N°. 89. Maandag den 4 November. 1844. GOESSCHE C O U li A N T. NIEUWSTIJDINGEN. Jfitasifcryfr. )5clgic. Iets over Graanwetten. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags eh Don derdags avonds. De Prris per Kwartaal is 1,75franco per Post 1.90. Gewone A rl verten tien worden a 20 cts.de regel geplaatst. Geboor te-, Huweltiks- en Ooodberigten van t -<V regels a é'|,2o. {Ermjcüanb. Londen den 28 October. The Standart berekent, dat 0' Conneïïgedurende zijne woelingenvan de Iersche Katholieken eene som van 300,000 pond st. j of 3,600,000 beeft doen betalen. Van waar kwamen de arme K. Ieren, zoo als men ze noemt, aan dat geld v Parijs, den 30 October. De lupendant van Mont- pelliergeeft de volgende nadere bijzondei heden om trent de gisteren door ons vermelde Verwoesting van Cette Twintig tnensclien omgekomeneen ontelbaar aantal gewonden zes verzvrolgen vaartuigen bescha digde schepen bij honderden, twee honderd1 huizen verwoestmet derzelvcr muren ingestortderzelver daken weggeslagen derzelver meubelen verbrijzeld of bedorven. Ziedaar eene flaamve schets van het tafe reeldat wij voor oogen hebben. Wij, spreken niet van de verslagenheidwaarin die verwoesting de stad gedompeld heeltgeene vvoor den zouden die kunnen hergeven; zij iaat zich beter gevoelendan beschrijven. De Abt Cross, pastoor van de hulpkerk, be vond zich een oogenblik voorde ramp, op den klok- ketoren van zijne kerktor waarneming van het we der. Onverhoeds ontwaart hij eene zwarte, over de haven dwarrelende wolk. Hit dacht, dat het eene stoomboot was; maar weldra ziet'bij de schepen op genomen tegen elkander gesmeten en in den vloed verzwolgen; ziende hoe ook de schoorsteenen en da ken op het naderen van cie hoos weggeslagen wei den, haaste hij zich om af te klimmer,maar, was nog slechts halverwege den trap gekomen, of de r.og niek voltooide klokketoren stortte achter hem in en sloeg het kerkdak in. Van de uitwerkselen der hoos worden de zon derlingste. bijzonderheden verhaalder zijn er enkele, waarvan wij de volle waarheid kunnen bevestigen. Zoo, onder anderen, hebben wij een gedeelte van liet dak van het hotel der genie op het [plein der Mffirie, en een ander gedeelte van hetzelfde dak op her Espla nada zien liggen het is derhalve nagenoeg 800 ellen ver gevlogen. Het schildwachthuisje van de kazerne is tot op het plein der marine voortgezvveept." Antwerpen, den 31 October.* De troonrede ge wag gemaakt hebbende van het organiseren van schutte rijen in Belgie zoo meent het Journal (C Anvers dat het thans voor de nieuwsbladen het gepaste oogenblik is, om te onderzoeken, in hoeverre het organiseren van zoodanige instellingen voor Belgie als een vvcnschelijk of wel als een nadeelig iets te achten is. De redenering van het Journal over de zaak zelve, komt voorts op het volgende neder: De instelling eener schutterij is voorzeker iets grond wettigs, want de grondwet zegt: Er zal eene schutterij Cgarde civique) wezen; de organisatie daarvan wordt bij de wet geregeld. Het tijdstip dier organisatie wordt alzoo aan de wijs heid van het Gouvernement overgelaten en 'er is voor her oogenblik nog zoo veel noodzakelijks te verrigten terwijl het zeer moeijelijk zou vallen te bewijzendat het organiseren der schutterij daaronder behoort. Nog nergens heeft men het gemis dier organisatie gevoeld, en zoo lang wij bij ons. stelsel van neutraliteiteen leger van 28 regementen, zullen hebben, dat ons 28 millioen kost, zullen de Belgen steeds geloovendat men hen behoorde vrij re latenvan nog bovendien met hunne personen te betalen en dat de nationaliteit van Belgie in liet oogei b'ik des gevaars haren groot sten waai borg in de jaloerschheid zelve van desjseifs magtige nagebtifen zal vinden. De Belgen zijn bovendien, van alle volken, die, welke het meest afkcerig zijü van liet beroep van soldaat. Ook uit het staatkundig oogpunt is het nog eene groote-vraagof het voorzigtig is de massa der burge ren te wapenen; want toch ofschoon men sedert liet vredestraktaat met Holland overeengekomen is, de Belgen niet langer in patriotten en oranjegezinden te onderschei den zoo blijft er nog altijd een verschil van gevoelen heerschenen de te wapenen zullenin de eene gemeente sterker dan in de andere der behoudingsparrij toegedaan zijn. Juist 0111 zoodanig verschil van meening zijn de schutterijen, niet zelden, eerder een srruikelb'okdan een steun voor de gouvernementen, die zich dikwerf gedrongen zien dezelve te ontbinden. Hoe menig voorbeeld heeft Frankrijk sedert 1830 daar niet van opgeleverd Spatje is er zoo dikwijls het slagtoffer van geweest, dat het 1111 onlangs de, afschaffing der schutterijen aan de Cortes heeft voorgestelden België zou welligt niet slecht doen dit voorbeeld te volgen. Verviers den 28 October. Gisteren namiddag om 4 ure heeft eene groote menigte inwoners eene serenade gegeven aan den gewezen burgemeester, den heer Uarmitc, die, gelijk bekend is, de Jpzuïten uit ons midden heeft willen weren, tot handhaving van de openbare rust. Onder de airs, door de muziek uitgevoerd, hoorde, mende BrabanconneWaar kan men beter zijnenz. .Het gejuich was daarbij- Leve de Burgemeester Warnotte! IVegmet dejezut- ten! Om half negen ure was alles weder rustig. ücbcvlftubcu. 's Gravenhage den 2 November. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten Generaal van heden, is., na langdurige beraadslagingVERWORPEN het ontwerp van adresin antwoord op de troonrede haar door de Tweede Kamer toegezonden. Arnhemsche Courant. Nijmegen den 1 November. Verleden Zondag is, tusschen de gemeente Hengelo en Vordcn, arron dissement Zurphen een vrpeselijke moord gepleegd. De aldaar wonende landlieden A t. kinderloos zijndehadden eene nicht bij zich genomenwelke hen in het huishouden behulpzaam was. De cchtge- nooren uit de voormiddag-kerk te huis komende vonden de muren en den vloer op vele plaatsen met bloed bevlekten .bij nader onderzoek hunne nicht, op eene gruwelijke wijze vermoord, in den koestaf liggen. Het gereede geld ten bedrage van ongeveer 20, wordt gemist; doch alle kostbaarheden hoezeer verlegd zijn evenzeer als het huisraad "behouden gebleken. De justitie doet onvermoeid onderzoek, tot ontdekking van den onmenschelijken dader of daders. Gorinchem den 1 November. In den avond van den 3osten October jt. isten huize van den Rijksontvanger te Leerdam den Heer/. D. Saucrcs- sigterwijl deze /n eene vergadering der Maarsf iuppij tot Nut van V Algemeen aldaar eene voorlezing hield, door middel van braak, uit de geheime lade van een kabinet, op eene boyen-slaapkimerstaar.de, ontvieemd de somma van/ 3426, bestaande 111 bankpapier, gouden en zilveren muntspeciën. Op het deswege bij de Justitie ingekomen berigtheeft de Regter Commissaris bij de Arrondissements-Regtbank te Gorinchem Mr. IV. Sihuurmanvergezeld van den Officier van justitie Mr. J. II. TIollcen bijgestaan door den Substituut- Griffier J. A. van Niemvlandzich onmiddelijk den volgenden morgen naar de plaats des misdrtjfs begeven, aldaar de braak geconstateerd en voovloopige informatiën ingewonnen. Goes den 4 November. Bij het achtste der vijf tien wets-ontwerpen op het stem - en kiesregt. zijnde dat der bijzondere wet voor de provincie Zeeland, wordt het getal van de leden der Staten dezer provin cie bepaald op 48van welke gekozen worden6 door de ridderschap, 21 door den stedelijken en 21 door den landelijken stand. Voor den stedelijken stand geschied de benoeming in de volgende evenredigheid door Middelburg 8 Vlissingen 3 Zierikzee 3 Goes 2 leden. AxelTho- len Hulst, Sluis en Vtre, ieder één. lid. Tot de verkiezing voor den landelijken stand worde de provincie verdeeld in 12 districten, waarvan de hoofdplaatsen zijn: 1 Arnemuiden, 2 Oost-en West- souburg, 3 Oosterland4. Brouwershaven5 Sint Maartensdijk, 6 Kappek, 7 Heinkenszand8 Cojt- gene, 9 Aardenburg, 10 Oostburg 11 Neuzen en 12 Hontenisse. Wegens het 2de, 3de en 8ste district hebben één liden wegens elk der overige districten, twee leden zitting in de Provinciale Staten, Om tot het sremregt of kiezerschap bevoegd te zijn, behoort men jaarlijks in de grondlastenhet personeel en patentregt te betalen: te Middelburgstemregc f 90 kiezerschap aoo Vlissingen 50 100 Zierikzee ƒ60 150; Goes 70 140, Axel 50f fe>o; Thölen 40 f 180; Hulst ƒ55: f 1405 Sluis f 30,: f 60 en Vere f zo: f 40. Goes den 4 November. Het gunstige najaarswe* der is 1. 1. Zaturdag plotseling veranderd. Er is veel sneeuw gevallen. Bati-i, den 5 November. Gedurende de maand Oc tober 1844, zijn aan liet Kantoor van In- en Uitkla- ring, expeditie en betaling alhierde navolgende sche pen Ingeklaard 1 met potaarde, 3 met gebakken steen, ia met ballast1 met boekweit1 met hoppe, 8 mee hout en houtwerk1 met kalk1 met ongèspönnett katoen, 148 met steenkolen 5 met meubelen, 56 met hard-, straat en zinksreèn 48 met stukgoed, 2 met versche boomvruchten, 1 met wijn, 2 met ijzerwerk, 3 met kool- en lijnzaad en 92 ledigte zamen 38^ schepen waarvan 259 onder Nederlandsche- en 12A onder Belgische vlag; alsmede 258 ledige visch- en mosselschuitenen 29 smomhóoten. Uitgek'aard 65 met aardappelen 1 met pijp.aarde, 2 met grof aardewerk 18 met aard- en boonstroo-asch, 9 met biezen en hoepen, 1 met boter, 1 met gedis* teleerd3 met'tarwe, 42 met gerst, 2 met haver, 1 met boonen, 1 met hooi, 3 met hout, 2 met kaas, 1 met raapkoeken3 met koffij4 met meekrap 2. met meubelen 1 niet bindrotnng2 met ongemaleu tufsteen, 1 met marmer, 35 met stukgoed2 met vaatwerk5 met haring en zoutevisch 2 met bok king, 4 met versche boomvruchten, 1 met passagiers; en 163 ledig; te zamen 377 schepen, waarvan 25S onder Nederlandsche» en 121 onder Belgische vlag; alsmede 232 schuiten met versche visch en mosselen, en 26 stoorobooten. Het Handelsblad van 9 October jl.behelst het' berigt - dat aan de Tweede Kamer een adres is-inge diend van 94 handelshuizen uit Amsterdam en aan de Zaan, houdende verzoek, dat het der vertegenwoor digers behagen moge het noodlottig stelselingevoerd bij de wet tot bevordering van den landbouw, van 29 December 1835, geheel, ter zijde te stellen. Zij komen, na opsomming van verschillende bijzonderhe den, tot het besluit, dat genoemde wet aan den land bouw als volksvlijt beschouwd, geen voordeel heeft aangebragt; dat het bewezen is, dat de graanprijzen sedert 1835, in gelijke mate zijn gestegen in Enge land, Frankrijk, België, ja inde Oostzee Landen zelve, waar in het aangenomen stelsel die prijzen zou den hebben moeten dalen dat dus ook de hier ge voelde rijzing alleen is toe te schrijven daaraandat na 1835 eene reeks van slechte oogsten heeft vervan gen de reeks van goede oogstendie vóór dat jaar de graanprijzen overal voorbeeldeloos hadden doen dalen. Zonder ons injte laten in staatshuishoudelijke bespie gelingen, en vooral zonder toe te stemmen, dat hetzelfde wat geldt ten aanzien der Tariveook op alle andere granen zonder onderscheid zou toepasselijk wezen meenen wij onze lezers geen ondienst te doen dooc de mededeeling der volgende bijzonderheden, voorko mende in de Revue Brilannique van Ju!ij jl.en ge grond op officiëele bescheiden.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1