N\ 82. Donderdag den 10 October. 1844. GOESSCHE COURAN T. NIEUWSTIJDINGEN. Berlijn den i October. Naar een hier algemeen f verbreid gerucht, zou aan Tschech kwijtschelding ge geven zijn van de doodstraf, onder voorwaardedat hij naar eene Engelsche strafkolonie overgebragt en voor altijd uit de Pruissische staten verbannen worde. De Engelsche regering zou, naar van vele zijden in het publiek verhaald wordt, zich genegen hebben be toond tot overneming van dien- misdadiger. V£o De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/1,75; franco per Post/ 1,90. TnriMrf Gewone Adverientien vvorden a 20 cis, de regel geplaatst. Geboor te-, Huvvelriks- en Doodberigten van 1 - 6 regels a f 1,20. StiitschUnb. Frankfort, den 2 October. Het fanatismus is tegenwoordig in Zwitserland zoo groot, dat men in het kanton Wallis niet meer vrij langs den weg kan gaan. Twee jongelingen, Davesoud 18 jaren, en Morisodbeide liberalen, zijn, toen zij te 11 uren rustig voorbij het huis van den oud-Zwitser hoofdman ■Saillen wandelden door dezen man, door middel van een pistoolschot, zoodanig gewonddat eerstgenoemde aan de gevolgen is overleden. De dader is gevat. De dagbladen van Trier en van Keulenbehel zen eene verklaring van den baron von Landsberg-V"Jen, dat de berigtendie omtrent de jeugdige gravin von Droste-Vischeringzijne nicht, verbreid zijn, als of zij weder even zoo aan lamheid van haren voet leed als vóór hare bij de veveering van den Yi. Rol; plaats gehad hebbende,'genezing onwaar zijn en dat zij dien voet thans (29 September) nog even zoo goed als bij haar vertrek uit Trier, kan gebruiken. (Het zal wel blijken wat er van de zaak is.) Er heeft zich een derde Heilige Rok, thans in de Domskerk te Bremenopgedaan. In het begin der 33de eeuw, heeft de aartsbisschop 'Waldemarzijn' zetel verlatendeonder andere reliquiën dien Rok medegenomen, en denzelven in een' muur doen metse len. Nu is dezelve ontdekt geworden. Leipzig, Atn 30 September. Wij gevoelen ons ge noopt, eene zaak, die misschien tot verkeerde" mede- deelingen in de dagbladen zou kunnen leiden korteiijk aan het publiek te vermelden. Een hoog personaadje had, bij haar vertrek naar Engeland, van eenen jood schen juwelier, voor 30,000 tblr. aan byourenën tot geschenken medegenomen. Bij de uitdeeling derzelve bleek lietdat de meeste steenen valscb waren wes halve men om terugzending dier geschenken is ver zocht geworden. ÜEtfgclanb. Londen den 30 September. Het voorname ban kiershuis Brown en Co. heeft zijne betalingen geschorst zijn passief bedraagr 150,000en onder de verliezers is ook de Chiliaansche regering, waarvan genoemd huis het agentschap bekleedde. Men weet, dat dit agentschap voor eenige dagen reeds is ingetrokken, en opgedragen aan de hgeren Baring Brothers Co. Wii waren gisteren getuige," leest men in de Morning Postvan een wonder van vrouwelijke moed, en van het geduld en de galanterie eens leeuws. Verzocht, om eene vertooning in den circus van As 1 y te' gaan bijwonen stelde de heer Caiter ons eene dame van een zeer soed uiterlijk voor. Wij begaven ons met haar naar het hok van den leeuw, en bij de nadering, verried onze gezellin niet meer aandoening, dan men bij de schoone kuhne ontdektwanneer het de keuze betreft van een kleed of een ander voorwerp. De heer Carter liet het hok openende knechts werden weggezondenen wij bleven met ons drieën bij den leeuw achter. De dame zeide ons, dat zij eene onoverwinnelijke begeerte gevoelde om in het hok van den leeuw te gaan en naderhand verhaalde- ons de heer Carterdat het de tweede maal was dat hij eene zoodanige heldin zag. Het was dus geene voorbereide vertooning. Het is onmogelijkde zenuwachtige aandoenin gen -te beschrijvendie zich van ons meester maak ten toen wij de dame het hok zagen binnen gaan. j Wij verwachttenzoo niet dat de ieeuw zich op de schoone bezoekster zoude werpen en haar verscheuren maar ten minste, om hem zijn ongenoegen te hooren uiten door onaailgename geluidenmaar hiervan kwam nietsde vorst der wouden zag haar zonder toorn aan en likte haar de handen de dame streelde hem met even min pligtpleging als de heer Carter. Toen zij het hok uitkwam klopte haar pols niet heviger ,dan wanneer zij eene zeer gewone daad verrigt had." In den nacht van den 27 September, zijn de doorluchtige bewoners van Blair-Athoil met schrik wakker gewordener was namelijk brand ontstaan in de stallen, belendende aan het door de Koningin Vic toria bewoonde hoofdgebouw. De. brand is echter, door den ijver van H. M. bedienden, spoedig gebluscht. Lord Glenhjonen zijne familie hebben naauwelijks den tijd gehadom zich te redden. Te Liverpool is een voornaam huis, dat van Roshell Ogden Co.handelende in katoengefail leerd het passief wordt op 27,000 c£ geschatmen wijt dit ongeval aan het bankroet der firma Brown c? Co., van Londen. jTvftuSs vyfc- Parijs den 1 October. Op den 1 November zijnde Allerheiligen zal de vereeniging van toonkun stenaars, in de zaal der groote opera, een concert geven waarop het beroemde oratorium van Hay dn, de Schep* ping, hetwelk sedert den gedenkwaardtgen dag van Nivose (1800) niet in Frankrijk is gehoord, door 500 muzikanten onder directie van den hr, Habeneck zal worden uitgevoerd. -— Men heeft thans alhier-eene vereeniging van die ven ontdekt, bestaande uit water-, kolen- en hout dragers. Deze namen de sleutels uit de huizen waarin zij hunne waven bra gten mede, maakten dezelve na, en baanden zich alzoo in de huizen een weg, zonder dat de bewoners zich konden begrijpen hoe het goed, zonder inbraak, uit hunne huizen verdween, terwijl de deuren gesloten wa''en en bleven. Een droevig voorval heeft het gansche korps diplomatieke in treurigheid gedompeld. De consul ge neraalzaakgelastigde van Zweden bij het hof van Brazilië da heer V, Schantz heeft getracht een einde aan zijn leven te maken ten gevolge van het hem door zijn gouvernement gezonden ontslag. De dosis arsenicumwélke hi? genomen had, was echter niet sterk genoeg, en K£eft de uitwerking nier gehad, die hij er van verwachtte. Men hoopte hem te redden maar vreest dat alle in het werk gestelde pogingen vruch teloos zullen zijn, ten gevolge van het vast besluit, dat hij heeft0111 een einde aan zijn leven te maken. De heer SchauiZ heeft al zijne midde'en uitgeput, om zijn gouvernement waardig te vertegenwoo'/'igenhet ontslagdat hij ontving op het 0 ogen blik dat hij meende tot werkelijk zaakgelastigde benoemd te wor denheefr alleen hem tot deze wanhopige -laad ge dreven. Hij was zeer bemind door den gewezen ko ning van Zweden. Parijs den 5 October. Bij ordondantie vah gis teren te Eu genomenheeft de koningalgeheele kwijtschelding verleend aan alle staatkundige veroor deelden wier straf vóór 1844 is uitgesproken en vóór 1 Januarij 1847 moest eindigen, alsmede aan twaalf andere staatkundige gevangenen, die tot zes, tien, vijftien en twintig ja réi gevangenis of deportatie ver oordeeld vforen. Door dit besluit zullen ongeveer 60 personen hunne vrijheid erlangen. Dvpotygewezen redacteur van een republikeinsch dagbladen veroordeeld in de zaak van den aanslag van Quénissetbenevens Blanquizijn onder dit getal begrependoch niet Barbésevenmin als Prins Napoleon Bonaparte. Het bevelschrift wordt voorafgegaan door eene con« sideranshoudendedat deze maatregelen van toege vendheid genomen zijn bij gelegenheid der- jongste overwinningen op de Maroccanen. (Het verband tusschen dit een en ander wordt niet algemeen ingezien.) ficlijic. Brussel den 4. October. De British Queen is gisteren morgen, met den inventaris, toegewezen aan den heer Leemputwerktuigkundige en gieter te Ant werpen voor eene som van 170,500 fr. Het ameu. blement is opgehouden en blijft aangeboden voor 5000 fr. De Belgische prelatenbestuurders van de Ka- tholtjke universiteit van Leuvennebben bepaalddac aan zoodanige kweekelingen dezer akademiewelke; blijken geven van meer dan gewone bekwaamheden in de godgeleerdheid geldelijke toelagen zullen worden verstrekt, om zich naar Rome te begeven, en aldaar hunne studiën te vervolgen. Om het voorgestelde doel te beter re kunnen bereikenzullen zij aldaar in een bijzonder collegieonder het bestuur van een be voegd persoon, worden vereenigd.j {Echt Belgisch.} 's Gravenhage den 3 October. Men heeft de vraag voorgesteldof de uittreksels uit de akten van "ovevlijden dieovereenkomstig art. 50 van het bur gerlijk wetboeknaar elders moeten worden verzonden al dan niet op zege! behooren ie worden geschreven en voorts ir.geval dezelve aan het zegelregt onderwor pen zijn welke gemeente alsdan gehouden is daarvan de kosten te dragen, namelijk de gemeente, alwaar dezelve vervaardigddan wel de gemeente ten behoeve van welke zij worden afgegeven. Het eerste gedeelte dezer vraag is toestemmend beantwoord, terwijl het, ten opzigie van het' tweede gedeelteaan de gemeen tebesturen facultatief wordt gelaten, om de zegelregten al dan niet zelve te voldoen. Dagblad van '.t Gravenhage Omtrent de aankomst van het Nederlandscli eskader, onder de bevelen van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, re Napels, wordt van daar nog het volgende gemeld Den 5 September, des avonds tegen zeven ure,, is het Nederlandscli eskadervan Malra komende bestaande uit de fregatten de Rijn en de Jason, eu de brik de Snelheidgecommandeerd door Z. K H. Prins Hendrik der Nederlanden op onze reede gearri veerd. Terstond 11a de aankomst, begaf zich de alhier residerende Nederlahdsche consul tot den Prinsaan boord van het fregat de Rijn, hetwelk hem, bijzijn vertrek, met elf kanonschoten begroette. Den volgen den morgen salueerde de Rijn de stad met een salvo van een en twintig -schoten welke door het fort San Genuaro werden beantwoord. Vervolgens begaf zich de lieer dc Roberticommandant der Koninklijke korvet Chiistina, die op onze reede gestationeerd ligt, aan booid van genoemd fregat, om Z. K. H. te begroeten, en heesch op zijn schip teruggekeerdde Nederland- sche vlag op den grooten mast der korvet, onder het lossen van tien kanonschoten welke door de Rijn beantwoord werden." Oegstgeest den 5 October. In den tweeden wagon van het laatste convooi van den Spoorweg van 's Hage op Amsterdam, dd. 4 dezer, za<-onmidde- lijfc aan den ingang een reiziger. Bij Voorschoten hield de trein op doch zoo kort dat men dit na aw wolijks kon verklaren. Gemelde reizigermeenende te Leiden te zijnmaakte aanstalte om den wagon te verlaten, terwijl, zonder signaal der trompet, de trein weder vertrok. De reiziger, met een pak bela den, wilde nog uit den wagon stappen, doch met het verschrikkelijk gevolg, dat hij meteen' voet tusschen de treden van den trap geraakteomver vielaan den wagon bleef hangen en zoomet het bovenlijf op de baanwerd voorrgesleépt Er werd dadelijk geroependoch te vergeefsmen kreeg geen gehoor! Het rijden nam intusschen in snel heid toe!Verschrikkelijk oogenblikwaarop men een' ijsselijken dood van dezen man, schier als onver, mijdelijk "beschouwen moest. Doch de hand der Voor zienigheid was hem nabij. Door de meest nabij zijnde mede-reizigerswerd hij aan eene vreesse-Kjfce marteling en aan den dooddie hem verbeidde om rukt, gelukkig zonder merkelijk letsel in den wagon opgehaald.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1