NEDERLANDSCH BEGRAFENISFONDS, allerlei. j. t. éioormans, Hoofd-Directéur. tawMmat (SËllgclfttlb. Londen den 5 October. De fjoden alhierzijn op dit oogenblik zeer bezig met, de aanstaande ver kiezing van een' opperrabijn voor Engelandeene waardigheiddie sedert den dood van den weleer waarden heer doctor Salomon Herschell vakant is. De verkiezing zal plaats hebben in de aanstaande maandde kandidaten zijn dr. Adlcr opperrabbijn van Hannover, sedert 1830; dr. Aurbdch opperrab bijn van Darmstadt, sedert 10 jaren; dr. Hirschfeld die sedert eenigen tijd opperrabbijn in Holstein ge weest isen eindelijk dr. Samsam Ilirschdie se dert 1831 opperrabbijn van Oldenburg geweest is en thans dit ambt m Oostvriesland bekleedt. (Naar alle waarschijnlijkheid zal dr. Hirsch worden verkozen een man, wiens verdiensten ook in ons Vaderland niet onbekend zijn. Voor de zeer gewigtige betrek king van opperrabbijn van Engelandis in Engeland zelf niet één kandidaat.) In Engeland heeft men dezer dagen berigt ont vangen van een nog niet bekend voorvaldat den 4 April 11. voor Otaheite heeft plaats gehad, en tot nieuwe moeijelijkheders tusschen de Fransche en Engelsche re geringen aanleiding schijnt te zullen geven. Op ge noemden dag is de Engelsche korvet Hazard van .Val paraiso, voor Otaheite aangekomen, met regerings- depèches aan boorddie voor den Engelschen consul op het eiland bestemd waren. De luitenantdie deze depêches heeft overgebragtis niet slechts door de zeelieden der Fransche oorlogschepen in de baai aan gehouden, maar naar een F ranselt fregat gebragt en aldaar drie uren gevangen gehouden. Na zijne bevrij ding is de Engelsche korvet terstond weggestevend.. Eerst eenigen tijd daarna heeft de Fransche gouver neur Bruatzich over deze handelwijze verontschul digd. De Engelsche bladen noemen dit voorvaleene schandelijke beleediging van een Britsch zee-officier. Zij meenendat zulk eene onverschoonlijke handeling niet zou hebben kunnen plaats vinden, indien de Fran sche regering, niet zulk een eigendunkelijk man als de kapitein Bruat naar Otaheite gezonden had en indien de Engelsche ministers zorg hadden gedragendat voor dat eiland eene eerbied inboezemende Britsche zeemagt aanwezig was, De Times uit de vrees voor eene botsing tusschen de Franschen op Otaheite en het daar aanwezige kleine Engelsche oorlogsvaartuig Basiliskwaaropvolgens de laatste berigten Ko nirtgin Pomare zich steeds bevond. Dat blad zegt te betreuren dat men zulke tijdingen moet ontvangen op een oogsnblikdat Koning Lodewijk Philips van zijne vredelievende gezindheid zulk een schitterend blijk g«eft. JsjclQie. Brussel, den u October. Aar- de grensbureaux van Plrnque en Teuven zijn 11. Maandag vrij ernstige wanorden gebeurd. Omstreeke 400 karren met koren waren er aangekomen om binnengevoerd te worden en de voerlieden wilden aüen om het zeerst genot hebben van den vrijdom van regtenwegens den stand der graanprijzen aan een deel dier granen toeko mende, Dit verwekte! geschil en daarna gevecht. Kar ren geraakten onderst bovenaan paarden werden de beenen verbrijzeld, verscheiden menschen gekwetst en zelfs een gedood. Slechts de vereeniging van ver scheidene brigaden douaniers heeft de orde kunnen her stellen. üebcrïanbétï. Daar bij het wiuter-examen door Heeren,Curatoren bepaald wasdat TV. A. de Laat de Kantoren J. II. van der Meer Mohrmet prijzen naar de laagste ovde der tweede klasse zouden overgaan; P. J- Q- Coetien en H. A. Dagevosnaar de hoogste orde der derde klasse; Q. J. M. Janssenmet een prijs naar de hoogste orde der vierde klasseen C. van Erlach la Motthe naar de hoogste orde der vijf de klasseen bij het zomer examen besloten was om IV. A. de Laat de liantei J. II. van der Meer MohrQ. J. M. Janssen; J. H. Cvan Deinse en P. A. Hochart me: prijzen te begiftigen en TV. A. de Laat de Kanteren J. H. van der Meer Mohrnaar de hoogste orde der tweede klas se Pj. Q. Coenen en TI. A. Dagevos naar de laagste orde der tsveede klasseQ. M, Janssen naar de laagste orde der derde klasseC. van Erlach la Motthe naar de laagste orde der vierde klasse, en J. II. C. van Deinse en P. A. Hochartnaar de hoogste orde der vijfde klasse te bevorderenontvin-. gen alle jongelingen, die gedurende het schooljaar eenen prijs waardig gekeurd warendenzelven uit handen van Heeren Curatoren, en bedankten in La tijnsche versmaat voor de genoten eer. Een fraai or- gelmuzijk liet zich van tijd tot tijd hooren en ver» aangenaamde het feest. Het welzijn van Nederland vórdert een krachtig, volksgezind, monarchaal, door Nationale, Provinciale, Plaatselijke en individuele vrijheden getemperd Bestuur. Die voor de handhaving van dat gezag strijden, ver dedigen Nederlandsche beginselen. Niet minder in het het belang der volksvrijheid, dan in het belang van Oranjeis het noodigdat de grondwetsherziening van de regering uitga. Het behoort de p^rel te zijn aan de Kroon van Oranje dat in Nederland de Koning aan het hoofd staat der Staatshervorming. De Katholyke Nederlandsche Stemmendie, bij den aanvang van dit jaar in de petitiën tegen de Leening en Belastingswet, voor het geschokte Vaderland eene flaauwe schemering van hoop aan den duisteren en be> nevelden gez'igteinder meenden te bespeuren, en inde toenemende oppositie zich verheugdenklagen thans bij het niet meer verschijnen van den Spectatorbij het overlijden van Le Tempser. bij de teringachtige kleur der meeste andere Oppositiebladen, over de uit terende ziekte der Nederlandsche oppositieterwijl zij als oorzaak daarvan opgevendar die thans kwijnende oppositie, afhankelijk was van den smaak en de gunst van het lezend publiek. ja de KaihoUjkc Stemmen hebben het juist opge merkt: er is eene oppositie in Nederland, die kwijnt. De oppositie, die een Staatsbankroer wilde, die eene plotselijke Staatsomwenteling beoogde; die oppositie kwijnt en sterft weg. Zij was niet Nederlandsch zij verdort, omdat zij geen' wortel"in den Vaderlandschen bodem had. Maar wanneer men onder nppossitie verstaat den wil om, onverschillig welke de inzigten der regering zijn, tot handhaving van regt en ©rdeen tot verbetering van het gebrekkige in onze Staatshuishouding sloor eene Grondwetsherziening, krachtdadig mede te wer ken dan kwijnt die oppositie niet. Zij heeft bij de regeling der financien de regering reeds gedwongen, ge deeltelijk den weg van halve maatregelen te verlaten zij zal zich thans krachtiger dan ooit vertoonen. Nadat eene trouwe natie der regering de middelen verschaft heeft, het land uit den financiëlen nood tijdelijk te red den zal de oppositie in de Staten-Generaal niet hal verwege blijven staan. Na tot de aanneming der zwaar drukkende Wet van 6 Maart te hebben medegewerkt, hetzij indirectdoor afstemming van vroegere plannen hetzij direct door aanneming van den laatst voorgestelden maatregelzal men het werk bekroon endoor ook voor de toekomst te zorgen. Alle geloof aan menschelijke betuigingen zouden wij moeten verzakenzoo wij niet geloofden dat de meerderheid der Staten-Generaal, bij (len aanvang der zitting op eene algemeene Staats hervorming zal aandringenen zoo, hetgeen wij onmogelijk achtenmogt geschieden "zoo de Neder landsche Volksvertegenwoordiging de wenschen van Nederland verzweeg, er zullen er altijd gevonden wor den die door teleurstelling niet afgemat, noch door bedriegeltjke beloften misleid zullen wordenmaar die zullen volhouden, omdat zij niet schrijven en handelen om gunst of eer of goedkeuring of uit afhankelijkheid aan het lezend publiekmaar uit innige overtuiging uit opregte liefde tot het Vaderland en Oranje. Men weetdat de Koning Lodewije Philips gedurende zijn verblijf in Engeland ridder van den kousenband zal gemaakt worden. Zie hier eenige geschiedkundige aanteekeningen nopens deze orde Omstreeks het jaar 1350 gafEDUARD III, Koning van Engeland een balte midden van het gewoel hetwelk noodwendig onder de overgroote menigte heer- schen moest, welke hij tot deze feestpartij genoodigd hadwerd de Monarch door een onbescheiden hove ling verrast, knielende voor de schoone gravin van Salisbury, wier kousebanddien zij verloren had, hij in de hand hield; Eduard opstaande en zich rig- tende tot de getuigen van dit tooneelriep uit: Ilonni soit qui maly paiseEntot gedachtenis van dit voor» val, stelde de Koning eene ridderorde in, welke hij noemdeOrde van den KousenbandEn inderdaad maakt dit verborgen kleedings-voorwerp der vrouwen, het voornaamste sieraad dezer orde uit, en de woor den die de Engelschen Monarch ontgliptenIlonni soit qui mal y perisc zijn als haar devies op het ju- wee( der orde gegrift. De Koning van Engeland is grootmeester der orde. Er zijn drie groot-officieren namelijk: de prelaat (bis schop van Winchester)de kanselier (bisschop van Salisbury) en de griffier (deken van Windsor). Voorts zijn er 25 riddersdie over den linker schouder de wapen jnsigffiën van Sr. Qgorgé'dragenbestaand^, in ÏPri met den kousenband omstrikt roocj-jffuTTeh eefïe diamanten sterzij dragen ook nog van den linker- naar" den regter schouder een breed blaauvv lint, van het welk de beeldtenis van St. George te paard afhangt. De staatsie-kleeding is de rok en mantel van blaauw fluweel met zwart fluweelen kap of hoed. De aa'nhe- tiling tot ridder gaat met een weidsch ceremonieel ge. paard. Volgens de statuten, kan geen vreemdeling effectief lid der orde wordenmaar men kan hem tot honorair lid aannemen. De Koning der Franschen zal dus honorair ridder van den kousenband zijn. De OndergeteekendeCOMMISSARISSEN van TOEZIGTvan bovengemeld Fondsde Rekening en Verantwoording der Directie over het laatst geëin digd Fondsjaarnagezien en geverifieerd hebbende en waarvan de Rekeningen-Courant allen leden gratis zullen worden toegezondenvinden zich verpligt der Directie allen lof toe te zwaaijen voor den onvermoei» dén ijverook weer in dit jaaraan den dag gelegd en gevoelen zich genoopt, de deelneming in dit Fonds met het volste vertrouwen een ieder aan te bevelen daar deszelfs vierjarig bestaan en de Begrafenis- en Toelaaggelden die het tot heden heeft verstrekt, voldoende bewijzen, dat, hoezeer dan ook de weke- lijkscne Contribution uiterst gering zijn, het geheel echter op de hechtste grondslagen berusten voor eiken deelnemer de zekerste waarborgen oplevert. Op heden telt het Fonds een zuiver getal van 12,766 Leden; het heeft nu reeds voor 283 Overledenen (waarvan 162 in het afgeloopen fonds- jaar) de begrafeniskosten verstrekt, buiten en behal ve de Toelaaggelden volgens art. 9 van het Regle ment, en bezit, op dezen oogenblik 10y50G aan Effecten, benevens een saldo van 3,542,13! aan Spetie. H. MARON1ER. A. de BEIJER. UIT de HAND te KOOP een Hecht en Sterk HUIS en ERVEop liet beste van de Stad, geschikt voor alle NERING; te bevragen bij de Uitgeyers dezes. Aan de BRANDSPUIT FABRIEK van W. VAN DER OSte VKssingenworden ter stond gevraagd, bekwame KOPERSLAGERS- en KOPER.SCHROEFDRAAIJERS KNECHTS, in persoonof met franco brieven. Ten Kantore van J. P. BURGERin de Voor stad te Goer, zijn voor de 194ste Koninkl. Ne- derl. Loterij, te bekomen HEELE- en GEDEEL TEN van LOTEN, in Koop en Huur, volgens prijs courant. De trekking der Eerste Klasse begint den 28 October 1844. Te Goes bij F. Kleeuwens Zoon. Middelburg, den 11 October. liet heeft Z. M, behaagd, aan de Israëlitische gemeente alhier, eene toe lage uit 's Rijks-kas van J 500 te verleenen tot on dersteuning in de kosten tot herstel van derzelver kerk gebouw en begraafplaats. Goes, den 9 October. Heden had alhier de jaa.riijksehe promotie der Latijnsche school op de ge bruikelijke wijze plaatswelke feestviering door den Rector met eene prolusio geopend werd. 'Tijdgenoot {Tijdgenoot J TOT NUT PAN TJLGEMEEN U l&otierbant r onder directie van de heeren Rotterdam30 September 1844. WW* P. S. Nadere inlichtingen bij den Heer G. ZANDIJK, Agent van bovengemeld Fonds te Goes.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2