IV'. 96. Donderdag den 28 November 1844. GOESSCHE COURANT. Y De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal isf 1,75; franco per Post/ 1,90. Gewone AdverteDtien worden a 20 ets. de regel geplaatst Geboor te-, Huwelijks-en Doodherigten van 1 6 regels a f 1,20. NIEUWSTIJDINGEN. «Juilscliljmt». Augsburg, den 13 November. Het schijnt thans zeker te zi/ndat de Allg. Ztg. vanhier zal verlegd wordeu. De censuur is daaVtoe de aanleiding, en in zonderheid in heb confessionele opzigt is de censuur derwijze partijdigdat de geheele strekking van het blad zou gemist zijn, als het zich daaraan wilde on derwerpen. De heer C-otta zal de drukkerij, het Po lytechnisch Journalenz. hier latenen alleen de Allg. Ztg. zal emigreren. Met de verhuizing van het blad zal onze posrdirectie eene jaarlijksche ont vangst van p. m. 100 000 guldens kunnen derven'; het Cottasche etablissement zelf, zet jaarlijks 500.000 guldens om. Allezins zou het voor onze stad hoogst wenschelijk geweest zijndat menmet opzigt tot de censuurer toe had kunnen besluiten aan het dagblad de vrije hand te laten welke het tot dusverre gehad heeft. De gevolgen der verhuizing zullen voor onze stad zeer voelbaar zijn. Keulen, den 24 November. De waarschijnlijk heid, dat de Jesuiten vasten voet in het Zwitsersche Kanton Lucern erlangen zullenbegint met eiken dag te verminderen. Het volgende leest men in een cor respondentie-artikel, hetwelk onze courant heden on der de rubriek: van de Aar, den 19 November, me dedeelt: Als een loopend vuur verbreidt zich he den bij ons de hoogst gewigtige tijding, dat de veto- gemeente der stadburgers te Lucernmet 936 stem men de inroeping der Jesuiten verworpen heeft. Vóór de Jesuiten stemden ongeveer 140 burgers, en bijal dien men tot dit gevoelen ook al de afwezigen wilde rekenen zoo zouden er toch nog slechts 696 voor de opneming zijn. Over het algemeen lubbert tot nu toe, in 21 gehoudene veto-gemeenten 3920 burgers de Jesuiten verworpen en slechts 2373 'len aangeno men. Men kan zich geen denkbeeld maken van de gisting die allerwege heerscht en hoe driftig de on derscheiden partijen hunne meeningen pogen door te zetten. De stadsprediker Siegrist te Lucern, hield op de» dag van den veto-storm eene preekwaarin hij van den droeven staat der zaken gewag maakte en van de verdenkingen sprakwaarmede hij sedert eeni- gèn tijd door de Jesuiten en derzelver vrienden ver volgd werd. Vele dagbladen zijn te Lucern in beslag genomen en staan onder opzigt. Het Vooror: heeft nog altijd hoop zijne plans door te zetten doch reeds zijn er vriendschappelijke aanmaningen van den kant van verscheiden gezantschappen ingekomen om de zaak niet te ver re drijven. Hoezeer intusschen ern stige gebemtenissen te wachten zijn, zoo zou men echter minder te vreezen hebben, als men de Jesui ten-aangelegenheid andermaal kondoen uitstellen, en hiertoe zal hetnaar wij gelooven voorshands kortten. Bijaldien wij wel onderrigr zijn zoo zien de eerwaar dige vaders provisioneel van Inrtine inroeping af, daar zij zelfs, naar men' zegtverklaard moeten hebben, geene hand tot bloedvergieten te willen leenen. Met genoegen verneemt mendat de nunciatuür (het Pan- selijk gezanrscbap) zich onzijdig houdt, en aan de be staande geestelijkheid, in dien geestwenken heeft doen toekomendie berekend zijn om clericale geschillen te voorkomenof ten minste er toe bij te dragen dat men er de publiciteit niet mede lastig valle." De postwagen van Dantzig naar Koningsberg, is op den avond van den 10 November onderweg door. roovers aangevallendoch door de tegenwoordigheid van geest van den postillon niet bestolen geworden. Van de Russische grenzen schrijft men van den 14 Nov.Men verneemt, dat de Russische rege ring in het koningrijk Polen een verbod heeft doen afkondigenvolgens hetwelk voortaan aan alle mans personenzonderonderscheid, verboden is, vóór hun 30ste jaar een huweliik aan te gaan." Bij Rehme is den 14 dezer een ligt vaartuig op de IVeser omgeslagen, en zijn daarbij elf personen verdronken. Aan de roekeloosheid van den schipper wordt dit ongeluk toegeschreven. Men schrijft uit Berlijn van deh 17 dezer: Tschech] fis in tweede instantie- tot den dood met den bijl veroordeeld. 0tt08ÏftUi>. Londen, den 23 November. Gisteren avond is er over deze hoofdstad zulk eene zware mist geweest, dat, ondanks her gaz der lantarens en de lichten in de winkels, zelfs de best verlichte straten in eene stik donkere duisternis gedompeld waren. De meest be zochte kruiswegen en pleinen leverden een schrikwek kend schouwspel op. Men zag rijtuigen als het ware rondtastende, om zich voort te bewegen, voetgangers tegen elkander loopende elkander voortstoorende om niet onder den voet te geraken, kinderen toortsen dra gende, welker roodachtige en walmende vlammen, een akelig licht te midden der dikke atmosfeer verspreid den. Voorts maakte het verwarde geschreeuw van huurkoetsiers en ómnib'usmennersvan vrouwen die gevaar liepen van doodgedrukt te wordenvan kinde rendie om elke stoornis lagchten en juichten de ver warring nog grooter. Omtrent tien ure hadden de meeste rijtuigen voorzigtig geoordeeld de straten te verlaten, en van dat oogenblik waren de gevaren voor de voetgangers niet zoo dreigend. Bij het uitgaan der schouwburgen hebben zich vele personen van toortsen bediend, om in veiligheid hun ne woningen te kunnen bereiken. De politie agenten en de nachtwachts hadden hunne lantaarnen aangestoken. Deze nevel heeft een gedeelte van den nacht voort geduurd. Sedert vele jaren herinnert men zich geen zoo geweldigen mist te Londen gezien te hebben. De dagbladen deelen gelukkigerwijs geene ernstige onge lukken medemaar de dieven schijnen van de bescher mende schaduw van dezen digten sluijer een zeer ruim voordeel getrokken te hebben. Op den spoorweg tusschen Nottingham naar Derby, heeft eergisteren namiddag, ten gevolge van het onvoorzigtig plaatsen van enkele aangebragte steenko len wagens, en het dien ten gevolge inslaan van eene andere linie door den Nottinghamrrein tusschen laatst genoemden trein en dien van Derby, eene vreesselijke botsing plaats gehadten gevolge van welkeenkele der wagens ten eenemale vernield en ongelukkig twee personen gedood zijn gewordenterwijl er bovendien een groot twintigtal, min of meer zware verwondingen bekomen heeft. Jfranfctrulf. Parijs den 24 November. Volgens een onzer geachtste Fransche bladen, hebben de heeren Bom- temps en Guimandaan dèakademie van wetenschap pen voorgesteld crown glass en flint glass van 57 centimeters middellijn en tevens aangeboden, glazen te maken van een meter, voor den gemiddelden prijs van 2,500 fr. per schijf. Tot dusverre weet men van alle hemelbollen het meest van de maan en alles wat de zelve bekend is weet men door middel van glazen die 200 maal vergrooten. De genoemde heeren heb ben echter glazen vervaardigddie óooo maal ver grooten zoodat het waarschijnlijk isdar men door middel dier glazen vyeldra nuer van de hemelbollen zal vernemen. De policie heeft gisteren avond eene belangrijke vangst gedaan. Een inspecteur du service de surveil lance, hoorde in een verdacht straatje twist, en snelde er heen. Hij vroeg aan een aldaar staanden persoon waarom hij zoo in toorn was? Deze antwoorddedat hij', voor weinige dagen in Parijs komende, aan die vrouw eene som van 700 ff. had toevertrouwdwel ke zij hem nu weigerde terug re geven. Hij had geld noodig om te eten. De inspecteur meende den man te herkennen hij verzocht hem mede te gaan bij een' bakker, dan zou hij hem brood koopen. Dit gebeurde hij nam vervolgens den beschonken manal pratende naar den post van justitie en deed heui aldaar inhech. tenis nemen. Des morgens bleek het, dat men eert' uitgebroken caleiboef had gevat, die vele aangiften heeft gedaan; onder anderen, had hij met zijne mak kers een dorp in brand gestoken, waarbij 52 huizen een roof der vlammen waren geworden, en waarbij was geweest zekere Carpentier opperhoofd van eene ber.de roovers, die reeds voorliet hof van assises der Seine had gestaan. De policie doet onderzoek naar de medepligtigen. Belgic» Brussel» den 24 November. Men heeft het plan verspreid van eene onderlinge assurrantie-maatschappij tusschen al de werklieden van België, waardoor, mits maandelijks 1 frank stortende, ieder arbeider, in ge val hij zonder werk was, op 75 centimes daags, en, in geval van ziekte op 1 frank regt zou hebben. Het bestuur zalzoodra er 400 inteekenaren zijn worden benoemd. De heer Kirschheeft gisteren zijne 69ste op stijging met een luchtballon te Antwerpen beproefd. Hij was- tuet gelukkig, daar zijn ballon, toen dezelve naauwelijks boven de huizen was gestegen, Omsloeg en bij de Begijnenpoort nederviel. iubcrLiubcit. 'sGravenhage den 27 November. In de zitting van heden, is het antwoord der iste Kamer voor noti ficatie aangenomenen bésloten aan de zaak van het adres geen verder gevolg te geven. 'sGravenhage, den 26 NovemberIn sommige doorgaans wel onderrigte kringen dezer residentie loopt het gerucht, dat eerstdaags (welligt met 's Konings aanstaande vetjaardag} een onderscheidingsteeken zal ingesteld worden, voor officieren die twintig jaren den rang van officier bekleed hebben. Volgens dat ge rucht zou dit onderscheidingsteeken gedragén worden aan een driekleurig, namelijk rood, wit en blaauw lint. Hoedanig het zamengesteld zal zijn wordt niet gemeld, en wat al dan niet van de geheele zaak is, zal spoedig blijken. (Rott. Cour.) Gisteren middag had op het Hooge Zand al hier, een verschrikkelijk ongeluk plaats. Zekere vrouw Dcljgaamvdes morgens naar Delft vertrekkende, had haar 4jarig dochtertje aan de zorg van derzelver grootmoeder toevertrouwd. Deze verwijderde zicli eenigeoogenblikken, en liet het meisje alleen inde ka mer, in welke eene kagchel stond te branden. Eenige oogenblikken later verspreide zich eene sterke brand lucht door het huis, en de buren hierdoor, en door her gegil van het kind opmerkzaam zijnde gemaakt, trachtten de kanjerdeur te openen waarin zij evenwel daar dezelve gesloten was, niet slaagden. Hierop eene ruit ingeslagen hebbendewaarbij zij zich aan de handen wondden, naderden zij aldus het kind, hetwelk in volle vlam stond. Doch hun ijver kwam te laatde kleederen waren tot op het ligchaam ver brand en het kind over het geheele ligchaam als ge roosterd. Alle mogelijke aangewende geneeskundige hulp, door den heelmeester den Heer van der Hegge Zijnenmogt niet meer batenzoodat het kind nog in den namiddagna het uitstaan van de hevigste smarten den geest gaf. Het Fransche dagblad, le Const it utionnel, waarin de thans zoo veel gerucht makende roman van Eugètie Sue, le Juif Erranthet eerst verschijnt, heeft aan gekondigd dat het geruchtals of die schrijver en de eigenaars van genoemd blad zich zouden hebben laten overhalenom de voortzetting van dat werk te stakenten eenemale ongegrond isdat Sue'rn te gendeel, zich vast aan den Constitutionnel heeft ver bonden en dat hij11a de voliooijing van le Juif op het laatst van 1845 of in het begin van 1846, met het leveren van eetten nieuwen roman zal aanvangen die den titel zal dragen vanLes sept péchós capitaux, welke bestaan zal uitzeven deelen of ruim 170 feuil letons. Met hoeveel gretigheid le Juif in Frankrijk gelezen wordt, blijkt daaruit, dat de oplage van den Constitutionnelvan 6000, tot bijkans 21,000 exempk-

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1