N°. 98. Donderdag den 5 December. 1844. GOE8SCHE GOÜIIAN T. SINT NTCOI.AAS JYIËU wsti j ding en De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is-/"175 J franco per Post/ 1,90. Gewone Advertentien worden 20 cis. de regel geplaatst Geboor te-, Huwelijks- en Doodhpt Iylfi van 1 6 regels a f 1,20. Komt als van ouds roet verrassing en terging der kinderwereld. Dat -laatste moest niet zoo zijn of ten minste vergoed worden, 't Is een hard gezigt voor arme kinderen dat ev voor anderen die altijd nog meer hebben, dan zij, zoo veel lekkernij wordt toebereid. Het deert hen wel niet, dat zij den snoeplust leeren bedwingen, hoewel dat nog al erg is, als zij zelfs honger hebbenmaar ook daarvoor mogten zijom dat Sint Nicoïaas een kinderfeest is, wel eenige be looning hebben. Dat was gemakkelijk en goed te vin den Als die ouderswelke hunne kinderen St. Ni coïaas koopenslechts f van het daartoe bestemde geld afzonderen, en dit bij elkander brengen, om er b. v. op Kersmis eene extra bedeeling van brood aan arme kinderen voor te doen of te laten doen dan zou de staart van Sint Nicoïaas nog beter wezen dan zijn kop. Zoude men vele kinderen die dit verlies lijden niet kunnen beduiden dat zij nu nog met veel meer vreugd "1 geen zij hebben, smaken kunnen, en wat zouden die arme kinderen op Kersmis niet blij zijn Dat te zien en te bevorderen geeft ook vreugd. Het Sint Nicoïaas feest heeft eenen Christelijke» oor sprongmaar thans eene weinig christelijke beduide- nis welke men er echter gemakkelijk aan reven kan door miïdadighcid. Als deze opmerking niet te laat komt, om nog behartigd te worden, dan zou men b. v. hij de inteekening of overreiking van de bijdra gen aan de Commissie voor de Spijsuitdeelinghier voor iets kunnen voegen en wij twijfelen nietof deze zou er zich gaarne mede belasten. SDttttecïtlftttb. Berlijn, den 30 November. Men verneemt, dat het doodvonnis (onthoofding), door de regrbank over den van hoog verraad beschuldigden Tschcch uitgespro ken, ook door den koning bekrachtigd is, onder bepaling nogtansdat die straf eerst onder zijnen opvolger voltrokken zal worden. Zoo de Koning, die veel jonger is dan Tschcchdezen dus overleeft, staat die bepaling met eene levenslange gevangenisstraf gelijk. Op dezen weg schijnt de konmg een middel gevonden te hebben zonder de straf te veranderen zijdelings het regt van gratie uit te oefenen. Te Dresden in .Saksen, is onlangs eene bende valsche munters opgeligt; men heeft zulks verkregen, door alle huurkoersiers met de kenmerken der valsche stukken bekend re maken en te gelasten degenen die hen zoodanige in beta'ing geven mogtenaan te geven. Een koetsier, wien zulks gebeurde, reed zijnen passagier regelregt naar de policietoen deze bemerkte, waar hij heen ging, sprong hij uit liet rij tuig, maar de koetsi'er was even snel van den bok achterhaalde hem en bragt hem terug, (EhtacJ<utb. Londen den 30 November. De 14de verjaardag der Poolsche revolutieis alhier door de uitgewekene Polen, met veel geestdrift gevierd. Vele Engelsche namen daarin deel en de beruchte Dr. Bowringwas de tolk hunner gevoelens. Na in de Belgische Catho- lijke kapel van London-Road de godsdienstoefening te hebben bijgewoond, verecnigden zij zich in eene zaal in Dukestraatwaar onder voorzitterschap van kapi tein Jablonskivelerlei herinneringen verlevendigd en vele wenschen voor Polen's vrijheid ontboezemd wer den. De voorzitter meende op de vervulling daarvan goede hoop te hebben. De herinneringen aan de oor zaken van het verlies van Polen's zelfstandigheid schij nen niet zeer in aanmerking te zijn genomen, en aan overdrijving van harde of heillooze maatregelen des Rus sische» besriiurs, schijnt het niet ontbroken te hebben. (Ouk te Brusselmaar met gemengde gewgarwor dingen is de gebeurtenis herdacht/ De revolutionaire Belgen zelfs juichen zoo luidt nier meer over hunne revolutie,) De politie-opzigter J. Forresteris gisteren in deze hoofdstad uit Noord-Amerika aangekomen, met den persoon Burgessden pleger van den vróegeren diefstal bij de Engelsche bank, ter waarde van 8000 p. st.en welke Burgess aldaarmet terugerlanging van genoegzaam al het ontvreemde, dobr gezegden politie-beambte opgespoord is. jrVitufït'Dfu Parijs den 30 November. "Naar aanleiding van de treurige gevolgen welke men in de laatste tijden bij herhaling gezien heeftvan den verkoop van rat- tenkruid, leest men in het Regeringsblad een minis terieel. besluitwaarbij eene commissie benoemd wordt belast om te onderzoeken of de verkoop van genoemd schadelijk middel geheel kan verboden woiden, zon der groot bezwaar voor de geneeskunde en de nij verheid. Te Parijs is bij het paleis van justitie een wacht huis gebouwd, dat luiirengewoonjrie-t schietgaten en ijzeren staketsels is versterkt, en eene schildwacht zal hebben uitstaan boven op den toren, die, door middel van een spreekbuisde wacht zal kunnen waarschuwen. Bglgie» Brussel den 2 December. In de zittingen van de kamer der afgevaardigden van den iSsten en 29sten November hebbenbij gelegenheid der behandeling van de begrootings wetten, verscheidene leden de mi nisters lievig aangevallen over hunne handelwijze tegen over de Belgische maatschappij toj bet vestigen eener volkplanting te Santo" Thomasin Guatemala. Zij beweerden, dat die onderneming, welke de heer-en de ie.IJaye, d' Elhougne en anderen dwaas en mislukt noemden, op eene onwettige wijze van regeringswege was begunstigd. Inzonderheid hadden zij het geladen op een Koninklijk besluit van Maart jl.waarbij de gemeente- en armenbesturen tot deelneming aan de maatschappij uirgenoodigd werdenalsmede op de bekende overeenkomst van 21 July jl. waarbij de verwaarborging der regering voor eene door de maat schappij te sluiten geldleening van 3 millioen franken werd beloofd en zulks niettegenstaande de ministers toen reeds wistendat die maatschappij zich in een zeer ong'unstigen geldelijken toestand /bevond. De ministers hebben bij hunne verdediging omtrent dit laatste punt, te kennen gegeven, dat deze overeenkomst niet zou worden uitgevoerd. De graaf de Merode die zelf in het plan van kolonisatie sterk betrokken is beeft wel niet regtstreeks de ongunstige berigten we gens de kolonie wedersproken, maar 1 och het geheele plan verdedigd. Hij heeft gevraagd, of indien de Hollanders nimmer zulke proeven, die niet altijd even gelukkig uitvielen, hadden genotuenBatavia gesticht zou zijn geworden Een gewoonlijk goed onderrigt Brusselsch dagblad, beweert dat het der maatschappij van kolonisatie ge Inkt is dezer dagen voor 2,800,000 franken aan aandeelen aan Engelsche kapitalisten te verknopen welke koopprijs reeds te harer beschikking zou zijn gesteld. De heer Bickers en de baron de la Peg rouse houden zich eenigen tijd bezig met het onderzoek, of menbij den aanbouw van graan en andere veld vruchten liet gebruik van mest niet geheel zoude kunnen achterwege laten. Verlangende de meest overtuigende bewijzen te leveren van hunne manier om alm gronden zonder bemesting tot den planten groei geschikt te maken, eeniglijk door het prepareren der zaden, hebben zij den 25sten twee stukken gronds op de goiivernements-modelhoeve en twee bij den heer Mevius te Forest, beide geheel ongeschikt voor eeni ge graanteelt, met tarwe bezaaid. De. heer Mevius heeft zelfs verklaard., dat de bij hem bezaaide groji den geene noemenswaardige hoeveelheid tarwe voort- bragten zelfs wanneer zij rijkelijk bemest waren. Den volgenden dag heeft eene andere bezaaijing, eu steeds onder de meest ongunstige omstandigheden, plaats gehad bij den generaal Jacqueminot te Grim- bergbehij Vilvoorde. De beide zaaizels van rogse en tarwe die 38 en 22 October 11.in Kempenlaud waren gedaan, in ecnen geheel v/oesten en zandigen heidegrondalsmede die in de gemeente Grez nabij VVavre hebben reeds eenen groei vermond, die in hoogte, donkerder kiem en kracht de rogge en tarwe overtreft, weike drie weken of eene maand vroeger in goede. Wél bemeste gronden waren gelegd. Het door eene beek schoongewasschen keizand, hetwelk in den tuin van de hertogin weduwe, van Looz in eene sloot van twee viérkante ellen was gelegdVer hoogte] van anderhalven voetvertoont eene welige oppervlakte van uitgesproten rogge'fen tarwe; iets zeer verwonderlijks onder zulke omstan digheden. Met koolzaad en tarwe, die te Maints in bewegelijk zand waren gezaaid, beloven insgelijks de beste gevolgen. De koning heeft zijn besluit van den 5 Oct. waarbij het gedrag van den Stedelijken raad van Verviers werd afgekeurd0111 dat dezelve de Jezui- ten wilde tegengaan, tegen welk koninklijk besluit de raad had geprotesteerdbij een r.ader besluit ingetrokken. iU/.ctdnnbcii. 's Gravenuage den 2 December. Onder de ge ruchten van den dag behoort dat Z. Exc. de Minis- ter van Marine, .ie Heer Rijk groote kans heeft, om tot Gouverneur Generaal *Tan Nederl. Indië te wor den benoemd. Nog is er eer. gerucht in omloop, dat tot minister van de zaken der R. K. Eeredienst zou worden be noemdhetzij de-Heer Mr.van Sonsbeek lid van den raad van Srate, hetzij de Heer M. Sevenstern prokureur generaal bij fret provinciaal hof van Gro ningen. - Nieuwsbode De Hooge Raad der Nederlanden heeft heden uitspraak gedaan in her beroep van cassatie-, van wege het openhaar ministerie, ingesteld regen net arrest van her Provinciaal Hof van Noordholland, in zake van Pi eter Cleban te Amsterdam. De Hooge Raad heeft dat vonnis gecasseerd, en als beginsel aangenomen, dat de directeur van het kabinet des Konings als open bare autoriteit moet worden beschouwd, <L- Onlangs is onze stadgenootde baron van West- r eenen van Tic l!anddoor, de Maatschappij van Oud heidkunde in Schotland, te Edinburgh gevestigdmet eenparige stemmen, tot medelid verkozenhierin het voetspoor volgende van meer dan een -dertigtal aka- demien en geleerde vereenigingenwelke hem reeds vroeger soortgelijke onderscheiding hebben opgedragen. Den 19 November had men te Petersburg io°. R. koude en eene goede sneeuwbaan. Arnhem, den 3 December.' Men verneemt, op vrij stellige wijze dat de heeren Luzac en Thorbecke gisteren een ontwerp van wet, tot herziening der grondwet, aan de Tweede Kamer hebben aangeboden. Goes, den 3 December. Heden had alhier de eer volle uitreiking plaats aan den Wel Edelen Heer I. G J. van den Boschte Wilhelmina Dorpeener Gou den Medaille, aan Zijn Wel Ed. toegewezen, door de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Nijverheid te Haarlem voor het vijfjarig verslag dei- gedane proefnemingom 'ons schapenras te veredelen; welke proefneming, voor den Landbouw in het alge meen en den Zeeuwschen Landbouw in het bijzonder, als met den gunstigste» uitslag bekroond, veel goeds belooften algemeene aanprijzing verdient. Door den Wel Edelen Heer J. IV. van Kerkwijk voorzitter der hier bestaande afdeeling van genoemde maatschappij, daartoe bijzonder gecommitteerd, is zulks met eene gepaste toespraak in de. vergadering van dit Departement gedaan daarbij ontvouwende de heilzame strekking eener maatschappijdie tot bevor dering van Nijverheid in het algemeenhet zich tot

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1