N°. 93. Donderdag den 14 November. 1844. GOESSCHE SiSfetliiS COÜEAN T. Wal» jaéF «I 1^- fl Staathuishoudkundige heschouwin - gen over Frankrijk. Wanneer men twee Fransclie Departementen verge lijkt, waar de kunst der landbouw en de vruchtbaar heid van den grond, nagenoeg op gelijke hoogte staan, als daar zijn die van het Noorden en Vauclust; in hei eenekost de hectare grond, van de eerste kwa liteit, van 10 tot 12 duizend frankenin het andere, heeft hetzelve eene waarde van 4 a 5 duizend franken, en zulks om de eenige reden dat de voortbrengselen van het eerste zijn beschermd door de douanen wet ten terwijl die van het tweede zonder bescherming zijn iaat de wet aan Vauclusceven als aan het Noor den te hulpe komen, door de vreemde zijden stoffen af te wijzen, met een hoog inkomend regt daarop re heffen en onmiddelijk zal de hectare grond in Vaucluse denzelfden prijs gelden als die in het Noordenen deze belasting zou dan maar een voortbrengsel van weelde treffen, dat door de rijke klasse alleen wordt gebruikt, en eene nijverheid drukken, die het best In staat is om de vreemde mededinging te weerstaan. Doch welk voordeel zal zulks den staat aanbrengen De grondbezitter zal daarom niet meer als 3 a 4 per cent van zijne bezittingen trekkende grond zal niets meer voortbrengende verbruiker zal hoogere prijzen moeten bestedenen een aanzienlijke tak van den ban del, eene groote nijverheid, zal den doodsteek ont vangen! De landbouw gaat wezentlijk voorspoedig, wanneer op grond van weinig waarde, betere en meer dere voortbrengselen verkregen worden, maar niet ais men door avtificiëele middelen de prijs der voortbreng selen en de waarde van den grond verhoogtzonder het soort der voortbrengselen te vermeerderen of te verbeteren. Men heeft voorgewenddat als de waarde van den grond vermeerdertde grondlastendie de zekerste middelen van den staat zijn ook zullen vermeerderen dit is onbetwistbaar zekerals de waarde van den grond vermeerdertdoor vermeerdering der hoeveel heid en hoedanigheid der voortbrengselenmaar wan neer de verl 00 ging der grondswaardede uitkomst is van eene vuhoogde prijs der levensmiddelen, zal de Staat het meerdere, dat de# grondlasten opbrengen we-, derom verliezenaan meerdere uitgaven die zij zal moeten doen. Want de staat is immers de grootste van alle gebruikers? Worden niet al deszelfs inkom sten, onmiddellijk aan salarissen werkgelden, levens middelen en grondstoffen verteerd Welnu indien door het beschermend regide prijzen van alle zaken die de algenieene en bijzondere gebruikers behoeven verhoogenzoo zuilen immers de uitgaven van den staat, in dezelfde evenredigheid aangroeijen, als de daardoor verkregéne inkomsten. Alles wat de schat kist van den landbouw zal ontvangen,- als belasting op de verhoogde grondswaardezal zij aan den land bouw moeten"terug geven inde consumptie, gegrond op de duurdere levensmiddelen enz. Eventueel zou men verkeerd handelen door in eens het stelsel, dat men tot nu toe heeft gevolgdte ver laten daardoor zouden re veel belangen schade lijden, te veel middelen van bestaan door dit stelsel in het leven geroepengeschokt en vernield worden, en de verandering van rigting uit de wegen, welke men ver. keerdelijk heeft ingeslagen zoude een hinderpaal te meer zijn0111 op dezen goeden weg re komen. Maar indien men niet plotseling van stelsel kan veran dert n, moet men er zich ten minste niet dieper in verliezen men moet er vooral niet in volharden door verklaringen en beginselen die geheel omgekeerd zijn. Men wil eenen buitenlandschen handelkoloniën en eene koopvaardij-marine hebbendit zijn de oor zaken van de grootheid en den voorspoed van Enge land; men. beschouwt dezelve met naijver; men wil doen wat Gioot-Brittanje doet men wil dat land al is het maat van verre, volgen. Daartoe is het niet genoegzaam dezelfde tractaten met China te sluiten te beredeneren of men vroeger of later in Nieuw -Zee land is geweest; Taïti.of de Marquiz en te bescher men of te bezitten. De tractatende Overzeesche bezittingende diplomatische onderhandelingen zijn zeer goede middeden om handel en scheepvaart uit te breiden en te beschermen maar voor dat alles moet men c/ezelve veroorloven om te bestaan. Indien de wetten maar veroorloven om buitenlands onvolmaakte of te dure voortbrengselen aan te bieden, indien zij dc vreemde grondstoffen weren zullen de buitenge wone zendingen der diplomatie, alleen kosten veroor zaken zal de marine stations kosten versoillen maar' zullen de betrekkingen van volk tot volkdekoop- handel en scheepvaartdaaraan vreemd blijven. De onderzoekers gaan in China rond zij zullen al daar zonder twijfel eene menigte voorwerpen voor het leven vinden die goedkooper dan in Frankrijk zijn deze voorwerpen zullen aldaar gelijksoortige .hebben of zul/en van zoodanige» aard zijn om voortbreng selen van Frankrjk te kunnen vervangen. Dadelijk zal liet beschermend stelsel dezelve afwijzen. Vinden zij welligt de mogelijkheid om eenig soort var. Fran sclie producten in China af ie zetten, daar, waar geen retour mogelijk iszal de handel niets kunnen afzenden. Het hoogste ideaal van het beschermend stelsel is, om ill retour van de voortbrengselen der Frar sche manufacturers goud of zilver te ontvangen, maar daarbij vergeet men dat zulks geen terugvracht voor de schepen is. De reeders zouden vorderen, dat de manüfacturiers hun een genoegzame booge vracht betaalden, om voor de uit- en tehuisreisschadeloos gesteld te wordenen daardoor zou iedere expeditie onmogelijk worden. Het beschermend stelsel is de'Chineesche muur om Frankrijk öpgerigthet noodzaakt het landbouwende en nijvere Frankrijk, zoo goed als 'kwaad', aan de Fransche comsumptie re voldoendeze ten koste wat het wilmeer of min slechte voortbrengselen te geven. Daar, waarin de Franschen beter als de vreemden werken en daar waarin 'deze beter als gene werken, worden de uit- en invoeren beperkt door die voort brengselen af te wijzendie in rieelterug gegeven zo Lid et- kunnen worden. Maar dit volstrekte gevolg van het beschermend stelsel, wil men niet aannemen. Men heeft cle pre tentie van eene scheepvaart en cenen buitenlandschen handel te hebben terwijl in den grond der zaakde ijverigste voorstanders van dit stelsel toestemmen, dat men alleen der landbouw moet trachten te bevoordce- den bedekt men gewoonlijk-. deze absurditeitdoor te verklaren, dar men bedoelt, om allen inlandschen arbeid te beschermen. Daar nu de scheepvaartde handel en industrieinsgelijks bronnen van nationale nijverheid zijn zoo gebeurt het dat liet beschermend stelsel naar alle zijden wordt geslingerdieder vordert het of staat het af, naar de behoeften van het nogen- bliken in naam van het oogenbliken in naam van dikwerf tegenstrijdige belangen. En moet men het zeggen men vindt nergensnoch in de bureaux noch in de kamers, noch bij liet bestuur, een be-' paald beginsel, een bepaald doel, eene heerschende gedachte. De tarieven worden gebezigdlieden om eene diplomatische reden, morgen 0.11 eene landbou wende pretentie te verzoeneneen andermaalom eene industiiëcle of marine considerate en de bescher ming verleend aan eerl dezer belangenis altijd ten koste van een andere De Franschen zijn waarlijk od die hoogte dat voor de varjatien der douar.cn tarie venals voor de publieke ambten, de eenige beslis sende overweging is de meer of mindere invloed van de deputarier.die verzoeken'; men raadpleegt voor het eerste niet meer de huishoudkundige beginselen als men voor hei tweede acht geeft, op personele bekwaamheden. van verval zou moeten geraken en spoedig afnemen. Daarom wilde hij aan de Franschen, met kanonscho ten de markten openen en dacht hij de blokkade aati her vaste land uit, om dit voor Engeland re sluiten. Dit was het beschermend stelseltot het hoogste toppunt voeren liet was het stelsel van oorlog. Maar in tijd van vredebestaat er maar één wapen voor den industriëlen wedstrijden dit is de goedkoopheid- en de goede hoedanigheid der voortbrengselen. Mee het voorgewende stelsel van beschermingwaaronder Frankr jk werktzal hetnoch het eene noch het andereverkrijgen. Mogt eene aandachtige overweging van vele dezer beginselen kunneq mede werken, om het tarief van in- uit- en doorvoer, dat thans bij onze Tweede Kamer der Staten-Generaalaanhangig is, zoo volmaakt te doen worden als de omstandigheden zulks veroorloven. Zoo zouden wij door deze mededeeling ook iets tot weizijn van. Nederland hebben bijgedragen. f f MEU WSTIJDINGEN. Rome, den at October. Nevens het vondelingen gesticht van den Heiligen Geestte Sassiabevindt zich een ander gesticht, genaamd her Conservatoria waarin behoeftige meisjesna derzelver vijfde jaar worden opgenomen om aldaar te verblijven tot dat zij trouwenof in staat zijn haren kost te winnen. De opvoeding dier kinderen, omstreeks de vijf hon derd in getal, was toebetrouwd aan Italiaans'che gees telijke zusters; maar deze, hetzij uit onwetendheid» hetzij uit traagheidverzuimden het ontwikkelen dei- verstandelijke vermogens van die meisjes geheelwaar om het gouvernement besloot, de Italiaansche geestelijke? zusters te doen vervangen, door zusters van barmhartig heid, van Fransche geboorte, van welker goede opvoe ding, vastheid van karakter en uitmunter.de beginselen»., men eene betere verzorging der kinderen mogt ver wachten. Dp installatie dier nieuwe verzorgsters zou met groote plegtigheid gebeuren de kinderen waren alle in da groote zaal van het Conservatoria vereenigd, de Fran sche zusters van barmhartigheid werden er binnen, geleid door drie kardinalen; maar naatiwelijks ontwaarden de meisjes hare nieuwe leermeesteressen, of zij hieven een' algemeenen kreet van verontwaardiging aan, wier pen zich op de Fransche leermeesteressen en kardinalen en drongen beiden terdeure uit. I11 hare woede ontzagen zij zich zelfs niet, de schitterende liverijen der bedien den van de kardinalen te verscheuren en verder zo» baldadig te werk te gaandat de tusschenkomst dei- militaire magt ingeroepen heeft moeten worden. Het gouvernement heeft gelastdat de vroegere leermeesteressen, tot op nader order, derzelver functiën zouden hernemen. ChrIstïanIa, den 20 OctoberHet oogenblik schijnt op handen, waarop aan de Roomsch-Katholijken alhier meerdere, re»ten zullen worden toegekenddan zij tot dus verre genoten. Hetregentschap van Noor wegen is, na een rijp onderzoek der wetgeving omtrent de Roomsch-Katbolijken en na ingewonnen advysen zoo van den bisschop van Noorwegenals van de Theologische faculteit, tot de conclusie gekomen: dat het gouvernement het overeenkomstig den geest van de Christelijke leer en van de ware verdraagzaamheid achtaan de Katholijkente veroorloven een kerspel, daar te stellen, eenen pastoor te onderhouden en hunne godsdienst vrijelijk uit te oefenen, zonder andere beper king, dan die van het in achtnemenvan alle heuschheid jegens de nationale ke rk, van aan de Katholijke priesters te veroorlovenvrijelijk huwelijken in te zegenen en lil.' l ll De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/1,75; franco per Post l,Qo. V ms*ss&0l&l-*&Ê, 'Gewone Adverleiitien worden a 20 cis* Je régel geplaatst geboor te-, Hnivelölts- en Ooodhersp-jpn van 1 6 rebels a ï,2o. {Uit een Fransch dagblad.') {Vervolg en Slot van om vorig nummer.') Napoleon wist zeer goed, dat de dag waarop Frank rjk aan Engeland eene wezenlijke mededinging, op de wereld markten zoude doen dit land in een staat a. '■■■i«fa&£td;«aagw-'^

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1