EOKE Bij rescript van den 4 dezer, heeft het Z. M. behaagd, in het belang van den landbouw en der nij verheid, toe te staan, dat de pligtigheid der tiend» blokkenbehoorende tot de domaniale goederenaan hoogstdenzelven in vollen eigendom teruggegeven, bij art. 69 van het traktaat van den 5 November 184.1ofschoon, krachtens art. 80a van het burgerlijk wetboek, niet vallende in de bepalingeu van art. 798 en 799 echter naar luid der bepalingen, zal kunnen worden afgekocht. Zullende de belanghebbendente dien einde, hunne schriftelijke aanvragenmet naauwkeurige opgave der benaming en ligging van de betrokkene tiendbjokken kunnen indienenbij den administrateur der voormelde domeinen te 's Gravenhage. (Mogt dit Eerlang alge meen geschieden.") Uk 's Hertogenbosch schrijft men ons van den 7 October Dezer dagen retourneerde een heer met zijne fa milie uit deze stad, van hun uitstapje naar Belgie aan het gyenskantoor komende, werd het rijtuig gevisiteerd, en In orde bevonden. Een der ambtenaren kwam bet echter vreemd voor, eene dame van deze familie met eenen bult te ziendaar hij vroeger bekend geweest zijnde met die familie, geen van dezelve met dit on gemak gekend had. Dit kwam den ijverigen ambtenaar verdacht voor, waarom hij zeide, dat de dames moes- ren gevisiteerd wordenhetgeen eerst na veel tegen stand geschieddedoor eene aldaar digt bij wonende dame; het bedrog werd hierdoor ontdekt, en men vond in plaats van een bult, een pak Brabandsche kanten." Delft den 8 October. Men zal zich herinneren, dat e,r klagten waren ontstaan, over de afbraak die de regering dezer stad voorgenomen had, van denin bouwvalligen staat verkeerenden toren der Oude Kerk alhier. Die klagten hebben den stedelijken raad doen besluiten aan eenige deskundigen de taak op te dra gen den toestand van den toren .grondig te doen on derzoeken. Dezenzich met dc vervulling dier taak hebbende bezig gehouden, hebben van hunne bevin ding verslag gedaan en verklaard dat de toren zonder eenig gevaar voor de stad, zou kunnen worden her steld welke herstelling in den tijd van vier jaren zou kunnen afloopen. Het stedelijk bestuur, van dit rapport kennis bekomen hebbendeheeft dien ten gevolge wer kelijk besloren, de toren, op kosten der stad te doen herstellen. Tot dat einde is de vergunning des Konings verzocht. Thans verneemt mendat het Z. M. be haagd heeft, het gedane verzoek in te willigen, zoo dar dit grijze gedenkteekenvoor deze stad bewaard zal blijven. Assen, dtn <z October. Er is een genootschap opgcrigt tot bevordering van den landbouw in Drenthe; liet stelt zich bijzonder ten doel, de ontginningen aan te moedigende houtteelt te bevorderen den veesta pel te veredelen, de cultuur van onderscheidene ge wassen te verbéterenen zal tot die einden vergade ringen houden waarop de leden elkander hunne denk beelden en ervaringen kunnen mededeelen prijsvragen uitschrijven, premien uitloven voor proefnemingen voor de schoonste" paardenkoeijenschapen enz. Het Bestuur des Genootschaps bestaat uit: jhr. R. A. van Echten van Holt heltd der Gedept. Staten, te tloogeveen voorzitterJ' van Konijnenburg Cz. directeur van de Koloniën dei; Maatschappij van Wei dia iigheidte Frederiksoordmr. P. van der Heen, te SmildeA. van der Vliesrijksontvanger te Ha- Vilte; dr B. VerverteMeppel, secretaris. Al wie inziet, hoe naauw de welvaart van Drenthe,'ja van hét Vaderlahd, aan den bloei van den landbouw ver bonden is, zal de bedoeling van.dit genootschap toe juichen, en zich over deszelfs oprigting verheugen, onk bij het bestaan in dit gewest, van eene afdeeling dér Maatschappij van Nijverheid, wier werkzaamhe den vooral ook aan de landbouw-nijverheid gewijd zijn en wier ledenzoowel hier te stede als elders in de provincie gevestigdonder voorzitting van den heer Gouverneur geregeld vergaderingen houden. De goede bedoeling der oprigters en leden van het Ge nootschap, worde met de rijkste vruchten bekroond. (Zoo vindt het door Zeeland gegeven voorbeeld reeds navolging- - Dat het algemeen werke Kruiningen (Ei'l. Zuid-Beveland') den 3 October Heden had in deze gemeente, de door de 6de afdeeling der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt uitgeschrevene wedstrijd in het ploegen plaats. De wedijveraars, welke zich voor het gemeentehuis hadden verzameld, en alwaar de leden vergaderd warenbega ven zich met hunne opgeschikte paarden en werktuigen in volgorde, naar het ter wedstrijd bepaalde veld, gevolgd door de leden der afdeelingen de commissie van be oordeeling benevens een aantal toeschouwers; vooraan dezen stoet werden de prijzen gedragenen op het ploegveld gekomen zijnde, werden dezelve aldaar ten toon gehangenvervolgens werden op een gegeven sein de ploegen gesteld, en daarna op een gelijk gege ven teelteneen aanvang gemaakt met het werkbe staande in het ploegen van 1300 ellen velds voor ieder, binnen den tijd van twee uren. Binnen den bepaalden tijd was het ploegwerk afge- daanen de stoet keerde in gelijke ordeals dezelve gekomen wasterug naar het gemeentehuisalwaar door de beoordeelaarsin eene daartoe afzonderlijke vergadering, de uitspraak geregeld, en in de vergade ring der leden teruggekeerdmedegedeeld werd. Die uitspraak werd vervolgens aan de gezamentlijke wed ijveraars daartoe in de vergadering genoodigdbekend gemaakt, en onder eene gepaste toespraak de prijzen uitgereikt, te weten: De eerste prijs, bestaande in eene fraai gewerkte zilveren tabaksdoos, aan Jan Eversdijk, en de tweede prijs van 10 in goud, aan Leendert van der Hart beide boerenknechts, wonende te Kruiningen. Deze feestviering werd geëindigd met eene' vriend schappelijke maaltijdwaaraan vele leden deel hamen, ep waarbij de ingestelde toasten getuigden, van de gulle vrolijkheid en belangstelling in het groote doel der maat schappij namentüjk, bevordering van de belangen van den Landbouw en den Veeteelt in deze provincie. Heinkenszand den 7 October. Met genoegen verneemt men, dat het nieuwe kerkgebouw voor de Hervormden alhierdezer dagen door het Kerk-Bestuur is aanvaard, en weldra daarin Godsdienst-oefening zal worden gehouden. JSsst«ven en C&bwitii&tv&tictt. BefocubmaJriscïg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS öer stad GOES, ter uitvoering van het Plan van Ver evening en Vernietiging der Obligatieh uitgegeven ter voldoening-van de onbetaald geblevene Intresten /tot den laatsten December 1810 ingesloten, der gevestigde Schuld ten laste dezer Stadvastgesteld bij deliberatie van den Stedelijken Raad van den 28 November 1840 en goedgekeurd bij Zijner Majesteits besluit van den 1 Julij 1841, N°. 296, brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden Dat de Staat van aangegevene Obligatien om in de aflossing van dit jaar te worden begrepen, ten bedrage van 20950,00 kapitaalgedurende de laatste helft dezer maand October, ten kantore van den Stedelijken Ontvanger ter visie zal liggenen datover deze Obligatien, op Zaturdagden 16 November 1844, des middags te twaalf urenten Stndhuizein het open baar, de bij het plan voorgeschrevene uitloting zal plaats hebben, ter bepaling welke der voorzeide Obli gatien in dit jaar tot de aflossing tegen 30 percent zul len geregtigd zijn. En zal deze ter gewoner plaatse aangeplakt en in de Stads-Courant geplaatst worden. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 5 October 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris L. de FOUW, fz. ALLERLEI. Aan de redactie der Arnh. Courantwordt geschre ven. Met verwondering hebben wij in een nommer tuver courant, dezer dagen den heer burgemeester onzer stad, door eenen ongenoemden aangevallen gezien alsof de toegeefelijkheiddoor hem aan de ambtenaren der ste delijke middelen betoondharen oorsprong zoude vin den in bewezene diensten ten aanzien zijner zoutzie derij. Hoe ongerijmd deze aantijging is, zal een ieder beseffendie weetdat het zout in deze stad geene inkomende regten betaaltmaar hoe onbeschaamd ongepast en tergend is het niet) op eenem openbaren ambtenaar eene blaam te werpen die niét verdiend kan wezenen waarvan het algeèeen intusschen niet dadelijk de ongeldigheid kan bemerken. Wat van het gedrag van heeren burgemeester en wethouders ten opzigte der stedelijke commiesen moge wezen, dit vindt zijnen oorsprong niet in debetrekkingen, waarin zij tot dezelve stonden uit anderen- hoofde als vat) ambtenaarmaar alleen in eene goedaardigheid van karakter, om mensehen niet ongelukkig temaken, die men zoo lang gekend heeftover welke men zich als eenen vader beschouwt- en zal een vader zijn kind beschuldigen Het is verkeerd geweestmaar ieder een die den heer burgemeester kentzal volgaarne met ons instemmen, dat hij eveneens zoude gehandeld hebben indien het zijne bijzondere belangen gegolden had. Dit is natuurlijk niet genoeg: als ambtenaar moet men yele dingen doen en nalatenwelke men als privaat persoon niet zoude doen noch nalaten maar toch, geloof ik, dat het den lande niet slechter zoude gaanindien alle ambtenaren dier. ijver in hunne betrekkingen aan den dag legdenwelke men hen ziet toonen in het waarnemen hunner eigene zaken. Moge alzoo de heer burgemeester hieiuir zien, dat, indien hij vijanden telt binnen deze stader ook in gezetenen zijndie onpartijdig zijndie wel nier af zijne handelingen blindelings goedkeuren, maar ook iets toegeven aan mensciielijke zwakheid; die begrij pen dat zij nooit eenen volmaakten regent zullen hebben. In een Leipziger blad leest men Onder de menigte ernstige en grappige incidenten welke de Jtiif Errant van Sue en zijne legio verta lers, reeds m Duirschland hebben teweeggebragt, deelgn wij er hier een mede, dat- niet het utinst koddige is. Zijdie den Juif Errantlezen weten dat de schrlj- 9 ver,.in het begin, eene niet zeer vleijende beschrijving heeft gegeven, van den schout van Möckern. De persoondie deze betrekking te Möckern ver vulde ten tijde, dat her voorgewend toeval uit de Juif Errant voorvalt, beschouwt zich als beleedigd en wil den heer Sue voor den regtbank dagvaarden. Te dien einde heeft hij een' advocaat te Leipzig be last, om het advies in te winnen van een' Franschen regtsgeleerdeom te weten, of en in hoeverre de pas sage in kwestie van den roman van den heer Sue tot grondslag zou kunnen dienen voor eene regterlijke ver volging en zulks uit het oogpunt der Fransche wet- 'geving. Volgens eene opgave van de Europesche bevolking op het eilatjd Javavoorkomende in het laatste nom mer van Ic Tempsbedroeg die bevolking op 1 Janu- arij 1844: Voor Bantam, 95 zielen; Batavia, 1848; Buiten zorg, 144; Kvawang, 47; Preanger-regent-schappen 47; Cheribon, 119; Tagel, 78- Pekkelegang99 Samarang 573 Salatiga77Kadoe47Bagal- leen, 85; Banjoemaas, 70; Sourakarta, 290; Djoc- jokarta 204 Madion 34Patjetan 9 Kediri 36Patti42 Sapara 45 Koedoes19 Joanna 14; Karimon Jasa 8; Rembang, 134; Sourabaija 662; Grisöe'e', 87; Modjokisto, 25^ Barrean 8 Passavouang", 148 Malang, 29; Bezoekt, 42; Pro- bolingo95; Banjouwangie17; Bankalang, 13; Pamakasson en Sumanap, 84; te zamen 5374. Qbucticttiicu* De Notaris Mr. J. J. ERMERINSzal, ten verzoeke van Jhr. IC. W. de JONGE qq.op Donderdag den 31 October 1844, 's namiddags ren 3 ure», in het Logement van F. J. van Oppen, te Zierikzeepresenteren te verkoopenEene Blok TIENDEN, gelegen onder de Gemeente Wissen- kerkein de Heer Jans-Polderde Eerste, Blok alsmede eene OBLIGATIE laste de Polder Oud- Noord- Bcv elandgroot 1800 y a 3 Per Cent; een DITO laste de Polders Schcrpcnissc en West- kerke, groot f 1800 y 2tg Per Cent; twee DITO laste de Stad Goesieder groot 600 y A 3 Per- Centbetalende 1 PerCent; en twee DITO laste als voren, ieder groot 100y I Per Cent. Nadere informatien te bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris. In Lossing, tot en met Zaturdag aanstaande, voor Rekening van VERHAGEN VAN BAALEN. De Ondergeteekendeverwittigt zijne ge ëerde Stad- en Landgenootendat hij ontvangen heeft eene nieuwe sortering ZUINIGHEIDS-LAMPEN, PORSELEIN, Wit en Gekleurd AARDEWERK CR1STAL en GLASWERK; is nog ruim gesor teerd in .SPIEGELS SCHILDERIJEN, MAHO- NIJHOUTEN- en VERLAKTE GOEDEREN enz.; alles tot zeer lage Prijzenrecommandeert zich in ieders gunst niet belofte eener accurate bediening. G. de JONGE Az. TurfkaaiD. 47. 1 -1 i ,Te Goes, jsij F. Ki.eeuwens Zoon» fc Een ingezeten van Zierikzee.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2