N% 94. Donderdag den SI November. 1844. GOESSCHE COURANT, De Gouverneur-Generaal Merkus. NIEUWSTIJDINGEN. ZhiitscIiOutb. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal isf 1,75; franco per Post/ 1,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets, de regel geplaatst Gehoor- te-, Huwelijks-en Doodberigten van I o regels a j,2o. In dezelfde maandwaarin over eenige maatregelen van dezen landvoogd van Nederlands Oost-Indische bezittingen over zijne staatkunde en antecedenten een niet van warmte ontbloote redetwist werd gevoerd bezweek hijen betaalde alzoo in hetzelfde jaar op Java den tol aan de natuur, waarin een zijner groot-1 ste voorgangers, de graaf van den Bosch, in het vaderland was ontslapen. Welügt dat het spoedig niet aan eene bepaalde le vensbeschrijving van den Heer Merkus zal ontbre ken wij beijveren ons intusschen eene schets daar van te geven. Mr. Pieter Merküs werd geboren te Naar Jen den 18 Maart 1787; zijn vader was aldaar predikant. Na zijne studiën volbragt te hebbentrad de Heer Merküs vroeg als beambte in 's lands dienst; maar het was eerst na de omwenteling van 1813, te we ten den 9 Februarij 1815, dat hij zich, als ambte naar van de 3de klasse, naar Oost-Indie begaf. Twee jaren daarna werd hij tot adjunct secretaris-generaal be noemd tijdens bet bewind van Commissarissen-Ge neraal; nogmaals twee jaren later, in 1819, tot pro cureur-Generaal bij het Hoog-Geregtshof eil advocaat- fiscaal voor de land- en zeemagt in Neêrlands-Indie en in ï8ai zag hij zich bevorderd tot algemeen-secre taris der hooge regering. Het jaar daarop werd hem het gouvernement der Moluksche Eilanden toever trouwd, welke betrekking hij van 182a tot 1828 ach tereenvolgend bekleed heeft. Hij erlangde, gedurende die bewindvoeringr'e ridder-orde van bet Legioen van Eer. Het was in dien tijd ook dat hij zich eere handeling veroorloofdewelke zijne bestrijders hem zeer euvel hebben geduiddoch waardoor hij zelf bij de Indische regering het eerst uitkwamhij hielp een vriend, die zich ongelukkig vergrepen had, ontsnappen. Hij had de inspraak van zijn hart ge volgd en wel terwijl de justitie werkeloos was; maar hij bood dir regering aan, zoo hij hierdoor misdreven had al de gevolgen daarvan te willen dragen. De edele ziel van den baron van der Capellen waar deerde dit edelmoedig gedrageen manzoo regt- schapen als de Heer Merkus. en die zich meer en meer met de Indische hoofd-aangelegenheden had ver trouwd gemaakt, werd niet verwijderd. De kennis, die de Heer Merküs had opgedaan bad hem zelfs doen optreden, als een der wederstrevers van sommige denkbeelden van den graaf van den Bosch; niet dat hij tegen het stelsel zelye van dien genialen staatsman wasmaar tegen de wijze van toepassing daarvan op Java. Toen hij evenwel geen gevolg aan zijne mee ning zag geven achtte de Heer Merkus zichin 'slands belangverpligt eene beknopte, doch zake lijke memorie aan ,den Koning te rigten waarin hij aan de eene zijde onbeschroomd zijn gevoelen bloot legde, aan de andere zijde die buide aan den graaf van den Bosch bragt,, waarop 's mans diepe ken nis en vaderlandsliefde aanspraak hadden. Hoe min zulk eene door gronden gestaafde weerstreving den edelen graaf zeiven ongevallig was, is latei- gebleken, toen de lioogere verheffing van den Heer Merkus volgdeen toen dezen de meer of min gewijzigde toepassing van net stelsel des graven werd toever trouwd. Volgen wij thans den bewindvoerder verder, op de onderscheidene voorname schreden van zijne loopbaan. In het midden van 1829 tor raad van Indië verheven, zag hij zich in het volgende jaar den last opgedragen, na afloop van den inlandschen oorlog, als commissaris de zaken in de Vorstenlanden te regelen. Na afloop van die taakwerd hem wegens de goede vervulling daarvande bijzondere tevredenheid der Regering be tuigd. In 1836 erlangde hij een tweejarig verlof. Het was in Nederlanddat hij zijne benoeming bekwam tot commissaris van Sumatra's westkust, en hem werd stellig «voorgeschreven dat hij in geen geval, die com missie mogt opgevenvoor en aleer die geheel was ten einde gebragt. De kennis van die bijzonderheid is, voor hetgeen verder gebeurdeniet zonder belang. Het was in 1838, dar de raad van Indie en com missaris aan boord van de, Sara Lydianaar Indie terug keerde. Tijdens de waarnemingvan zijn commissariaat (op Sumatra), viel de dood van den Gouverneur-Generaal de Eerens voor. Wat kon, wat moest de heer Mer kus onder zoodanige omstandigheden doen Als oudste raad van Indie, had hij de regtmatigste aanspraak op het waarnemend gouverneur-generaalschap, en vermogt hij alzoo die betrekking voor zich te re clameren; als commissaris van Sumatra's Westkust moest hijingevolge des ministers uirdrukkelijken last, die commissie rot den einde toe volbrengen. De Heer Merkus deed dit en reclameerde niet. Eerst nadat die commissie geheel en natjr wensch was afgeloopen begaf hij zich naar Batavia en recla meerde hij aldaar voor zich het oppergezag. Dit was inmiddels aan den grave van Hogendorp opgedragen en het stond te vreezendat bij de vor dering van den Heer Merkus ernstige botsingen over het gezag zouden hebben kunnen plaats grijpen, ware niet juist ter passé de beslissing uit het vaderland ontvangen. De Heer Merkus, was namelijk den 30 October 1840 tot vice president van de N. I. raad verheven met bepa'ing dat hijin afwachting van Zr. Ms. nadere beschikking de functien van gouver neur-generaal zou waarnemen. Den 6 Januarij 1841 aanvaardde hij het bestuur. Later bepaaldelijk met de hooge betrekking van gouv.-gen. bekleed aanvaardde hij den 14 Febr. 1843 die waardigheid, en zag hij zich tevens door Z. M. onderscheidendoor de be noeming tot kommandeur der orde van den Neder!. Leeuw. Geen maatregel van den gouv.-gen. ondervond zulk eene felle gisping bier te landedan nu onlangs het besluit nopens de openbaarmaking of liever het gebruik en het behouden van stukkenuit de Indische archie ven. Wij achten dien maatregelzoo als hij geno men is, te streng, te vergetrokken, en voor ieder voorstander van nuttige publiciteit over de Indische aangelegenheden heeft die maatregel op zich zeiven iets stuitends; doch onpartijdig moeten wij erkennen, dat het hoofddoelde instandhouding van 's lands ar chieven niet kan misprezen worden dat er grove misbruiken schijnen te hebben plaats gehad, bij het verlaten van ambten waardoor stukkendie onmis kenbaar aan den lande toekwamenin handen van bijzondere personen zijn geraakt. Eene gepaste tem pering van het besluit zou welligt beter her doel doen treffen. De aard dezer Vlugtige schets laat niet toe-, in het breede hierover, of over andere maatregelen des land- voogds uit te weiden. De cultures werden onder zijn bestuur meer en meer uitgebreidde suiker-bereiding op nieuwen voet ingerigtde theebouw zeer bevorderd. Handelsblad Weenen, den 10 November. In Bohemen bedroeg de bevolking in 1786, 2,8x3,075 zielen, en volgens de laatste volkstelling 4,467,120 zielen. Onder deze zijn 2,131,727 van het mannelijke en 2,325,393 van het vrouwelijke geslacht. In de 3 laatste jarenis de bevolking met 159 905 zielen toegenomen, dus in elk jaar met 53,301 personen. Bohemen bezit 22 gymna- sien met 5398- leerlingenen 5388 scjto'en. Berlijn den 14 NovemberOns gouvernement is voornemensde Pruissische marine te vergrooten en tot dat einde in het volgende jaar een fregat en twee oorlogsstoomschepen te docti bouwen. Frankfort, den 15 November. Blijkens een al gemeen verslag van de hoofddirectie van het Gustaaj Hdolf-Genootschap tot ondersteuning der Protestan ten in Duitschland telt het reeds 42 onderafdelingen. Van 1843—1844 werden 7000 thl. ontvangen, waar van 4000 werden uitgegeven tot ondersteuning van geloofsgenootenin onderscheidene steden verspreid ajs ook aan eene gemeente in Noord-Amerika. De overige gelden zijn ter beschikking van het algemeen bestuur gesteld. Londen, den 13 November. Gisteren heeft alhier op den Teems bij Blackwall, een ongeluk plaats gehad, hetwelk het leven van zeven personen gekost en vijf andere zwaar gewond heeft. De stoomboot Gipsy Queen, een onlangs door het huis Samuda Co.vervaar digde ijzeren vaartuig, was tot naar Woolwich gestoomd om zijne twee machines, ieder van 150 paardenkracht, te beproeven. Alles was zeer goed en volkomen ten genoegen van de Ingenieursden kapitein en de ove- nge personen aan boord afgeloopen en het vaartuig ging voor,Blackwall aan eene boei vast liggen. Toen bet stil lagwerd de temperatuur van den stoomdie op eene drukking van 20 ponden per vierkante duim was gehouden, tot op 25 duim gebragt, zijnde de stoomketelsvervaardigd om eene drukking van 40 ponden te kunnen verdragende veiligheidsklep was in gereedheiden men scheen niet in het minst voor een ongeluk beducht te zijn. De heer Samudade machinist, de meesterknecht der fabriek en onderscheidene werkliedenwaren in de machine-kamer vereenigdom de werking te zien toen'plotseling de uitbarsting plaats had. De ontplof fing is, naar het schijnt, niet zeer luid geweest, doch werd gehoord door onderscheidene personen, die zich op de kade van Blackwall bevonden. Aller oogen wend den zich dadelijk naar de Gipsy Queenwaar men het gesis 'van den stoom hoorde, die met geweld uit al de uitgangen der machine-kamer ontsnapte. Al de te Blackwall zich bevindende booten, werden onmiddelijk naai de stoomboot afgezondenspoedig kwamen twee derzelve terug met vijf menschenop eerre gruwelijke wijze misvormd. Zij waren zoo ge-; lukkig geweest, om te kunnen ontvlugtendoor op. het oogenblik der ontploffingde ladder der machine kamer op te klimmen maar allen waren wreed mis handeld en de smart deed hen een hartverscheurend geschreeuw uiten. Men wist, dat die ongelukkige!! niet de eenige slagtoffers warendat zich nog zeven personen in de machine-kamer bevondenen evenwel maakte de stoom die bij stroomen uit de machine stoof, alle nadering onmogelijk. Men hakte gaten in de planken van het dekom nieuwe uitgangen aan den stoom te verschaffenen eerst toen de atmosfeer der machine-kamer een weinig gezuiverd waskonde men zich zonder gevaar er in wagen.. Een ontzettend schouwspel vertoonde zich toen voor de oogen dergenendie tot het verleenen van hulp waren toegestroomd. Zeven lijken lagen uitge strekt op den grond, allen deerlijk misvormd, de ge laatstrekken door den doodstuip krampachtig zaamge- trokkenf sommige badende in het bloed, hetwelk hun uit oorenneus en mond was gestroomdhet vleesch was los gegaan van de beenderen. Het was als of het vleesclj eene wijl in kokend water had gelegen. De lijken werden aan wal gebragt en in eene der berg plaatsen van den Blackwallschen spoorweg nederlegd. De slagtoffers waren de Heer Samudatwee rnaclii- nisten, een machinist gezeleen leerjongen, een sto ker en een handwerksmandie eerst sedert eenige uren aan de fabriek was. Her onderzoek nog niet plaats gehad hebbende, kan men de oorzaak van het voorval niet met juistheid op geven maar men vermoedt, dat de voornaamste sroom- buis verstopt geraakt zijnde de stoom eene ontploffing- moest veroorzakenen de machine-kamer dadelijk vulde. De heere Lowe, eersre Ingenieur van her huis Samuda is op eene bijna wonderdadige wijze gered. Hij had even te voren de machine-kamer verlaten om een hem door zijnen patroon gegeven bevel te volvoeren en was op

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1