N*. 84. Donderdag den 17 October. 1844. GOESSCHE COURANT. nieuwstijdingen. 1 'n Zhiitscltlanb. Berlijn, den 10 Ociobtr. Het heeft Z. M. den Koning behaagd, ook voor het jaar 1845, totdenKeul- schen Dombouw 50,000 thlr. te bewilligenwelke milddadigheid, inzonderheid bij de Keulsche bevolking, groote blijdschap heeft verwekt. De bevolking van Wurtemberg beliep bij de laatste volkstelling, op den 15 December 1843, een getal van 1,726,536 zielen. De hoofdstad Stuttgard telde 44,877 inwoners. De regering van het canton Lucern heeft bij cir» culairede zes overige Katholijke cantons uitgenoodigd, tot eene nieuwe conferentie over het herstel der Ar- gausche kloosters. In den gemeenteraad te Lucern hebben de liberalen, volgens schrijven uit die stad, van den 6 eene groote zege behaald. Van de 1062 stemgeregtigde burgers, hebben 769 gestemd tegen de aanneming der Jesuiten, en èene tweede aldaar op te rigten pastorij. Hoe schoon en smaakvol is deze bijbel gebonden doch hoeveel schooner en heerlijker is deszelfs in- houdHet boek is kostbaarder dan goud. Zie hier een boekhetwelk ik uit mijn land heb medegebragt; lioe steekt hetzelve af bij dezen schoonen bijbel, en toch bevat liij hetzelfde dierbare woord: bet is het Nieu we Testament. Het is een handschrift op pergament, vóór 642 jaren geschreven. Sedert onheugelijke ja ren heeft ons volk slechts zeer weinige bijbels beze tenen toch was ons Gods woord zoo dierbaar, de- wij! het ons kracht en troost gaf, wanneer de Maho medanen ons verdrukten en ons niet alleen voor de dwaalleer des valschen profeetsmaar ook voor de verzoekingen der tót ons gekomene Roomsche pries ters bewaarde Ons volk ten getale van 40,000 men. schen hebben slechts 6 of 8 zulke afschriften van het Nieuwe Testament als dit onder zich. Wij smeeken de bijbelvereenigingdit getal te willen vermeerderen en ons hongerig volk het brood des Lveris te geven. Andere volken van dat onverlichte Oosten zien met ons naar ulieden uit, en hopen bijbels van ulieden te onuangen. Ik hoorde onlangs met verbazing van den secretaris Brigham dat de veteeniging wel 1000 bijbels in éénen dag kon laren drukken. Hoe heerlijk ware herindien het werk van eenige dagen door deze vereeniging aan mijn land geschonken en toegezonden wierdhoe spoedig zou het dan Amerika gelijken "Wij behoeven, meer dan iets, bijbels. Wij zijn arm maar dat zou ons rijk maken. Zoudt "gij ons die bijbels willen geven V' Dit verzoek werd ingewil ligd dewijl men in den laatsten tijdbijzonderlijk de aandacht gevestigd heeft op dit volkde Nestori- aneneene oude christelijke geloofs-secte in bet Oosten; Een ingesteld onderzoek heeft' tot de merkwaardige ontdekking geleid dat deze christelijke Nestorianen in Perzie, alsmede de 20,000 in hun midden wonende joden, ware nakomelingen zijn der voor verloren ge» houden tien stammeu van Israëldie 600 jaren vóór Christus naar Assyrië weggevoerd werden. - In een berigt uit Dresden, wordt thans stellig tegengesproken, het vroeger uit die stad gemeldedat de meeste edelgesteenten, die een Joodsch juwelier aan Z. M. den Koning van Saksenvoor zijne reis naar Engeland geleverd had, valsch zijn geweest. Deze juwelier heeft tot tegenspraak een getuigschrift bekend gemaakt van den Koninklijken Opperhofmeester, en bovendien eene belooning van 300 rijksdaalders toege zegd aan dengenen, die den eersten uitstrooijer van dit lasterlijk en logenachtig berigt zal aanwijzen. De zesde Italiaansche wetenschappelijke verga dering is met eene dankzegging in de Domkerk te Milaan gesloten, \yelkedoor niet minder dan 1148 ge leerden werd bijgewoond. Aan elk der leden van het wetenschappelijk Congres is eene gedenkpenning ge schonken. Op de voorzijde van dien penning ziet men Minervaen in het verschiet de stad Milaan, met eene eerezuilwaarop de namen der beroemdste ge leerden en kunstenaars van Lombardije zijn gegraveerd. Londen, den October. Het vertrek van Koning Lodcwijk Philips van hei kasteel van Windsor, is op den volgenden dag bepaald. Zijne Majesteit heeft de uitnoodiging van Jen hertog van Devonshiredie hem op zijn kasteel wilde onthalenafgeslagenen heeft zich tot nu toe, tot uitstapjes van korten duur in den omtrek van het kasteel van Windsor bepaald. Zoo heeft de Koning Twickenham bezocht, waar hij van 1800 tot 1808 zijh verblijf beeft gehouden, alsmede Clare* rnont, het bekende landgoed van Koning Leopold. - Vrijdag zal de koning in de kapel van Windsor met de orde van den Kousenband worden bekleed. Lodemjk Philips is de 8ste koning der Fransche mo narchie, die daarmede vereerd wordt. Zij is verleend aan Frans IPlcndrik II. Karei IXHendrik III, Hendrik IV, Lodemjk XVIIIKarei X. De dagbladen van den repeal in Ierland, beginnen thans van O' Coimell te spreken, als van den „onge- kroonden monarch die in liet hart der Ieren regeert en noemen hem dusZijne Ongekroonde Maje steit." Londen den 14 October. Een nieuw ongeluk heeft Maandag op den ijzeren spoorweg van Dover plaats gehad. Twee treinen zijn teren elkander ge- stooteneen rijtuig is gedeeltelijk vernielddoor een gelukkig toeval is niemand gedood of gekwetst. Dit ongeluk komt der kompagnie zeer duur te staan want daar de trein de brieven en de depeches voor de Oost- Indische mail overbragr, en niet tijdig aankwam voor het vertrek van de paketboot van Dover naar Calais, die dezelve naar Frankrijk moest over brengen, is zij genoodzaakt, dezelve op hare kosten naar Marseille te doen vervoeren. Men schrijft uit Gibraltar van 2 October: Gisteien heeft eene gebeurtenis plaats gehad, wel ke hier een grooten indruk heeft verwekt, en van de zijde der Spaansche autoriteiten tot allerlei uitleggin gen zoo niet tot errstige gevolgen aanleiding zal ge ven. Een Spaansche oorlog schooner, welke op een kustvaartuig jagt maakte (men weetniet of het ai dan niet een smokkelaar was)is, omstreeks 3 ure in den namiddag, op de hoogte van de punt van Europa voor bijgevaren. Daar hij geene vlag toondezoo als ge bruikelijk is, en in zoodanige gevallen vereischt wordt werd van de seinbatterij een sciiot gedaanten einde hen die aan boord waren, aan Je nakoming der mari time reglementen te herinneren. Dit eerste schot zon der gevolg blijvende, werd een tweede gelost, dat evenzeer vruchteloos bleef. De schooner verwijderde zich verder in zee 5 toen werd een schot gelost uit een kanon van zwaarder kaliber. Het stuk was zoo goed gerigt dat het schip in eenige oogenblikken zonk, na vergeefsche pogingen te hebben gedaan om Algesiras te bereiken. Gelukkig bevond zich een Portugeesch. vaartuig in de nabijheid, en het gelukte aan deszelfs ekwipaadje en aan de booten der oorlogschepen in de baai liggendeom de bemanning van den schooner te redden. JFvmtlitritft. Parijs, den 13 October. De spoorweg aan den linker oever der Seine, is op het punt geweest, van wederom het tooneel van een verschrikkelijk ongeluk te worden. De trein was gereed om naar Versailles af te rijden toen zich de door duizend monden herhaalde kreet stop! stop! deed hooren. Ofschoon men nog niet wist, wat ditbeteekenen mogtliet men de pasagiers weder afstappen en in de kamers terug keeren- Weldra bleek het wat er gaande was. Een kabtio» let met een paard bespannen, was door een zwak houten afschutsel heen gebroken en holde den spoor weg langs in dezelfde vigting-, van waar men de van Versailles terug keerende trein in vrij snelle vaart zag komen aanrijden. Gelukkig is het paard met zijn ka- briolet nog tijdig overgesprongen naar het andere spoor, zijnde da,t hetwelk de vertrekkende trein moest volgen, en op deze wijze is ieder ongeluk nog ont gaan geworden. Het hollend paard is eindelijk door eenige beambten gestuit en de trein is naar Versaillcs- vertrokken, Een landbouwer heeft het middel uitgevonden om de thee in de omstreken van Parijs en Angers te doen grneijen. Het aftreksel is even geurig en sma kelijk als het Chinesche blad. Men merkt alleen op dat de Fransche thee, nog droog zijnde, geen zoo» aangenamen geur van zich geeft; dit ontstaat waar schijnlijk uit de wijze, waarop de Chinezen denzelvent toebereiden en het zal niet moeijelijk zijn het geheim daarvan te bekomenvermits wij een gezantschap naar China hebben gezonden en onze handelaars met dat rijk in betrekking zijn geraakt. Het is eene land bouwkundige en financiële kwestie, welke een ernstig; onderzoek verdient. Te Maubourquetin het departement der Op per- Pyreneën, is den 10 dezer, door een jong landmail een heldenstuk bedreveneen ridder van den Kousen band waardig, Op de beestenmarkt was een stier los gebroken; als razend vloog hij onder de menigte, al om den schrik rondom zich verspreidendereeds was er menig een zwaarder of ligter gewond, toen een kloek vlug jongeling op hem toesprong, om hem in zijne vaart te stuiten. De stierbleef een oogenblik verwonderd stilstaan om den roekeiooze die hem den weg versperdeaan te starenmaar sprong weldra terwijl hij met zijne achterpooten wolken van stof in de lucht deed stijgenmet rood vlammende oogen en wit beschuimden mond, op zijne tegenpartij af. De jongeling zijne koelbloedigheid behoudende ont dook dien eersten schokgfêep daarna den stier bij beide de horens en wierp hem ter neder, onder het daverend gejuich der menigte, die zulk eenen moed en zulk eene kracht en vlugheid niet genoeg wist te bewonderen. iUcbjcrï/iuben. s' Gravenhage den 14 October. Donderdag avond is te Scheveningen eene tweede pink, genaamd de Jonge Mauritstoebehoorende aan Ds. H. P. Scholtenen gevoerd door stuurman M. Plokker met steurharing aangekomen. De lading bestond uit 35,000 haringen. Tot dusverre is de vangst zeer gering. aanleiding ven tevens naar wel onderrigte De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Priis per Kwartaal is/1,75; franco per Post/ 1,90. Gewone Adverlentien worden 20 ets, de regel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels a 1,20. Frankfort, den 11 SeptemberDe bijbelveree- riging voor het koningrijk Hannover onder het voor zitterschap van de drie ministers von Amswaldtvon Mcditig en von Stralctheimheeft haar acht en twintigst jaarlijksch verslag bekend gemaakt, het welk handelt over de werkzaamheden der vereniging in het afgeioopen jaar 1843. In de nota's welke aangaande andere vereenigingen bij dit verslag ge. voegd zijnbevinden zichonder andereneenige data's nopens de Noord-Atnerikaansche bijbel-com pagnie. Deze heeft in het jaar 1843 eene ontvangst gehad van 135.000 dollars (200,000 Rthl.) en 277,000 heilige schriften of boeken verspreid. Bij gelegenheid van haar jongste jaailijksche feest, bragt dr. Bethuen den nestoriaanschen bisschop, Marcus Johannes die uit Perzië, met het doel van een bezoek, in Noord- Amerika verwijlde, in de vergadering binnen. Deze bisschop verscheen aldaar in zijn vol oostersch kostuum en ontving van den president onder eene feestelijke aanspraak een' prachtig'gebonden kwarto-bijbel, op welks eerste bladzijde geschreven stond: „deze heilige schrift schenkt' de Amerikaansche bijbelcompaynie aan Marcus Johannesbisschop van Korumiah in Per zië." De bisschop antwoordde in het Syvischhet welk vertaald hierop neerkomt Arnhem, den 13 October. Wij gelooven met ze. kerheid te kunnen berigtendat bij de regering het voornemen bestaat, in bet volgend jaar werkelijk eene aanmerkelijke" hervorming van ons postwezen in te voeren waartoe van zelf He spoorweg-linie van deze stad tot Arasterdam moet moer echter het plan bestaan

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1