breekteven goed eene deur kan openbreken en dat hef, Goddank, nog niet zoo ver met hem gekomen was. ^Vls'eenige belooning verzocht hij, dat de heer Delessert hem door zijnen invloed in eenig gesticht zou trachten te bezorgen. Deze heeftvan zijnen kant, niet alleen aan dit verlangen voldaan, door hero en zijne vrouw In een gesticht te plaatsenmaar den man bovendien ook nog rijkelijk beloonden zich met de opvoeding hunner kinderen belast. Ülebjerlattbjetu 's Hertogenbosch den 5 Novemberf Gisteren namiddag is alhier in eene sloot, achter de grocte of stadsbleek gevonden het lijk van een manspersoon vermoedelijk genaamd V. L. Zijnde hetzelve naar de geregtëlijke beschouwing in het gasthuis geftragt. Ons niet vergissendedan hebben reeds twee broeders van dep ongelukkige, insgelijks een geweldigen dood ge vonden, zijnde de een van een* molen dood gevalle», terwijl de andere onder eeneii molensteen verpletterd werd. 1 tni 'tag 1 iScsturcn jen Qbmiiiistrnlictu SSefcenbmafting» BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES, geven bij deze kennis, dat de Beurt schipper en Koopmans-Bode, tusschen de sreden Mid- dclburg en Goes, Dirk Dronkersuit die betrek kingen is ontslagen en mitsdien heeft opgehouden als zoodanig te fungeren. Waarvan door affixie dezes en plaatsing in de Stads-Courantbekendmaking zal worden gedaan. ALLERLEI. Alles heeft zijn' tijd in de wereld. Onlangs hield men zich bezig met de kunst; men droomde van eene wedergeboorte der poëzijtoen kwamen de con- itittities aan de orde van den dag; het was, of de /raagstukkendie zij wektennooit zouden worden >pgelost; maar het Hegelian is me eischte eene beurt; immer maardat philosophische hersens zoo zeldzaam ij.ilgisteren gold het de historische kritiek van •er Nieuwe Testament, heden d» Jesuiten aorgen zal men wclligt van niets sj ;reken dan van armenverzorging, en zoo zal het voortgaan, wisselen de met,den dag. Het behoort tot de eigenaardigheden der drukpers, der onverzadelijke drukpers zeggen wij, beurtelings al die onderwerken te behandelen, en van voren af aan wéér te beginnen als zij den kring rond is geweest. Staatkundige ligchame» geleerde genoot schappen romanschrijvers, hisrorici (echte of zoo genaamde), allen houden zichmet die vragen van den dag bezig, lossen ze op,snijden ze af, onderzoeken haar fantaiseren er over. {Gids.) Het Journal des Ocsicrreichi^chen Lloyd deelt de volgende opgave mede, nopens de sterkte der marine (koopvaardijschepen) van onderscheidene volken „En geland heeft 23,152 schepen (volgens anderen 27,745), te zamen bevattende 3,047.418 tonnen; Frankri-k 13,845 schepen met 589.517 tonnen; Oostenrijk 6199 schepen met 208,551 tonnen; Penissen 835 met 222,094 tonnen: hiervan behooren 217 re Stettin, 94 te Straal- sund 85 te Danrzig, 84 te Memelenz, Hanover 545 schepen roet 56.682 tonnen; Mecklenburg 327 met 46,260 tonnen; Oldenburg 8' met 1200 tonnenc Hamburg 337 met 57,102 tonnenLubeck 71 met 4752 tonnen Bremen 215 'mét 63,052 tonnen. Het getal kustvaartuigen der 7 laatste Staten, met Pruissen wordt op. 6öóömét 551,, 144 tonnen berekend. Ne derland telt 579 schepen met 21'4,284 tonnen; België 139 mét 25 417 tonnen Denemarken 663 «10195,375 tonnen. Rusland wordt niet opgegeven." De bovenstaande statistiek bepaalt zich waarschijn lijk bij de koopvaardij- of handels-marine. Wij kunnen de opgaven betrekkelijk afldere natiën niet b drdeelen, doch die van Nederland is onjuist. Onze koopvaardijvloot bestaat uit 367 fregatten barken en brikken, en uit 640 galjooten, koffen, tjal ken en smakken, uitmakende de zoogenaamde kust vaart op Spanje, Frankrijk, de Oosizee cn de Mid- dellandsche Zeete zaïmn dus ruim 1000 Zeeschepen waarvan de eerstgenoen de te zanten ruim 100,000 las ten en de laatstgenoemde ruim 60,000 tonnen bevatten. Uit een art. in de Provinciale Frieschc Courant, van den 7 Novembergetiteld Nederlandsche trouw en onderreekend W. v. d. H.nemen wij het vol gende over: En zoo heeft het ons voor de Natie goed aan het hart gedaan, te vernemen, dat bij den 1 sten'termijn, slechts ontbraken in de leeniog 12 posten ten bedrage van 308,75 en in de bijdrage 6 posten ."ten bedrage van 34,37; op den 2den termijn in de leening 46 posten, bedragende 3806,25 en in de bijdrage 50 posren. beloopende 917,36; te zamen 5,066,74.' Wat zegt dit op de enorme som van ƒ47,462,530,75? Immers zoo veel als niets. Wij durven vrijelijk bewe ren dat, zoo de uitslag der leening aller verwachting overtroffen heeft, deze uitkomst bijkans rog grootere verbazing verwekt. En echter kleven aan dit geld zuchten en misschien ook wel tranen. Menigeenik moet zeggen duizendenhebben zich niet alleen op offeringen maar ontberingen moeten getroostenom aan hunr.e verpligting, hetzij vrijwillig of gedwongen op zich genomen, te voldoen. Het gebruik van dit geldzal het gouvernement zegen of vloek, aanbren gen.... Maar indien de Regering hare verhevene roe ping verstaat, en zoo getrouw zich betoont in beheer als de natie i» opoffering dan zal zij zich een' naam verwerven in de geschiedboeken van ons Vaderland, dar. vergaat de duisternis in het licht der openbaar heid. Dit kanalleen gescnieden, als eerlijkheid aan goede trouw de hand geeft en dit is Nederlandsch het Volk is het, de Koning is het* de Regering zij het bovenal. In het Handelsblad van 9 November, wordt voor gesteld ter voorkoming van botsingen tusschen de iste en 2de Kamertér zake van het adres van antwoord np de troonrede, 't welk men tot heden gezamelijk heeft aangeboden dat beide kamers eene gecombi neerde vergadering Hielden waartegen geene b palingen bestaan. Beiden worden beschouwd als volksvertegen woordigend. De meerderheid der gezamelijke leden zou dan beslissen. Nü kan het geval bestaan dat een adres met algemeene stemmen door de ade Kamer werd aangenomen en door eene kleine meerderheid in de iste Verworpen zou kunnen wordenzoodat het gevoelen: van een klein achtste der gezamelijke leden pravaleerde of de wet voorschreef. Ook in dit opzigt zouden grondwettige bepalingen goed zijn. De Heer Wichers heeft als lid van de ade Kamer, bij gelegenheid der discussie over 15 van het adres van antwoord op de troonrede verklaard geene eigen lijke rede te zullen houden latende zulks over aan de vele en gróore talentenwelke volgens Z. H. M. in die kamer zijn. Of echter die eigenlijke redevoerin gen welke door vcUu in de kamer rot in liet onein dige gebonden wordenwij zullen niet zeggenals pioevcn van hunne groote talenten te beschouwen zijn, maar of deze zelfs wel doorgaans doelmatig en belang wekkend zijn zouden wij betwijfelen. Wij zouden liever min eigenlijke redevoeringenen meer degelijke redenen hooren. Beschouwingen verhandelingen pleitmemorienworden immers niet gevraagd, en de r vertolljgheid wordt bijna hierdoor bewezendat de leden zelden hierdoor op elkander influenceren, en dat het in redevoeringen ontwikkeld verschil van ge/oelens, zelden tot het gewenschte einde leidt. Die redevoerin gen schijnen dan ook daarom niet aangehouden en ge houden te worden. Wij laten hier iets volgen uit de, in ons oog, door kortheid evenzeer als kernachtigheid uitmuntende taal bij de beraadslaging over het adresgehouden door den heer Tiioubecke, die gewoon is niet meer te sprekendan te zeggen. Gok ik zag gaarne in hel adres eene zelfstandige héldere opregteronde verklaring der behoeften en wenschen van het Land. Ik geloof, dat wij hier den troon niet hooger kunnen eerendan door dergelijke verklaring, noch iets doen, dat den Koning vvelge- valliger ware. Maar de gewoonte heeft, hier en el ders het adres bestemd tot een' meer of min angsr- valligcr. weerklank van de vorstelijke zinsneden. Ik zie in het uitbrengen van zulk een' weerklank geen heil hoegenaamd het is vorm of pligtplegingde moeite, den kostbaren tijd, er aan besteed, niet waardig. Dan ik wil in de gewoonte al kan ik haar niet goedkeuren, berusten Vooreerst, omdat zij geen wezenlijk regt deerr. Men kan ook hetgene het adres niet naar wensch zegr, bij andere gelegenheid met woord of stem en daad, soms uitdrukkelijker te ken nen geven. Ten andere, dewijl men ,-ten zij in bui tengewone omstandigheden niet kan hopen eene^ al- gemeene, eenigzins getrouwe teekening van den wil de beginselende denkbeelden eener vertegenwoordi gende vergadering te ontwerpen of te zien aannemen. Met in gewone tijden eene afdoendebeslissende ver klaring over het beleid van den Staat in het algemeen uit te lokkenzal men niet slechts veelal den strijd te vroeg beginnen maarhetzij eene onrijpe beslis sing hetzij eene tegenkanting te voorschijn roepen die later 'in den weg is. Van daar de hoogst eenvou dige gewoonte, in het Land, waaruit troonrede en adres tot ons zijn overgekomen. In elk der beide huizen van hetEngelsche parlement pleegt een lid van de ministeriële of regerende partij het antwoord voor te stellen, dat inden regel zonder tegenstandja zon der raadpleging doorgaat. Het ontwerp wordt zoo ge wend, dat het de tegenpartij nier stuit. Mijnheer „Bij het jongste martelaars-banquer, heeft deWel- „Eerw. Heer Manguire een weinig onbezonnen aangemerktdat d? mantel van Mozes op O' Con- nei.l gevallen was." Daar nu Zijn Wel Eerw. met geene mogelijkheid eene andere firma dan de onze kan bedoelenzijn wij zoo vrij te verklaren dat wij nimmer eenigen mantelcloak of iets an- ders voor gezegden Heer O'Connell hebben gemaakt. „Uwe gehoorzame dienaren „Mozes and Son." P. S. Wij hebben evenwel een elegant assorti- ment van mantels jassen rokken vesten en an- dere kleedingstukkenen nemen deze gelegenheid waar, 0111 ons in de gunst der vrienden van den Heer O'Connell aar. te bevelen." mms ,m\i Clbucvtcnticti.. Die genegen isde benoodigde GORT voor de SOEPKOKERIJberekend op ruim 2000 Nederl. Ponden te leveren, gelieve Monsters met op. gave van prijzen per 100 Nederl. Pondente zenden aan het Gasthuisvóór of uiterlijk op Zaturdag den 16 November 1844. Goes den to November. De arrondissements regtbank te Zierikzee, heeft den 8 dezer uitspraak ge daan in eene zaak van drie beambten bij de stedelijke belastingen aldaardie zich aan ontrouw hadden schul dig gemaaktdoor de ontvangene belasting op de bo ter niet naar waarheid te boeken en te verantwoorden en zich een gedeelte daarvan toe te eigenen.' De regt. bank heeft te dier zake veroordeeld ieder tot eene ge vangenisstraf van drie jaren 100 boete en in de kosten, benevens voor altijd onbekwaam ve'tklaard om eenige openbare bediening uit te oefenen. Heinkenszand {Eiland Zuid-Beveland10 No vember. Heden werd de afgebouwde nieuwe keik, voor de Hervormden alhier, in gebruik gesteld; ge durende meer dan een jaar vleide men zich wekelijks daarmede. Gaarne had men dit gebouw, eene inwijding zien te beurt vallen zoo als gewoonlijk met geheel nieuwe of verbeterde Keikgebouwen plaats grijptdan de gemeente, steeds bereidwillig .om genoegen te ge ven berustte ook weder met liefdein het ten dezen tegenovergestelde besluit, van de daartoe bevoegde authoriteit. De talrijke schare, die dezen dag de beide Godsdienst-oefeningen bijwoonde, getuigde daarvan, en derhalven, ook var. de opregte dankbaarheid der Ge meente voor bet verkregene kerkgebouwdoor de goedgunstige beschikkingen van Zijne Majesteit den geëerbiedigden Koning, en bijzondere medewerking der Hooge Authoriteitefigeheel huiten bezwaar der inge zetenen daargesteld. Een enkelen wenk van het kerk bestuur, betwijfelt men nier, zal genoegzaam we zen, om eenige vrijwillige bijdragen bijeen te zamelen, ten einde tot inwendige verfraaijing en verbetering van de nieuwe Hervormde Kerknader te worden aange wend. Althans met een waar genoegen verneemt men ooit, dat, niettegenstaande de zeer weinige toehoorders van elders, de collecte voor de Armen, over beide godsdienst-oefeningen, vrij belangrijk heeft opgebragt, ten gevolge waarvan er alle hoop te voeden isdat zoo wel Kerke- als Armen-fonds. zich van hare ge* ledene verliezenontstaan door het bijna rwee jaren houden der Godsdienst-oefening, indé verwijderde en ongelegene kerk* te Baarsdorp langzamerhand zal her stellen en tot gunstiger uitkomsten terugkeeren. Goesden 9 November 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR, Mij Bekend De Stads-Seercraris L. DE F O U W jz. Mozes en O' Connell. Wat moet men niet verzinnenom onder den vloed van advertentie» waarmede de nieuwsbladen opgevuld zijn de aandacht van het publiek te trekken Mozes and Son kleer makers te Londenzijn echter hierin onovertrefbaar. In een der jongste nieuwsbladen koiut voor, de vol gende quasi aan den redacteur gerigtte brief Te Goes bij F* Kleeuwens Zoon

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2