n°. m. PUBLIEKE VERKOOP!!, COUR A N T. Maandag don S Beceniber» GOESSCHE l4SN§5 i J X NIEUWSTIJDINGEN. CfctgclAnb.- Thans liggen op den Teems of in de dokken verscheidene schepen, geladen met guano van Iichaboë of Peru. De gezamenlijke lading bedraagt 3000 ton nen de prijs van de.Afrikaansche guano is 6 pst. per ton. De Spartan meldt, dat, toen hij van Itchaboë vertrok, om naar Engeland terug te keeren, 200 schepen, waarvan ecnige van zeer groot charterzich daar in lading bevonden. Het aantal brieven, dat gedurende bet jaar 1843 met de post vervoerd is, bedroeg 230,000,000in 1838. vóór het invoelen van het gelijkvormige poro van één penny, bedroeg het aantal slechts 75,000,000 [floe'zeer zal dus ook bij ons liet aantal brieven niet toenemen, wanneer er voor het gehcele land één porto, b. v. van 10 ets., zal ingevoerd zijn Voor eenige weken was het aantal der schepen, die in de haven van Londen van alle zijden des aardbeis aangekomen waren, zóó groot, dat men g'eene tolbe ambten genoeg kon vinden om deze vaartuigen van Gravesend af re geleiden, zoodat men genoodzaakt was dezen maatregel van voorzorg bij vele schepen achterwege te laten. Dit geval heeft zelden plaats. Volgens de jongste berigten uit {Ierlandis de" repealbeweging hervat, en wel, te Limmerick, alwaar aan CConneil een groot feestmaal is gegeven. Hij voerde, onder anderen, in zijne rede aan, dat er jaar lijks zes millioenen uit Ierland getrokken en, in Engeland verteerd wordenIndien deze somriep hij uit, in het land blijft, en wordt bes-eed, 0111 bezigheid aan het volk te verschaffenwie zou dan werk en bropd missen? Door de repeal zou Ierland zijne visscherijen waarlijk beschermdzijn' handel vermeerderd en aangemoedigd zijn' landbouw opge beurd zien. Terwijl de beweging in Ierland dus weder eeniger- mate aanwakkertdoen zichaan den anderen kant sporen voor van afval der R. K, geestelijken van de lierroepingspartij. Immers hebben drie der voornaam ste geestelijken de aartsbisschop van Armagh en pri maat van Ierland, de aartsbisschop van Dublin, en de bisschop van Killaloe zich bereid betoondom be noemingen aan re nemen in eene kommissie van wege het ministerie ingesteld, wier strekking aan de natio nale partij in Ierland niet gevaliig is. Jfta tifcrvfc. Parijs 'den 28 November. De Revue de Paris meldt liet volgende: De zoon van een der beroemdste veldheeren van de republiek van het keizerrijkbezitter van een groot vermogen en sedert 15 jaren met eene bevallige vrouw gehuwd heeft eensklaps Parijs en zijne familie verla tenen men heeft vernomen dat met hem vertrokken is een jong schoon meisje, dochter van een oud gene raal die in zijne vergevorderde jarendoor dit onge luk in groote droefheid is gedompeld. Men had eerst gemeend, dat de beide vlugtelingen de wijk naar Hol land hadden genomen, doch alie aldaar ingestelde on derzoekingen zijn tot dusverre vruchteloos." Dadelijk, 11a dit berigt overgenomen te hebben Iaat de Commerce Beige van hedende volgende tijding volgen Men verzekert ons, dat de maarschalk Soult in diepen rouw is gedompeld door een ongeluk in zijne familie overkomen't welk wij niet kunnen m'ededee len. Men voegt er bij, dat deze omstandigheid den Biaarschalk doet besluiten liet kabinet te verlaten, en dat men slechts op den terugkeer van den maarschalk Bugeaad wachtteom den minister Söult te verplaat sen. De gouverneur-generaal was gisteren bij Z. M. ontvangen." (In welke betrekking deze beide tijdingen staan, kun nen wij niet beoordeelen.) De bisschop van Chartres begint den strijd te gen het ministerie, ten opzigte van het wets-ontwerp aangaande het middelbaar onderwijs op nieuw. Het eerste gedeelte van een door hem uitgegeven brief heeft ten doelte bewijzen dat de rapporten van den heer de Broglie en van den heer Thiers slechts rwee persoonlijke meeningen vertegenwoordigendat daaraan een voldoend onderzoek ontbreekten dat zij volstrekt geen gewigtgeen gezag en geene waarde hebben. De Koning beeftbij een bevelschrift van den 23 November, eene som van 240,000 fr. toegestaan voor het nemen eener proeve omtrent de vestiging van eenen electrischen telegraafdie niet minder dan 120,009 meters (30 Fransche uren) lang zou mogen zijn. Bcigic. Brussel, den 26 November. Onze bladen bevat ten het volgende hoogst droevigeZaturdag 11. alhier gebeurdevoorval Mevrouw eene Fransche vrouw van 32 jaren, woonde met baren man, zijnde een professor, en. haar dochtertje van 18 maanden, op de kaasmarkt alhier, op appartementen; haar man was sedert eenige dagen afwezigin de hoop van te Tirlemont eene be trekking in een gesticht van opvoeding te zullen be komen. Ileeds lang was zij dweepziek en zwaitgallig geweest, maar in den nacht van Vrijdag op Zaturdag, overviel haar eene stellige vlaag van krankzinnigheid, in hare verbijstering verbeeldt zij zich engelen te zien en te hooren die haar gelasten haar kind te dooden om het tor hen te doen opgaanzij waant zelf den geest van haren- echtgenoot te zien met eene krans van wiiterozen omkransdmaar gewond en met mooid- vverktuigen in de hand; hij verklaarde haar, zoo meende zij in hare veibijsrering te hooren, dat hij zich zelf om liet leven had gebragt om het Paradijs te ver- Werven en noodigde haar, zich zelve en haar kind thans ook te doodenom zich in de zaliger gewesten met hem te komen vereenen. Hierop versmoort zij haar kindna vergeefs ge tracht te hebben het te doen stikken, door het den mond met kruim van brood vol te stoppen. Daarna poogt zij ook zich zelve om het leven te brengen, en met een mesje geeft zij zich verscheiden steken in de borstmaar de moed ontzinkt haarzij werpt' het mesje weg, en vlijt zich naast het lijkje van haar kind ter nederin de hoopdat God haar weldra tot Zich zal nemen. In dien toestand is zij den Zaturdag morgen ge vonden en aangezien hare blijkbare krankzinnigheid naar het gasthuis overgebragr. De man, wien zijn ongeluk nog onbekend was, kwam toevallig juist te huis op het eigen oogenblik dat men bezig was met bei vervoeren van zijne krank zinnige vrouw en van het lijkje van zijn kindje." ebtfr fallacy 's Graveniïage den 30 NovemberDe beroem de Emanuel von Fdlcnbergstichter van het beroemd Landbuishoudkundig opvoedingsgesticht te Hofvviji is den 21 dezer, in 73 jarigen ouderdomaldaar overleden. ïjcshircn en S!btmtti0ti*aticn» BURGEMEESTER en WETHOUDERS der sta0 GOES, zullen op Zaturdag den 14 December 1844, des middags te twaalf uren, ten Stadhuize al daar, publiek en aan den meestbiedende presenteren te verkoopen Zullende de'Conditiën van verkoop, ter Stads- Grifiie ter lezing- liggen, van heden af tot den dag- der verkoopingdes voormiddags van tien tot twaalf uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOllR, Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris L. de FOUW, Ju Iets ovër het verband tusschen School onderwijzers en Huisselijke opvoeding. In den tijd en toestandwaarin het Nederlandsche schoolwezen zich. thans bevindt, en bij deszelfs heden - daagsche betrekking tot staat en kerk, moet men geene der belangen van hetzelve voorbijzien zal men nice met redenen voor deszelfs behoud vreezen. Te wei nig is er tot lieden gewerkt aan het verband tusschen huis en school. Hetzelve is waarlijk minder sterk daa voorheen. Tegenstand, aan de schoolverbetering ge boden heeft hetzelve aanvankelijk verzwakt. En de. eens ontstane verwijdering, neemt eerder toe dan af, vooral in onze dagen. Wel bespeurt men ginds en el ders eenigen schijn van verband, maar de wezenlijk heid een onbepaald vertrouwen onbreekt er aan. De partijen' houden zich wellevend op zekeren afstand. Wel beschouwd moet men dir betreuren. Nitt moeijelijk toch valt het te beamen, da: dit ver band een der voornaamste zenuwen van sterkte des geheels is en behoort te zijn. En wanneer bij aanran ding kracht noodig is moeten wij dan die verzwak king niet beklagen in een opzigtdat door geheel het vaderland zoo veel sterkte kan geven tegen overmagr tegenover tweedragt GewisNederlands onder wijzers i reikt toch de hand aan dc ouders uwer leer lingen. Zij kunnen meer voor u doen dan gij waant. Werpt dien steun niet waanzinnig van u, als meendec gij zelf genoegzaam te zijn. Al werkt gij binnen d£ school onberispelijk, ja, loffelijk, gij moet er thans vooral ook buiten zienen niet alleen gemoedelijk on derwijzer ook verstandig wereldburger zijn. Dan kunt gij hoop voeden op behoud der edele zaak, waaraan gij u overigens geheel hebt toegewijd: maar zonder dien steunach vnogten wij te vergeefs wanhopen l Zien wij die noodzakelijkheid indan zij elk middel daartoe ons dierbaar. En dit biedt zich thans aan. Men schijnt met ons de zaak alzoo in te zien en te willen behartigen. Dit bewijst de thans in het licht verschenen Huisbode. Op eene waardige wiize schijnt die deze zaak ter harte te willen nemen, blijkens den inhoud van het voor ons gelegen eerste stuk. Wel loopt alles hoofdzakelijk uit op verbetering der huis selijke opvoeding, maar er komt ook ter bevordering dezer onderhavige zaak zoo veel voor, en het goede oogmerk in dezen ligt er zoo zeer blootdat die Bode uwe hoogste belangstelling verdient. Het is daaromdat wij uit ware belangstelling in die zaaku dringend aanbevelenom dezelve te le zen niet alleen: want dat zou weinig baten. Gij, onderwijzersmoet dezelve gezamenlijk lezen met som mige weldenkende ouders uwer leerlingen. En dan kunt gij voor eenige stuivers (1) eene der schoonste aanlei dingen bekomen, om, met die ouders op beteren, vertrouwelijker voet te geraken. Voor dien raad zult t r^Tj. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is 1,75; franco per Post 1,90. f - Gewone Advertentien worden a 20 cls.de regel geplaatst Geboor te-, Huwelijks- en "oodheriglen van I 6 regels a 1,20. Londen den 23 November. Het balden 19 dezer op Guildhall ren voordeele der Polen gegeven was zeer schitterend. Een groot gedeelte der hooge aristocratie der City bad zich derwaarts begeven. Men telde er ongeveer 8000 personen. De bruto ont vangst was nagenoeg 800 pst. De lord mayor en zijne echtgenoot vereerden dit feest met hunne tegenwoor digheid. 63 stuks OLME en ESSE BOOMENstaande op den Oostelijken Havendijkvan af den grond daar voortijds het pesthuis gestaan heeft tot aan. de Oosterschans; van welke door den Stads-Fa» briekaan de gegadigden aanwijzing zal gedaan worden, Donderdag den 12 te voren, des mid dags te twaalf uren. Goesden 30 November 1844. 'Ingezonden.] (1) Dc Jaargang kost f i,8o.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1