in den huisselijken kring, getroffen door een kogel, welke door eene onbekende hand bestuurd wasen die, volgens de beschuldiging zelve, niet anders was, dan het werktuig van eener medepligtigemeer be Janghebbend en schuldiger dan de dader. "Brussel, den 18 October. Dezer dagen is inden Duitschen boekhandel van C. Muqhardtte Antwer pen een werkje verschenen van den heer Hubert van den Iloveonder den titel van;. La langue flamahde son passé et son avenirhetwelk allezins geschikt schijnt, om de aandacht der letterkundige wereld te vestigen zoowel in Holland en Neder-Duitschland als in Belgie. De schrijver van dit gewigtig werk, heeft niet alleen voor hoofddoel gehad de Vlaamsche letterkundige be weging in het ware daglicht te stellen, maar ook, en wel voornamelijk na te gaan, of door eetiige wijzigin gen in onze spelling, en door.de herinvoering van eeltige onzer oude Vlaamsche taalvormen de Nedcr- duitsche taal, niet de normale schrift sprake van gansch Neder-Duitschland zou kunnen worden, Amsterdam, den 19 October. Laatstleden Don derdag-avond 17 dezeris in de Hervormde Nieuwe Kerk het gewone jaariijksche verslag uirgebragt, om trent den staat van het Nederlandsche Bijbelgenoot schap en deszelfs Amsrerdamsche Afdeeling in het bij zonder. De Wel-Eerw. Heer WeilandPredikant bij de Hervormde gemeente dezer stadbragt als lid van het hoofdbestuur dit verslag uit. Uit dit verslag ontleenen wij het volgendeals het hoofdzakelijke. Gedurende het laatste genootschappelijk jaar1 Mei 3843 tot x Mei 1844, zijn de toestand en de werk zaamheden gezegend geweest, en werden in dien tijd niet minder dan 1512 bijbels en nieuwe testamenten uitgedeeld. De inkomsten hebben 50,029 bedragen. Behalve eene som van 1000, die voor het vasie kapitaal-fonds van het genootschap bestemd is, was aan giften en erfmakingen ontvangen ƒ8.968. De uit gaven hebben 46,883,82* beloopenzoodat er een niet onaanzienlijk batig saldo overblijft. Deze gunstige uitkomst beeft men te danken, behalve aan de ver nielde buitengewone ontvangsten van giften en lega Leyden, den 15 October. Dezer dagen, is door de Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde alhier, een aanvang gemaakt, met de verzending der afdruk- ken van de plaatop haren last door den heer Tetar van Elvenin staal gegraveerd, van het Gedenktee- ken door haar in de Sr. Pieterskerk dezer stadopge- rigt, ter eere van den Hoogleeraar van dei Palmuit de gelden door 'sKonings Huis en der Natie, tot zelfs uit Java, bijeengebragt. Arnhem, den 19 October. In een der laatste num mers van de Allgemtine Zeitung schrijft men uit Keu len Het goederen-vervoer op den spoorweg van Antwerpen naar Keulengroeit meer en meer aan reeds is het zeer uitgebreide terrein bij liet goederen gebouw niet meer voldoende om ze te bergen en men is gedwongen ze ook op het terrein bij het station ge bouw voor de reizigers te plaats-en. Dagelijks komen er uit België drie goederentreinen aan deze treinen beslaan gewoonlijk uit 36 tot 40 wagensvan welke ieder eenen last van omstreeks 90 centenaars bevat. Voornamelijk zijn heisuiker, koflij en hout voor meu belen welke zij aanbrengen. Van Keulen vertrekken dagelijks twee treinen met goederen naar Aken en Bel gië. Zoodra het niet België gesloten handelsverdrag geratificeerd zijn zalkan men met 'grond voorspellen dat de verzendingen tusschen Antwerpen en Keulen nog veel uitgebreider zullen worden. Groningen den 17 October. Men verneemt dat liet bestuur der Landhuishoudkundige school fe Groningen, in plaats van de inrigting, die zij tot nog toe in huur gebruiktethans geslaagd is in de aan koop van eene boerderij ten behoeve van die school groot i8§ bunder en gelegen aan den straatweg re Haien bij deze stad. Het onderwijs, hetwelk heden voorliet winter-halfjaarin de stad aanvangt, zal dsiar voor het zomer-halfjaar worden voortgezet, volgens de daaromtrent gedrukte bepalingen. ALLERLEI. 6) Kieif 73 5d 4*4 Qbwuusft*,*dic watt 'sStoutttgsr PARTICULIERE DOMEINEN. Te Goes uij F. Kleeuwens Zoon. Meer dan honderd getuigen zullenzegt menin deze zaak gehoord worden. Bij de uitdeeling der Monthijonsche prijzen voor deugddie jaarlijks door de Fransche akademie open lijk geschiedt, werd onlangs de eerste prijs van fr. .3000 uitgereikt aan Dqved Lacroixb'jgenaamd de reddervan Dieppe, die reeds honderd zeventien menschen uit levens gevaar heeft gered. Hij is een eenvoudig man, huisvader, zonder vermogen of ver* zekerde toekomst; hij heeft schier geen ander beroep, dan dat van menschenrcdder. Zoodra een' onweer na dert of een schip in nood gezien wordtstaat Lacroix^ als een voorposrschildwachtaan het stranden bij de eerste noodkreet is hij in zee. De koning heeft hem het kruis van het legioen van eer gezonden, dat hem voor het uitgerukt garnizoen werdt uitgereikt. I&elgie. Terwijl de bekende toman van den Parijsschen schrijver Suede zoo veel besproken Wandelende Jood allerwegen tn de beschaafde wereld wordt verspreid en ook in Madriden zelfs in Smirna wordt gedrukt en herdrukt, wordt de verbreiding van dit werk hier te lande door de geestelijkheidn:et de meeste zorg en klem tegengegaan. Aan al de schoolonderwijzers welke eenigzins van de gewestelijke of de rijksinstel lingen afhankelijk zijn of daarmede in betrekking staan, is de lezing van dit geschrift bepaaldelijk verboden en dit verbod strekt zich ookals van zelf, uit tot herbergen en estaminets of bierhuizen. Dit heeft ten gevolge gehaddat verschillende dagbladen de verdere mededeeüng van dit werk hebben nagelaten. Dat andere dagbladschrijvers daarbij tot een tegenovergesteld uiterste overgaan, 2al wel geen betoog behoeven. *s Graveniiage den 18 October. Uit Dordrecht wordt gemeld, dat het H. M. de Koningin behaagd heeftaan de aldaar bestaande vereenigingonder den naam van Dordrcchtschc Dorcaseen som van 100 te schenken. In de werkplaatsen der Nederlandsciie Stoom bootmaatschappij te Fijenoordworden thansvoor rekening der Russische regering, verscheidene belang rijke werken uitgevoerd. Daaronder telt men twee paar machines voor stoomfregatten van 300 paardenkracht ieder, eene ijzeren stoomboot van too paardenkracht, benevens eene ijzeren barge, bestemd om in de Kas pische zee dienst te doenvoor de sleepstoomboot- maatschappij van de YVolga, eene stoomsleepboot met een paar machines van ten minste 250 paardenkracht, wélke niet minder dan 2500 ton koopwaren moet kun nen slepen, van Samara tot Ribinsk in twintig dagen, en den ledigen scbeepstrein terug in acht dagen. tenaan besparing op de irukloonen der uitgedeelde bijbels. Wat de Amsrerdamsche afdeeling in het bij zonder aangaatzoo is er aan bijdragen ontvangen eene som van 8467,87 terwijl aan de belioefrigen binnen deze stad een getal van 2432 bijbels en nieuwe testamenten uitgedeeld werd. De spreker herinnerde bij deze gelegenheiddar in de laatste 25 jarenin déze stad alleen de ontvangsten te zamen 237,689 bedrageh hebben, en het getal der verspeide bijbels 49,709 beloopen had. Loffelijk werd het genootschap in zijne bedoelingen bij voorduring ondersteund door de bijbelvereenigingen. Zoo had die, welke hare zorgen uitsluitend aan zee lieden wijdtuitgereikt 527 Nederduitsche bijbels en nieuwe testamentenen 217 in vreemde talen. Zij bad van belangstellende zeelieden ontvangenten behoeve der inrigting, eene som van 356. Deze, vereeniging had gedurende de voormelde 25 jaren in het geheel uitgereikt 17,830 bijbels en ontvangen 4457. Ook in andere opzigten waren de werkzaamheden des ge- nootschaps voldoende te noemen. Met het door een buitenlandsch bijbelgenootschap hier gevestigde depot van bijbels, hetwelk zich echter met tot voorziening in de begeerten van behoeftigen bepaaltwas het ge - nootschap in vriendschappelijke verstandhouding. Ove rigens werkte het met meer of min vruchtook bui tenlands, aan het groote doel, hetwelk (iet zich voor stelt inzonderheid in de Nederlandsche koloniën. Op Curasao wordt door deszelfs zorg de bijbel in de landtaal vertaald en verspreidde zendelingen der Moldavische broeders te Suriname hadden belangrijke geldelijke ondersteuning ontvangenmet de Kaap de Goede Hoop stond men in briefwisseling maar vooral in Oost-Indië was de werkkring des. genootschaps als gewoonlijk, het meest uitgebreid. 's Hertogenbosch den 18 October. Gisteren naniiddag ten 3 urebarstte er een hevige brand uit in het huis bewoond door den heer Laanenkoop» man in tabak en kruidenierswaren op de markt al hier. In een oogenbTik stond het bovenste gedeelte van het huis in lichtelaaije. vlambijna half vijf was men den brand door de spoedig aangebvagte hulp van al de brandspuiten en de ijverige medewerking, zoo Van burgers als militairen meester. De belendende huizen hebben weinig schade geleden. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid be kend het huis was verzekerd tegen brandschade bij de 's Hertogenbosche brandwaarborgmaatschappijde meubelen en koopwaren voor 18,000 gulden bij de Brusselsche. De justitie wendt pogingen aan, om de oorzaak van den brand te ontdekken. Op den i5den dezer is onder de gemeente Ros malen (Noord Braband) in eenen sloot gevonden het lijk van een meisje, oud tusschen de 18 en 19 jaren, aldaar in de gemeente te huis behoorende vermoede lijk door vallende ziekte daarin geraaktbij de aangifte van het overlijden voor den burgerlijken stand, ver klaarde de landbouwer, haar voedstervaderdat zij genaamd werd Miekeen bij hem geen familie naam bekend wasdat genoemd meisjeeenige jaren gele denbij hem was besteed geworden door eenen on bekenden dien hij geloofde een officier te zijn ge weest; dat in het begin regelmatig door toezending voor haar betaald werddoch later die betaling geheel is achterwege gebleven, zoodat d ambtenaar van den burgerlijke stand te Rosmalen, niets anders heeft kun- ii" 11 registrerendan dat overleden was Mieke Maria Statistiek der Universiteiten in Rusland: O Petersburg heeft 66 prof. en beambten en 557 stud. 2) Moskau 87 836 3) Charkow 75 4f0 4) Ka san 98 359 5) Dorpat 66 320 Totaal 2946 Een groote wedstrijd in het schaken zal, even als diewelke tusschen Frankrijk en Engeland in het voor gaande jaar plaats hadin de aanstaande maand tus schen dezelfde1 spelers wederom plaats hebbende lieer Saint Amant aan de zijde van Frankrijk, en de heer Seaunton aan de zijde van Engeland. Deze beide kampvechters, zullen door getuigen worden bijgestaan, die de partijen zullen opschrijven. Verscheidene gentlemen vergezellen hunnen landge noot uit Engeland naar Frankrijk, onder anderen, de kapitein Evens; de heer Heydearand de la Sasa, van I rierwordt insgelijks verwacht. Een der Fransche consuls op de Marokkaansche kus- ten, zag zich genoodzaakt, te midden van de moeije- 1 ijk heden en gevaren der ontschepingzijne garderobe achter te laten. Zich aan tafel van den Prins van Joinville aanzettende, verontschuldigde hij zich over den slechten staat, waarin zijne kleeding verkeerde en waartoe hij door het toeval was gebragf. „Mijnheer de consul!" zeide de prins, „gij zijt in het kostuum van een' man van eerdie zijn' pligc volbrengten dat is het schoonste kleeddat men kan dragen De RENTMEESTER van 's KONINGS PAR- TICULIERE DOMEINEN in de Districten Mid delburg en Goesadverteert, Dar bij rescript van den 4 October 1844, litt. IJ 3i9 het Zijne Majesteit heeft behaagd, in het belang van Landbouw en Nijverheid, toe te staan, dat de plig. tigheid der TIENDBLOKKENbehoorende tot de Domaniale Goederen aan Hoogstdenzelven in vollen eigendom teruggegeven bij Art. 60 van het trac'aat van 5 November 1842, ofschoon, krachtens art. S02 van het Burgerlijk Wetboek, niet vallende in de bepalingen van Art. 798 en 799 echter, naar luid dier bepalingen, zal kunnen worden afgekocht, zul lende de belanghebbendenten dien einde, hunne schriftelijke aanvragen, met naauwkeurige opgave dei- benaming en ligging van de betrokkene Tiend blokken kunnen indienen bij den Heere Administrateur der voormelde Domeinen te 's Gravcnhagc. Middelburgden 17 October 1844. MIRANDOLLE. PUBLIEKE VERKOOPING, door de"n Notaris L. DE FOUW, Jz., te BorsscleVrijdag den 8. November 183.4, 's voormiddags 10 ure, van een WOONHUIS SCHUUR, TIMMERMANS WINKEL en ERVE te BorsscleWijk A. 62, Ka dastrale Sectie B. Nos- 283» 284 en 285; en onmid- delijk daarna, van de MEUBELEN, een VISCU- BOOT en TIMMERGEREEDSCHAP; alles behoorende tot den onder het voorregt van boedel beschrijving aanvaarden boedel van wijlen GILLES JOOSSE en FKANCINA HOEBEKE. In Lossing, onderscheidene soorten van 5CHAAL- en MEETKOLENvoor rekening van H. CPIL AAK. Deze week in Lossingbest brandende STEENKOLEN, voor rekening van W. DE FOUWWz.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2