N°. 93. Maandag den 18 November. 1844. GOESSCHE CO UAA T Bromberg, den i November. Een zeer opmer kelijk iets houdt hier tegenwoordig de aandacht ge spannen. Eene geheele Roomsch-Katholijke gemeente, die van Schneidemühlis op het punt zich van de roomsche kerk af te scheiden. Op aandringen van het Roomsch-Katholijke consistorie te Posenzag de pastoor in evengemelde gemeente zich genoodzaakt, zijne waardigheid neder te leggenen dit heeft aan leiding gegeven tot het door de gemeente genomen be sluit. Zij heeft bereids eene verklaring in het licht gegeven, van den Pans niet langer als opperhoofd der kerk te beschouwenhet vasten en de biecht wil zij afschaffen de missen en meer andere Roomsche pleg- tigheden wil zij behouden. Zij heeft zich bij adres tot de Regering gewend met verzoek, dat haar ver gund moge worden zich als eene Duitsch-katholijke gemeente te Schneidemühl te constitueeren. Men is zeer benieuwd welk antwoord zij hierop bekomen zal. Luxemburg, den 9 November. Een particuliere brief uit Rome deelt het volgende mede De aarts bisschop van Keulen heeft den hem door den Paus aangeboden kardinaalshoed niet aangenomen." Parijs, den 13 November. Er blijft altijd een groot "verschil, tusschen de tijdingen die men regtstreeks van onze overheden in Algerië, en de Engelsche be rigren die men over Gibraltarten opzigte van Ma rokkoontvangt. Volgens de Engelsche tijdingen wint de invloed van Abd-cl-Kader al meer en meer veld, en vetliest de zoon des sultans, in dezelfde even. redigheid van. de volksgunstwelke hij vroeger ge noot. Volgens de Fransche tijdingen integendeel, wordt Abd-tl Kader al gedurig minder re vreezen, en zier men steeds nieuwe ons tot dusverre vijandelijke stammen in onderwerping komen. Brussel, den 13 November. Eenige dagen gele den, is te Antwerpen een treurig onheil, gelukkig afge wend. Eenige sjouwerlieden bragten, met een wagentje, kleine vaatjes over. Een dier vaatjes, hetwelk daar af viel, brak, en eene witte zelfstandigheid verspreidde zich op de straat. Terstond liepen eenige kinderen toe, om hetgene zij voor witte suiker hielden op te rapenhetwelk ook geschied zou zijn waren zij niet in tijds door een' voorbijganger verjaagd, die, uit den vorm der vaatjeshunnen inhoud vermoedde, welke uit niets minder dan rattenkruid bestond. Te regt beklaagt men zich over de zorgeloosheid, waar. mede aldaar een zoo hevig vergift, in groote hoeveelheid, onbewaakt vervoerd mag worden. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/1,75; franco per Post/ l.Qo. .-.jm-Tatarj-T Gewone Adverleiuien worden ii 20 ets, de regel geplaatst. Geboor- .<1 te-, Huwelijks-eti Doorlherigten van 1 6 regels a f 1,20, NIEUWSTIJDINGEN. ISmtecfilftttb» QAmst. Cour Jrrauftvnft. ÜlcbctrJaubctt. 's Gravenhage den 12 November. De heer Luybtn heeit verklaarddat hij het oogenblik onge schikt oordeelt, om tot eene herziening der grondwet over te gaanvooral nu er zoo veel zaad van twee- dragt tusschen de twee voorname godsdienstige ge zindheden in dit rijk gestrooid wordt. De heer Luzac getuigt, bij de deliberatiën van heden en vorige dagen, een gemengd gevoel van vreugde en droefenis te hebben ondervonden. Van vreugde, over vooruitgang in de grondwettige beginselen aan eene zijde; van droefenis, aan den anderen kant, over achteruitgang in het geen wij moglen wenschennadat verleden jaar een eerbiedig adres door beide Kamers aan den Koning was overgedragenwaarin dezelfde wensch werd uit gedrukt die thans zooveel moeite veroorzaakt. Toen nam de Eerste Kamer dien wensch ook voor den ha ren aantoen vernam men van de kroon een ant woord dat niet geheel afwijzend wasen dus eenig- zins de hoop opwektedat die verwachting eenmaal verleden jaar En wat nu overgelaten. zou worden verwezenlijkt. Tenvorigen jare bestond er drukkende financiële nood; de Kamer begreep, dat dezeook zonder verdere verklaringen omtrent de grondwets-herzieningeerst en vooral moest worden uit den weg geruimd; men vergenoegde zich met en kele woorden, van tijd tot tijd uit? esprokenvolgens welkeindien eerst de financiën geregeld warenmen dan welligt tot de bedoelde herziening zou overgaan. De natie hechtte haar zegel aan den maatregeldie door de Kamers was goedgekeurd. De financiën wer den gered, en de eerste belooning is thans, de niet-ver vulling van den wensch naar eene grondwets-herziening. Dc regering zweeg deswege. De Tweede Kamer meende in het adres daarover niet te mogen zwijgen. Zij drong echter niet. Zij kleedde de zinsnede zoo zacht mogelijk in, en men had dus allen grond, om te verwachten dat de Eerste Kamer zich hiermede weder zou kunnen vereenigen. Maar wat gebeurt? Die Kamer kon zich met den eerbiedigengenoegzaam eensluidenden wensch als niet vereenigen. Dit weef de regering. Dit wordt geheel' aan de Kamer zelve Dc ministeriële zetels blijven steeds le dig. Strijdt dit niet geheel met de roepingden pligt der ministers? Deze hebben, volgens de grondwet, eene raadgevende stem in deze Kamer. Is het con stitutioneel in zulke gewigtige oogenblikkenvan dat regt geen gebruik te maken? niet eens in "het midden van de vertegenwoordigers des volks hunne plaatsen in te nemen Het was hunne dure verplig- ting hier te verschijnen, bij de behandeling eener kwes tie, die zij zoo gevaarlijk achten, om hunne gronden op te geven-, waarom zij de herziening niet geraden oordeelen. Door hun wegblijvenzou men kunnen vooronderstellen, dat zij de Kamer'niet vatbaar ach ten voor overreding. Gaf de regering geldige gron den ,op tegen eene herzieningwelligt zou de Kamer er dan met zoo veel kracht niet op aandringen.^ 's Gravenhage den 13 November. Het Jour nal de la liaye verzekert, „dat het gerucht, als of het gouvernement voornemens is het slot Loevestein te sloopën van allen grond is ontbloot. Tot dit ge rucht schijnen aanleiding gegeven te hebbeneenige door de genie aangevangen werkenom schietgaten in een gedeelte van den voorgevel te makenen om de onderaardsche gangen, die, gelijk men weet, se- tot kruidmagazijn dienenre blinde re maken. Overigens zullen deze welke bestemd zijn 0111 het, aan het verenigingspunt van Maas en Waai gelegen, fort Loe vestein, in staat van verdediging te stellen, doch geenerlei verandering te weeg brengen in dat gedeelte van het gebouwhetwelk eertijds door Grotius en andere door luchtige Nederlander, bewoond is geweesten welks naauvvkeurige bewaring gewenscht wordt door ieder, die belang stelt in den roem des Vaderlands." Wij verheugen ons, dat men Loevestein zal be houden en wel als sterkte. Zoo vervalle het denk beeld van staatsgevangeniswaaraan de naam van onzen de Groot wel is gehecht, met de onvergetelijke gedachte aan Maria v. Reigersberg en Elsje van Houweninge maar/voor onzen Natior.alen roem hebben wij aan Loevesteinals sterkte onvermengder herinneringen aan lierman de Ruiter en zijne heldendaad. 's Gravenhage den 13 November. In de Ut- rechtsche Courant van heden, leest men eenen zeer merkwaardigen brief uit Suriname. Luidens denzelven, zouden er niet dan treurige berigten te geven zijn, aangaande de voorgmomene kolonisatie door blanken aldaar, en er geen uitzigt bestaan op het wèlgelukken, zoo lang de heer Elias gouverneur-generaal zal blijven. Er zoude tot nu toe nog niet begonnen zijn, aan het bouwen van woningen voor de kolonisten op den grond Voorzorg, zoadat deze laatsten niet vóór de maand April of Mei, in Suriname zouden kunnen worden ontvangen. Wijders zoude aan ds. Bettingde toegang tot het huis van den gouverneur zijn verbodenen hij op dert vijftig jaren ren en bomvrij werkzaamheden allerlei wijzen door dien hoogen ambtenaar zijn gedwars boomd. De eerste grond daartoe zoude gelegen zijn, in de ontevredenheid van de echtgenoote des gouver neurs, die een' grooten invloed zoude uitoefenen op haren manen nog zeer verstoord moet zijn op ds. Bettingdewijl hij zich in den tijd er tegen verzet heeft, dat de vrouw van Rijsdjk min zoude worden van het kind des gouverneurs: Zelfs zoude ds. Bet- ting bedreigd zijn, om de kolonie te worden uitgezet. Onder dit alles zoude eene nadeelige rol speien, zekere Duirsche gelukzoeker, door koloniale rëgters eerloos gemaakt, maar in hooge gunst staande bij den gou verneur; hij zoude belang hebben bij het mislukken der kolonisatie, om alsdan eigene plannen te kunnen doorzetten, enz. enz. Het is waarlijk opmerkelijkdit afies te lezen ill een blad, dat onder de oude en nieuwe regering altijd de ministeriële zijde gehouden heeft. (Utr. Avondblad.j (Vroegere berigten gaven de schuld van de mis lukking aan D°. Betting. Het is van belangdat het publiek te dezen uit onzekerheid gcrake. Het is zeer te bejammeren, dat de kolonisatie, door welke oorzaak dit zijtot heden niet slaagt.) 33££furcu cu C! h minis traUeit. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorce van dien brengen bij deze ter kennis van derzelver Ingezetenen Dat de Commissie tot de (Economische Spijsuit- deeling, thans, door het vertrek van den heer D. Po- lijn -Staaleri de benoeming van den heer Jan de. FouwWz, tot lid van dezelve bestaande uit de Heeren J. W. HeckingPresident. Mr. M. P. Blaaubcenvice President. II. C. PilaarSecretaris en Thesaurier*. J. de Leeuw. P. VervenneNz. J. IF. van Kerkwijk L. C. de Peval. Mr. J. L. Liebert. Jonkhr. A. R. de Haze Bomtne. eü J. de FouwWz._ 'hare hoogst nuttige werkzaamheden zal hervattenen tot dat einde aan de huizen der Ingezetenenbiljetten zullen worden rondgebragt en binnen acht dagen daarna wedei' opgehaaldop welke de Inschrijvingen, tot instandhouding van deze weldadige Inrigting, wor den verzocht. De heilzame uitwerkselen van deze instelling, welke voornamelijk door de ruime deelneming en ondersteu ning der Ingezetenen opgerigt en gedurende acht en twintig jaren staande gehouden is, zijn te algemeen bekend en door de ondervinding bekrachtigddan dat het noodig zal zijn tot mededeelzaamheid optewekken. Een iegelijk toch zal overtuigd zijn dat de Winterbe- deeling van een verwarmende en krachtige SOEP eene voor de armen onmisbare behoefte geworden is en die daartoe de middelen bezit zal gaarne iets wil len afzonderen om de Commissiedie zich belangloos zooveel moeite getroost, instaat te stellendaarmede op de gebruikelijke wijze voorttegaan. Door eene onbekrompene bedeeling van eene voed* zame Spijzewordt daar en boven de strenge wering der bedelarij gemakkelijk gemaakt en bevorderdhet geen voor ieder Ingezeten van het grootste belang is. En opdat deze algemeen bekend worde zal daaraan i op de gewone wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten Stadhuize van Goesden 16 Novem ber 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR» Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris L. DE FOUW, Jz.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1