4 N°. 79. Maandag den SO September» 1844. GOES SCII E COÜRAN T. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/1,75; franco der Post/ 1,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets, de regel geplaatst Gehoor» te-, Huwelijks-en Doodherigten van r 6 regels a 1,20. JNT IE IJ WSTIJDINGENt Napels den fa September. Het Piedigrottafeest js eergisteren door het schoonste weder begunstigd. Eén'leger van 22,000 man van allerhande wapens was bijeen", trok voorbii het paleis en plaatste zich langs Sr. Kucia en den Chiaja-weg. Fraai was vooral de art.il ferie trein. De elf opgesierde koninklijke stoom schepen die op de reede van Chiaja lagenver- fraaiden*dit militair schouwspel. Op een der balkons van het Victoria-hotelbevond zich de Hollan lsche prins Hendrikdie sedert eenige dagenmet zijne 2 fregatten en eene oorlogsblik hier voor anker ligt. Na dèti afloop van dit feest, zijn eenige regimenten, waarbij -de Zwitsersweder naar hun garnizoenen vertrokken. Frankfort, den 24 September. De bijzondere berigten flit, Berlijn,' bevestigen thans op cene stellige wijs, dtft HH. MM. c'e Keizer an de Keizerin van Rusland hun voornemen om nog ih dit jaar het Pinissische hof te bezoeken, wederom hebben opge geven. In Keulen en verder aan den Rijnzal onder bescherming van den hoogeenV. heer Laurentbisschop van Chersonnesus in Partibus bestuurder der diocese .van Luxemburgeene vereeniging opgerigt worden, tot tegenwerking der vrijmetselarij, welke vereeniging den naam zal voeren van Deutscher antidiabolische Vereiri. Eerstdaags zullen de statuten dezer vereeni ging worden openbaar gemaakt met eene proclamatie aan de Duirsche natieom tot algemeene deelneming aan deze vereeniging op te wekken. Her schijnt, dat de Koning van Beijeren werkelijk te Berchresgaden vrij ernstig ongesteld is geweest. De jongste berigten zijn echter zeer geruststellende. De groote raad van Walliserland heeft, bij de verdere beraadslagingen over de staatsregeling bepaald dat het onderwijs aan de drie hoogescholen van dat canton, alleen aan geestelijken zal toevertrouwd worden. Werkelijk was herthans reeds in handen derJezuiten. Mainz, den 20 September. Onze meening, dat wij eene eeuw van brand-onheilen belevenschijnt dagelijks bevestigd te wórden. De stad Sachsenberg, gelegen in het vorstendom Waldeck en nabij de grens van het Keur Bessisch district Frankenberg is op den 16 September door' een' zwaren brand bezocht geworden. Op den morgen van dien dag barste in apotheek re d<er stede het vuur uit, hetwelk met y snelheid om zie!) heenwoedde en eerst laat op den avond gebluscht werd. v Ongeveer 75 woningen enz. meer dan een vierde gedeelte der stadzijn geheel af ga brand. Gelukkig, dat er geen enkel menschenlcven bij te betreuren is doch van den anderen kant staat den van hunne woning en have en goed beroofden lieden de winter, die tijd van kommer en ellende, voor óe deur. Hanover, den 18 SeptemberAl weder heeft een vreesselijke brand eene Duitsche stad getroffen: het is onze bergstad Klausthal. In den nacht van Zondag den 15 op Maandag den t6 dezer, barstte het vuur aldaar uit en werd door eenen geweldigen zuidwesten wind zoo snel voortgejaagddat binnen zes uren 300 woonhuizen met derzelver achtergebouwen in de asch lagen. De Godsakker-kerk het gebouw der superin- tendentuur, het gymnasiaal gebouw, de dok te-school de apotheek het pnysikaarshuis en andere-zijn afge brand. Verscheiden menschen worden -vermist. Eerst gisteren heeft men den brand kunnen stuiten. Volgens een later buigtbedraagt het juiste getal der vermelde woonhuizen 213, en zijn drie^ menschen, onder pogingen om iets v.111 hunne have te redden om het leven gekomen. Behalve deze worden nog eeltige kinderen vermist. Meer dan 3000 menschen zijn zonder dak. Eerst door afsnijding der gemeenschap van brandbare voorwerpen5s men geslaagd het vuur te stuiten. Klausthal ligt bijna 1800 voet boven het oppervlak der zee, en deze hooge ligging gaf aan den wind dubbel vat aan den brand. (CtntjeÏAttb. Londen den 24 September. Een merkwaardig voorval heeft de komst der koningin te Blair-Athol gekenmerkt. Eene der verpligtingen der heeren van dit leen was dat zij aan den souverein wanneer die zich op hun kasteel begaf, eene witte roos moesten aanbieden. Het was bij deze gelegenheid moeijelijk om aatt de voorschreven verpligting te voldoendaar de tijd der witte rozen voorbij was. Ook heeft lord Glenlyoneigenaar des kasteels, veel moeite gehad om zich de gewenschte bloemen 'te verschaffen. Ein delijk gelukte het hem twee schitterende witte rozen te vinden, die hij aan dé koninginbij hare aankomst heeft aangeboden, en alzoo heeft hij eene der voor waarden van het feodaal contract," dat zijne voorzaten tor leenheeren des kasteels bevestigdekunnen vervullen. Voor eenige dager, heeft te Lissabon een erger, lijk voorval plaats gehad. Het heeft betrekking op een' jongen Engelschman die eene Fransche vrouw be minde, welke met een' man van hare natie gehuwd was. Sedert lang hadden er schuldige betrekkingen tusschen den jongen Engelschman en de ontrouwe echt genoot bestaan. Op eenen avond dat hij bij haar was, kwam haar man, dien men uit de stad meende te zijn, zeer laar re huis, en de minnaar had naauwelijks den tijd om zich in de kamer van de dienstbode te verber gen. De man begaf zich te bedzijn vriendwant dit was de titel van den verleider, bedacht zich om heimelijk te vlugtendoch den sleutel van de deur van liet huis had de echtgenoot medegenomendie denzel- ven alle avonden, wanneer hij te huis kwam, bij zich stak. Onze minnaar werd hierdoor in hef naauw ge- bragt, en verborg zich op nieuw; de twee dienst boden gavan hem twee servetten, die hij aan elkander knoopteom zich uit het venster als langs een touw te laten nederzakkenen zeide haar dar zij hetzelve goed vast moesten houden; De echtgenoot ontwaakt eensklaps; op het gerucht dat hij maakt, laten de uiterst verschrikte meiden het touw los en laten den ongelukkigen minnaar op de straat vallen alwaar een patrouille hem geheel bebloed en met een gebroken been opnam. Men voerde hem naar zijn huis, en hij bevindt zich nog in een gevaarlijken toestand. Om hem nog meer angst aan te jagen komt de beleedigde echt genoot alle dagen naar hem vernemenals om hem te doen weten datzoodra hij gedeeltelijk hersteld zal zijn Lij zich op een doodelijk gevecht heeft voor te bereiden, en meri weer, dat de Franschen met duëls niet spotten. Deze zaak is verscheiden dagen het on derwerp van de gesprekken in Lissabon geweest. JfvaufcrwfL Parijs den 20 September. Den 16 dezer heeft een geweldige brand, de groote fabrijk van vlasspinnerij der heeren Cater nautCailléMatignon en Maraut bij Chollet, in de asch gelegd. Zij was voor 600,000 francs verzekerd, en de vernieling dezer bloeijende inrigting, heeft geheel den omtrek in verslagenheid gestort. Het ongeluk heeft weder getoond, boe uiterst voorzigtig men bij de behandeling van zulke ligt vlam vattende stoffen zijn moet. Eene werksterdie een bezem in de hand had, was daarmede te digt bijeen der gasvlammetjes gekomen; verschrikt liet zij den brandenden bezem vallenhet werk dat op den grond lag vatte vlam, en eer men die stuiten kon stond geheel de fabrijk in brand. De m den veldslag van Isly buit gemaakte ten ten zijn, met de parasol van den zoon des keizers, den 19 dezer, te Toulon aangekomen en worden wej- dra te Parijs verwacht. ilcbcC?«tttï»C5U 's Gravenhage den 25 September. Bij besluit yun 19 September jl.No. 73 heeft Zijne Majes teit tot broeders der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd, de heeren B. Brugsmaschoolon derwijzer re Groningen en II. Schenkelschoolonder wijzer te Assen. -De beroemde Antwerpsche Kunstschilder, do Keijserheeft thans eene nieuwe, schilderij vai? groo- ten omvang voltooid, voorstellende een tafereel uit den veldslag van Nieuwpoorr. Dit stuk, dat zeer ge» roemd wordt, is bestemd voor het kabinet van Z. M. den Koning, en wordt eerlang te *sHage verwacht. 's Gravenhage den 26 September.. Laatstleden Zarurdag werd er aan de zwemschool alhier, een eigen aardig feest gevierd, bestaande in het zwemmen'naai: den prijs, door een aantal leerlingen dier inrigting. Het terrein tot de school behoorendehad een feestelijk aanzienzoo door het aantal vlaggen die daarop prijkten, als "door het gejoel van de zamen- gevloeide menigte nieuvvgierigen die vol belangstelling naar deze proeve van de doelmatigheid van het hier gegeven onderwijs wachtten. En die verwachting werd niet teleurgesteld want zoowel in het kunstmatig als in het snel zwemmen gaven onderscheidene leden dér school de doorslaandste bewijzen hoe men in onge looflijk korten tijd hier vorderingen kan maken, waarvan men op andere plaatsen eerst na jaren eenig begrip kiijgr. Zeven prijzen waren te behalen waarvan er vier door den generaal majoor Evens waren aangeboden en de overige bij inschrijving door deleden der school onderling- zamengebragt. Nadat de zwemoefeningen waren ten einde gebragC en de beoordeeling door eene commissie ad hoc met de meeste zorg had plaats gehadreikte de heer directeur der inrigtingde eerste luitenant J. Smitsonder gepaste toespraken en de luide toejuiching der aanwe zigen de prijzen aan de overwinnaars uitterwijl deze, zoowel als alle leden der zwem-engymnastieschool, welke beide inrigtingen onder het beheer van den heer Smits bbeijen, bij monde van den heer Mr. Jhr. de Gijzelaar hunnen dank aan den directeur betuigden voor den belangeloozen ijver, waarmede hij hunne oefeningen bestuurde waarvoor zij hem als een klein blijk van hunne erkentelijkheid eene sierlijk gewerkte snuifdoos aanboden. Het Provinciaal geregtsbof van Zuid-Holland heeft zich dezer dagen beziggehouden met de behan deling der zaak van sintoma van der Burg oud 29 jaren, dienstmeid te 's Gra venhage beschuldigd van diefstal ten huize van en jegens haren meester, tij dens zij bij dcn&elven voor loon in dienst was. als mede van vergiftiging. Uit de instructie der zaak is gebleken dat de beschuldigde het vergif in liet fijn- zout in den winkel van haren meester voorhanden heeft gestrooid, en dat dit zout, ten deele verkocht, zware ongesteldheden bij onderscheidene personen ren gevolge heeft gehad. Gelukkig is er echter niemand door omgekomen. De beschuldigde geeft als oorzaak van hare-daad voor, dan zij in hare dienst zwaar moest werken en weinig of geene gelegenheid had om uit te gaan, hetgeen haar verdroot, daar zij verkee ring hield met eenen militair; dat zij gemeend had, wanneer de winkel minder drukte gaf, meerdere hulp van hare meesteresje in het huiswerk te zullen onder vinden en dan ook meer te zullen kunnen uitgaan dat zij daarom ook bedacht was geweest op een mid del om de nering te doen verloopenalthans ver- minderenen gemeend had daarin te zullen siagen door het vergift, dat. op den zolder lag, onder liet tot verkoop bestemde fijnzout te vermengen daar door toch zou het zout, zoo zij meendeeenen wal gelijken smaak krijgen, de personen die er van ge bruikten, ongesteld worden en in het vervolg in dien winkel niet meer komen koopen dat zij met dat doel, op den 4 December,-eenig vergift uit het pa piertje op den zolder had genomen en bewaard, om hetzelve onder het.zout in den winkeibak te-strooijen zoodra zij de gelegenheid zou hebben dit ongemerkt te kunnen doen; en dat deze, op den 8, toen zij (Jen winkel moest schrobbendoor haar was te haat 1

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1