N°. 90. Donderdag den 7 November. 1844. GOESSCHE C O U li A N T. S t aailiuislioudkundige bescliouwin - gen over Frankrijk. NIEUWSTIJDINGEN. We enenden 31 October. In Smyrna, heeft in de eerste dagen van Octobereene gebeurtenis plaats gehad welke de verbittering der Turken op de Chris tenen op nieuw doet zien Berlijn, den 28 October. De hier dikwijls terr sprake gebragte omstandigheden, welke den dood des: bekenden bankiers Meijer Jozas vergezeldenaant wien de regering, lang geleden, het versmelten der oude tweegrossen-stukken had toevertrouwd en die daarbij goede zaken moet gemaakt hebbendeze omstandigheden zeggen wijworden thans bevestigd» De overledene was uit zijne droschki gestegenent onmiddelijk daarop zijn kantoor of werkplaats binnen getreden, toen hij zich herinnerde, dgt hij eene zeer beduidende som aan papier in het rijtuig had latent liggen. Ontsteld ijlt hij het reeds weggereden voer tuig na haalt het gelukkig in, rukt het portier open» ziet de geredde papieren, grijpt er na, en "blijft dood in de trecfe van het rijtuig hangenwaarschijn lijk het offer van den plotseiingen overgang der hevig ste en meest tegenovergestelde hartstogten of gemoeds aandoeningen schrik er. vreugde. Londen den 1 November. Men zal zich herin neren dat dr. Ka!leyde Engelsche zendeling dier zich veroorloofd had, om in Portugal openlijk het' Protestantisme te prediken, op bevel der overheid' aldaar, in den kerker geworpen werd. Diplomatieke:' nota's zijn omtrent deze zaak gewisseld, en luidens eene correspemie van den Timeszoude het Portuge- sche gouvernement 800 ponden sterling (bijna 10,000) aan dr. Kalley als schadevergoeding voor de 170 da gen, die hij in de gevangenis heeft moeten doorbren gen, aangeboden hebben, onder voorwaarde, dat hij terstond den Poftugeschen grond zou veriaten. Hec antwoord van lord Aberdeen is nog niet bekend. On- dertusschen heeft de lieer Kalleyde nieuwe Pritchard% op nieuw, te Funcha', in het openbaar eene leerrede tegen het Roomsche bijgeloof uitgesproken, en zijne vurige redenen hebben onder de bevolking de hevigste gisting voortgibragt. De Times zelve is genoodzaakt mede toe te stemmen dar zulk eene handelwijze niet kan worden gedoogd in een land, alwaar het R.*Ka- thojijke geloof door (^(constitutie tot godsdienst van De uitgave dezer CouraDt geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is 1,75; franco per I'ost 1,90. Gewone Advertentien worde u a 20 cis. de regel geplaatst Geboor te-, Huwelijks- en van 6 regels a i,2.o» {Uk ten Fransch dagblad.") Zoodra FrankrijkAmerika of een ander volk eene wezenlijke mededinging op de wereldmarkten aan Engeland zal openenzal de dag aanbreken dat Groot-Brittanje in een staat van verval zal ge- raken en spoedig zal afnemen." Frankrijk jis alleen genoegzaam in nijverheid ge- vorderdom dienaangaande eenige bezorgdheid aan Engeland in te boezemen. Maar Frankrijk heeft eene wetgeving op de in- en uitgaande regten die aan het grondbezit, het monopolie der grondstoffen verzekert, deszells middelen van vervoer zijn in een' slechten staathet mist alzoo de voordeelen om goedkoop voort te brengen."' In deze beide stellingen is het kwetsbare punt van Engeland duidelijk aangewezenalsmede de reden die hetzelve tegen alle mededinging van de zijde van Frank rijk gerust kan stellen. Maar daarom zullen deFran- schen de hoop niet opgevenom éénmaal met hunne buren van de overzijde van het kanaal re kunnen wed ijveren. Nier altijd zai er te vergeefs tot de hooge regering worden gesproken Eenmaal zal de Minister van Buitenlandsche Zakendoor handels-betrekkingen de ware politieke betrekkingen met vreemde volkeren daarstellen. Eenmaal zal de Minister van Marine de verpligtende zinsnede in werking trachten te brengen dar de koopvaardij marine de voedster van de Oorlogs-, marine zijn moer. Eenmaal zal de Minister van koop handel en landbouw het voordeel van den buitenland schen handel behartigen, en deze trachten uit te brei den len voordeele van de nijverheidja zelfs van den akkerbouw. De hooge regering vraagt aan den handel om de voortbrengselen van den grond verre te vervoeren de Minister van Financien weetdat de bezwaren der regten meermalen oorzaak ziïndat de ontvangsten verminderenen zulks niettegenstaande men aan de administratie der douanen regt moet laten wedervareh dat zij te midden van het nel van voorgewende be schermende regten, waarmede zij belast is, alle han dels-operatien te omgeven zij, beter als ieder andere de ware belangen van den nationalen handel voorstaat. Maar boven alle deze beginselendie ieder bekend zijn, is cr één dat alle overweegtwaarvoor alle moe ren onderdoenen dit zijn de beschermende regten. Het is toch onbetwistbaar zeker, dot in Frankrijk het beschermend regt zich tot alles uitstrekt. Om den landbouw te beschermen, zijn de vreemde grondstofFen verboden of aan zeer hooge regten bij den invoer, on- derboven om de nijverheid re beschermenworden de voortbrengselen van vieemde fabrijken geweigerd om de scheepvaart te beschermen worden de vreemde schepen uit de Fransche havens geweerden eindelijk om den buitenjandschen halldel en onze manufacturen te bevoordeelen heeft dat land een premie van uit voer, waarbij de regten op den invoer van buitenland sche gicuidsroffen geheven worden terug gegeven. Als men echter de uitwerking van alle deze bescher mingen onderzoekt, >is het gemakkelijk in te ziendat dc voordeelen van de eene cloor de nadeelen van de an deren worden vernietigd en dat er voor lier land niets anders overblijft, als de lasten en de bezwaren, die de uitbreiding van alle bronnen van nationaal werk tegengaan. Men zegt welindien men bij den uit voer van et n fabrikaat het regt van invoer, op de vreemde grpndstoffén geheven', teruggeeft, zoo moet de industrie de concurrentie' buitenlands kunnen weer staan doch men neemt daarbij niet in aanmerking dat de prijs der grondstoffen voor onze manufacturen, niet alleen wordt verduurd door de inkomende regten, •maar ook door- de verhoogin? der scheepsvrachten veroorzaakt door de inkomende regten op de vreemde schepenmaar daarenboven door de vermeerdering van kosten der productie door de regten opliet ijzer, de gereedschappen ci) de werktuigenwelke de fa» brieken behoevenalsmede door den verhoogden prijs der arbeidsloonen veroorzaakt door de verhoogde prijzen van alles, warde handwerkslieden noodig heb benom te leven, al hétvfrdk- éen onvermijdelijk, ge volg is der overdrevene beschermingwelke aan den akkerbouw is toegekend. Men berekent nietdat door de wetten op de dou anen de Fransche fabrikant genoodzaakt is, met de voortbrengselen van zijn land, alleen voor binnenlandsch gebruik te werken waardoor hij van de verschillende buitenlandsche markten is verstoken; hij mist alzoo de bevoegdheid, om zich daarop ten allen tijde naar zijne verschillende behoeften te kunnen voorzien. Men erkent, dat de beschermende regten voor den landbouw en de scheepvaart, bijna de kosten verdub- helen die de reeders rot den aanbouwhet onder houd en de vaart hunner schepen moeten besteden dat op een kapitaal van dubbele waardede verzeke- rings-premiede slijtagie en de intrest almede ver dubbeld worden en alzoo een dubbele! inkomen ver- eisciien dat, om die reden, de vracht met Fransche schepen ve'ei hooger moet zijn, dan met vreemde sphe pen. Om dit nadeel te gemoet te komen, en aan het Fransche schip de nationale markt te openen, is er een hpoger regt op de koopmanschap met vreemde "schepen gelegd. Het nadeel dat aan de scheepvaart is roegebragr, door, in het voordeel der nijverheid, de grondstofFen te beiasten tracht men te herstellen door, ten voordeele van de koopvaardijvaart, de grond stoffen die de mannfacturiers behoeven, wederom te belasten! Indien dan de premie van uitvoer, het kwaad ten opzigre van de industrie niet hersteltzijn d$-differentiate regten op de scheepvaart'evenmin in staat, het nadeel der Fransche scheepvaart op te hef fen. Indien een Fransch schip in een vreemde haven ligt, wachtende op een vracht voor eene Fransche havenkan hetzelve de vreemde concurrentie weer staanomdat de genoemde regten het beschermen; maar als er alleen vracht op eene vreemde haven te bekomen is, moet deze aan een vreemd schip afge staan worden of de reeder moet zich met eenen vrachtprijs vergenoegendie de onkosten niet goed maakt: dit is hergeen de Fransche schepen in alle vreemde havens van de Middellandsche Zee te beurt valt. Laar door gelijke prijzenof door eene gewone wisseling van handelszakenof door elke andere om standigheid de koopwaar in eene vreemde haven voor Frankrijk ontbreken, maar voor Oostenrijk, Italië or" Engeland overvloedig voorhanden zij'n zoo zullen de vreemde schepen vracht vinden en de eerste bestem ming die zich voor dezelve opdoet, aannemen en veel- ligt twee reizen doen terwijl het fransche schip deszelfs reeders, met kosten en onnutte loonén zal be zwarendoor vracht voor Frankrijk af te wachten. Wat meer islaten er vrachtgoederen voor Frankrijk voorhanden zijn, maar zoodanigedie wederom voor uitvoer van daar bestemd zijnlaat het maar waar schijnlijk zijn dat dezelve voor uitvoer verkocht zul len worden dan zal het vreemde schip dat minder vrachtloon vraagtboven het Fransche schip verkoren worden. Dit is de oorzaak dar de graanvrachten meesr al door vreemde schepen worden aangevoerdniette genstaande de beschermende regten. Hier uit volgt, dat bet vreemde schip gerust alle bestemmingen aan neemt; in eene andere haven aangekomen, is het ze Itereene retourvracht te vinden, is het niet voor de eene plaats dan voor eene andere. Het Fransche schip moet, integendeel, zijne retourvracht berekenenzelfs vóór aan zijn vertrek re kunnen denken; het kan zich niet bloot stellen om nutteloos in eene haven te blij ven waar het Welligt eene retourvracht zou vinden; en dikwerf, terwijl deze vrees hetzelve op de plaats der inscheping terug houdtheeft de koopwaar zich voorgedaan en het vreemde schip dat er zich be vondbeeft er gebruik van gemaakt en de lading naar Frankrijk gevoerd. Aldus zijn de difFerenliale regten onmagtig om dit bezwaar op te heffenzij kunnen tot een zeker punt de duurte der Fransche scheeps- u/f werking te gemoet komen 3 maar zij kunnende scheepvaart niet beschermentegen de kansen van werkeloosheid en verlies, waar aan zij blijft blootge steld, zoo lang deze staat aan de Fransche schepen, alle retourladingen, behalve naar Frankrijk., zal be nemen. Vervolg hierna.") ülfiitecftlaitb. De Cawasbaschi of chef der poiiciealdus schrijft mendeed Zondag den 6 October eene ronde verge zeld van eenige Turksche troepen 'en beleeffigde met woorden en gebaarden verscheidene Christenen di& verstandig genoeg waren,.den woedenden fanatiek niet te antwoorden. Toen hij het Grieksche koffijhnis voorbij ging, gaf hij zijne soldaten bevel, iemand gevangen te; nemen, die voor het koffijhnis zat, en bij zijne nade ring niet voor hem was opgestaan. Deze Griek vlugtte in huis, waarop de vertoornde Turk met zijne solda ten er binnen drongzijn pistool onder de aldaar ver- eenigde Christenen afschoot en zijne soldaten bevel gaf ook vuur te geven. Een der Grieken viel dood neder, terwijl anderen gewond wérden. Nu werd men hand gemeen; de toegesnelde Grieken vielen de Turken aanj de kleederen van den Cawasbaschi wercfen van zijn lijf gescheurdzijne soldaten ontwapend en gewóndhij zelf ontving een bijlhouw in den regter arm. Geluk kiger wijze kwamen geregelde troepen aan die de- vechtenden scheidden. Hamdi-beij aan wien menden Cawasbaschi aangeklaagd heeft, wendt voor, dat deze ambtenaar beschonken is geweest, doch dat hij heil* van zijn post zal ontzetten." 0ugcl<*mb.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1