N°. 81. Maandag den 7 October. 1844. GOESSCHE COURANT. nieuwstijdingen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal '\s f 1,75; franco per Post 1,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets, de regel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels a f 1,20. Smtschliuib. Berlijn, den 26 September. Gisteren is het von nis door de Regtbank van eersten aanleg over Tschech uitgesprokenaan denzelven bekend gemaakthij is veroordeeld om geradbraakt te worden. De veroor deelde hoorde het vonnis aan met dezelfde onverschil ligheid welke hij in de gevangenis aan den dag ge legd heeft. Men heeft verhaalddat Tschech de vol trekking van de verschrikkelijke doodstraf verlangd maar daarbij den door hem aangevallen vorst aanbevo len heeft, het lezen van het 22ste Hoofdstuk van Je remias dit is'een bloot verdichtsel, dewijl het von nis toen nog niet bekend was. Het is evenmin waar dat de ongelukkige in het bloote hemd naar de regis- plaats gevoerd, en hem vóór de tercgtsielling de hand afgekapt zoude worden. Hoe middeleeuwsch menige bepaling m het oude wetboek ook zijn moge zoo iets wordt er nogtans niet in gevondenmaar de reg- ters kunnen nieuwe straffen uitdenkenzij mogen slech's de hardste doodstraf, door de wet bepaald, wijzigen, namelijk radbraking, welke straf óp zich- zelve verschrikkelijk genoeg is, zonder dat het noo- dig zij andere martelingen er bij te voegen. Het sle pen naar het schavot in eene koehuid, is eene wreed heid welke evenzeer van die tijden herkomstig is en als een teeken van onteering werd ingesteldthans echter kan dezelve bezwaarlijk deze bedoeling meer hebbenofschoon zij voer enkele zware misdaden als oudermoord en Koningsmoord in het nieuwe Wet boek is opgenomen. Sedert ecnige tijd doen zich in Berlijn eenige choleragevallen op welke alle kenteekenen van de Oostenrhe cholera hebben. Volgens het gevoelen van vele geneesheeren, is de cholera morbus nog niet ge heel verdwenenmaar vertoont zich van tijd tot tijd weder, evenwel met zoo weinig kracht, dat zij haren besmettenöen invloed slechts op enkele individus uit oefent. Grëtz den 23 September. Terwjjl de dagen der kruistogten aan den groenen Rijn weder schijnen her- boren te zijn, en honderdduizenden naar Trier wan delen, om daar den Heiligen Rok te vereeren, is in ons Wendenland eene profetes opgestaan aan wier zijde insgelijks een priester staat. In het Cillische dorp Sibika, van den kreits Landsberg, brengt name- k eene somnambule boerin, de gemoederen des volks heinde en ver in beweging. De menigte beschouwt haar als eene Heilige, en stroomt bij gantsche scharen naar bet huis aan hetwelk zulk een groot heil is wedervaren. Van tijd tot tijd wordt de geïnspireerde voor de kleine hut naar buiten gedragen om de ver zamelde menigte, in zeer goed Wendisch, over het be derf der wereldde ijdelheid der aardsche dingen en de noodzakelijkheid der bckeering te onderhouden. Reeds oefent zij een grooten invloed uit op het land volk de vrouwen vooral leggen haren opschik af, en vernietigen dezelvengaan vlijtiger te kerk en biech ten menigvuldiger. De termijn van de tentoonstelling van den Hei ligen rok re Trier, is nog acht dagen verlengd, daar de aandrang niet ophoudt. De vier eerste weken is het getal der bezoekers 672,800 geweest. Er wordt onder anderen gemeld dat 25000 Hongaren op weg zijn, om de rcliquie te bezoeken. Ook in de handel wereld wordt er beweging door veroorzaakt. Zoo heeft een lithograaf voor 20,000 franken satijn gekocht om in kleine stukjes gesneden te wordenwaarop de tee keuing van den rok wordt afgedrukt en aan de bede vaartgangers verkocht. Van nieuwe genezingen ver leemt men niets. In de voorstad Au, te Munchen, greep, in den namiddag van gisteren een boog beklagenswaar dig voorval plaats. Er waren namelijk, in het kloos ter cjer arme scnoo) zusteren ongeveer 100 jonge meisjes tot viering van een klein feest vergaderd toen de vermolmde balken der brug, welke uit den tuin des kloosters over het diepe kanaal ligtbraken en 26 dezer kinderen met eene leermeesreresse in het water stortten. Twee der arme schepsels zijn daarbij ver dronken terwijl de overigen hun leven te danken heb ben aan de beradenheid van onderscheidene brave man nen die te hulp snelden en zich moedig in den vloed wierpen. Het spreekt van zelf, dat dit ongeval veel deelneming verwekt heeft. - Volgens het dagblad van Elberfeld komen onder de bedevaartgangers te Trier, door de vermoeienissen der reis, het veranderlijke weer, slechte huisvesting en voeding vele zieken de hospitalen zijn er vol van; nog grooter aantal is bij de inwoners der stad en om streken onder dak gebragt. Ook ontbreekt het niet aan ongelukken. In het gedrang zijn eenige lieden omge komen. Op straatzelfs op de markt zijn op klaar lichten dag vrouwen bevallen De levensmiddelen zijn zeer duur geworden: a3ti brood, vleesch en bier is gebrek. Zeer vele pelgrims moeten onder den blooten hemel blijven en liggen op de straten. Het drinkwa ter wordt hun in emmers uit de huizen toegereikt. Volgens de verzekering van-uit Trier teruggekeerde bedevaartgangers is het bij den inrogt der talrijke pro cessie uit Luxemburgaan bet hoofd waarvan zich de bisschop Laurent bevond, onder de medeleden zelve voor de poort tot een gevecht gekomen, dat een zoo hevig gedrang veroorzaakte, dat eene vrouw daar bij zou omgekomen zijn. Andere ooggetuigen verze keren dat de pelgrims elkander stokslagen hebben toe gediende 0iigcï«titb- Londen, den 27 September. De Morning'post van 25 Sept. bevat in den vorm van eenen brief aan de koningin, eene wijdioopige beschuldigings-acre tegen bet ministerie, over de staatkundige gedragslijndie het volgt ten aanzieu van Ierland. De conclusie van dit hevig artikel, dat niet minder dan twee groote kolommen beslaat, is, dat de minis ters het vertrouwen der koningin en des lands hebben verraden en dat zij plaats moeten maken voor man nen van een minder toegevend tovysmus dan dat van sir Robert Peel en den hertog van Wellingtonaan welke de conservatieven van den Morning-Post nooit het deel kunnen vergeeen, dar zij genomen hebben in de acte van emancipatie der katliolijken. Londen, den 2 October. Men spreekt van een groot feest, hetwelk de officieren der Engelsche zee- magt aan die der Fransche welke hunnen koning naar Engeland vergezellente Portsmouth willen geven. Den 28 September 11., heeft in eene kolenmijn te Haslam bij Durham eene vreesselijke ontploffing plaats gehad waardoor vijf en negentig menschen het leven hebben verloren. De vermaarde luchtreiziger Green, heeft IK Woens dag te Londen zijne 300ste luchtreis gedaanin min der dan 20 minuten is zijn ballon tot 6500 voeten hoogte gestegen. Men weet, dat er tot dusverre nog nimmer eenig stellig blijk is geweestvan het vergaan dernu ongeveer vier jaren geleden vermiste stoomboot de Presidentvan Nieuw-York naar Engeland afgevaren, met een aantal passagiers. Volgens het blad de Kro nyk van Doverszou er thans, op 12 mijlen van die haven, eene flesch zijn opgehaald een papiertje bevat tende waarop met potlood geschreven stond De President: alles is verloren; God zegene u allen! Lennox.'''' Parijs, den 26 SeptemberMen gelooft, dat al de leden van de koninklijke familie op zondag den 6 October op her kasteel te Eu vereenigd zullen zijn, ten einde er den 7isten verjaardag van den koning te vieren, Lodewijk Philips iszoo als men weet, den 6 October 1773 geboren. Hoogstdezelve zal maandag den 7 October naar Brighton vertrekken. Koningin Victoria en Prins Albertmoeten zich op H. D. jagt inschepen, ten einde Lodewijk Philips te gemoet te gaanzoodat de zamenkomst in volle zee zal plaats hebben. De kosten van den oorlog tegen Marokkowor den door sommigen op 5 of 6door anderen op 20 millioen fr. begrootmen zegtdat het ministerie tot dekking van dezelve, zal overgaan tot het uitgeven van het gedeelte der leeningwaartoe het gemagtigil is. Men gelooft, dat het stelsel van inschrijving ge volgd zal worden dit is niet in den geest van de beurs en heeft de openbare fondsen een weinig doen dalen. Bet prachtige album dat koning Lodewijk Phi lips aan koningin Victoria ten geschenke zal aanbieden, bevat teekeningen van de beroemdste Fransche schilders, welke achtereenvolgens op het paleis der Tuilerien zijn ontbodenom eene proef van hunne bekwaamheid te geven. Het album is a la renaissance gebonden, en een waar meesterstuk. Aan de eene zijde bevinden zich de wapens van de koningin van Engeland en aan de andere die var. den stam van Lodewijk Philips Van den spoortrein, die den isten October van Rouaan was vertrokkenzijn op weg eersr drie en daarna nog twee met goederen geladen wagens in brand geraaktwelke van den trein losgemaakt en geheel ver brand zijn. *De schade wordt op veertig duizend fr. geschat. Men schrijft dit onheil toe aan nedergevallen vonken. Het Journal des Débats deelt uit de Bombay- Times de volgende berigten omtrent Perzië mede Gedurende de vorige maand liep te Ispahan het geruchtdat de koning van Perzië te Teheran overleden was. Den dag toen die tijding aankwam., was geheet de stad en de omliggende dorpen, uren lang in eenen staat van oproer waaraan al de inwoners deel haddent» De handel stond stil en de bazars waren gesloten. Tegen bet eind van den dag gelukte het aan den gouver neur der stad, Moothamedna veel moeite, de orde te herstellen, en. zond bij eenen koerier naar Teheran om naar het al of niet gegronde der tijding te vernemen. Bij zijne terugkomst berigtte. die renbode, dat het volstrekt valsch was. Toen de kdning vervolgens kennis kreeg wie hem als dood hadden doen voorkomen legde hij hun tot boete op, de betaling van 14,000 tomansals prijs der rouwkleedenversierselen en andere zaken welke bij de lijkstatie eens persoons van den koninklijken bloede gebruikt worden. Ver volgens beeft Z. M. de ministers tot eene buitengewone vergadering zaamgeroepen die ook door 's konings bloedver .vanten en vrienden is bijgewoond, en heeft in die zitting, na zijnen troon bestegen en eene lange redevoering gehouden te hebben, de regering neder-r gelegd,ten behoeve van zijnen zoon, wien hij zelf de kroon van Perzië op het hoofd gezet heeft. Den i2den Mei is te Ispahan eene vreeselijke aardbe ving voorgevallendie een aanzienlijk getal voorname gebouwen vernield heeftonder anderen is de vermaarde moskee van Ioomah grootendeels ingestort. De schok was zoo geweldigdat hij tot in het twaalf mijlen verwijderde Iulpha gevoeld is. Een treurig voorval heeft in de stad Roay provincie Valladolid, plaats gehad. Den 19 dezet maand zou een stierengevecht vertoond worden. Om streeks 1000 menschen hadden op een groor stellaadje, dat in 1840 in het midden van de markt gebouwd was, plaatsgenomen. Eensklaps srortte het stellaadje in en een droevig tooneel deed het begonnen feest staken. Drie personen zijn gedood, honderd anderen gekwetst, waarvan acht doodelijk, en meer dan 100 gekneusd. Bij Pithiviersin het departement du Loiret heeft men weder een waarschuwend voorbeeld gehad van het gevaar, om onvoorzigtig met schietgeweer, en vooral met dat hetwelk percussie-sloten heeft-, om te gaan. Twee jonge geneeskundigen waren met el. karder op de jagt gegaan. Onder het voortwandelen bemerkt een dat her percussie kapje op zijn slot, niet wel in orde is. Hij wil zulks verbeterenhoudt daarbij het geweer naar zijnen vriend gekeerdstoot

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1