N°. 95. Maandag den 25 November. 1844. GOES8CHE COÜRAN T, NIEUWSTIJDINGEN. Men schrijft uit Solothurnden 23 October: De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is 1,75franco per Post 1,90. Gewone Adverieniieri v-orden a 20 cts.de regel geplaatst Geboor te-, Huwelijks-en Pnndherigten va»i 1 6 regels a f J,20. Petersburg, den 12 November. In een berigt uit Posen van 9 dezerieest men Reeds sedert geruimen tijd stemden de birigten van reizigers, daaromtient overeen, dat zich onder de boeren in Russisch Litthauen, eene groote verbitte ring tegen de adellijke grondbezitters vertoonde en dat alles weldra de uitbarsting eener beweging deed te gemoet ziende afschaffing van het lijfeigenschap ten doel hebbende. Thans moetenvolgens bijzon dere berigten weikelijk in verscheidene gouvernemen ten oproerige bewegingen in dien geest uitgebarsten zijn, waaromtrent echter geene nadere bijzonderheden worden medegedeeld." Keueen den 19 November. Naar men verneemt zoude de Graaf Fürstenberg Stammheinden beroem den Belgischen' schilder N. de Jicizeropgedragen hebben, de laatste zamenkomst van onzen aartsbisschop Clemens Augustmet Z. Heil. den Paus te schilde ren waartoe de prijs van 15,000 zou bedongen zijn. Het onderwerp is voor den kunstenaar zeer ge lukkig, en doet een schoon tafereel vol werking te gemoet zien, als het niet de Keizers koloriet wordt geschilderd. Frankf. O. P. Z. Keulen den 20 November. Uir Rome wordt gemelddat de overleden kardinaal Ercole Consalvi de opbrengst der talrijke en kostbare snuifdoozen welke hij gedurende zijn ministerie van vreemde sou- vereinen ten geschenke bekomen had, bij zijn testa- men, gedeeltelijk tot dekking der kosten van het praal grafhetwelk door Tharwa/dsen voor Paus Pi us VII in de Peterskerk moest opgmgt wordengedeeltelijk ook tot het herstel der oudste en merkwaardigste ker ken van Rome bestemd lite.fr. Welk eene aanzien lijke som den verkoop kan opbrengen, blijkt niet al leen uit deze uiterste wils-beschikkingmaar ook daaruit, dat eene der doozen alleen die welke de overledene van Napoleonbij gelegenheid van het sluiten van het concordaat, ontving, de waarde van 30,000 fr. te boven gaar. Van Balatrehij Fleurusin België wordt ge meld dat zelfs nu nog, aldaar onlangs een soldaat, uit die plaats geboortig na veertigjarige afwezigheid uit Siberië tcruggekeeiil is. Zijn eenige broederdi-e in het geheel bezit der vaderlijke erfenis waswilde aanvankelijk den aangekomene niet erkennen tot dat deze een lidteeken toonde, hetwelk hem van eene zware, in zijne kindscbheid hem gebeurde branding, overge bleven was. Dusseldorp den 21 November. Onze courant behelst, in eener. bijzonderen brief uit Berlijn van den 17 dezerhet volgende berigtPrins Albert heeft gedurende zijn tegenwoordig verblijf in Italië, ook bi.1 zijne op de Villa Sommafiva, aan het meer van Corno, verblijf houdende gemalin een bezoek afgelegd; iets, hetwelk hier onder de hoogere standen eene aangename verrassing te weeg gebragt heeft. De Prins was voornemensook naar Algiers .en "net Oos ten te reizen en zich dl'daar.geruimen tijd qp te hou den, welk plan hij echter -op den dringenden wensch des Koninesreeds te Marseille weder opgegeven heeft. Daar'Prins Albert onlangs op zijn verzoek van het commande over de vijfde'divisie ontheven is geworden, is men hier nieuwsgierig, welk eenen werkkring hij thans zal innemen. Een Roomsch-Kathólijk priester in Opper-Sile- zië, met name Joh. Rongeheeft voor eenige dagen eenen door hem aan den bisselropvan Trierden heer Arnoldi, gerigten brief openbaar gemaakt, waarin deze kerkvoogd op eene zeer ernstige wijze wordt aangeval len, ter zake van het tentoonstellen van den zoogeriaam- den Heiligen Rok, De schrijver verklaart zich indaf stuk met eene groote vrijmoedigheid tegen de bede» vaarten zoo als die nu weder naar Trier hebben plaats gehad; noemt het agnbidden of vereeren van reliquiën afgodendienst, en werpt den bisschop voor, dat hij in dezen de Christelijke leer geheel voorbij ziende het bijgeloof op eene onverantwoordelijke wijze bevor derd heeft. - Deze brief maakt in alle streken van Duitschland een' ongemeen diepen indruk. Een schrikkelijke moord, teMurchen gepleegd, heeft de deelneming van al de ingezetenen dier stad in hooge mate opgewekt. De artillerie-kapitein von Neu- meijereen zeer verdienstelijk officier, die, na een verblijf van eenige jaren in Griekenland, in zijn Vader land met de twintigjarige dochter van eenen ambtenaar getrouwd was, den 14 van de parade terugkeerende, vond zijn huis gesloten. Natuurlijk verwekte dit bevreemding, te meer, omdat men geen gehoor kreeg en eindelijk genoodzaakt was de voordeur open te breken. Naauwelijks trad Neumeijcr liet huis binnen, of bij vond in de keuken het lijk der dienstmaagd, en een weinig verder, in de voorkamer, dat zijner zwangere echtgenoot, die, in haar bloed zwemmende, levenloos op den grond lagde kenteekenen dragende van met een scheermes vreesselijk gewond en eindelijk vermoord te zijn. Duidelijk is het gebleken, dat deze driedub bele moord gepleegd isom zich te kunnen meester maken van eene somme gelds van 5 of 600'gulden, doch de dader is lot dusverre nog niet met zekerheid bekend. Men heeft echter zeer gegronde redenen om te vermoeden, dat deze misdaad gepleegd is, door den bediende van den kapitein, die verdwenen en tot dus verre nergens te vinden was. Waarschijnlijk is hij het langs den spoorweg ontkomen, doch men vertrouwt, dat hij spoedig in handen der justitie zal geraken; althans worden de uitersre pogingen daartoe aange wend. Munch en den 17 November. Men verzekert heden namiddag, dat de moordenaar van Mevrouw von Neumcijerte Passau achterhaald, en in hechtenis genomen is. Nog heden avondzon hij alhier worden binnengebragt. Het schijnt dat hij zich, na het gepleeg de feit, nog zoo lang hier te Munchen heeft opge houden, tor hij begreep dat het gewone uur der te huis komst van den overste, de zaak aan den dag zou brengen, als wanneer-hij een rijtuig heeft gehuurd om, zeide hij, een' dief, die zijnen heer een' mantel ontstoHm had, na te zettendit voorwendsel gaf hem tevens geiegenheidden voermandoor het bieden van dubbel drinkgeldtot het geweldigst jagen aan te sporen. <2?n0clftttb, Londen den ai November. Het getal branden, die in dit jaar in Londen hebben plaats gehadbe draagt meer dan 800. De verliezendaardoor gele den zijn niet zoo groot als in het vorige jaarmaai er zijn meer menschen bij omgekomen. De sterfte in Londenis in de laatste week 1072 geweest. Deze hoeveelheid sterfgevallen in eene week, wordt toegeschreven aan de heerschende kinder pokken en scharlaken koorts. Parijs, den 19 November. Heden, tegen het val len van den avond, heeft een zonderling voorval op den boulevard bij de rue Duphor plaats gehad. Een welgekleed persoon haalt twee pistolet? uit zijnen zak .en vuurt op een'' voorbijgangerdie mede goed ge kleed was. Deze, die waarschijnlijk dezen aanval verwachtte, was ook met eene pistool gewapend en vuurde eveneens. Drie schoten werden te gelijk ^gehoord, en toen men de twee strijders naderdewas de een gekwetst; het gevecht had echter de militai ren van den naastbjjzijnden post doen aanrukken, die deze beide heeren derwaarts opbragten. Er zijn geene bijzonderheden omtrent deze zonderlinge zaak bekend geworden. Een vaartuig, dat de Aar afzakte, stiet tegen een' boog der brug te Wangen en sloeg omhet voerde een paar echtelieden die naar Solothurn gin gen om tof scheiding te pleiten, Beiden raakren hl 't water. De man bereikte den oever; met zijne hulp redde zich de vrouw ook. Aan land gekomenzeide zij tot haren man: 'tHad weinig gescheeld, of wij waren vooj- altijd gescheidenen voor Gods reg- terstoel gevonnisd." In plaats van naar het geregt, gingen de echtelieden verzoend weder naar huis. Iklgic. Brussel, den 22 November. Her Brusselsche dag blad Observaleurheeft op aanzoek van een zijner abonnementen, in zijn bureau eene inschrijving geo pend waarvan de opbrengst strekken zalom aait den heer Eugene Sueschrijver van den Wandelenden Jood, eene medaille aan te bieden. iÓUbjerlfUi&im. 'sGravenhage den 23 November. De Eerste Kamer der Staten Generaal heeft, in hare zitting van hedenwedet om VERWORPEN het ontwerp van Adres in antwoord op de Troonrede, haar laatstelijk door de Tweede Kamer toegezonden dien ten gevolge zal aan de Twe°de Kamer kennis worden gegeven, dat de Eerste Kamer geene genoegzame redenen ge vonden heeftom het teruggaande voorstel den Ko ning aan te bieden. Op de, den 19 dezer, te Gorinchem gehouden paardemarkr, zijn ongeveer 1400 paarden aangebragt, behalve 200 paarden die reeds den vorigen dag ver kocht waren. Vele paarden zijn verkochtvooral aan Fransche kooplieden voor Algerie. De veemarkt vati den 19 was mede goed bezet, waar ook vele vreem de, zoo Fransche als Belgische en Engelsche koop lieden tegenwoordig waren, Als een merkwaardig voorbeeld van hoogen ou derdom verdient vermeld te wordendat den 4 de zer in het Vriesche dorp Dronrijpoverleden is Pier Plendrik Uiemstra in de wandeling veelal Pier» oom geheeten, welke den ouderdom van ruim 103, anderen zeggen 105 jaren, bereikt heeft. Hij oefende ruim zestig jaren den landbouw uit, en onderscheid de zich lang door eenen krachtigen ouderdom. Hij laat 2 kinderen, 15 kleinkinderen en 19 kindskinderen na. Men schrijft ui: Petersburg van den 5 Nov.,dac er reeds veel ijs in de golf van Kroonstadt was, eiv de haven met eene dunne ijskorst was o/erdekt. Amsterdam den 21 November. Uit eenen staat en overzigt der afdeelingen van de Maatschappijl tot bevordering der Toonkunst, gedurende het jaar 18431844, hl ijk t, dat er te Amsterdam zijn 555 gewone en 36 honoraire leden te Delft27 gewone en 2 honoraire; te Dordrecht, 66 gewone en 5 ho noraire; te Enkhuizen, 31 gewone leden en 1 hono rair lid; te Geertruidenberg15 gewone en 1 hono rair lid; te Goes, 49 gev?one en 2.honoraire leden; te 's Gravenhage206 gewone en 19 honoraire leden te Haarlem, 63 gewone en 3 honoraire leden; te Heusden, 37 gewone leden en 1 honorair lid; te Kampen, 34 gewone er. 2 honoraire leden; te Rot terdam 220 gewone en 7 honoraire lgden*e Utrecht 106 gewone en 10 honoraire leden. In het jongste verslag van tiert toestand en de werkzaamheden dei- Maatschappij, in de XVde Algemeene Vergadering gedaan, wordt, onder anderen, opgemerkt, dat de afdeelingen Delft, Enkhuizen, Geertruidenberg, Goes, Haarlem, Heusden én Kampen, zoo zij al niet in aantal van leden hebben gewonnen, zich echter in den bloei en de uitbreiding hunner inrigtingen vooronder wijs verheugen, en zich mogen beroemen op den ijver, waarmede de belangen der maatschappij door de be sturen^ lgden en onderwijzeren bij voortduring wor den behartigd; dat de afdeeling 'sGravenhage, zoowel in getal leden als inwendig leven toeneemt, en bij al het goede wat zij in het afgeloopen jaar

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1