N\ 78. GOE Donderdag den 30 September. S S C H E WKS®»" c O U R A N NIEUWSTIJDINGEN. Berlijn, den 16 September. De minister van eeredienst en openbaar onderwijs heefr onlangs eene zeer uitvoerige statistiek der Pruissische hoogescholen in het licht doen geven. Ziet hier de voornaamste punten uit dit stuk Hamburg, den 16 September. Eene zaak van algemeen belang is verleden zaturdag in eerste-instantie voor het handelsgerigt beslist geworden. Htt Ameri- kaansche schip „Wessacumconmet eene iadingvan 2400 kisten suiker en 70 kisten sigaren, welker waarde op 180,000 mark begroot wordt, verloor, bij de jongste stormen in de Nöordzee nabij de Elbe zijne masten en toen het gedrongen werd het anker uit te werpen, werd ook een der beide ankers los- en •weggescheurd i en het schip bleef omstreeks 96 uren langaan het geweld der winden en golven overgegeven. De naar Huil bestemde en voorbij zeilende stoomboet „Leeds," kapitein Mowledie aan de Hanzeatische stoomboot maatschappij toebehoort, werd door de Wessacumcon om hulp aangesproken en. na eenstemmig goedvinden der passagiers der „Leeds" besloot de kapiteinden in groot gevaar verkeerenden Amerikaan naar Cuxhaven te boegseren. Dit nu moet veel moeite hebben ingehad daar er een der, de beide schepen verbindende touwen, welke 10 duim in omvang waren, onderweg in stukken brak. lntusschën werd het doel toch bereikt. Thans procederen de beide kapiteins over liet aan de „Leeds" toekomende loon. De laatste beweerde aanspraak te hebben, op het derde gedeelte der waarde van schip en lading, namelijk, 60,000 mark voor bergloonde IP essacumcondaarentegen, vermeent de moeite met 2coo mark genoegzaam beloond. De zaak werd vóór acht dagen voor net handelsgerigt gevoerd, in te genwoordigheid en ten overstaan van twee ervaren kapiteins en werd, laatstleden zaturdag, met de over weging, dat hier geen eigenlijk bergingsgeval voorhanden was, aan de „Leeds" eene belooning van 8000 mark banco toegelegd. Beide partijen schijnen met deze uitspraak niet tevreden en zullen vermoedelijk daarvan appelleren. Frankfort, den 22 September. Den 11 dezer heeft tc Muitchcn her gieten plaats gehad van het Hamburg, den 18 September. Zoo even verneemt men met zekerheiddat de zoogenaamde groote depu tatie over bet lot der Elbe-scheepvaarts-verdragen beslist en dezelve aangenomen heeft. De nadere besluiten zal men welligt morgen vernemen aan de uitspraak zelve mag niet langer getwijfeld worden. VVetmar, den 15 September. Groot opzien baart tegenwoordig in de nabijheid van Erfurt eene somnam bule, welke reeds wonderbaarlijke genezingen van zieken heeft uitgewerkt. Ook van hier begeven zich vele lieden derwaarts om zich op eene spoedige en goed- koo'pe wijze eene gewenschte herstelling te verschaffen. Buitendien moet deze magnetische slaapster zich ook over politische aangelegenheden uitgelaten en onder scheidene voorspellingen gedaan hebben. Volgens hare uitspraak zullen de Turken na een vreeselijk bloedbad Europa overheerschen en eer rog ro ia ren yerloopen zijn, zal op alle christelijke ku-Lén de halve maan, het teeken der Turksche heerschappijschitteren, en dergelijke fraaijiglieden truer! Keulen, den 19 September. De verbazing, welke opgewekt was geworden door het voorgewende te Trier plaats gegrepen wonderwerk welke zich grootendeels ook in de provinciën medegedeeld had is even spoedig geweken als zij ontstaan was. Het is. namelijk, ge bleken, dat het voorgewende wonderwerk hetwelk der freule von Droste-Vischcring zoude overkomen zijn het gevolg was eener gesprongene of verrekte pees, hetwelk eene oogenblikkelijke ontspanning heeft te weeg gebragtdoch dat die dame thans weder zoo inéénge trokken of ingekrompen isals vroeger. Zij bevindt zich in zeer ziekelijkén toestand aan het bad tc Kreuz- nach zoodat men den Heiligen Rok onverdiend van eene onbegrijpelijke wondergeneeskracht heeft verdacht. Londen, den 16 September' Een der Schotsche nieuwsbladen meldt, dat 11. Donderdag een aantal van niet minder dan 500 walvisschen den mond van de Sandvoe bij Zetland binnenkwamen die genoeg zaam alle door de kustbewoners gevangen en tot den prijs van a 5 p- per stuk verkocht werden. Parijs den 17 September. Het hoofdorgaan van de partij der geestelijkheid beklaagt zich zeer over den vijandigen geest, welke, zoo wel bij.de departemen tale besturenals bij de gemeente-raden tegen de zelve wordt waargenomen en vermaant degenen die prijs stellen op de vrijheid van de godsdienstom zich toch, zoo dikwerf daèr' gelegenheid toe gevonden wordt, bij de verkiezingen re doen gelden. Brussel den 21 September. Onze stads-politie schijnt op het spoor te zijn van eene bende gaauwdie- ven, die sedert eenigen tijd de voorsteden en de om streken dezér hoofdstad onveilig maken. Donderdag en Vrijdag hebben onderscheidene arrestatien plaats ge had en zijn bij verscheidene uitdragers alhiervoor werpen in beslag genomen, als verdacht van diefstallen afkomstig te zijn. 'sGravenhage den 19 September. Door de re gering zalnaar verzekerd wordtin de aanstaande vergadering der Staten-Generaalonder anderen eene nieuwe wet op het stem- en kiesregt worden voorge dragen. Amsterdam, den 24 September. Zaturdag middag is aan de Kattenburgerbrug een betreurenswaardig on geluk gebeurdhetgeen wel ter waarschuwing voor onvoorzigtige knapen mag strekken, die zich moed willig aan de grootste gevaren blootstellen. Een 12. jarige knaap, op de Oosterburgergracht woonachtig, klauterde tegen de klep van de brug die opgehaald was, naar boven verloor het evenwigt en storte op het door varend schip en in het watermet dat ongelukkig ge- .volg, dat hij levenloos uit het water werd getogen en alle aangewende pogingenom hem in het leven terug- te roepenvruchteloos zijn gebleven. A De uitgave dezer Courant derdags avonds. De Prijs per geschiedt Maandags namiddags en Kwartaal isƒ 1,75; franco der Post/ Gewone Advertentien worden a 20 ets, de regel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks-en Doodberigten van 1 6 regels a 7,20. 3hei(scliS<mt>. Er zijn in Pruissen 6 hoogescholen, n. 1. te Ber lijn, Halle, Breslau BonnKoningsbergen en Greifs- wald. Het onderwijzende personeel bestaat: i) uit 455 professoren, waarvan 234 gewone en 105 buiten gewone zijnen 116 privaatdocenten 2) uit 41 taal- wapen- en schermmeesters; 3) uit 4lectors, hetwelk te zamen een getal van 500 personen uitmaakt. De hoogeschooldie het grootste getal professoren telt is die van Berlijn die van Greifswald telt het geringste aantal; de eerste telt 166,. de tweede slechts 39. Van de 455 professoren behooren 11 tot de faculteit der Roomsch-Katholijke godgeleerdheid 55 tot de fa culteit der Protestantsche 56 tot de regtsgeleerdheid 88 tot de medicijnen, en 245 tot de wijsbegeerte, alwaar al de wetenschappen, welke niet bepaaldelijk tot de 4 voorgaande behoorenonderwezen worden. Het geheele getal der tegenwoordig aan deze 6 hooge scholen ingeschrevene studenten is 4,127waarvan 314 de R.-Kath. theologie981 de Protestantsche theologie, 1,076 de medicijnen, 813 de regtenen 983 de andere wetenschappen bestuderen. Onafhan kelijk van de ingeschreven studenten, bestaan er nog omstreeks 900 elèves der pharmacie mijnenbrug gen en wegen, welke de lessen der hoogescholen vol genzoodat deze in het geheel tellet] 4,728 kweeke- lingen. Onder de ingeschrevene studenten telt men 751 vreemdelingende 3,876 anderen zijn geboren Duirschers. Het getal professoren vergelijkende met dar der aan de zes hoogescholen zich bevindende kwee- kelingen. zal men vinden, dat er voor de negen in geschrevene studenten één professor bestaatof één professor voor ieder tiental kweekelingen. hoofd van het reuzenbeeld Bavaria. Gelijk bekend iszal dit beeld geplaatst worden voor de zooge naamde Bayerische RuhmesliaUd op de Sendlinger hoogte te Munchen. Deze eerste proeve voor welke 150 centenaars gebezigd werden is naar wensch gelukt. imhCourant.') Den 18 dezer heeft Z. H. de Paus zijn 79ste jaar bereikt. Den a Februari) 1831 werd hij tot Paus gekozen. Het collegie der'kardinalen bestaat uit 60 leden, waarvan 6 kardinaal-bisschoppen, 44 kardinaal priesters en 10 kardinaal-diakenen zijn. Van Paus Pius VII leven nog 2 kardinalen Oppizoni en RJario Storzavan Leo XII nog 7 en de overige 51 zijn door den tegenwoordigen Paus benoenld. De oudste Tedinitelt 85 jaren en de jongste, graaf van Schwar- zenberg35 jaren. De bevolking van Rome bedroeg op het einde van 1843 170,701 inwoners, zonder de Joden. (£ugcl»ut&. J^Vau&rwïu De gemeenteraad van de hoofdstad Parijs, heefr dan ook dezer dagen een besluit genomen, 't welk opzien heeft gebaard. Hetzelve moet strekkenom de gees telijke vereenigingen te noodzaken zich binnen de pa len der wet te houden en dezelve aan een haauwkeu- rig toezigt'te onderwerpen. De prefect van policie is daarbij inzonderheid uirgenoodigdhet oog te hou den op de zusters Ursulinenwelke er haar werk van maken, om vrouwelijke dienstboden in de huisge zinnen te plaatsenen die daartoe beschikken over een kloostereen gesticht van onderwijs onderschei dene kosthuizen bureaux en wat des meer zij. Het besluit is genomen op het rapport van den heer Ro~ bi netwelke daarbij regt heeft laten wedervaren aan een aantal instellingen van weHadigheidmaar bij an. dere eenen geest van overheersching meent te hebben opgemerkt, waartegen men zich, naar zijn inzien, in tijcis behoorde te wapenen. Hij heeft daarbij ge waagd van predikatiën en zelfs van mandamentenbij welke lieden uit den burgerstand worden iiitgenoodigd om zich ondervoor 'tminst dubbelzinnige, banie ren té vereenigen van congregatiën welke scho len openen voor de kinderen uit den goeden middel stand tegen een zeer klein leergeldvan werk plaatsen voor jonge lieden, opeen zeer breede scliaal onder het bestuur van deze congregatiën diebe- staande uit mannenzoowel als uit vrouwenuit de verschillende oorden des Rijks naar Parijs trekken,'en zich aldaar vestigen. Men vindt lieden, welke meenendat de geschrif ten van den bekenden Sue medewerken om den geest van wantrouwen, waarvan iri dezen schijnt te blijken, aan te kweeken. Volgens het Journal des Dibats ontvangt Thiers voor zijne Geschiedenis van het Consulaat en het Keizerrijk 40000 franken per deel tot het tiende en laatste toe dat met 140,000 fr. betaald wordt. In liet geheel verkrijgt hij dus voor zijn werk 500,000 franken. De onderhandelingen van het kabinet jder Tui- lerien bij de aau Frankrijk grenzende rijkenom te beletten, dat de hertog van Bordeaux zich aan onze grenzen kome vestigen, schijnen volkomen te zijn ge slaagd. Het is eene daadzaakdat de Fransche pre tendent den herfst van dit jaar achtervolgens heeft willen doorbrengen in Zwitserland Baden en Wur- temberg en dat iedgr dier gouvernementen zich tegen die reis heeft verzet, als kunnende misnoegen geven aan Frankrijk. ïjclgic. Jïcbcvlfm&su. Heden voormiddag is eene dienstbode, op de Regulieri-Brêestraat bij de Halvemaansteeg, door een timmermans langwagen van bet paardenspel van Blantis met hout beladen afkomende overreden aan de voer en het dijbeen verwondis zijdoor den Chirurgijn D. Polijn Staal bijgestaan in eene slede naar hare woning vervoerd. 'AmsterdCourant.') Naar men verneemt, heeft Z. M. de Keizer v.iij Ruslanddie zich bij uitstek voldaan heeft betoond

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1