brand plaats gehaddie verscheiden uren geduurd heeft alvorens men dien heeft kunnen stuiten. Dertien menschen zijn er bij om het leven gekomen; tien in het vuur zelf en drie door op straat te springen. In eenen brief uit Bristolwas 11. Vrijdag avond berigt ontvangen dat er twee dagen te voren, in eene kolenmijn bij Neathweder 50 a 60 menschen-, doof gaz ontbranding om het leven gekomen waren. De eigenaars der mijn, hebben sedert doen bekend maken, dat dit ongeluk slechts drie menschen getroffen heeft. Ook heeft men berigt, dat een der paketbooren russchen Liverpool en -Nieuw-Orleans de Elisabeth, Kapt. Patongedurende den nacht van 4 October, in een geweldigen storm lek geworden en gezonken is. volk en passagiers hadden zich in drie booten ge worpen, waarvan twee door andere schepen ontmoet zijn de derde een zoogenaamde launch was niet weder gezien, en men denkt dus dat zij mét de 22 menschendie zij in had vergaan is. Jfrftufavnf». Parijs den 1 December. In de Gazette de France vindt men heden eene opgavevolgens welke de ge- zarueiitlijke schuld van de onderscheidene Europesche s'aren een geheel bedraagt van 39,375,000,000 fr. Engeland alleen zou voor ruim de helft daarmede be zwaard zijn, en Turkije het eenige land wezen waar men tot dus verre geene staatsschuld kentwant zoo al strikt genomen ook Zweden hierop zou kun nen bogenheeft men daar evenwel te zwoegen met papieren gelddat onder pari staat. - Gisteren heeft het hof van assises uitspraak ge daan in de zaak eener geduchte bende, die zich aan veelvuldige beroovingen met gewelden zelfs met bedreigingen van moord, hadden schuldig gemaakt. Vijftien manspersonen en ééne vrouw werden schul dig verklaard; een der eerstgenoemde» werd ter dood en al de overigen tot levenslangen twintigjaren en kórteren dwangarbeid en tentoonstelling veroordeeld. ÏScIgic.. Gend den 23 September. Th het dorp Liérs Fosteau in den omtrek der kleine stad Thuin (Pro vincie Henegouwen), had onlangs eene gebeurtenis plaats, die de Obscrvatcur vreemd noemt, maar die wij zeer natuurlijk zouden lieeten. „Een groot lieer, een grijsaard van tachtig jaren verontwaardigd over de1 onophoudelijke eischen der- zonen van zijne boerenknechts, pastoors of kapelaans in die streek geworden heeft de Godsdienst van Vorst Leopold aangenomen. Al de'aanzienlijken der gemeente beoben zijn voorbeeld gevolgd. Opmerkelijke wenk Belangrijke les! Dreigende waarschuwing voor eene partij, die, zich misleidendej^mtïent hare raagt, hare ondernemingen regelt naar de onbepaaldheid barer be geerten en niet merkt, dar zij op deze wijze eenen weerstand opwekt, die ten slotte op de bestrijding van die magtop de verwerping harer leerstellingen dat isop de geheele vernietiging van haar gezagzai uitloopen. (Je Messager de GandF) Amsterdam, den 6 December. Heden morgén kwart over zeven ure, zijn reeds drie op de jagtgaande personen het IJ tusschen de Stadsherberg en het Tol huis overgegaan. Ook ziin reeds melkboeren te voet over het ijs uit Noord-Holland aangekomen. Op de binnenwateren moeten intnsschen ten gevolge van tie vele gevaarlijke door den harden wind langen tijd open- gehoudene plaatsen in het ijsreeds ongevallen heb ben plaats gehad. Zeist, den 28 November. Volgens de berigten, aangaande de werkzaamheden der Zendelingen van de Broedergemeenteworden die onder de slavenbevolking- op de plantagien in Suriname met voortdurenden ze nen bekroonden krijgen de nijvere en eenvoudige Broeders, die vooral zich ook op het onderwijs der jeugd toeleggen meer en meer toegang. Ook waren er aanmoedigende'berigten ingekomen van de aange wende pogingen, om in het binnenland dier kolonie, onder de Suvinaamsciie bevolking, het woord des heils bekend te maken. De zending aan de Kaap de Goede Hoopbleef mede gelukkig in stand. Goes den 7 December. Het heeft aan Hare Ma jesteit, onze geëerbiedigde Koningin behaagd, bij ge legenheid van 's Konings verjaardageene gift van 100, aan de alhier gevestigde Zuid-Bevelandsche Dorcas te schenken. Goes, den 9 December. De 52ste verjaardag van onzen geëerbiedigde.!) en beminden Koning, is 11..Vrij* dag ook alhier, door het uitsteken van vlaggen, klok kenspel illuminatie en andere vreugdebedrijven ge vierd geworden. Dezelve had mede aanleiding gege ven tor een Casino, in de Sociëteit van 'Ongcnuchten Vrij. De Eci. Achtb. Heer Districtscommissaris Jhr. A. R. de Haze Bommegaf eindelijk te dier- zrifde gelegenheid een luisterrijk feestmaalwaarop de beste wenschen werden geuit over den persoon des Koningszijn huis en over zijne regering, ten zegen zijns volksal hetwelk getuigenis gaf der algemeene liefde en achting, welke men ook alhier den edeler» Vorst toedraagt. Het vernemen der bijzondere gunsr, welke H. M. onze geliefde Koningin, aan de heilzame alhier bestaande inrigting, de Zuid-Bevelandsche Dorcas te dezer gelegenheid bewezen hadmaakte op de aan wezigen eenen aangenamer, indruken stemden allen te meer rot den vvenschdat zulk eene gemalinlang aan de ziide des Konings moge gespaard worden. De volgende Zondag, zijn in de kerken der ver schillende gezindheden, dankzeggingen en|gebeden voor 's Konings leven en den zegen zijner regeringtea hemel gezonden. Heinkenszand, (Eil. Zuid-Beveland2 December. Heden zijn ter Konsistorie Kamer (geheim), tot No. tabelen bij de Hervormde Gemeente dezer plaats ge kozen de Heeren mr. A. E. van Dishoek en Johati- nis Smallegange. Natuurlijk vraagt ieder ander mede weldenkend en fatsoenlijk ingezeten, thans zicli zeiven af, door wien zijn genoemde Notabelen geko zen? want ieder stembevoegde weet zeker, dat het iste lid van art. 22 van het Reglement op de Admi nistratie der kerkelijke fondsen in Zeelandalhier te dien opzigre in het geheel niet is nageleefd geworden, terwijl, bijaldien volgens het 2de lid van dar Art., al ergens een boek voor de stembevoegdenom daarin hunne keuze op te teekenen heeft gelegendaarvan noch de plaats noch den bepaalden tijd is afgekondigd geworden. Bath, den 8 December. Gedurende de maand No. vember 1844, zijn aan het Kantoor van In- en Uit« klaringExpeditie en Betaling alhierde navolgende schepen Ingeklaard: 3 met potaarde, 11 met puin2 met tarwe, 1 met rogge, 1 met boekweit, 1 met gezaagd hout, 5 met brandhout, 5 met houtwerk, 6 met kalk 1 met ongesponnen katoen1 met koperwerk, 120 met steenkolen. 3, met meubelen, 1 met mode waren, 34 met stukgoed, 46 met hard-, straat- en zinksteen2 met vaatwerk2 met versche boom-

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1