N°. 85. 1844. Maandag den SI October. GOESSCHE COURANT. De uitgave denser Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/l ,75franco per Post 1,90. ri ifOii'y Gewone Advertentien worden a 20 ets, de regel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks- en Doodberigten van T 6 regels a f 1,20. SIEÜtVSTIJDING EN 3>\)itocvUnï>. Lucern .Men 11 October. Den 6 dezef beeft on* ze stad gemeente met 769 tegeu-293 stemmen besloten, de Jcznïten tot de -op te rigten tweede parochie niet toe te laten, en in dien geest een plegtig protest aan den regeringsraad in te zenden. Aan dit besluit heb» ben niet alleen zoogenaamde radicalen maar eene me» l'.igte, algemeen daarvoor erkende, ijverige katholijken deelgenomen. Thans zegt mendat de voorstanders der andere denkwijze voornemens zijnom door ge heel het kanton verzoekschriften tot het inroepen der Jesuïten te doen onderteekenen. Berlijn, den ia October. In den nacht van den 7den.op'den 8sten dezer heeft men te Pvtevswaldau, bij den graaflijken Stolberscben secretaris en politie kotnmissaris Kristeen' gevulden granaatkogel door liet venster in zijne woonkamer geworpen welke door het springen vele schade heeft veroorzaakt. Alleen aan een geluk kan men. het toeschrijven, dat noch de heer Krist t noch eenig medelid van zijne familie, js gewond geworden. Men wil, dat deze daad in verband staat, met den onlangs aldaar plaatsgehad hebbenden opstand der wevers. Te Kneuheimeen dorp bij Colmar, heeft zich eene godsdienstige secte gevormd; een genootschap van kwakers of stuiptrekkende, sidderaarsomtrent welke een dagblad merkwaardige bijzonderheden mede deelt. Dit genootschaphetwelk uit het Piëtismus is voortgekomen 't welk zoo ligtelijk uitersten drijfttelt 40 leden, mannen, vrouwen en kinderen, schier allen dag- looreis en tamelijk arm. Zij vergaderen driemalen 'swèeks ten huize van hunnen voorganger, een min bemid deld nog jong landbouwer, die zich steeds door zijne geestdrijverij heeft doen opmerken. Op de tafel ligt de bijbel opengeslagenwaarin de voorganger metlui- dtr stem het een of ander voorleest. De voorlezing geschiedt op een plegtstatigen toon aanvankelijk in het Duiisch alsdan volgt euievoor alle hoorders en zelfs voor den spreker onbegrijpelijkewartaal. Zoo gijna den afloop der congregatieden voor ganger vraagt, welke taal hij gesproken heeft, 200 antwoordt hij dat liet nu eens Latijnen dan we derom Hebrceuwsch is geweest; dat hij noch het La tijnnoch liet Hebreeuwsch verstaatmaat dat hij in die oogenblikken door God gedreven wordtdie hem de taal in geeft, welke Hij hem wil doen spre ken. Naarmate de brabbeltaal hem sneller van de lippen vloeit, luider en onverstaanbaarder wordt, be. gint de vergaderde menigte te mompelen zij geraakt in beweging, spreekt overluid, en eindelijk beginnen allen te gillen, te bulken en re brullen, dat het in het op eene mijl afstands gelegen woud gehoord wordt. Te midden van dit getier staan de vrouwen op en zwaaijen met hare armen boven de hoofden draaijen' op hare hielen en stooten een hevig doordrin gend gegil uii hetwelk schel boven het overige woeste gedruisch uit klinktvervolgens maakt zich eene stuip, trekkende beweging van haar geheel ligchaam meester, en zij vallen als door vermoeiienis uitgeputneder. Meisjes van 12 tot 15 jaren worden op die wijze door deze verheffing van geestverrukking overvallen. Als, na verloop van een tiental minuten, deze vrou wen weer opstaan beginnen zij te zingente lag - chen; hare zangen en dansen zijn wild, onzamenhan- gtndschaamtelooshare oogen flikkeren, en over de wangen dezer ongelukkige» rollen heeie tranen. Gedurende al dit gedruisch bewaart de redenaar de kalmte van een door Gods geest vervulden voor ganger. Hij plaatst zich in het midden zijner discipe len op het oogenbük als hunne beroering tot beda ren komt. Diegenen hunnerwelke dan door de ver- moeijenis in ijver verflaauwd zijnnaderen hemzij buigen zich voorover en raken heui op het bloote lig chaam aan, sommigen bereiken hem slechts met den top van een' vinger. Dus omringd zijndehervat de voorganger zijne kromtaal en zijne geestdrijvende ge baren omdi'aaijende en al zijne discipelen rondom doende draaijen. Dit houdt zoo geene vijf minuten aan of de aanvallen verheffen zich andermaal de vrouwen vervallen wederom in dezelfde 'paroxysmen en dit duurt zoo afwisselend, negen of tien uren lang, tot laat in den nacht. Roeroord, den 13 October. Gisteren namiddag is hier en zeer treurig ongeval gebeurd. Verscheiden on zer inwoners hebben, van het beneden (leze stad gele gene Knipsenhof, bouwland gepacht en gebruiken het, om daarop aardappelen te telen. Daar dit land aan den oever van den Rijn ligtgebruiken de bouwlieden om hunne aardappelen zoo goedkoop mogelijk herwaarts te brengen, kieine schuiten, zoogenoemde vliegers, tot dien vervoerzoo werd dan ook gisteren zulk eene schuit met aardappelen geladenbij welke tevens vijf menschen aan boord gingen. Zij allen hebben in den Rijn hun graf gevonden, en tot heden toe is geen van derzelver lijken ontdekt. Men vermoedt, dat de oor zaak van liet ongeluk daarin gezocht moet worden, dat zoomin de drie menschen, welke de schuit aan eene lijn langs den oever stroom-opwaarts trokkenals zij die in de schuit waren, van de vivievvaart eenige kunde hadden en dus niet verstondenden stroom die bij de aldaar liggende steenen kribwerken zeer sterk is, op gepaste wijs om te varen. Onder de verdronkenen wasuit één gezin een vadereene hoogzwangere moederen een kind, uit een ander vader en kind. Onder degenen, die de schuit trokken, bevond zich de zoon vail een' der verdronkenen, en heeft vader, moeder en zuster voor zijne oogen moeten zien omkomen zonder hen te kunnen helpen. In den afgeloopen nacht is op het naburige dorp Sivering een brand uitgeberstendie reeds 40 huizen in de asch gelegd heeft en nog voortduurt. - Sommige Duttsche bladen hadden voor eenigen tijd gemelddat er weder gevallen van Aziatische cholera waren voorgekomen. Naar deze zaak is van stadswege onderzoek gedaan, en thans is bekend ge maaktdat er zich volstrekt geene ziekte-gevallen heb ben opgedaanwelke kenmerken cfer Oostersche cho lera gedragen hebben. (5hi0cï«ntb. Londen, den 16 October. Eergisterenavond heeft er nabij deze hoofdstad een der hevigste branden plaats gehad, welke-men 'nier sedert lange jaren te betreuren heeft gehad. Dezelve was ontstaan aan de werken van het station van den Dover- en Brighton-spoorvveg. Een groor gedeelte der werken en gebouwen is ver nield. De brand was 'in de schilders-werkplaats aan gekomen beneden was de bewaarplaats der locomo tieven en andere rijtuigen. Er heerschte eenige ver warring gedeeltelijk ten gevolge der verwachte komst van den Koning der Franschen, die van Portsmouth naar Dover hier voorbij moest reizen. Terwijl het ar beidsvolk bezig was met eenige tenten op te rigten hoorde men de wacht eensklaps brand roepen, enom- kecrendezag her volk reeds de vlammen uitslaan. Bij den zwaren wind, namen deze zoozeer de over hand dat spoedig aan geen redden van de gebouwen bijkans meer te denken viel. Men kan den omvang van den brand verbeelden, als men nagaat, dat alleen de timmermanswinkel 100 voet lang en 40 voet breed was. Eene groote menigte tmepenspuiten en poli tie dienaren uit de hoofdstad schoot te hulp, een deel der gebouwen is nedergehaald om nog een ander klein vak te redden. Te midden van her tooneel van ver woesting, verscheen de trein mer Z. M. den Koning der Franschen, en het was een geheel eigenaardig treffend schouwspel, hoe aan de eene zijdede konink lijke eskorte te paard opkwam en de vlammen op de helmen der ruiters terugkaatsten'hos^ het volk der waarts zamenstroomde en een levendig gejuich aan hief; terwijl aan de andere zijde het gedruisch der spui ten de kreten der brandgasten werden gehoord en al les in rook en vlammen gehuld was, Z. M. betuigde zijn innig leedwezen over dit ongeval. Men rekent de schade op 25,000 p. st. Het schijnsel van de vlam men was zoo ontzettend, dat de helft der hoofdstad daardoor als in licht scheen te staan. Het bal, door de Engelsche officieren te Ports mouth aan de officieren der Fnnsche marine Vrijdag avond gegeven, is buitengewoon prachtig geweest. Hetzelve heeft plaats gehad inde zaal van het konink lijke rollegie van marine welke met vlaggen van alle natiën en de portretten der Koningin én van den, Ko. ning der Franschen versierd wns. Van buiten was het gebouw prachtig verlicht. Na het bal is het souper gevolgd1300 personen waren op deze partij tegen woordig. De benoeming van ridder van den kousebancl kost aan een Koning in alles 5,100 fr.doch aan een hertog slechts 4,100 francs. Men leest indenConstitutionnelDe Koning heeft amnestie verleend aan alle staatkundige veroor deelden die zich thans in Engeland bevinden." Inden nacht van Woensdag op Donderdag, heeft te Dublin en in de omstreken een zoo lievige storm gewoed, als men zich sedert januarij 1839 niet herin nerde. Drie schepen zijn op het strand gedreven en zwaar beschadigd; te Sandymount en Irishtown is het water nagenoeg alle huizen binnen gestroomd. Ook is een man, C. Cromwell genoemdmet zijn' dertien jarigen zoonin zijne woningdie door de hoog ge- stegene zee geheel medegesleept was omgekomen. Voor Plymouth heeft Woensdag een droevig ongeluk plaats gegrepen. E.ene arme vrouw was aan boord van de Rhaclamantus gekomen, om afscheid te nemén van haren man. Op den terugtogt nam de door haar gehuurde boot acht matrozen van de Resistance. opdie insgelijks naar den wal moestenintusschen was de zee eenigzins woelig geworden ten gevolge waarvan het zwaar geladen schuitje door eenen golf slag werd overstelpt en onder het water verdween. De arme vrouw en zeven matrozen verloren het leven. Parijs, den 16 October. De decoratie cfer orde van den Kousenband schijnt aan Lodewijk Philips duur te st3an te zullen komenten gevolge van de uitgave waarroe hoogstdezelvf zal verpiigt wezen. Zie- hier wat het Journal des Débatsdienaangaande zegt. De Koning heeft audiëntie gegeven aan onderscheidene personendie uit Londen waren gekomen 0111 zijne bevelen te ontvangen. Een lid van de beroemdste ju weliers firma Stow Mortimerheeft verscheiden doozen allerkostbaarste diamanten medegebragl, om Z. M. dezelve te laten bezigtigen. In eene dezer doo zen lag eene allerprachtigste plaat van de Kousebandè- ovdebestaande in groote brillanten van het schoonste wateren die geschat wordt op eene waarde van 40,000 p. sr. 480,000) Men heefi berekend dat, sedert den 1 Januarij jl. 158 vrouwen in Frankrijk beschuldigd of verdacht zijn van hare mannen vergiftigd of vermoord te hebben. De National beweert, dat in Marokko nog al tijd vele Christenen, zoo schipbreukelingen als opge- ligte visschevs, in slavernij verzuchten, en meent, dat er in het traktaat met Marokko wel een artikel tot bevrijding dier ongelukkigengevonden had mogen worden. Eene zeer belangrijke criminele zaak zal het grootst gedeelte der zittingen van het hof van assises te Allier, welke den 25 dezer geopend worden, be zig houden. De heer Boudoingbehoorende tot eene geachte familie van het arrondissement van La Palisse, is be schuldigd van zijn schoonvader, den heer Gri\ais te hebben doen ombrengen, door eenen Dailleeeen zeer befaamd persoon uit dezelfde gemeente. De hoofdomstandigheden van dezen moord, bieden eene treurige overeenkomst aan met de zaak vanMarcc- lan'gcgelijk dit laatste slagtoffer, werd Grivals "s avonds

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1