locc-hucn jeti Slbmintstvaticin 35 cf; at b making. Wille-wille-wits wiens goed is dit. Landhuishoudelijke Grondstelling. (v. WeckherlinEngl. Londrei) ren toegenomen isbehalve de geïllustreede en andere editiendie daarvan ook in het licht verschijnen. 's Hertogenbosch den 22 November. Tusschen de gemeenten Berchem en Oss is een commissionair in granen, voor liet huis van Andel 3 Cornp. alhier belast met granen in te koopen gisteren morgen door boosdoeners aangevallen, in eene sloot geworpen en van de bij zich hebbende 1600 aan geld beroofd. I—I I IM I I —I II —rrrrt BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorte van dienbrengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat het Suppletoir-Kohier over hetjdienstjaar 1844, lift. A, No. 4voor de Personele Belastingvoor deze Staddoor Zijne Excellentie den Staatsraad Gouverneur dezer Provincieden 22 dezer maand executoir verklaardaan den Ontvanger van 's Rijks Belastingen, ter invordering volgens de wet, toege zonden is. Wordende ieder belastingschuldige vermaand en ge last, na bekomene kennisgeving van gemelden Ont vanger, hun verschuldigde, overeenkomstig de bepa lingen der wet te voldoen^p strafFe van daartoe an derzins te zullen worden geavvongen. Terwijl diegenenwelke hun Aanslag-Biljet niet zpllen ontvangen hebbenzich van een dubbeld van hetzelve kosteloos ten Kantore des Ontvangers zullen kunnen voorzienen zij die zonden verin eenen dat de aanslag niet is overeenkomstig hunne opgave of met de plaats gehad hebbende tauxatie, opneming en telling voor het Personeel, zich deswegens, met in achtneming van de voorschriften ten dien aanzien we- geus de Directe Belastingen in het algemeen bestaande, door tusschenkomst van den Controleur der Divisie kunnen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wendezal deze worden afgekondigd en in de Stads courant geplaatst. Gedaan te Goes, der. 27 November 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz. ALLERLEI. Toen lord Brougham in Engelandals verdediger van de noodzakelijkheid der Reformbilloptrad merkte hij onder anderen op, dat de m eerdei heid van den ouden Adel er vóór was en die welke na George III gecreëerd waser tegendat de aanneming 'der Re formbill een volksvvensch wasen dat zelfs de aristo cratie dit niet moest over 't hoofd zien, daar ook zij veel aan de volksgunst te danken had. Het is bo. vendien," zeide hij, „dwaasheid te gelooven dat de kinderen der 19de eeuw, als kinderen kunnen ge leid worden." Hij sprak voorts deze opmerkelijke woorden, „hoe treurig de gevolgen van eene tijdelijke nederlaag (der hervormings-gezinden) ook wezen mo gen kunnen zij toch maar tijdelijk zijn, want.ten laatsteen dit zal spoedig zijnis de goede uitslag zeker." Hij maakte eindelijk gebruik van de gelijke- nis van Sibylle welke de eerstemaal goedkoop een volledig, maar na afgewezen te zijn voor de tweede maal een minder volledig goed aanbiedt en wel voor hoogeren prijs: en als.zij ook dan afgewezen ten der- 'demale komt, wat zal zij dan aanbieden? De bill werd verworpenmaar na 3 maanden weder voorgesteld, en na een halfjaar van zwaren strijd, eindelijk aangenomen. Dit reeds van vroege tijden onder de kinderen in gebruik zijnde woord, heeft waarschijnlijk eenen zeer ouden oorsprongen eene diepe eigenaardige beteeke- ris. Men weet namelijk wanneer een knaap iets ge vonden heeft, dat aan een ander toebehoort, dar hij dan in den kring zijner makkers treedt, en onder het aanheffen van den genoemden kreet, liet gevondene zoo lang in de hoogte houdt, tot dat het uitgemaakt iswie als de regte eigenaar van het verlorene moer worden aangemerkt. Men gebruikt ook dit woord bij pandverbeurenom den eigenaar van her pand uit te vorschenof zich te doen openbaren. De waarschijn, lijke beteekenis is afgeleid van eene Heidensche God heid Pihïz of IVilwizwelke gehouden werd voor eenen goeden geestwiens naam beteekentdie het regte, weeten vereerd werd als de handhaver van regt en billijkheid, onder wiens bescherming en hoede vooral, al het verlorene schijnt gesteld geweest, en die geacht werd er zorg voor te dragen-, dat het tot zijnen regten eigenaar wederkeerde. Men vermoedt ajzoo dat men in dit kinderspel welligt de overblijfsels ziet dei- oudste regtsoefening ten aanzien van verlorene goederen. Zoo bezit de kinderwereld sommige haar alleen eigene overleveringen, die genoegzaam onveranderd, van het eene kindergeslacht tot het andere overgaande eene eigenaardige waarde bezitten. In beide bovengenoemde gevallen komt het op eerlijkheid aanen daarvoor be. zitten kinderen veel gevoel. Daar de bepaling van het Chr. Paaschfeest niet As tronomisch volgens de ware volle maan geschiedt maar Cyclisch naar de kerkelijke epacta stelt men het als wenschelijk voor, dat men het eens kon worden, om hetzelve op eenen bepaalden datum, binnen de Paasclï- grenzen (22 Maart 26 April) vallende eens vooral vast te stellenen het alzoo op den eersten of twee den Zondag in April te vieren. De volkoinenste versterking en voeding, moet even als bij de bemesting van den grondzoo ook bij de veehouding, grondbeginsel zijn: men moet verkiezen minder maar alles goed, dan veel en dit slecht te hou den. Wanneer de landbouwer het slechts" tot middel matige oogsten brengen kandan is hij reeds van den beginne af in het nadeelmen moet daarom alles in* spanner, om zoo ook al minder, maar veel te oogsten, en volkomen best gevoederd vee te verkrijgen. Cunin Gridaine sedert eene reeks van jaren een der voornaamste Fransche ministerswerd in een dorpin de nabijheid van Sédanuit arme ouders geboren. Opjj eenen zesjarigen leeftijd werd hij wees en „kind der familie d. i.hij behoorde ieder lid der familie toedat hem opnam of wat te eten gaf. Meer bedelaar dan arbeider, bragt hij zijne kinderja ren in de treurigste omstandigheden doortotdat hij, arm in den hoogsten graad en uitgehongerdnaar Sé dan en bij eenen kertooi'jer in de leer kwam. Of schoon hij voor dit zware handwerk veel te zwak was, hield hij het daar echter één jaar vol, tordat hij, aan de eene har.d gewond en liet handwerk daar door iiiet kunnende voortzetten om niet van honger om te komenin eene lakenfabrijk werk zocht en de wol uit de kaarden pluisde. Daar hij met deze moeije- lijke bezigheid dagelijks slecht eenige sorts verdiende, moest hij ook weldra dit spaarzaam onderhoud mis sen omdat de fabrijk het getal arbeiders verminderde en hij de dienst verloor. Hij deed in de fabrijk Gri daine om denzeifden arbeid aanzoek en verkreeg dien. Hier wist 11 ij door allerlei kleine diensten, zich bij de zeer weldadige vrouw des huizes zeer bemind te makenen verkreeg hiervoor behalve zijn zeer gering loon kleine belooningen in eten en kleederen. Zijne dienst bragt hem zeer dikwijls in het kantoor van het magazijnwaar een boekhouder van zijn' pa troon de afgewerkte lakens van de wevers ontving en hun daartegen ook de garens en andere benoodigd- heden toewoog, en volgens het notrmer en hunne fijnheid noteerde. Groote voorzigtigheid en onder vinding werden er vereischt, om door de wevers niet bedrogen te worden en de jonge Cunin vertoefde dikwijls langer dan het wel rioodig was in het kantoor, om naar de'verstandige aanmerkingen van den ervare- nen boekhouder te luisteren. Weldra werd Cunin bediende van den boekhouderen na diens verplaat sing naar een ander bureauniet zonder tegenkanting van den ruwen Gridaine, zijn opvolger. De vroe gere boekhouder had den wèlgemaakten weétgierigen knaap lief gekregenen hem het kosteloos ondeWijs bezorgd van een' genie-officier in het schrijven, rekenen, de geometrie en andere wetenschappen. Door ijzeren vlijt bragt Cunin het in korten tijd zoo ver, dat hij de opengevallene plaats van kantoorbediende in liet huis Gridaine konde vervullen die hij echter eerst na langdurig wederstreven van den zwartgalligen Gridaine verkreeg. Gedurende eene tweejarige kantoordienst, had Cunin zich overtuigddat liet huis Gridaine met zijne handelsbetrekkingen achteruir ging, door de ligtzinnigheid èn'nalatigheid der reizigers.' Toen een reiziger zijn afscheid bekomen liiid stelde hij alles in 'twerk, om deze bediening te. veikiijgen. Cunin reisde zeer snel, leerde in korten tijd in, geheel Frank rijk de kaiantciT van zijn huis kennenspoedde zich weder naar huis, om de opgenomene besul'iugen naauvvkeurignaar het verlangen en de behoefte van lederen kalantin eigen persoon te verzendenen op zijne volgende reizen breidde hij de werkzaamheden van zijn huis door deze zeer geschikte manier van handelen, zoodanig uit, dat hij geloofde, op dank te kunnen rekenen. Hij liet zijne patrones van verre om de hand irarer oudste dochter vragenvan wier liefde hij zich sedert lang overtuigd had en nadat, het stuk de baas in 't huis'''' gespeeld was werd zijn weoscli vervuld. Als schoonzoon v\erd hij welr dia deelgenoot in den handel onder de firma van Cunin-Gridaine. De nieuwe firma nam zigtbaar in vè'stand toe. Gridaine ging stilleven, liet ech ter zijn vermogen in den handelen Cunin wist door het aannemen van een' zeer rijken deelgenoot dien handel huiicngc.iiecn uit te breiden. Weldra werd hij lid vali den raad van koophandelkort daarna voorzitter van de regtbank van koophandelafgevaar digde r. de kamer der gedeputeerden en minister van koophandel! Doorzijn buitengewoon helder verstand heelt hij, in zijne hooge post, voor Frankrijk on eindig veel goeds gedaan. (^Overgenomen uit de AMgemetne Polytechnische Zeitangvan d, 12 Sept. 1844.) Stoititiftlgfcc (SoUbcvLinbschc £otevg. PRIJZEN VAN IOOO EN DAARBOVEN. Trekking der Derde Klasse. iste Lijst. No. 16753, een Prijs van 45en eene Premie van 1000. 2de Lijst. Geene. 3de Lijst. No. 19367, 16099, 8621, 14961 en 751a ieder een Prijs van 1000. 4de Lijst. No. 7909 -een Prijs van f 25,000. No. 10260, een Prijs van f 1000. 5de Lijst. No. 19314 cn 10293, teder een Prijs van 1250. 6de Lijst. No. 6815, een Prijs van ƒ2500. No. 17610, een pr\js van1000. No. 13619, een prijs van 5000. Qfruevfcutijcu. De PLAATSELIJKE COMMISSIE van GENEESKUNDIG TOEVOORZIGT noodige mitsdien een'ieder uit, welke verlangen mogt gratis Gevaccineerd of Gerevaccineerd te worden om des Maandags van iedere week, des namiddags ten één ure, zich daartoe in de Regenten Kamer van het Weeshuis te Goeste vervoegen; zij doet zulks re meer daar de thans lieerschende soort vati Kinder ziekte, hoezeer ook gevaccineerde personen aantas tende bij dezen evenwel van een goedaardig karakter en zeer discreet isen het haar bovendien geble ken isdat Gcrevaccmeerde personentor heden ook tegen deze gewijzigde Kinder-Ziekte beveiligd zijn ge bleven. Goes26 November 1844. De Plaatselijke Commissie voornoemd J. W. H FC KING, President T. PIETERSESecretaris. Op Maandag den i6den December 1844, des na middags ten 3 urenin de Herberg bij C. Molhoek, te Tcrsekevan: i°. Eene HOFSTEDE met WOONHUIS, SCHUUR, ERF en daaraan belioorer.de L A N D E R IJ E N op den Tersekendam in de Gemeente Tersekemet een perceel onder Wem cl din geter grootte van 19 Blin ders 53 Roeden, 60 Ellen; en 20. Een WOONHUIS, ERF, TUIN, BOOMGAARD en WEILAND, tor grootte van 68 Roeden 84 Ellen mede op den Tersekendam. Behoorende tot den boedel van wijlen LEEN- DERT S A N D E E en gedeeltelijk tot dien van zijnevoor overledene Huisvrouw J O PI A N N A CHRISTIAANSE. De veiling zal zoo in afzonderlijke Perceelen als in Massa plaats hebben. Informatien te bekomenbij den Heer Mr. P. A. VAN DAMGriffier bij het Kanrón-Gerégt en bij den Notaris VAN DEN BUSSCHEte Goes. Te Goes bij F. Kleeuwens Zoon,

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2