N°. 83. Maandag den 14 GOESSCH E C A N T. Rome den 30 September. Wij vernemen uit Parma, dat daar eene, voor de oudheidkennis belangrijke, ontdekking gedaan is. De schouwburg van de oude ij stad, op wiens bestaan men niet het minste vermoeden hadis op eene aanzienlijke diepte onder den grond vrij gaaf, in zijne geheele uitgestrektheid weder gevon- den. De regering heeft bevel gegevende opgraving van dit klassieke gedenk teek en met ijver voort te zet- ten. Reeds zijn verscheidene huizen aangekocht welke de opgraving zouden hinderen. De schouwburgen zijn steeds de gewigtige. vondgroeven der oudheid ge» weesttalrijke opschriften van geschiedkundig belang tallooze kunstwerken zijn daaruit aan den dag gebragt. De leiding dezer opgraving, welke mede goede uit komsten voorspeltis aan den directeur van het museum, den heer Lopeztoevertrouwddie door vroegere werkzaamheden van dien aard gunstig bekend is. Tot nog toe is slechts een opschrift gevondendat van den' consul L. Mimmius melding maakt. Stokholm, den 1 October. Den 28 September beeft de krooning des Konings en der Koningin plaats gehad. Uithoofde van het regenachtig weder, moest de plegtige optogt der Koningin en van haar gevolg ach terwege blijvenen begaven zich dien ten gevolge de beide Majesteiten, als ook de Kroonprins en de oud ste Erfprins in rijtuigen naar de kerk. Het volk ge lioostt-e zich evenwel het gemis van dien optogtdoor bij eene zonderlinge uitleggingin dien regen eene heil voorspelling te zien. Het zeide na men tl ijk Het regent in de Kroon, dit beteekent rijkdom en voorspoed." Daar zich intusschen het toeefr Opge - heldeid had, had de plegtige optogt van de kerk naar den slottuin in de grootste orde plaats. Des avonds was de stad prachtig verlicht. Hunne Majesteiten namen de verlichting der voornaamste straten in oogen- schouvven werden overal door het volk met vreug dekreten ontvangen. Het uitstrooijen der kroonings- penningen is thans achterwege geblevenin plaats daarvan zullen de armen in de armen-gestichten ont haaVd worden. Op den krooningsdag werd in het ko ninklijk paleis een feestmaal gegeven aan 600 personen waaronder 120 leden der rijksstanden. Het korps di plomatique at bij den minister van buitenlandsche zaken en het corps officieren bij den minister van oorlog. Morgen geeft de Koning aan de ambachtslieden een gastmaal, waartoe 500 personen genoodigd waren. *ïi, fr.l .Tf-Wii. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/1,75; franco per Post 1,90. '^^wOÊtiLi Ifff f\ V - - ------ 1 11 I Gewone Advertentien worden a 20 ets, de regel geplaatst. Geboipr- l ♦r^'ës; P te-, Huwelijks-en Doodberigten van I 6 regels a f 1,20. «a3S <M C O 'üi. NIEU WSTÏ JDINGEJVt tc, Men schrijft ons van de Poolsche grenzenvan den <28 September, het navolgende: Het koningrijk Pqlcn gaat eene geheele reorgani satie te gemoet. De reductie der acht gouvernementen op vijf was slechts een beginde geheele hervorming der regtspleging zal volgen. Een geheel nieuw wetboek wordt voor Polen in gereedheid gebragtdat onder den titel van Codex Nicolaï voortaan in Polen alleen kracht zal hebben. Daardoor zal het groote werk der Russificatie van Poleneen grooten stap gevorderd zijn. Eerlijn den 3 October. Het verschrikkelijke ter eerster instantietegen Tsech geslagen vonnisbe rokkent de grootste móeijelijkheden aan het gouverne ment. Het voltrekken van een doodvonnis aan dien Koningsmoordenaar, ook zelfs bij eenvoudige onthoof ding wordt door al onze staatsmannen in de tegen woordige oogenblikken dat er onder de klasse der ambachtslieden eene groote verbittering tegen het gou vernement woelt, voor hoogst onstaatkundig gehou den ook wordt er volstrekt niet aan gedacht. Het ministerie laat regelmatig eiken morgen po' gingen bij Tsech doen, om hem te'bewegen tot het j vragen van verzachting van straf, of ten minste tot het zich voorzien in beroep op het Koninklijke hof maar Tsech blijft het een en ander steeds droog en halstarrig weigeren. Radbraakt mijzegt hij, snijdt mij in stukkenzoo dat u vermaak kan gevengij zijt de sterksten en ik ben uw slagtoffer. Met mijn ligchaam kunt gij al doen wat gij wiltmaar ik tart uom mijne ziel te doen buigen." In den raad van ministers is reeds meermalen ge opperd geworden om ambtshalve van het tegen Tsech geslagen vonnis in beroep te komen. Tot ondersteu ning van dit plan is aangevoerd, dar aangezien de zwaarste bij onze wetten bekende straf op hem was toegepast, er geene verzwaring daarvan mogelijk was, en dat alzoo elke wijziging, welke het Koninklijk hof in de uitspraak der eerste regters zou kunnen brengen niet dan gunstig voor Tsech zou kunnen wezen. Door den minister van justitie en van wetgeving is evenwel daartegen ingebragt gewordendat ervolgens de Pruissische wetten, in cas crimineel, niet anders in beroep kon worden gekomen dan door den veroor deelden zeivenof wel van den kant der justitie a minima (tegen te ligt,gestelcje straf), weshalve een, ambtshalvezonder toestemming van den veroordeelde of zonder hem in zijn belang te hooren ingesteld be roep onwettig en mitsdien nietig zoude zijn ingevolge deze opmerkingenis het plan door. den raad verwor pen geworden." Een der dagbladen van Berlijnen na dit ook nog twee andere, hebben vermeld, dat de minister van jus titie zich bij Tsech in zijne gevangenis vervoegd en hem te kennen gegeven zou hebben, dat, zoo hij er in wilde stemmenfzicii te laten vervoeren naar Bota- nybaai(waarin het Engelsch gouvernement, op aan zoek van het onze, beloofd zou hebben hem op te nemen) en dat hij daar zijn leven lang onderworpen zou willen blijven aan den, voor de aldaar overgebragten, gestelden leefregel, men het tegen hem geslagen von nis als niet uitgebragt zou beschouwenmaar dit be- rigt is geheel verzonnen en is zelfs op last van het gouvernement gelogenstraft geworden. De koning, van zijnen kant, wil volstrekt niet, dat de straf aan Tsech voltrokken zal worden." Wat er gebeuren moge heeft de koning herhaaldelijk ge zegd nimmer zal ik duldendat er bloed stróome voor eene beleediging, die mij uitsluitend betreft. In den raad van ministersdie gisteren onder voorzitting des konings gehoudenis, toen de minister van justitie verklaarde, dat Tsech in zijne weigering bleef volharden om eenige vraag te zijner gunste te doen heeft Z. M. met eenige kregelheid te kennen gegevendat hij er des noods toe komen zouom hem g'eheelfe en volledige gratie te verleenen. Dadelijk hierop hebben al de ministers aan den Koning voor gehouden hoe gevaarlijk zulk een maatregel zou zijn daar dezelve eene aanmoediging zou wezen voor al 's konings vijandendie het voorbeeld van Tsech zou den kunnen willen volgen. Dit zij zooheeft de Koning geantwoord maar zijt wel overtuigdmijne Heefendatzoo wij geen middel vindenom ons van dien man te ontslaanik er toe zal overgaan om te doen wat Bcrnadottenu omstreeks tien jaren geledengedaan heeft." Zie hier nuwat Bcrnadotte destijds gedaan heeft: in nagenoeg gelijke omstandigheden, te weten dat het er op aankwam het leven aan een' staats ver oordeelde die ook geene gratie wilde vragente red den schreef hij eene algemeene amnestie uit. v, De bijzonderheden van dit voorval zijn zeer belang wekkend en misschien weinig bekendwij willen er dus hier kortelijk het verhaal van geven: Het Avondblad van Stokholm hetwelk steeds tot de oppositie heeft behoordhad onder deszelfs redacteuren een' gewezen 'infanterie-kapitcin, den Heer Lindemantegenwoordig directeur van den tweeden schouwburg te Stokholm. In een door hem geteekenJ feuilleton, had deze Heer zich zeer scherp uitgelaten, over de administratie van het Koninklijk tooneel van Stokholmdaaraan onder anderen het verspillen der van wege het rijk geleverde onderstandsgelden verwij tende, Deze schouwburg onder dc persoonlijke attri-» butiën des Konings behoorende, zoo werd her gedaan verwijt van verspillingingevolge eene verouderde eti tot dus verre welligt nimmer toegepaste wetals eene misdaad van gekwetste majesteit opgenomen. Het openbaar ministerie deed den Heer Lindeman in hech tenis nemen, en deed hem te regt staan voor het cri- mineele koninklijke hof van Stokholm, hetwelk inliet hoogste ressort over alle beltedigingeh tegen den per soon des Konings of tegen de leden van het koninklijk' geslacht vonnis velt. Pit koninklijk hof verklaarde den H eer Lindeman schuldig, aan de misdaad van gekwetste majesteit en veroordeelde hem tot het zwaard. Toen dit vonnis aan den fleer Lindeman werd aangezegd, was zijn antwooiyd, dat hij er in berustte. Het gouvernement stelde al hel mogelijke in .hei werk om hem tot het vragen van gratie te bewegen) Men beloofde hem zijne straf te zullen veranderen in eene eenvoudige gevangenis van eenige dagen daarna beloofde men hem geheele kwijtschelding van alle straf; maar Lindeman wilde naar niets hooren en verklaarde eens vooraldat hij nimmer een verzoek om gratie zou teekenen. Men zerre de deuren zijner gevangenis openen verzekerde hem dat zoo hij slechts ontvlugten wilde, hij nimmer eenige vervolging te duchten zou hebben; zijn woord was al weder, dat hij zich nimmer tot eene laffe vlugt zou verlagen; en hij bleef in zijne gevangenis. Het gouvernement, hetwelk niet wilde afwijken van het aloud gebruik, om noch verzachting van straf, noch andere genade te verleenenanders dan op eèn uitdrukkelijk verzoek van den veroordeelde, nam alsnu zijne toe vlugt tot eenein zoodanig geval zeer ver schoonbare list. Op zekeren morgen deed het Lin* deman aanzeg/endat zijne strafvoltrekking in den namiddag voortgang zou hebben, en tevens zond het hem een geestelijke om hem tot den dood te bereiden. Lindeman ontving de vertroostingen der gods dienst met allen ootmoed, en verklaarde bereid te zijn om te sterven. Ook deze laatste poging om Lindemans halsstar righeid te overwinnen gefaald hebbende, zoo deed de Koning, op eenparig voorstel van den raad van mi nisters eene algemeene amnestie voor alle staatsge vangenen uitschrijven, en krachtens deze acte werd Lindeman van uit de gevangenis op straat gezetwaar men hem in volle vrijheid liet. Deze amnestie bevrijdde slechts drie personen Lindeman zeiven daaronder begrepen want er waren nog maar slechts twee andere staatsgevangenen. De afkondiging van deze amnestie heeft aan het rijk meer dan 200,000 rijksdaalders gekostwant over eenkomstig liet Zweedsch gebruik heeft de afkondi ging daarvan op de pleinen van al de steden van het rijk gedaan moeten worden, door herauten van wape nen te paardin groot kostuum vopruirgegaan door muziikanten te paard en begeleid door sterke detache menten ruiterij." {Gazette des Tribiinauxd) MunCHEN, den 1 October. Een voorval a la Wcrther hetwelk gisteren te Au plaats greep verwekt hier veel opziens. Een dienstmeisje eens bakkers uit die voorstad, was sedert vijf jaren verloofd aan een en schrijnwerkers-gezeldaar deze jongman voor 's hands nog niet bij magte was haar te trouwen, zag het meisje van, hem af en liet zich het liof maken door een' boekbinders-gezel. Verleden Zondag had de eerste afkondiging van haar huwelijk met dezen plaats. Doch haar geluk was van korten duur; want nog dienzelfden avond werd zij door haren eersten minnaar- overvallen die haar eene diepe snede in den hals toe.- bragt en zich zeiven terstond daarop van het leven beroofde. Het meisje leeft nog maar baav toestand is hopeloos, De ten toonstelling vanjden H, Rok te Trier, .is den 8 October gestoten.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1