re ^Wfioopingeu. LIERZANGEN personen ons verzekerenom het briefporto voor het gelieele rijk op 10 centen, en binnen de steden op 5 centen te bepalen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES, en ressorte van dien: Gezien het besluit van Zijne Excellentie den Staats raad Gouverneur van de Provincie Zeeland, van den 25 September 1843. A No. 9896ie Afdeeiiug Provinciaal Blad No. ico.) Herinneren bij deze de Ingezetenen dezer Stad en Gemeenteaan de bepalingen van artikels 27 en 42, der wet op de Personele Belasting van den 29 Maart 1833betrekkelijk de Belasting naar tijds gelang en de suppletoire aangifteluidende als volgt BELASTING NAAK TIJDS GELANG Art. 27. i„ Zoo wanneer een perceel, hetwelk op den 15 Mei niet in gebruik was, of ook een woon huis op hetzelfde tijdstipenkel en op den voet bij de laatste zinsnede van art. 26 2. bepaeid, door eenen huisbewaarder bewoond zijndegedurende den loop des dienstjaars betrokkenin gebruik genomen of van Mobilair voorzien wordtzal de belasting vol gens de vier eerste grondslagen naar de hierboven be paalde regelendeswege moeten worden voldaan doch slechts naar gelang van dat gedeelte des dienstjaars hetwelk op het tijdstip der in gebruiknemingbetrek* king of meubilering overig blijft. 6. Naar gelang de omstandigheden eens belasting schuldigen in den loop des dienstjaarsniet betrekking- tot deszelfs voorwerpenvan de vijfde en zesde grondslagen veranderen, zulks, dat volgens de tarieven van Artikels 17 en ai de opklimming der belasting ten zijnen aanzien toepasselijk zouden werden, zal ook wegens de dienstboden' en paarden aanvankelijk gehou den die verhooging voor den nog ovengen tijd des. dienstjaars zijn verschuldigd. Deze bepaling is mede van toepassing in betrekking tor de paarden bij het opkomen van de omstandighe. den, aan her einde van 7 van art. 20 vermeld. 8. I-looger belastbaar gebruik van dienst en werk- bouen of paardenaanvankelijk minder belastbaar, zal de verpligiing tot eene evenredige verhooging der b'lasting, voor den nog overigen tijd des dienstjaars, ten gevolge hebben. AANGIFTE IN DEN LOOP DES DIENST JAARS TE BEWERKSTELLIGEN, 'Art. 42. De zoodanigen welke door eenige der omstandighedenvoorzien bij art. 27, in den loop des jaars, komen te vallen, onder de toepassing van het aldaar bepaaldezullen alvorens en naar gelang van het ontstaan dier omstandigheden en op de boete bij art. 35 en 39 vastgesteld, verpligt zijn tót het imlie nen van behoorlijke aangifte deswegein voege als bij art. 30 voorgeschreven, zullende zijdaar vooreen biljet ter invulling bij den Ontvanger kunnen bekomen. Gedaan ten Stadhuize van Goes den 15 October ,1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. O. van der MEER MÖHR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stadssecretaris L. de F OU W, Jz. ALLERLEI. Btj de opneming van Koning Lodewïjk Philips in de orde van den kouseband, onderscheidde zich de markies van Westminster door zijn prachtig kostuum. Hij droeg den vermaarden schitterenden diamant van Ascot, begroot op eene waarde van ruim 180,000 gulden. Aan den degen van dien edelman glinsterde eet) andere diamant, een der zwaarste, welke er inde wereld zijn, wegende 36 karaten, en s begroot op eene waarde van 240,000 guldens. De hertog van Wee lington droegt_deh degen, die eertijd.s aan Napoleon had toebehoord. Sedert den 1 Januarij dezes jaars wordt door Prof, Stieffler, in Karlsruhe, een Tijdschrift voor Weer kunde uitgegeven, dat wel is waar in den aanvang niet zonder spot werd opgenomenmaar weldra zich ech ter den algemeenen bijval onder de boeren verwierf, omdat de voorspellingen zoo juist uitkwamen. Het gebied van de voorspellingen des weders strekt zich uit tot het Rijndalvan Zwitserland af tot aan de zee. Sedert het vorige jaar wordt een soortgelijk tijdschrift uitgegevenook door een' tuinier te Ellenbogenin Bobemen en men heeft aldaar reeds veel vertrouwen in dit maandwerk. Beide Tijdschriften voorspellen, naar men zegt, met verwonderlijke naauwfceurigbeid, het weder 4 weken. In het weekblad van Itzehoe geeft de heer Rhein- dorff van Rendsburg, het volgende middel op, om eene gazverbchting uit koffijdik te bereiden. Men droogt het koffijdik in de lucht of ook bij eene kag- chej brengt liet in een retort van gegoten ijzer en maakt dit gloeijendterwijl men het op eenen boven het vuur staanden dnevoer, of ook in eene gewone kamerkagchel plaatst, die men toch des winters stookt. Door middel van een buis van wit blik leidt met den gazstroomdie zich ontwikkeltin eene kleine ton die met water gevuld en waarin zwavelzuur lood ge suspendeerd is. Van hier leidt men 'den stroom ins» gelijks door een met kalkmelk gevuld vat in den gazo- meter, en zoo verder door de leidingsbuizen. Daar de Inrigring niet kostbaar en de stof in alle h uizen te ver krijgen is kan iederdie er belang in steltligt proe ven nemen. Het onderzoek der achterblijvende- zelf. standigbedenbijzonder van de olie laat ik meldt hij aan de scheikundigen over. De verhouding van het koffijdik tot de gaz is ongeveer dezedat 1 pond ge droogd, 3240 vierkante duimen zuivere, brandbare gaz oplevert. Ook het achterblijvende heeft eenige waarde. In deze dagen werden honderd actiën op den tunnel onder den Teems, die elk 50 p. st. en dus te zamen 5000 p. st. gekost hebbenopenlijk geveild en voor den spotprijs van 6 sh. per actiedus in het geheel 30 p. st.verkocht. Daar vele kapitalisten tegenwoor dig wavenzoo levert deze verkoop bet beste bewijs, welke geringe rente deze merkwaardige onderneming aan 'de menscli.en geeftdoor wier geld zij begonnen en vokooid is. Nieuwe ondernemingenvooral in de spoorwegenworden dagelijks voorbereid. Men heeft berekend, dat voor de 31 spoorwegen, wier aanleg door het parlement in de laatste zitting is toegestaan zullen noodig zijn 11 mill. 741,171 p. st. (14011150 mill, guldens.) De bevolking der Staten van Europa neemt aanmer kelijk toe. In 1815 telde Oostenrijk 28 millioenen en in 1841 reeds 37 millioenen inwoners. Frankrijk in 1816, 29 millioenen en in 1841 reeds 34,230,000. Pruissen in 1816 10,600,000 en in 1841 15 mill. MIÖÖEKPRIJZEIV^ trat* bg t>0%£trbe Qlvtikelm tc Van^den d tot den d5 October d844. Met inJbegpp der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe ƒ6,38. Rogge 4,75. Vroege Gerst 4,27 Late Gerst f 3,40. Boekweit 4,15. Haver 2,20 Witte Boonen ƒ0,00. Witte Erwten 4,40. Groene Erwten 4,30. Graauwe Erwten f 4,40. Tarwe Meel f 8,88. Rogge Meel ƒ6,40. allen per Mudde, Boter f 0,83 cs. Noord-Hollandsche Kaas 50 es. Stolk- scheKaas 40 cs. L-eidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 285 Tarwe Brood 17 cs. Rogge Brood ia5 cs. Osse- V-leesch 60 cs. Koei-Vleesch 60 cs. Kalfs-Vleesch 50 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Versch Varken-Vleesch ö^cs. Gerookt Varken-Vieesch 75 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen f 0,0o Late Aardappelen J 1,50. de Mudde. Jenever f 65,00. per VatIjpenHout 7,50. Esschen Hout ƒ7,50. perWisse. Groote Takkebossen 11,50. Kleine Takkebossen 7,00. de Honderd. Steenkolen 2,70. de 100 Ponden. Turf 70 cs. dedubb. Mudde. Kool 0!ie f 38,00, Lijn Olie 40,00. het Vat. Koolzaad 6,90. Lijnzaad 0,00. de Mudde. Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond. 3lb$?g$tg}?tigin UIT de HAND te KOOPEN, eene HOFSTEDE met omtrent 31 Bunders HOF, BOOMGAARD, WEIDE en ZAAILANDEN, slaande en gelegen in de Gemeente van IJersektr- te bevragen bij den Notaris A. SMALLÈGANGE te Goes. Op Donderdag den 7 November 1844, des mor» gens te 10 uren, in de Herberg bij Marinös van Marig te Kapelltv-an 13 Perceeler. BOSSCHEN, WEIDEN en ZAAILANDEN, gelegen in de Ge meenten van KappelleKloetinge en IJerscke; en Op Vrijdag den 8 November daaraanvolgende mede des mórgens re 10 uren, in de Herberg bij Jacobus Minnaar te ,s Jher Arendskerkevan 7 Perceelen WEIDEN en ZAAILANDEN, gelegen in de Ge meenten van 's lieer ArendskerkeHeinkenszand en Nissealle bij alom aangeplakte Biljetten in het breede omschreven. Inlormatien zijn te bekomen bij den Eigenaar de Heer P. I. Somcren ten Kantore van den Notaris A. SMALLEGANGEte Goes. Q. HOR ATI US FLACCUS. in NEDERDUITSCHE verzen geeragt door Versierd met het Portret van den Vertaleren uitgegeven met eene Opdragt aan de ffeeren Abraham en Jëronimo de Tries, door Pro fessor P. Hofman Peerlramp zindelijk gedrukt in kt. 80 en gebonden in Karton. De GEBROEDERS ABRAHAMS, Boekhande laars te Middelhuigdoor aankoop Eigenaars gewor den zijnde van het Copijvegt van bovenstaand Werk "Vroeger uitgegeven bij de Weduwe A. LoosjesPz te Haarlembieden de overige Exemplaren thans aan voor den zeer geringen prijs van 1,25 in plaats van 2'5°- BKS?* Hetzelve is mede verkrijgbaar, bij F. KLEEU- WENS ZOON, te Goes.' Te Goes bij F. Kleed wens Zoon. 2. Ingeval de belastingschuldige welke zoodanig perceel als bij 1 bedoeldaanvaardin het dienst jaar bereids wegens een ander perceel,, was aangesla genen hij dit tot dien tijd toe door hem gebruikte perccei verlaat, met wegvoering van alle roerende goe deren hoe ook genaamd, en zonder achterlating van huisbewaarder of van andere personen in zijne dienst zal het bedrag van den te zijnen name op het Ko> hier gebragten aanslagvoor al de vier bedoelde grondslagengezamentlijk erf in evenredigheidvan het noch te verloopen tijdvak worden afgetrokken van dat des op den voet als boven te doencn aanslags zonder dar, indien dezen aanslag minder bedraagt, dan den vroegereneï eenige ontheffing zal kunnen wor den gevorderd. 3. De uitbreidingvermeerderingverwisseling- of aanschaffing van belasting voorwerpen der vier eer ste grondslagen, na 15 Mei, zal, behalven in de ge vallen bij 1 en 2 hierboven vermeld, geen grond geven tot eenen nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienstjaars. 4. Ter zake van zoodanige'voorwerpen der vijfde en zesde grondslagen als na 15 Mei in dienst of in gebruik genomen of aangeschaft geworden, zal de be lasting naar gelang van den nog overigen tijd des dienst jaars zijn verschuldigd met dien verstande dat geene verwisseling van dienstboden of paarden met andere waarvoor geene hoogeré regten verschuldigd zijnop zich zeiventot het nogmaals aanslaan van dcnzclfden belastingschuldige zal kunnen aanleiding geven. - 5. Het aanwenden' tot belastbaar gebruik var» zoo danige voorwerpen van de 5e en 6e grondslagenals aanvankelijk tot onbelastbare einden aangelegd en ge bezigd waren, zal met aanschaffing worden gelijk ge steld zoo mede wat aangaar de paardenderzelver geheel verlies, van het tweede viertal hunner melk tanden in den loop des jaars, 7. Paarden bij verschillende personen of gezin® lien in gebruik zullen ingeval die gelijktijdig voor een zelfde rijtuig worden gespannen ,hem die zulks doet, of wel den Eigenaar of bruiker des rijtuigster zake van het grooter aantal paardenhetwelk door hem al- zoo mogt zijn gebezigd dan waren aangegeven mede aan de opklimming der belasting naar 6 doen on derwerpen. 9. De tijd vyaarover de h.-lasting loopt, zal in betrekking tot al de grondslagen worden berekendbij vierendeelen jaars „.op bet dienstjaar overschietende zonder dat een vierendeel jaars zal kunnen worden gesplitst, en zullen als vierendeelen jaars worden be schouwd de tijdvakken aanvangende met primo Mei primo Augustusprimo November en primo Februarij. van 111 leven Med. Doctor te Amsterdam.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2