N\ 80. Donderdag den 3 October. 1844. GOESSCHE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. SuitscMautu Berlijn, den 24 September. Gisteren is hier een afschuwelijke moord gepleegd. Een 46 jarige metse laars-gezel heeft zijnen 21-jangen zoon terwijl deze sliep, met een pistool doodgeschoten. De aanleiding tot deze gruweldaad moet jaloezij zijn, over en jegens eene sojarige vrouw. De misdadiger heeft zijn vergrijp reeds beleden. Frankfort den 24 September. Wii verheugen ons, volgens onze jongste brieven uit Munclien te kunnen mededeelen dat het in verscheidene Duirsche dagbladen vervatte berigtdat de koning van Beijeren zou gezind zijnde jezuïten andermaal in zijn land toe te latenvan allen grond is ontblood. Trier den 19 September. Met den Heiligen Rok zonder naad is het zeldzaamste wonder geschieden wel derwijzedat hij nu in duplo voor handen is. Eene zeer onlangs in Parijs verschenen brochure van zekeren geschiedkundigen godgeleerde bepleitnamelijk, de echtheid van den Christus-rok ook voor de Cath'edraal van Argenteuil in Frankrijk. Dit heilige gewaadhet welk aldaar steeds wél bewaard in eene reliqui-kas' heeft gelegen werd door Karei do Groote aan de stad ge schonken, die het op zijne beurt van de Keizerin Irene ontvangen had. Gedenkpenningen van vele eeuwen her waartsstaven de waarheid der oirkopde, en tallooze wonderen hebben de kracht van dezen rok verkondigd, fYVelligi gaat het met den rok zonder naad als met den beroemden ring van Nathan den wijze.) Trier den 20 SeptemberVermits de aandrang naar den H. rok nog steeds toeneemt, zoo zelfs, dat uit verscheidene parochijen onzer diocese, processiën, deels reeds aankomen, deels nog aangekondigd wor den en vermits ook buitendien nog van buitenslands groote pelgrimstreinen verwacht wordenzoo is de termijn voor de tentoonstelling, welker einde op den 29 Sept. was bepaaldnaar wij van geloofwaardige zijde vernemennog 8 dagen verlengd.' Het getal der, grootendeels uit diocesers van Tiier bestaande bedevaartgangers, die gedurende de vier eerste weken langs den Heiligen Rok zijn voor bijgegaan, bedraagt in het geheel 672800 personen, en wel: tot den 8 Sept. 495,200; den 9 Sept., in 36 uren tijds, 25,600; den 10 Sept., in 18 uren, 28,800; den li Sept., in 17 uren, 27,200; den 12 Sept.in 16 uren, 25,600; den 13 Sept., in 16 uren, 25,600; den 14 Sept., 11114 uren, 22.400; den 15 Sept.in 14 uren, 22,400. Te zamen 672,800. Koblentz den 23 September. Naar wij verne men, neemt de Keulsche stoomboot de stad Koblentz heden een vaartuig met 1400 Mannheimsche bedevaart gangers, tot Bingen op het sleeptouwvan waar zij te land de reis naar Trier zullen vervolgen. Een Oostenrijksch blad berigtdat in 1843 in de Oostenrijksche staten tachtig Protestanten tot de R.-K.. kerk en negenhonderd lloomschen tot de Pro- testantsche kerk zijn. overgegaan. Klausthal den 19 September. Bij den jongsten brand alhier heeft menhelaasook verscheidene inenschenlevens te betreurenzeker is hetdat men bereids vier doöden telt ('nopens anderen zijn nog de opgaven twijfelachtig)waaronder eene mijnwerkers vrouw wier manbij den oorsprong van den brand arbeidendede tijding bekwamdat ook zijn huis de vlammen opging; hij snelde derwaarts, bragt met groote moeite eene ladder tegen het venster aanuit liet welk reeds de vrouw hare armen naar hem uit strekte toen een instortend dak haar onder het vuur begroef. In een Silezisch dorp brak tweemalen achter elkander brand uir. Een knaap die schapen' weidde zocht ijverig naar de uitgebrande spijkers onder het puinwelke hij verkoopen wilde0111 zich daarvoor snoeperijen aan te schaffen. De wachthebbende agent begon een gesprek met den jongen ten gevolge waar van eerstgenoemde op het denkbeeld kwamdat de jongen zelf den brand wel kon gesticht hebben. Det voortgezet gesprek bragt den jongen zoo verdat hij zich tegensprak en bekentenissen aflegdewelke het maar al te zeker maaktendat hij beide keeren het, vuur aangelegd, have en goed, lijf en leven, van een aantal menschen op het spel gezet hadalleen ora eenige grosschen voor oud ijzer te bekotnen. (ShtgcLiub. Londen den 23 September. Onlangs heeft een ram in eene vlaag van woede eene zestigjarige vrouw vervolgdhij sprong op haar toewierp haar op den grond en kwetste haar zeer ernstig door het stooten met zijne hoornen en tanden, zelfs zoo verschrikke lijk, dat de ongelukkige vrouw, na eenige dagen lij- dens, aan de gevolgen der door het woedende dier haar toegebragte wonden bezweek. Daarop bragt, volgens het gevestigde gebruik in Engeland (want aldaar had het geval plaats), de coroner (procureur) zijn regterlijk verslag voo de juiy; men nam aan, dat de oude vrouw een* gewelddadigen dood gestor ven was, ten gevolge der stooten, haar door den woedenden ram toegebragt dien ten gevolge bragt de jury een verdict van moord tegen het -dier uit, waar bij het veroordeeld werd tot een dcodand (boete) van 1 shilling Eenigen tijd vroeger heeft dezelfde ram eene minne met haren zuigeling vervolgd, en dat wel zoo gewel dig dat de vrouw in haren schrik met het hind in de rivier sprong. Het Journal van Sherbournewaar aan wij deze daadzaak ontleenenvoegt er niet bij, of deze vrouw weder uit het water gehaald is. Parijs den 23 SeptemberMen meldt uit Zwit serland, dat in het kanton Wallisnadat de boven drijvende partij zich geheel van het bewind had mees ter gemaakt, eene nieiuye constitutie is ontwotpen waarbij zich deze parnj riff tot het uiterste heeft doen gelden. Bij deze grondwet wordt alleen de openbare uitoefening van de R.-K. godsdienst geduld en erkend, en die der Proiestantsche verboden. Bij de beraadsla ging over dat onderwerp heeft men begrepen dat de belijders van de Protestantsche eeredienst, naar aan leiding hunner leerstellingen zelvegeene predikanten en ook geene kerken behoefden. Deze grondwet is alzoo door den grooten raadmet eene overgvoote meerderheidgoedgekeurden zal alsn-u aan de goed keuring der menigte worden onderworpen welke daar toe tegen den 20 Óct.in hare gemeentevergaderin gen is bijeengeroepen. (Dit behoort onder het artikel verdraagzaamheid Reizigers, van Napels komende, verhalen, dat men eertsdaags weder eene uitbarsting van den Vesu vins te gemoet zietde krater is opgevuld met gloei- jende lava, en alle bronnen in den omtrek zijn op. gedioogd. Fene treutige ramp, die aan de onkunde der landbouwers is toe te schrijven, en waarvan ongeluk kiglijk de voorbeelden niet ontbrekenheeft de wijk Seon-saint-Henrite Marseille, in verslagenheid ge dompeld. De wijnoogst was sedert eenige dagen geëindigd en de wijn in eene groote kuip geplaatstdie in eenen kelder was opgesloten. De wijn was in zijne grootste gisting; de \\eev Roux had de onvoorzigtigheidin dien kelder te gaan zonder eenige voorzorg genomen te heb. ben; naauwelijks beneden aan den trap gekomenviel hij in onmagt. Zijn zoon haastre zichhem ter hulp te snellende verstikking wierp hem bewusteloos naast zijn' vader neêr. De vrouw van Rouxech^ ter, die zich boven aan den trap bevond, riep mét groot misbaar om hulpeen vleeschhouwerop haar geschrei toegesneldliep in aller ijl den trap in den kelder af, en werd het slagtoffer van zijr.e hulp vaar dipheid, hij viel terstond naast de beide onmagtigen verstikt neder. Nu kwamen talrijke burendeuren en vensters werden opengebroken en alle middelen aangewend, om de buitenlucht in den kelder te latei» doordringen. Door haken aan lange touwen aan te slaan, bragt men het eindelijk zoo verre, de drie slagt offer» uit den kelder op te halen. Een geneesheer werd geroepen na een viercie-uurs door dezen behan deld te zijn, kwamen Roux en zijn zoon tot hun bewustheid terug, maar de ongelukkige vleeschhouwer was we! degelijk dooden allé pogingenom hem in het leven terug te roepenbleven vruchteloos. Deze ongelukkige laat een talrijk gezin na. ISdgie. Brussel den 25 September. LI. Zaturdag heeft te Verviers een voorval plaats gehad dat weder een der menigvuldige bewijzen levert, aan den eenen kanc hoe werklieden bij het herstel van waterputten met de uiterste omzigtigheid behooren te handelen, en aan den anderenhoe men nimmer aan pogingen tot red ding al schijnen zij nutteloosmoet wanhopen. Een metselaar was des namiddags in een put geklommen en werkte er aan. den muur. Ofschoon het bovendeel van den muur was blijven hangen en het gevaar,eener verdere instorting dusbij het roeren van het onder liggende puinzeer groot wasdoet een ander werk man zekere Laurent Fauxwant hij verdient ge noemd te worden, zich met een touw in den put aflaten. Wel was er weinig waarschijnlijkheiddat men den ongelukkigen bedolvene levend zou vinden daar men denken moestdat hij verpletterd of gestikt zou zijnmaar dit belette den braven helper niet, oux het voorbeeld eener poging tot redding te geven. .Spoe dig werd hij door anderen ondersteund, en ijverig maat 'yoorzigtig werkende, kreeg men, na zes uren ar'oeids, het hoofd van den overstelpten man blootdie terstond riep dat geen lid zijns ligchaams gebroken was. Meti gaf hem te drinkenen ten elf uren des avonds was hij geheel uitgegraven. Op het oogenblik toen de muur instorttehad hij regt op tegen eene houten buis gaan staan, bestemd of frissche lucht in den put te bren gen. Deze soort van goot had de steenen afgekeerd en hem van lucht- tot ademhaling voorzien. Etten, den 24 September. Heden ochtendom streeks 9 urewerden de bewoners van dit dorp door eene onverwachte en hevige losbarsting verontrust welke bleek te hebben plaats gehad bij den smid Jo» sephus van Iersel. Deze had namelijkeene oude granaatwelke men bestemd had voor een bal of knop aan den arm eener pompen die men meendedac niet met kruid gevuld was, in het vuur gebragt, met dat gevolgdat de granaatdie nog werkelijk kruid hieldsprongwordende de linkerhand van gezegden smid door de rondvliegende stukken verbrijzeld, ter. wjjl een aanwvzend zoontje var. hem eene ligte wonde aan het hoofd bekwamen overigens eenige verwoes tingen in de werkplaats werden aangerigt, alle welke ongelukken ligtelijk nog veel grooter hadden kunnen zijn. ALLERLEI. De Spaansche geleerde don Ramon de la Sagra heeft onlangs, na zijne terugkomst uit Nederland, aan de akademie van wetenschappen te Parijs mededeelin- gen gedaanbetreffende den toestand der armen in dit land. Volgens hem komen op 3 mill, inwoners niet minder dan 400,000 armen, of ten minste zulke per sonen die tot deze cathegorie moeten gerekend worden. De verhouding der armen tot het geral der inwoners is niet in alle provinciën even groot. Zoo komen ia de provincie Drenthe op de 1000 inwoners 39 armen in Overijesel 49 Zeeland 59Noord-Braband 62 Groningen 66; Gelderland 67Zuid-Holland 105; Vriesland 110 Utrecht 132; Noord-Holland 215. Het aantal armen neemt toe. In de koloniën van landbouw zijn 11,025 personen, 202 meer, dan in het jaar 1842onder dit getal bevinden zich 4301 bedelaars. r—r-r De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/1,75; franco per Post 1,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Gehoor- ter, Huwelijks-en Doodberigten van I 6 regels a f 1,20.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1