N°. TT. Maandag den S3 September. 1844. GOESSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/1,75; franco der Post 1,90. s Gewone Advertentien worden a 20 ets, de regel geplaatst Geboor te-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 - 6 regels a f 1,20. NIEU WSTIJDINGEN. 3*»ilse*Janb. Bern den 10 September. Men schrijft uit het banton Wallisouder dagteekening van 7 September Terwijl in Geneve de regering op het pent is om de wet op de onteigening in toepassing te brengen ten einde de katholijke begraafplaats te, vergrooten terwijl Waadland en Genevede katholijken bij den aanbouw van nieuwe kerken en kapellen ondersteunen terwijl de protestanten, in Freyburg, Solothurn en Luzernvrijelijk hunne eeredienst mogen uitoefenen heeft onze groote raadin zijne zitting van den aden dezer, eene onverdraagzaamheid jegens de protestanten aan den dag gelegd, die aan het ongelooflijke grenst, en alleen daaruit te verklaren is dat de 300 protestanten die men in ons kanton teltmeerendeels uit Bern en Waadt herwaarts gekomen zijn, en dat velen van hen tot het zoogenaamde Jonge Zwitserland behooren. Ar tikel 2 van het thans in beraadslaging zijndedoor de regering voorgestelde ontwerp eener nieuwe constitutie, behelsde, ten aanzien van de godsdienst, her volsende „La religion catholique, apostolique et nmiaine est la religion de l'Etat; elle seule aun culte public." Dit was reeds sterk genoegwant het artikel scheen aan de protestanten het regt te ontzeggenom in Walliseven als in andere katholijke kantons kerken te bezitten. Intusschen was de meerderheid der com missie aan welke men het voorloopig onderzoek van het ontwerp des staatsraad's had opgedragen en waartoe ook een geestelijke behoordedaarmede nog niet tevreden en wilde liet woord public door gehaald hebben. Hierover ontstond in den grooten raad eens hevige woordenwisselingwaarin vooral de geestelijken zich in de sterkste bewoordingen tegen het protestantismus uitlieteneen in dezelfde zitting ingekomen verzoek schrift van de protestanten te Sitten (Sion), om zich tot het honden van godsdienstoefeningen te mogen vereenigen, werd ter zijde gelegd, en de meerderheid stemde voor de aanneming van het artikel met de wijzi ging der commissie. Vele ingezetenen hadden gewenschtdat de zeer rijke geestelijkheid bij de nieuwe grondwet zou verpligt worden, om in de belastingen van den Staat mede te dragenen de staatsraad had in zijn ontwerp dit punt van een eventueel te sluiten concordaat afhankelijk gesteld, doch de meerderheid heeft dit voorstel van den staatsraad verworpen, en daarentegen aan de geestelijkheid een algeheelen, endoor den Staat gewaarborgden, vrijdom van alle lasten toege staan. Voorts beeft de meerderheid beslist, dat liet openbaar enderwijs in het kanton uitsluitend aan de geestelijkheid (dat is aan de Jezuiten) zou worden toevertrouwd." Volgens berfgt uit Ziirich, had de regeringsraad van dat kanton, den iaden dezer, ter zake van het boven gemelde besluit van den grooten raa i van Wallis omtrent de protestantsche eerediensteene buitengewone bijeen komst gehouden, en daarin besloten, zich de zaak der Walliser protestanten aan te trekken en eenen afgevaar ciigde naar Wallis te zenden, om bij liet bewind van dat kanton ernstig daarop aan te dringen, dat aan de protestanten aldaar, het houden van godsdienstige bijeen komsten, niet zou beiet worden. (Nederl. St.-Cour. Verleden zondag (8 September), was de gerefor meerde godsdienstoefening in Delsberg welke slechts om de drie weken plaa's grijpt, aan zoodanige stoor nis van de zijde der lagere volksklasse blootgesteld.en onderhevig, dat-de hoofden der hervormde gemeente aldaar besloten hebben, de onmiddellijke hulp en be scherming der regering in te roepen. Lrndenden 16 September. Dezen morgen, ten gevolge van het gelijktijdige aankomen der posten uit Oost- en West Indië, Amerika en het Schiereiland, hi eft het getal der door het postkantoor, lieden mor gen uitgegeven brieven eene hoogte bereikt waarvan tor heden geen voorbeeld bestaar. Dit getal was 285,000, en de brievenbestellersdie doorgaans ten acht ure hunnen loop begonnenhebben hedeneerst teil tien ure eenen aanvang daarmede gemaakt. Volgens de jongst opgemaakte statistieken, heeft tegenwoordig de stad Londen, 1,873,676 inwoners; meer dan 22,000 hunner, slapen des nachts op hooi bergen, onder tenten of onder den bjooten hemel. De heer Gordoneen der agenten voor.de En- gelsche schepen welke gebezigd worden om de guano uit Afrika te halenschrijft het volgende Het eiland Ichaboëzal weldra uitgeput zijn en weder worden waf het vroeger was, namelijk.zand en rotsen. Onderscheidene schependie zich daar be vinden, konden niet dan moeijelijk van dien mest ver krijgen en dan nog grootendeels met zand vermengd. Wij zullen weldra naar de kusten van Peru moeten terug keeren, indien wij guano willen hebben. Noch te Angra-Pcquina noch in de omstrekenis er te vinden. AUe nasporingen op de westkust van Afrika zijn vruchteloos gebleven. De laatste redevoeringen van CGonnellsedert hij de gevangenis verlaten heeft, hebben het tory-mims terie zeer verontrust. Herschijnt dat CConnell directe voorschotten van lord John Russellchef van de partij der wighs in het Lagerhuis, verkregen heeft; hij is met hem in onderhandeling getreden hetzij door tus* schenkomst van den heer Shedof door die van eenig ander lid van het parlement. Een uitgebreid plan tot -eenen veldtogt zou in Engeland en Ierland, tot omver® werping der tory's ten uitvoer worden gebragt. CConnell zou zich verbonden hebben om de grootste reserve aan zijne redevoeringen endaden te steilende Saksers niet meer aan te vallenen de haat regen het kabinet van sir Robert Peel en tegen de regters die de drijfveren van zijne wraak geweest zijnop te wek ken. De wighs beloven aan CConnell al de hulp waarover zij beschikken kunnen om Ierland nier de terugroeping van de unie, maar een federaal parlement te doen verkrijgen dar de locale administratie in han den zou hebben en waarvan de beschikkingen aan de oppermagt van de Enge'sche Kamers, en het centraal gouvernement onderworpen zijn men zou voor Ierland doen wat reeds voor Canada verwezenlijkt isniet die wijzigingen die de bijzondere ligging van het land aan de hand geeft. - Een alhier uit Elseneur ontvangen brief houdt in datkort voor het Russisch eskader die plaats verlietde admiraal een geschenk van koningin Victo ria voor keizer Nikolaas ontvangen heeft, bestaande in het volmaakt model van een schip uit metaal ver vaardigd, en in eene doos besloten. Jfratifcrwfc- Parijs, den 19 September. Alhier was het gerucht in omloopdat Koning Lodey/ijk Philips eenen brief van Koningin Victoria ontvangen hadde uitnoodi- ging behelzende, om zich op zijne reis naar Engeland ook door den Prins van Joinville te doen vergezellen. De Polka zal in den aanstaanden winter eene smadelijke neerlaag lijden. Haar rijk is in deParijssche haute\olée uit. Zij is te zeer burger-koningin gewor den dan dat de voorstad St. Germainenz. haar langer de schatting der gewone huldiging opbrengen zoude. De nieuwe heerscheres is: La Catalanc! een dans die voornamelijk met de schoenhakken wordt uitgevoerd. Het tijdschrift La Modeaan hetwelk wij deze hoogstgewigtige tijding ontleenenmeent dat de Catalane eene nabestaande der Masurka is. Brussel den 20 September. In de Indépendancc Beigeeen Brusselsch blad-, leest men, onder dagtee- kening van den 18 September: Verscheidene huisgezinnen te Verviers doen se dert ecnigen tijd pogingen, 0111 de Jezuiten te doen be sluiten van zich in die stad te vestigen. Die pogin gen worden door een ander deel der bevolking met leede oogen aangezienen het twistgeschrift houdt aanmerkelijke gisting in de gemoederen levendig. Men vreest, dat er hij de aankomst der Jezuiten, die als kort aanstaande wordt aangekondigdwanorden zullen plaats hebbenreeds hebben er betreurenswaardige toonêelen plaars gehad. Wij juichen dus de volgende regelen van Industriel van Verviers zeer toe: Naar wij vernemen, hebben er gisteren avond samenscholingen in onze stad p^ats gehaden heb ben daarna talrijke volfcshoopenonder het zingen van liedjes tegen de Jezuiter. onze stad doorkruist. Zij hebben zich voor de woningen der burgersaan wie men te laste legt, dat zij leden van de genoemde orde in onze stad roepenstil gehoudenen hebben daar eene spormuzijk doen hooren. Die bewegingen zijn berispelijkwel verre van door het aanjagen van vrees en door geweld re verkrijgen wat men wenscht stelt mén er zich aan bloot van degenendie de over komst der Jezuiten verlangen, te verbitteren en ben tot liet volharden in hunne begeerte aan re moedigen. Die bewegingen zijn strafbaarbestaande regten wor den daardoor geschonden en zijdie begeeren dat men hunne overtuiging eerbiedigtmoeten met het eerbiedigen van die vau anderen beginnen. Door an dere wapenen dan door spotmuzijk moet men de ge voelens zijner tegenstanders bestrijdende zaak vatl het ecbre liberalism lis lijdt door zulke buitensporighe den want de vreedzame liedendie aan de vrijzinnige denkbeelden gehecht zijn, maar daarom geenszins op de openbare straat die ren ten toon zouden willen spreiden, of anderen daartoe aanmoedigen, worden verantwoordelijk geacht voor de misstappen van enke len die door overdreven ijver tijdelijk op eenen dwaal weg worden gebragt. Het wordt tijd, dat aan al dat gedruisch een einde konie en de oorzaak dier zamenscholingen ver» dwijne; want als eenmaal de massa's op de been zijn v is men niet altijd magtig ger.oeg om hen meester te blijven. In naam van de vrienden der openbare rust manen wij dan ook onzen stedelijken raad aan om onder 's hands de personendie de vestiging der Je zuiten vragenonder pretest tegen de plaats gehad hebbende bewegingente verzoeken van hunne aan» vrage weder in te trekken opdat de stad van anders mogelijke wanorden bevrijd bliive." {Nederl. St.-Cour.') De gewezen gouverneur' van Luik de heer van der Steenheeftna eenigen tegenstandde be trekking van gezant bij het Mof van Rome aangeno men. Her bewind heeft ongaarne gezien, dat de heer de Broeckèrc in Antwerpen zoo zeer werd ver eerd en hem gelastzich naar Luik te hegeven en aldaar zijne waardigheid te aanvaarden. De nieuwe gouverneur van Antwerpen, de heer Malouheeft, vóór 1830, zijr.e opvoeding genoten in het bekende opvoedings-gesticht der Jezuitents St. Acheulin Frankrijk. Men schrijft uit Thuin het volgende Dezer dagen werd alhier een jong meisje gevan gen genomen en naar Charleroi overgebragtbeschul digd van poging tot moord op den persoon van haren oom. Deze was juist voornemens zich te scheeren toen het meisje hem een' koord of strik om den hals wierp en hem trachtte te wurgen. Doch haar opzet faalde, daar haar offer met de hand in den strik was verward geraaktzich van denzelven losmaken en om hulp roepen kon. Het meisje nam nu de vlugt en verborg zich in den kelder onder een vatonder het welk zij gevonden en vervolgens gevangen genomen werd. Kort te voren had de oorn haar in zijn testa ment tot universele erfgename benoemd en nu had zij gewenschtzichdoor den moord haars oomsdes te eerder in het bezit der nalatenschap te stellen. jlcbcvlftttfrett. 's Gravf.nhage den 19 September. Te Scheve, ningen zijn voor dit jaar wedt r 50 schuiten ter steur- haringvissebwii uitgerust, welke aanstaanden Maandag, des voormijdags ten 10 urezullen afvaren.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1