opröepieIólücitantm, EXTRACT Gend, den 10 November. Den 8. dezer, is te Iseghem bij ICortrijk, het volgende gebeurd. Eene jonge vrouw, een stuk brood etende, geraakt aan het lagchen. Het brood neemt daardoor eene verkeerde rigting en plaatst zich in dc luchtpijp waardoor zij stikt. Alle hulp was te vergeefsna afloop van een kwartier uurs, was zij een lijk. Rotterdam, den n November. Jl. Vrijdag avond, omstreeks zeven ureis Piet er Herfstveehande laar wonende or.der Kralingen terwijl hij op zijne te huisreis was tusschen de plantage en het tolhek, op de hoogte van het toepadgeweldadig door drie personen aangerand, die hem gelastten, zijn geld over te geven. Gij komt uit de stadzeiden zijdus hebt gij zeker vee afgeleverd en zult geld bij u hebben; en dit moeten wij hebben, anders maar bankpabier." Plerfst hierdoor ontsteldtrad eenige stappen terug waarop de aanvallers hem te lijf vielenen of met steenenof met andere werktuigen eenige slagen en wonden aan het hoofd toebragten. Herfst stelde zich te weer, voornamelijk met een stevigen stalen tabaks doosdie hij in de hand had. Gelukkig echter, dat zijne zoons, met eenen wagen hem achterop gereden waren bij hunne nadering namen de misdadigers de vlugtlatende den ouden man zwaar bloedende en genoegzaam bewusteloos op den grond liggende wonden zijn echter niet gevaarlijk, en ook de aanval Iers moeren hun deel gehad hebben daar de tabaks doos met welke Herfst zich verweerd heeft, vol bloed zat. ALLERLEI. 99 66 Totaal. 1,642.455 1,233 1,453 BURGEMEESTER en ÏJ ET TI OUDERS der Stad MIDDELBURG, Te Goes bij F. Kleeuwens Zoon. «Ill - I III"II»Jl "II II nn I in »■- 1 fi I 1-inliiÉir de godsdienst met zekere openbaarheid uit te oefenen, zonder dat het hun evemveï veroorloofd zal wezen processiën langs de straten te hondenof het Heilige Sacrament daar langste voeren. Ten opzigte van het verlangen van den bisschop, dat er ten behoeve van de Luthersche geestelijkheid eene belasting van de Ka- tholijken gevorderd Zal worden, merkt het gouvernement op, dat het verlies, hetwelk de leeraren zouden komen te lijden, ten gevolge van het gering getal Katholijken, hetwelk zich in het kerspel vereenigen zou, te weinig beteekenend isom he~t onderwerp eener vergoeding te kunnen uitmakenen voor zoo veel aangaat het verlangen van den bisschop van Christianiadat de Katholijken onderworpen zullen worden aan de ordon nantie van 1766, omtrent liet maken van proselyten zoo vei meent het regentschap daaraan niet te moeten toegeveneven als aan den eisch, dat de Katholijke priester verpligt zou wezenaan het gezag aangifte te doen. van al wie zich bij hem zou aanmelden, om tot de Katholijke gemeente over te gaan; want het verphgt zijn tot zoodanige aangifte is een schandelijk iets, waarvan men zich nimmer goede gevolgen kan belooven. Men weuschtdat de Katholijke Staten, ah Oostenrijk Sardinië enzook zulke ver or- deningen omtrent de Protestanten zullen makend) üeïijic. - De locomotief van Anzin naarDenain stoomende, heeft een haas, die voor haar uitsnelde, ingehaald en de pooten verbrijzeld. 2Sicb*rIa«b.jim. 's Gravenhage den 13 November. In de zit» ting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden, is op nieuw beraadslaagd over het voorstel om het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede, zoodanig gewijzigd als bij het vierde voorstel van lier verslag der Centrale afdeeling (zie 011s uo. 270) is bedoeldaan de Eerste Kamer terug te zendenom trent welk voorstel ip de avondzitting van Maandag :u November, de stemmen gestaakt hadden. Het» zelve isnadat daarin nog eene kleine wijziging was gebragt, in deze zitting, waarin weder 54 leden te genwoordig yvaren niet 28 tegen 26 stemmen aan genomen geworden, hebbende de heer van Naam en die vroeger, tegen hel voorstel gestemd had, zich nu daarvoor verklaard. Daarna is de openbare beraadslaging geopend gewor den over het wets ontwerp tot aflossing' en inkoop van schuld over 1844, dat met 47 tegen 7 stemmen .is aangenomen geworden. Het wets-ontwerp tot aanwijzing der middelen ter aflossing van de schuld aan de Mandei-maatschappij dat vervolgens in beraadslaging gebragt werdis met 51 tegen c stemmen aangenomen. (S. C.) De eerste vraag om de kennisgeving der Eerste Kamer voor notificatie aan te nemen, in omvrage ge bragt met eene meerderheid van 29 tegen 25 stem men is die vraag verworpen. Als nu wordt in omvraag gebragt de tweede vraag, dat de Tweede Kamer alleen het aangenomen Adres aan den Koning zal aanbieden; die vraag is verworpen met 35 tegen 19 stemmen. De derde vraagom het door de Tweede Kamer aangenomen Adres, aan den Koning over te brengen, met een adres van geleide, houdende kennisgevingdat de Eerste Kamer er zich niet mede heeft kunnen ver- cenuen in omvrage gebragt zijnde wordt dezelve mede vei worpen met eene meerderheid van 32 tegen 22 stemmen. Omtrent de vierde vraagom aan den Korting een voudig de redenen bekend te maken welke de Staren- Generaal verhinderen dit jaar een Adres aan te bie den stelt de heer Brace eene verandering van redactie voor. Dat amendement te gelijk met de oorspronkelijke vraag zeivein omvrage gebragt, wordt mede ver worpen met 39 tegen 15 stemmen. Eindelijk wordt de vijfde vraag, om het aangenomen Adres door de beide Kamers der Statèn-Generaalte doen aanbieden, met mededeeling van het verschil van gevoelens, over de paragraaf der Grondwcts-herziening in omvrage gebragt. 27 Leden verklaren zich er voor en 27 er tegenzoodat de stemmen staken. Ingevolge het reglement van orde deï Kamerde zaak tot eene volgende zitting moetende worden uitgesteld, stelt de President voor, de nadere stemming te verdagen tot op heden over veertien dagen. Hieruit ontstaat eene discussie en ten laatste wordt, op voorstel van den heer Luzac, besloten, de stemming int te stellen tot overmorgen vóór den aanvang der alsdan aan de orde gestelde beraadslaging. Het is te hopen, dat het der justitie moge geluk ken, de bedrijvers van deze euveldaad in handen te krijgen. 1—' Volgens het overzigt van den staat van het Her vormde Kerkgenootschap in de Nederlanden opge maakt bij de Algemeene Sijnodale Commissie en door dezelve aangeboden aan de Algemeene Sijnodale Ver gadering, 5 Julij 1844, beliep het getal zielen stand plaatsen en predikanten als volgt PROVINCIËN. GETAL ZIELEN. GETAL STA Pi DÏ'T.A A TSEN GETAL FF. EDIK ANTEN. Gelderland. 214,174 176 2C5 Zuid Holland. 385>o63 194 256 Noord-Holland. 276,709 -I54 198 Zeeland. n°-5 75 114 Utrecht. So,545 66 80 Vriesland. 197,866 197 212 Overijssel. 121,865 85 Groningen. 157,203 148 159 N.-Braband. 44*739 91 96 Drenthe. 63,716 42 48 Onder de bestrijders van de graanwet, voor zoo veel de boekweit betreft, telt men J. Perk Zoon er A. Perk graanhandelaars te Delft (no. 84), welke betoogendat de boekweit eene onmisbare behoefte is voor de geringere volksklassedat in den regel hier te lande geen boekweit genoeg kan geteeld worden, om aan die behoefte te voldoen; dat het-gewas van de boekweit zeer onzeker en wisselvallig is; dat er uit den oogst van vorige jaren geen voorraad kan voor handen zijndat hierdoor Je prijs der boekweit hier te lande betrekkelijk steeds veel te hoog blijft en moet blijven, hetgeen nadeelig is voor den handel, en on gelukkig is voor de geringere volksklasse. Zij verlan gen op die gronden geheele vrijstelling der boekweit van alle inkomende regtenof wel een. vast regt van niet honger dan 15 cents per mud. Volgens de Commissie voor de droogmaking der Haar lemmermeer, zou deszelfs droogmaking 2.500,000,00 meer kosten met windmolensdan mét pompstoom- werktuigen. Plet volksbegripdat windbemaling goed- lcooper is, omdat de wind niets kost, vervalt hierdoor. Op de reede van Biscaye lagen tijdens de laatste vreesselijke stormen, twee Engelsche koopvaardijsche pen. De Kapitein van het eene, johnson genaamd, voer naardien van* het anderechartes biiddleton, om gezamentlijk te ontbijten en nam zijne vrouw op dat bezoek mede. Gedurende den maaltijd verhief zich eensklaps zulk een vreesselijke storm', dar John son's schip vergaan was, eer nog de bevelhebber van bet gevaar kennis had gekregen, en toen hij den vee gen toestand van zijnen bodem vernamwas het on mogelijk uaa'r het wrak terug te keeren, waarvan zich de manschap juist in de daartoe uitgezette boot zocht re redden. Men verbeelde zich de wanhoop van va der en moederdaar zij hunne beide kind reneen knaap van zeven en een meisje van vijf jaar, aan boord hadden achtergelaten en zij deze dierbare pan den niet onder de geredde personen in de sloep zagen. Eindelijk verscheen hun bediendeeen trouwe neger, met de beide kinderen zorgvuldig in een doek gebon den op den eersten sport van de sclieepsladderdoch de bevelhebber van de boot' riep hem toe, zoo luid dat de onder den wind liggende ouders het hooren konden. „De boot is al te zwaar belast, gij moet terug blijven of de kinderen terug laren." Zoo „breng dan de kinderen aan hunne ouders, en zeg „dat zij mij in gunstig aandenken houden," riep de negerzonder zich een oogenblik te bedenken. Daarop liet hij de kiiideren in de boot af, en sprong zelf in dc onstuimige zee. De neger verdronk. De kinde ren lagen een oogenblik later in.de armen hunner ge lukkige en toch diep bedroefde ouders. William colton was de naam van den neger. $vtm iwfsl|}fï£ b c v Iaubseïw PRIJZEN VAN IOOO EN DAARBOVEN. 'Trekking der Tweede Klasse iste Lijst. No. 17466, een Prijs van 5000. No. 9764 18018 en 6719 ieder een Prijs van/1000. 2de Lijst. No. 13505, een Prijs van 1000. 3de Lijst. Goene. 4de Lijst. No. 10478. een Prijs van 1250. No. 5172, 14026, 11804, ieder een Prijs van 1000. 5de Lijst. No. 2734, een prijs van 2500. 6de Lijst. No 10867 een prijs van f 1000. Slbucvteitiisti. Willende voorzien in de vacature, ontstaan door het ontslag van DIRK DRONKERS als beurtschip per in het Beurtveer tusschen de Steden Goes en Middelburg: Roepen dien ten gevolge op zoodanige Schippers welke van een goed zedelijk gedrag zijn, de noodige bekwaamheid hebbeneen daartoe behoorlijk geschikt Vaartuig bezitten en genegen zijn zoodanig Veer te aanvaarden, zich, ter bekom,ins, van nadere inlichtin gen, aan te melden bij don Heer Burgemeester, met overlegging van zoodanige stukken als zij voor zich dienstig zullen onrdeelenzullende vervolgens uit de zich opgevende Sollicitanten een geschikt en bekwaam Persoon tot voorscfirevene betrekking van Beurtschip per worden aangesteld. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 11 November 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPELAAR, l. p. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtb. A. M. BECIUS. Uit een Vonnis door de Arrondissements-Regtbank te Goes, op den 7den November des jaars 1844 uit- gesprokenbehoorlijk geregistreerd den 9 dén daarop volgende, blijkt, dat op derzelver verzoek, tusschen JACOB A VAN DEN EEDE, Huisvrouw van Judocus de Rechter, Logementhoudsrer wonende "te Sas van Guiten voornbemden JUDOCUS DE RECHTER Koopman aldaar gedomicilieerd ^ulïcibhtg vmt UTafjgï cm ï3cb, en dien volgens van r is uitgesproken, waarvan bij deze, ter voDo ning aan het bepaalde bij artikel 828 van het Wetboek van Burgerlijke Regtsvordering, in verband met het eeiste lid van artikel 300 van het Burgerlijk Wetboek-aankondiging wordt gedaan. Gedaan te Goes, den 13 November 1844. De voormelde verzoekers occupe» rende Procureur, geteekevdJ. C. van der MEER MOHR N°. 314. Geregistreerd zonder renvooijen te Goes, den 13 November 1844, deel 19, folio 60 verso, vak 2 en 3; ontvangen voor regt en opcenten 1,10s, De Ontvanger, (geteekend) DE KANTER.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2