PUBLIEKE VERKOOP! YG 6°. Kinderkennis boekbeschouwing ALLERLEI. gij ons gewis eenmaal danken. Twijfelt gij daaraan, leest dan zelf, hetgeen wij lazenen thans overal re bekomen is. Dan zult gij gewis met ons instemmen, en ambtgenooten aanwijzenwat wij aantoonden uit zucht voor uw welzijn. Gaarne wezen wij dit breed voeriger aan, om u hiervan te overtuigen; doch dit verbieden tijd en bestek ons geheel. Zie hier den inhoud der geleverde stukken i°. Lodewijk Boskamp, of de verbetering(door liefde.) ft°. Het verband tusschen Huis cn School. 3°. Het belang eener Godsdienstige Opvoeding. 4°. 'en 5°. Over aankweeking en onderhouding van gehoorzaamheid. (Deze titels van belangrijke onderwerpen, belooven veel, en wij houden het er voor, dat de inhoud er aan beantwoord, terwijl de wijze van behandeling, voor het doe) uitnemend geschikt is. Indien de Huisbode zoo geschreven wordt, gelijk de eerste aflevering, dan wenschen wij hem een ruim debieten wij twijfelen niet, of dezelve zal bij ware kindei vrienden voor wie hij bestemd Tsop den duur bijval vinden.) Toen Lambert Goris, sijndic te Nymegenin 3645, zijne Commentarië op het landregt van Veluwe en Veluwzoom had uitgegeven, legden de Staren van Gelderland hem hiervoor cene vereering toe van ƒ1000. En toen Joh. Smetius predikant re Niime.en in dat zelfde jaar zijn Oppidum Eatavorum sive Neoma- gum uitgaf, besloot de regering dier stad tot het toekennen van eene jaaiiijksche .vereering groot 150, si.in ende sijner huysfrouwe levenlanck respective. Ziet ddai" een paar trekken waaruit men kan zien op welken prijs de arbeid van geleerden in de 17de eeuw 'werd geschat. In do 18de was die goede gewoonte 33og niet afgeschaft; want, om bij Gelderland te blij ven, de Gewestelijke Staten z.rndeii in 1739, aan den Secretaris-van Harderwijk, na de uitgave van zijn Codex Gelro Zutphanicuseene aanwijzing op de Provinciale Rekenkamer, groot 300 Rijksdalers, uit consideratie van de moeite, die hem dat werk had ge kost enz. Wat doet men thans in dergelijke ge vallen De Engelsche Regering heeft in de laatste tijden menigvuldige en grondige nasporingen om'reut de ar men laten dóenen de uitslag daarvan heeft bewezen dat er volgens de uitdrukking van den Bisschop van Londen duizende christenenre midden der meest gevorderde beschavingrot den staat var. wilden en Reiden en zijn gebragt. Temidden van velerlei bespie gelingen en plannen, zijn er echter twee ontwerpen die bovenal de aandacht trekken. Het eerste is eene onderneming ter bevestiging van warme baden en waschhuizm voor de werk klasse. Ten huize van den Lord Mayor is eene bijeenkomst (meeting) gehouden, waarbij de Bisschop van Londen en de rijkste kapitalisten tegenwoordig warende bis schop heeft het eerste voorstel gedaan en in eene merkwaardige redevoering de zedelijke voordeden van zorg voor het uiterlijke bij alle standen doen uitkomen. Er is in waarheid een naahWj verband tusschen de reinheid des ligchaams en de zedelijke beschaving van den geesr. De reinheid teekènt achting voor zichzelvetide achting voor zich zeiven die voor zijns gelijken voor de burgerlijke maatschappij. 'Door alles aan te moedigen wat bij het volk de gezondheid van 'tlig- chaam kan bevorderen, bevordert men tevens zijne ze delijke verbetering; 'tis voor hetzelve niet minder nuttig om te ieeren zich te wasschehdan 0111 te lee- ren lezen, en het licht dringt niet tot de onreinheid door. Te Liverpool bestaande baden reeds tegen zeer ge ï'inge betaling. Te Londen kost een bad nog a f 3. Men spreekt niet van algemeene badplaatsen die zijn er twee of drie te Londen, maar weinig be zocht. Het plan is om afzonderlijke baden, met warm of koud water, naar verkiezing, voor 12 en een halve tent te geven, Het andere ontwerp is nog van meer aanbelang namelijk inrigtingeh te maken, waar de armen bun linnen kunnen wasschen, wat zij hu, tot schade hun ner gezondheid, in hunne -bekrompené verblijven moe ten doen. Hierdoor zou eene vrouw, voor één stuiver, zes uren lang haar linnengoed mogen wasschen in kpiul en warm water, en droogplaatsen waar 'net lin nen door stoomwerktuigen gedroogd werdkunnen hebben. Dit bestaat reeds te Liverpoolen als wij 't wel hebben, ook te Edemhurg en Glasgow. De voordeefen hiervan voov de gezondheid c-n het welzijn det werk klassen zijn onberekenbaar. Men kan zich geen denkbeeld vormen van de kelders, waarin gebeele klassen in Engeland geboren wordenleven en ster ven. De nasporingen van het parlement hebben in de ze duistere schuilhoeken een schrikbarend licht ver- spreid. De' ondernéming ter verbetering hiervan, staat onder bescherming en aanleiding van de rijkste bankiers er, kooplieden der City. De Koningin heeft ingeschreven voor ƒ2,400. Prins Albert ivoor 1,200, de heeren Rotschild Baring en Lord Eldon iéder voor f 2,400, en nog vier andere, ieder voor 1,200. Er zullen vier zulke inrigtingen worden gereed gemaakt. Het tweede ontwerpwaarop wij de aandacht wil den vestigen, is dat van.de Maatschappij der hoofd, staddie ten doel heeft om de woningen der werk- klasse te verbeteren, die, hoe ellendig ookechter overdreven duur zijn. Men wil een kapitaal leenen van ruim f r,000,000 tegen niet hooger dan 5 ten honderd, en daarvoor geschikte huizen bouwen om aan de werkklassen te verhuren, en heeft berekend, dat het wel meer dan 5, ja dan 10 ten honderd zou kunnen opleveren. Nog is er eene jvereeniging gevormd, om de armen te bezoeken en hun onderstand re bezorgen. Dit ge schiedde in eene enkele huurt waar zich 41,000 lie-, den ophielden bijna zonder kleeding, en er 's nachts, in het gezigt der weelderigste verblijven van den Ea- gelschen adel een talrijke menigte zonder broodon der de boomen van Hyde Park vernachtten Doch er kwam met kermis als een schok onder de rijken; in weinig tijds had .tnen drie millioen guldens bij elkaêr. De vereeniging ontstond en nu zijn er meer dan hon derd in volle werking, en duizende bezoekers deelen ondersteuning aan de armen uit. Eere zij den ont werpers. Zij toonen dat de Lazarussen niet overal onmecdoogende rijken ontmoetenen zóó helpende bewaart men den armen zijn gevoel van eigenwaarde. De rivieren van Brittannië zijn bezoedeld'door den afvalder tallooze fabrijken moeten werktuigen rond- stuwen en hebben geene rust meer van de schepra deren der stoombooren de visschen die van de wet van vooruitgang geen begrip hebben zijn beter heen komen gaan zoeken. Maar in de eenzame meeren van Scandinavië, in die duizend watervlieten, die elkan der zoeken en ontvlugten ert een doolhof vormen dien geene landkaart kan weergevenleven de visschen vredig duchten geen kwaad en zijn eene wisse prooi. Men ziet -dan ook lieden uit de hoogste aristocratie staatsmannen die het lot der wereld in handen gehad hebbenrijkaards die hunne inkomsten bij tonnen gouds berekenen hunne hotels in Londen of hunne prachtige landhuizen verlaten en eenige maanden door brengen in eene vervallen Scandinavische hut, 0111 te visschen, 's morgens, 'smiddags, en 'savonds, bij fakkel- en bij maanlicht en in dikke duisternis. Onder de hengelaars, die Lloyp, een zeker Schrijver ontmoette, noemt hij Sir Hyde Parker den zoon van den be roemden admiraalen Lord Castlereach den erf genaam van den onvergetelijken minister. Lloyd kan zelfs in het ruwe niet begrooten hoeveel zalmen 'fo rellen en baarsen hij wel gevangen heeft; verscholen in het riet of in eene rotsspleet, zag hij meermalen hetgeen ieder niet mag gebeuren een gevecht tus schen een arend en een snoek. i Gevie. (Zweden) Eene vrouw, genaamd Hedwiga Qüesling ging op een winterdag van 1839 naar Ostersud in Dalecarlie; zij zat in eene slede met een paardmet drie van hare kindereneen van 6 een van 18 en een van 36 maanden. Sneeuw bedekte den grond. Wolveiigehuil doet zich hooren 't komt na der, een half dozijn uirgevaste wolven vervolgen wel dra de slede, 'ris onnoodig 't paard aan te sporen; het begrijpt liet gevaar; het draaft niet, her vliegt; het komt den wind vooruit; het komt den wolven vooruit; maar zal het hen vooruit blijven? De ver- volgers winnen weer; reeds spat 'tschuim van hun nen muil öp de slede. Nu is de arme moeder rade loos zij grijpt een barer kinderen en werpt netop den weg. De wolven staan stiiverslinden de hun overgeleverde prooi en betwisten elkander eenige •overblijfsels; maar weldra, hongeriger dan ooit, zet ten zij liet weer op een loopende slede achterna 't paard vertraagt en de reizigers hooren op weinige schreden van zich't gehuildat hun den dood aankon digt. 'tljsselijk offer wordt eens en vervolgens an dermaal herhaaldvoor dien prijs mogt Hedwiga al leen Ostersud bereiken. De wolven staakten de ver volging eerst bij de eerste huizen van 'tdorp. Zij poogde haar wedervaren te verhalen; de menigte, die om haar te hoop liepverwijderde zich met schrik en ijzing; een boer, Hans Greipfson had eene ijzeren 3taaf in Uc hand; met vaste stem sprak hij.; Demoeder die het leven koopt voor hei leven lntrr kinderen, is het leven onwaardig en bragt Hedwiga een geduchten slag toe op het hoofd. Zij viel en stierf zonder gil noch kreet, het brein spatte in-het rond. Grgiffson werd gevat, zonder dat hij trachre te ontkomen. Ik heb regt gedaan, zeide hijGod vergeve aan Hedwiga Quisling." Hij werd ver oordeeld maar kreeg gratie van den Koning. prijzen van f iooo en daarboven. Trekking der Derde Klasse, 7de Lijst. No. 34645 en 6953, ieder een Prijs van 1000. 8ste Lijst. No. 18012 en 753, ieder een Prijs van f 1000. Qfeucrifuiiciu Getrouwd G. de LEEUW, Jz. en C. J. A. J. van TEIJLINGEN. Nieuwe Tonge, 28 November 1844. Ons Jongste Kindje, werd or.s heden door den dood ontrukt. Goes 29 November 1844. J. G. LABRANT E. J. LABRANT Geb. de lepelaar. Eenige Kennisgeving. Heden hebben wij tot ons leedwezen het treurig berigr ontvangendat onze oudste Zoon JA COBUS PHIL1PPUS GROENEWEG, 0? den 18 dezer maand, te Berlijnin den ouderdom van 33 jarenis overleden. J. GROENEWEG Goes, J. GROENEWEG, 30 November 1844. Geb. riemers. Bij C. 1JIL A All, is als Depóthouder ver krijgbaar gesteld i°. De onderstaande MOSTAARD-SOORTEN als Maille in Potten van 60. 55 en 45 Cents. Bourditi55. 506/140 Doesburger45. 350125 Engelsche45- 35 *5 Frankforten 40. 35 en 25 Dusseldorper37?. 30 en 22*- Br nine,ofSchteps 25 en 20 Cents. POEDER-MOSTAARD 111 Flescbjes van 27^ en 20 Cents. a°. EAU de COLOGNE et la Frascati it f 3,25 de Dons niet Zes fraaije Flacons en Plaatenkele Flacons a 60 Cents. Bij J. DE GRAAGop den Aprel van de Markt, zijn met de St. Nicolaas te bekomen GE VULDE LETTERS i 75 Cents; best St. NICO- LAAS it 50 Cents Verguld DITO a 37L Cents de 5 Oneen. Belooft eene goede bediening. Aanstaande Woensdag en Donderdag in los sing K O K E voor rekening van VERHAGEN VAN BA ALEN. VAN mm Op Woensdag den n December 1844, en de twee daar op volgende dagendes voormiddags van 10 tot 12 uren, en des namiddags van 4 tot 7 uren zal ten overstaan van den Notaris LANK HORSTdoor en ten Huize van de Boekhandelaren F. KLEEU- WENS ZOONte Goespubliek worden ver kocht eene verzameling welgeconditioneerde B O E- KEN, in.allerlei vakken en talen, waarvan de Ca- talogus bij hen verkrijgbaar is. Zijnde dezelve te zien op Dingsdag den 3den Maandag den pdenen Dingsdag den ioden December bevorens, van 10 ureu des voormiddags tot 2 uren des namiddags. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2