KOKE. ALLERLEI- «MiMHItn Sfafceubmalsigtg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOESbrengen ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat debij het plan van verevening en vernietiging der Obligatien, uitgegeven ter voldoening van de on betaald geblevene Intressen tot den laatsten December 1810 ingesloten.der gevestigde SchuldtenJaste dezer Stadvastgesteld bij deliberatie van den Stedelijken Raad van den 28 November 1840, en goedgekeurd bij Zijner Majesieits Besluit van den 1 Julij 1841 No. 296, bepaalde, en bij Publicatie van den 5 Oc- tober jl. aangekondigde vierde openbare Uitloting, ter bepaling, welke der aangegevene Obligatien, in dit jaar tot de aflossing tegen 30 perCent zullen geregtigd zijn, heden ten Stadbuize heeft plaats gehaden daarbij de volgende Nummers zijn uitgeloot: No. 473/103 groot in kapitaal 50,00. perreste. 482/112 - 500,00. 60 0/230 - 15^00. 523/153 55 - 45°'°0, 55 415/ 45 55 55 - 500,00. 594/224 55 55 200,00. 533//*63 55 55 55 400?°0' 5, 605/235 - 100,00. 55 462/ 92 5, 5, 5, 590,00. y, 498/128 - 500,00. 606/236 - 400,00. 55 573/203 55 55 55 J00'00* 55 599/229 55 55 55 IS0^0' 46O/ 90 - 500,00. 501/131 - 500,00. 55 4°2/ 32 5t 55 55 532/162 400,00. 55 593/223 200,00. 55 56S/I98 300,00. 404/ 34 400,00. m mindering. - Te zanten f 7000,00. Welke Uitgelote Obligatien, tegen overgifte derzelve, in de maand January eerstkomende ten Kantore van den Stedelijken Ontvanger, met 30 pcrCcnt zullen wor den afgelostwaartoe de houders derzelvezich als dan, ten voorschreven Kantore zullen kunnen vervoegen. En zal deze ter. gewoner plaatsen aangeplakt en in de Stads-Courant geïtisereerd worden. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 16 Novem ber 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd J, C- van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezeïven De Stads-Secretaris L. DE FOUW, Jz. N jlublicftttc. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES overwegende datook bij gelegenheid van de thans in deze Stad heerschende soort van Kinder-Ziektewelke volgens het getuigenis van des kundiger. veelal gewijzigd en van een goedaardig ka rakter is, het bijzonder nut van de KOEPOK-IN ENTING is waargenomen en erkendachten zich in het belang van derzelver Ingezetenen en naar aan leiding der bestaande voorschriften, verplicht, om hunne Ingezetenen tut het aanwenden van het zoo heilrijk middel der VACCINEdringend aan te moedigen en-bij vernieuwing, uit te noodigen om met ter zijde stelling van alle ongegrond vooroordeelmitsgaders let tende op de gezegende uitkomsten en heilzame gevol gen gedurende een aanmerkelijk verloop van jaren dezer nuttige ontdekking, dewelke ook in deze dagen gebleken is het heerschende kwaad bij velen bijna on schadelijk te maken, alsnog van de gelegenheid gebruik te maken0111 zich of de hunnen voor grooter gevaar te behoeden, en niet door een verkeerd oordeel of achteloosheid zich aan zelfverwijt bloot re stellen; maar zich eene troostrijke overtuiging te schenken, van daar door, te hebben medegewerkt, tot het afwenden of verminderen van vroeger zoo zeer gevreesde als gevaar lijke en dikwijls doodelijke toevallen. Wordende bij dezen, ten overvloede herinnerd, aan de Publicatie van Burgemeester en Wethouders, van den 10 Augustus dezes jaars. En opdat niemand onwerenheid zoude kunnen voor wenden zal deze op de gewone plaatsen in deze Stad aangeplakt en in de Stads-Courant geïnsereerd worden. Aldus gedaanten Raadhuizeder Stad Goes, den 16 November 1844. - Burgemeester en Wethouders der Stad Goes j. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven De Sta<ls-Secretaris L. DE FOUW, J7» De dag van heden was voor Nederland 23 jaren lang een dubbele feestdag, Op den jaardag van de Koningin,,de gemalin ven Koning Willem I, vier de men de gedachtenis aan Neêrlands verlossing van de Fransche overheersching. Bij velen zijn beide nog niet vergeten: de herinneringen, die er zich aan ver binden, zijn vele. Ook in ons blad zijn de berigten opgenomendie voor en tegen de wonderbare genezing der Gravin Droste-Visschering in andere bladen voorkwamen. Thans zijn wij in staat, den juisten toedragt dier ge beurtenis mede te deelen, en wel volgens het getuige nis van een der Kreuznacher bad-arisendiedeels uit eigene aanschouwing; deels uit gesprekken met de jonge Dame zelve en van personen die dagelijks met haar verkeerden, zijn berigt ontleent en in do Elber- f cider Zeitung schreef. De familie von Droste zou zich vele onaange naamheden, haar door Couranten artikelen aangedaan, hebben kunnen besparen als zij een eenvoudig berigt van het geval en van den gang der genezing had laren geven. Niemand zou er iets in gevonden hebben wanner zij het gebeurde als eene wonderbare werking van een vast Godsdienstig vertrouwen op de kracht van den wil had opgegevenmaar het als her werk van eene kracht voor te stellendie van den Heiligen Rok te Trier uitging, dit was in onze dagen wat erg. De zaak komt op het volgende neer. De jonge Dame heeft sedert drie jaren een scrofulens kniegezwel, waarom zij nu reeds voor de derde reis, de baden van Kreuznach gebruikte. Gelijk doorgaans, zoo was er ook bij haar, eene verkorting van de pezen inden knie- boog ontstaan ten gevolge waarvan de bovenschenkel met den onderschenkel eenen regthoek maakt. Zij was geheel vervuld van de overtuiging, dat zij te Triér bulpe vinden zou. Terwijl- zij nu in Gods dienstige verrukking en knielende voor het hoog-altaar zich in een vurig gebed verdiept, doet zij, in deze overtuiging van de werking eener hoogere krachteene hevige beweging met het misvormde been; de pees breekt, van daar de bloeduitstorting, en het been is regt; zij is in staat te gaan, hoewel met pijn. Het geen in zulke gevallen de kunstbewerking, van de door snijding der pees, zonder pijn tot stand brengtis met geweld geschied, nagenoeg zoo als men vroeger ge woon was te doen, eer nog de doorsnijding der pees uitgevonden was. - De Gravin klimtbij hare te rugkomst alhier, zonder krukken uit het rijtuig, en gaatalleen door bedienden ondersteund den trap op tot groote verbazing der bewoners van het badhuis. Een uur daarna hoorde ik in eenige vertrekken bij mijne avond visiten mijne patiënten vragen Hebt gij al van het wonder gehoord De Katholieken bleven er bijdat bet een wonderwerk wasbij de Protestanten begon men te mompelen en rezen wel dra allerlei twijfeling- n en verdenkingen." Uit het bovenstaande blijktdat de Gravin te Trier iets verkregen heeft, wat zij hier, door het ge bruik der baden, niet heeft kunnen verkrijgen een regt beenIndien zij een blind vertrouwen op haren ge neesheer had gestelden van hem het bevel ontvan gen hadhaar been regtuit te strekken zou deze het wonder gewrocht hebben. Om de genezing van bet scrofuleuzc kniegezwel te bevorderen is zij met het gebruiken var. het bad voortgegaan. Eene vererge ring van het geheele ongemak of eene nieuwe ver korting is gedurende haar verblijf alhier niet te be speuren geweest. Of ditl^ter, ten gevolge van de ontsteking, het geval geweest is, weet ik niet, daar de Gravin 14 Septembei van hier is vertrokken." Dieven nemendit is cfe regelmaar geen regel zonder uitzondering, gelijk blijkt uit het volgende verhaal van eenen dief, die niet nammaar gaf. In eenen spoorwagen van Rouaan naar Parijs bevonden zich, donderdag den 31. October 11., een heer met drie kinderen, eene bejaarde dame en een jong heer, van omstreeks 22 jaren. De kinderen vielen weldra in slaap de oude heer scheen zeer afgetrokkende bejaarde dame zat stilafwachtende wie het gesprek het eerst zou aanknoopen. De jongeling scheen de gulle openhartigheid zelvehij begon met een zeer Taai horologiewaaraan een rijke ketting hingte spelen; voorts, als om zich te verzekeren dat hij niets vergeten had, haalde hij allerlei dingen uit zijnen zak en onder anderen eene dik gespekte geldbeurs. Ai zoospelende riep hij uitDe spoorwegen zijn toch eene heerlijke uitvinding; zonder dezelve zou ik Parijsdat land der wonderen wel nooit te zien hebben gekregen. Gij komt alzoo van zeer verre, zeide de oude heer. Och neen, ik woon te Rouaan, maar ik heb het lastig voorregt van een eenige zoon te wezen, en mijne goede ouders zouden mij reeds verloren wanen zoo ik slechts een oogenbük hunne beschermende vleugels verlier. Heden 'avond denken zij mij op eenen bruiloft, even buiten eene der poorten van Rouaan, en dit neem ik waar, om een uitstapje naar Parijs te maken. Dit uitstapje zou 11 wel eens slecht kunnen bekomenzeide de oude lieerhet ware beter voor u geweest naar de bruiloft te gaan. Misschien hebt gij gelijk, maar het is nu te laar, de kogel is door de kerk. Het gesprekwaarin de dame zich ook van tijd tot tijd mengde, ging op dien toon voort. Te Parijs aangekomenhielp cfe jon geling de dame hare bagaadje bijeenbrengen en naar een rijtuig omzien. Terwijl hij haar tot dit laatsre zijnen arm geboden hadzeide hijMevrouwgij zult mij zeer onbescheiden vinden maar mijn toestand is u reeds bekenden ik maak staat op uwe toege vendheid. Ik ben geheel onbekend te Parijs, de waar schuwing van den ouden heer heeft mij verschrikt. Gij zult mij uitlagchen maar ik moet bet u bekennen,' ik hen bang om in een logement re gaan. Ik weet niet waarheen; gij moest zoo goed zij n, mij tot mor gen gastvrijheid te verleenen. Dat kan onmogelijk mijnheer, ik woon geheel alleen, zelfs zonder eene enkele bediende. Dat doet niets terzake, mijn eer bied voor 11 zal die zijn van eenen zoon jegens zijne moeder; alles zal mij wèl zijn. Wijs mij niet af, reken op miine eeuwige erkentelijkheid. In het kort, de jongeling wordt als logeergast aangenomenen de- dame sliep geruster dan ooitnu zij wist zulk eenen verdediger nabij haar te hebben. Den volgenden morgen ten acht ure, gaat de dame, die haren gast nog in de rust waande, uit, om zich het benoogcfigde voor het ontbijt aan te schaffen. Na een groot kwartier komt zij terug, maar verschrikt niet weinig; hare secretaire is opengebroken, de laden zijn uit hare commode uitgehaald, en al wat in die beide meubels was, ligt wijd en zijd over den grond. Haar onbekende gast is verdwenenmaar op eer. gue- ridon vindt zij een niet potlood geschreven briefjeen leest Mevrouw, schijn bedriegt en bedriegt de dieven bovenal. Ik bad een* goeden greep gedaan ik dacht eenen tweeden te zullen doen, maar'heb mij bedro gen. Gij zijt arm en eerlijk twee gebreken die mij niet hinderendoch met welke ik medelijden mag hebben. Met de honderd franken, die ik hier achter Iaat, kunt gij uwe goederen, waarvan ik de lombard briefjes gevonden heb, in lossen." De arme jongen, die weg noch steg in Parijs wist, heeft zich nier weder vertoond. Wie weet wat er van hem geworden is Regeren is zoet. Z011 daarom menig Volksverte genwoordiger ministerieel zijndewiil hij alzoo medei regeert Vraagt een Fransch dagblad. 'itottitiftlgfcje Hö&jerl&ufrsdïc Caferg, PRIJZEN VAN IOOO EN DAARBOVEN. Trekking der Tweede Klasse. 7de Lijst. No. 11442', een Prijs van f 20,000. No. 13268 een Prijs van 1250.No. 10994, 33°i en 8592^, ieder een Prijs van 1000. 8ste Lijst. No. 7345, eene Premie van 1000. £1 bucvt entten» Heden beviel voorspoedig van een welge schapen ZOONE. J. de LEPELAAR, geliefde Echtgenoot van GOES J. C. LABRANT. 15 November 1844. Eenige Kennisgeving. In den loop dezer week in lossingvoor rekening van den oudergeteekenden Best Brandende ENGELSCDE en BRABANDSCHE MAAT- en SCHAALKOLEN, waaronder ook CHARLE- ROISCHE die hoegenaamd geen zwart opgeven. W. DE FOUWWz, Men verwacht binnen 14 dagen wederom eene la ding KOKEprijs 75 cents per mud van 32 Nedl. voor Rekening van VERHAGEN cSc VAN BAALEN. Te Goes bij F. Kleeuwens 61 Zoon.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2