N\ 86. Donderdag den 34 October. 1844. GOESSCHE COURANT. 'sGravenhage den 21 October. Edel Mogende HeerenI Hamburg den 4 October. In Stettin woont eene der vrouwen, welke de veldrogten van 1813 en 1814 bijgewoond hebben. Zij is de echtgenocte van een' Engelschen zeekapitein uit Straalsunden nog zeer jong, onder'den naam Carl Petersen uit Leipzig, in '1812 in de krijgsdienst getreden. Niet alleen heeft zij den Russischen veldtogt, maar ook de veldtogten van 1813 en 1814 als kavallerist bijgewoond, en het tot den rang van wachtmeester gebragt. Voor de tweede keer in den schouder gewond, werd haar ge slacht ontdekt, waarop men haar noodzaakte de dienst te verlaten, nadat de overleden koning haar eigenhandig het ijzeren kruiseerste klassegeschonken had. Na haar huwelijk vergezelde zij haren echtgenoot op lang durige zeereizen. Zij heeft Oost-Indie Noord- en Zuid-Amerika en St. Helena bezochten wil nu, nog volmaakt gezond en van een jeugdig voorkomen, haar leven in Stettin eindigen. Heidelberg den 15 OctoberHet Heidelbcrgcr Journal oehelsr eene officiële bekendmaking, waarbij den handsvverks-gezellenten einde hunne meer eri meer toenemende ongeregelde leefwijze te beletten verboden wordtde herbergen te bezoeken op werk dagen (binnen en buiten de stad) behalve in de vrije of schoft-urenen dit op eene geldboete van 1 fl. 30 kr. naar luid van welke pubicatie wijders de hand werksgezellendie op eenen maandagde schoft-uren uitgezonderd in eene herberg betrapt worden zonder onderscheid met driedaagsche gevangenis de herber giers echterdiegedurende dien verboden tijd ook slechts éénen handwerksgezel in hunne herbergen toe laten en verblijf verf enenindien zulks des maandags geschieden mogt, met 15 fl. en op andere dagen der week, met 7 fl. 30kr. en de meesters, die eene be kendmaking van het zoogenaamde BlaumacherH achterwege laten en verzuimen met 3 Rthlr. boete gestraft worden. Men vraagt: heeft de politie het regtom eene bepaalde klasse van burgers tot den ar beid te dwingenterwijl eenmaal de afzonderlijke in Londen den 19 October. Den 28 dezer maand,' zal de opening van de nieuwe beurs alhier, plaats vin den. Hare Maj. zal deze plegtigheid volvoeren. Toe vallig tshet, dat juist ook eene Koningin, Elisabeth de vorige had geopend. Parijs den 17 October. Het alhier verschijnend Engelsch dagbladdat gemeentelijk goed onderrigt is, bevestigt thans het voor eenige dagen geloopen hebbende gerucht, dat de Koningin van Engeland en Haar gemaal, de uitnoodiging van Z. M. hebben aangenomenom het volgende jaar de Tuilerien te bezoeken. Brussel den 18 OctoberDe koning heeft den heer de Percz gouverneur der Nederlandsche kolonie op Macassar, tot ridder van de Leopolds-orde be noemd ter belooning van de hulp aan de schipbreu kelingen van de Charles bewezenals ook de heeren V Hoofd en Stcrckbevelhebbers van de Arend en de Hecladie de roovers op Borneo vervolgd en ge» dwongen hebben schadevergoeding aan dè Belgen te geven. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/1,75; franco per Post/ 1,90. S Gewone Advertentien worden a 20 ets, de regel geplaatst. Gehoor- te-, Huwelijks-en Doodberigten van 1 6 regels a f 1,20. >v. Heden is de gewone vergadering der Staten-Gene- raalzitting-jaar 18441845, met de gebruikelijke plegtighedendoor Zijne Majesteit den Koningver gezeld van de Prinsen van het Koninklijke Huis in eene vereenigde zitting der beide Kamers, geopend. De Koning, op den Troon gezeten, heeft daarbij de volgende aanspraak gehouden Het is Mij aangenaam U Ed. M.bij de hervatting van derzelver belangrijke taakde verzekering te kun nen geven, dat er zich vele gunstige punten van be schouwing in den algemeenen toestand des Vaderlands voordoen. Onze staatkundige betrekkingen staan'op eenen ge- wenschten voet. De zee- en landmagt geven Mijbij voortduring stof tot tevredenheid. Een gedeelte der eerste bestrijdt met goed gevolg de zeerooverij in den Indischen Archipel. De andere, ofschoon in getal-sterkte niet'weinig teruggezet, verloochent haren goeden geest niet en streeft er naafom zich door geoefendheid en krijgs tucht te onderscheiden. De af- en aanbouw van nieuwe oorlogs-vaartuigen gaat geregeld voort. De noodzakelijkheid gebiedt, om al waf mogelijk is aan te wenden tot herstel der verbeteringen van onze verdedigings-werken. Eene nieuwe inrigting der schutterijen zal, zonder te groot bezwaar voor de Ingezetenenop eene meer voldoende wijze tot zekerheid voor tijden van gevaar kunnen strekken. De Oost-Indische Bezittingen genieten inwendige rust en voorspoed, in weerwil van de gedeeltelijke misge wassen door welke zij bezocht zijn. De West Indische koloniën blijven tot Mijn leedwe zen kwijnen doch er zijn middelen van herstel voor gedragen, en deze worden thans plaatselijk onderzocht. Terwijl sommige takken van Nijverheid vooruitgang vertoonenmogen andere daarin niet deelen en onder vinden den invloed van de afwisseling der omstandig heden. .Waar deze onder het bereik der Regering val len tracht zij daaraanzoo veel moge/ijk eene goede leiding te geven. Op het lager onderwijs blijft steeds Mijn oog gerigt. Het ontbreekt der wetenschappen en kunsten niet aan vlijtige en bekwame beoefenaars hunne pogingen, zoo veel de voorhandene middelen dit toelatente onder steunen is voor Mij een genoegelijke pligt. Uit de mededeelingen, welke Mijnentwege zullen ge daan worden zal aan U'Ed. Mog. blijkendat Mijne #- beminde onderdanen met de meest loffelijke getrouw heid de verpligtingen vervullenwelke zij mei voor- beeldelooze bereidwilligheid ten behoeve van het Vader land hebben aangegaan. Op deze opofferingen rust de zegen des AHerboogsten. Binnen weinige maanden zijn groote bezuinigingen tot s'and gebragtdoor vrijwillige rentevermindering verkregen. Ook omtrent de plaatsing der Belgische schuld zijn gewigtige overeenkomsten gesloten. De berekeningendie tot grondslag hebben gediend der finantiëele plannen, in de'laatste zitting der Staten- Generaalaangenomenworden door de uitkomsten aanmerkelijk overtroffen. Dat er op den weg van bedachtzame bezuiniging niet wordt stilgestaan zullen de aan re bieden begrootingen der uitgaven en middelen aantoonen. Het tarief op de regten van in-, uit- en doorvoer, reeds yoorloopig aan de kennisneming van UEd.Mog. onderworpen zal weldra tot een punt van overweging worden gesteld, Nederland zal zich niet tot bloote woorden bepalen, wanneer het de voortgaande verbetering geldt van eene vrijzinnige handelswetgeving. Er zal eene vaste hand moeten geslagen worden aan jle verbetering van het muntstelsel. Ik vlei Mij, dat zij, zonder verhooging van lasten, zgl kunnen worden verkregen. Tot voorbereiding daarvanevenzeer als tot het meer en meer vereenvoudigen van het beheer der geldmid delen, zullen de noodige verordeningen aan U Ed. Mog. worden voorgediagen. Ik vertrouwdat de ontwerpen van wetwelke aan U Ed. Mog. zullen worden aangebodenter voldoe ning aan art. 6 der grondwetop de meest geschikte wijze aan het doel zullen beantwoorden. Ik zal de aandachr van UEd.Mog. niet bezighou den met de opsomming der overige wetsontwerpen welke in den loop dezer zitting zullen ingediend wor den. De Regering heeft zich bevÜjtigd en is nog da gelijks bezig, om alles zóó voor te bereiden, dat aan den ijver van U Ed. Mog, in het bevorderen van 'sLands belangen kan worden voldaan. God gebiede Zijnen zegen over Onze, met gemeen overlegte verrigten werkzaamheden opdat het ook hierdoor der Nederlandsche Natie wèl ga en zij, te vreden bij het bezit van orde, rusten voorspoed, hare prijsselijke hoedanigheden meer en meer moge ontwik kelen. Ik verklaar deze Zitting der Staten Generaal geopend. Zoo wel toen de Koning zich, in de vastgesteldè ordenaar liet Paleis der Staten-Generaal begaf, als toen Zijne Majesteit van daar terugkeerde, werd Hoogst- dezelvedoor de allervvege verzamelde talrijke menigte, met de levendigste en hartelijkste blijken van liefde en gehechtheid begroet; welke blijken door den Koning met de meeste minzaamheid werden beantwoord. Zeer vele ingezetenen waren ook uit andere plaatsen des Rijks herwaarts gekomenom getuigen van dit natio nale feest te zijn. IXIEU WSTIJDINGEN. SQtiiterftlatib. dividu niet werken wil Evenmin als ik mij het be staan en de billijkheid dezer verordening kan voorstel» leneven zoo weinig kan ik mij een denkbeeld vor men van de uitvoerbaarheid der, den herbergiers opge legde verpligting, noch ook van rigiige verhouding tusschen de straf en straf-voorwerp. <5?ugclaub. - Men leest in the Bath ChronicleZondag motgen zijn 12 vrouwen en 5 mannen van de secte der Baptisten die hunne godsdienst in de'J kapel [de la Providence houden in de rivier van Avon in tegenwoordigheid van eene menigte menschen /plegtig gedoopt." De jongste evenachtsstormen hebben onderschei dene ongelukken op deEngelsche kusren veroorzaakt. Meden noemt de Lloytfs Lijst tot twaalf schepen, welke gedurende dat onstuimige weder zijl? vergaan. De policie der hoofdstad heeft berigt ontvangen, dat 14 veroordeelden tot levenslange deportatie, die te Hobarttown hunne straf ondergingen, hebben we ten te ontviugten. Jfviiitkviïk* Men wil zich reeds bij voorraad groote voordeeleti van de nu volbragte reis naar Engeland voorspellen. Een dagblad zegt, dat die reis tot gevolg zal hebben, het sluiten van eene diplomatische overeenkomst, waar door onze vriendschappelijke betrekkingen met Enge land verzekerd zullen worden. Men vermoedt, dan die overeenkomst betreft, de herziening van het verdrag nopens het regt van onderzoek. Het officiële dagblad zal eerstdaags eene lange lijst van benoemingen tol leden van het Legioen van Eer bekend makenwelke de Koning gedurende zijn ver blijf in Engeland heeft gedaan. Men berekentdatwanneer de thans bepaalde en ontworpen spoorweglijnen in Frankrijk gereed zullen zijnzij eene lengte zullen beslaan van ruim 7000 kilometers of 1750 uren. Een zevende gedeelte is daarvan thans gereed, zijnde 1026 kilometers, waar onder begrepen zijn de afdeelingen van Rysscl en Valenciennes naar de Belgische grenzen. De heer Guizot is gisteren avond alhier terug gekeerden heeft heden den raad van ministers bijge woond. Hij is geheel hersteld. Men zegt, dat hïjj voornemens is den 29 dezerden dag waarop hij vier jaren aan het ministerie ismet zekere plegtigheid te vieren. Hij zal een groot banquet geven, waarbij het geheele corps diplomatique zal worden genoodigd. De heer Lacordaire(een beroemd kerkelijk redenaar) heeft, voor rekening van de orde der Donii- nikanen, de overblijfselen van de oude abdij van Du» senbach, bij Colmar, aangekocht. Het voornemen van dien heer is, om aldaar een klooster te doen bouwen. lactyie.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1