ALLERLEI. Svosstttftfgfce ^UbcvLttibsfcïie Cotcvj». Cï buut* teutten. bladen en onk zelfsals daaruit overgenomen in sommige onzer Nederlandsche nieuwspapieren, het on derstaande artikel Door de gewone 's Gravenhaagsche correspondentie, van den 5 September, wordt ons, op de volgende wijzeeen zoo onverwacht als zonderling iets mede gedeeld. Men verzekertdat er alhier eene bezending van aanzienlijke personen, zoo te Batavia als in andere Oost- Indische Koloniën gevestigdis aangekomenom aan den Koning een vertoog aan te bieden van bezwaren, die zich schijnen öp te doen tegen de administratie van den Gouverneur-Generaalden heer Mcrkus. Het is juist niet tegen dezen hoogen ambtenaar, dar de be-* zvvaren worden ingebragt: het is tegen zijne Vrouw, die, met betrekking tot de belangen der administratie, eenen grootcn invloed op hem oefent. Men moet aan het gouvernement het regt laten wedervarendat, zoo het lang geaarzeld heeftom den gewigtigen post van Gouverneur-Generaal der Indien aan den heer Mcrhis op te dragenzulks geweest isom reden van me vrouw Mcrkuswaarvan het karakter eh het vroegere leven eenige vrees inboezemden. De heer Mcrkus is in de daad een zeer achtingswaardig en algemeen geacht man; zijne benoeming tot den gewigtigen post, ïiad eene talrijke goedkeuring verworven en het is waar lijk te betreurendar deze zoo ongelukkige omstan digheid, hem van het gunstige denkbeeld kome beroo- vèn hetwelk zich aan zijnen persoonals Gouverneur- Generaal der Indien, had gehecht." Met is ons een genoegenthans uit het Journal de hi Haycde volgende logenstraffingvan di: zoo las terlijk artikel te kunnen overnemen. Wij zien ons in staaten maken het ons tot eenen pligtte verklaren, dat de hierboven vermelde opga ven openbaar gemaakt in de blijkbare bedoeling van op eenen hoogen ambtenaar, met liet vertrouwen van zijnen Vorst vereerd en op eene in alle opzigten achtingswaardige Vrouw eenen blaam te werpen ge heel verzonnen zijn. Het is niet waar, dat er hier eene bezending van ingezetenen van Batavia zou zijn aangekomen, om zich over de administratie van den Gouverneur-Generaal Mcrkus te beklagen. Het is evenzeer eene onwaar heid, dat eene enkele daad van die administratie, liet kenmerk draagt van ingegeven te zijn geweest door eenigen anderen invloed dan zoodanigen aan welken de staatsambtenaar alleen behoort geboorte geven; dar is te zeggen de advijzen welke de verpligtingen van zijnen post van hem vorderen te raadplegen en de overtuiging van een naatiwgezet gemoedverkregen door een verlicht verstand en vrij van alle ingeving om iiet even uit welke bron herkomstig. AmsterdCourant. Z. M. heeft aan den luitenant der iste klasse G. C. Zoutmanopgedragen het toezigt over den te Curacaoip aanbouw zijnde schooner, welke genoemd zal worden Aruba. - Naar men verneemtheeft Z. M. tot O. I. ambte naar der iste klasse benoemdde heeren Mr. A. W Mees en Mr. F. C. T. Deelcmankweekelingen van de Koninklijke academie te Delft. Groningen, den 16 September. Naar men ver neemtheeft men dezer dagenbij gelegenheid van het graven eens kelders, in het aan de zuidzijde der Martinikerk alhier gelegen wachthuisje, vrij diep in den grond, een' steenen kogel van meer dan 150 ponden zwaarte gevonden. De kogel was eene gewone granietflintdie door kunst rond was gehouwen, Tn men twijfel* nietof dezelve is tijdens het beleg van 367a op de tegenwoordige ligplaats gekomen, tot welke meening onderscheidene daadzaken regt geven. Leeuwarden den f3 September. Men verneemt dat de Doopsgezinde gemeente alhier, die sedert eenige jaren aanmerkelijk in getal van leden is toegenomen, besloten heeft, het benoemen van eenen tweeden leeraar. Zierikzee den 13 September. Heden middag zijn in liet huis van arrest gebragtdé stads-commie- senwelke zich moeten hebben schuldig gemaakt, om de gelden van de verïmposte boterbij gedeelten te verantwoorden. Goes, den 17 September. Uit het heden voorge dragen jaarlijksch verslag vafi de afdeeling der maat schappij van toonkunst alhierbleek bij vernieuwing op welk eene goede wijze, deze nuttige zaak alluer behartigd wordt en aan het doel voldoetdat velen door middel dezer inrigting onderwezen eene kunst hebben leeren beminnen en verder beoefenen welke zulke edele genoegens oplevert. Alleenlijk betreurde men, dat in de laatste jaren het getal van nieuw aan komende leerlingen op de zangschool, eerder af-dan toegenomen wasen dat de burgerklasse daarvan wei nig of geen gebruik maakt, niettegenstaande de directie en de leden zulks zeer wenschelijk achten, en door eene zeer laag gestelde geldelijke bijdrage voop het on derwijs, ook voor kinderen van hen, die geene leden zijndaartoe de gelegenheid openen. Daar de resulta ten van het onderwijs thans genoeg bekend zijn, is dit voor alien wel eene aanbeveling van hetzelveen wij hopen, dat daardoor velen aangemoedigd mogen wordenom er hunne kinderen in te doen deelen. Mogten er bij sommigen, nog, wegens de bijdrage of in eenig ander opzigt bedenkingen bestaan dan vermeenen, ja verzekeren wij, dat die voor hen voldoende opgelost, geheel weegenomen zullen wordenindien zij zich slechts bij een' van de leden der directie vervoegen. Zij zullen alzoo zonder bezwaarhunne kinderen in een voorregt kunnen doen deelendat hooge waarde heeft, en waarvan zij niet behoeven verstoken te blijven. Volgens het verslag op de 30ste alg. vergadering van het Nederl. Bijbelgenootschap onlangs uitgebragt, zijn rüim 15 000 Bijbels en N. Testamenten uit het depót in dit jaar afgegeven en meestal hier te lande doch ook gedeeltelijk in 's Lands overzeesche bezit tingen verspreid; de ontvangsten bedroegen- ruim f 50,000 waaronder ruim 600c aan legaten en buiten gewone giften. Deszelfs agent op Java Gericke gaat s'eeds voort met de Javaanscbe bijbelvertaling en zond Exodcs Leviticus zwNumeri overterwijl hij ijverig voortvverkt aan de volmaking van zijn Javaanscli en Nederduitsch woordenboek dat hij voordruk en uitgave gereed maakt. Verder schenkt hel Genootschap zijne geldelijke ondersteuning aan ds. Conradi te Curacao tot het drukken van een deel des N. Testamentsin de landtaalaan de zending der Moravische broeders te Suriname, tot het drukken van het N. Test. in het neger Engelsch ten behoeve der negerslaven; en nam op zich het drukken en uitgeven eener laag-Malei- sche vertaling der Psalmenvervaardigd door Christe nen te Soerabaija, onder toezigt van prof. Veth mede hoofdbestuurder. Hetonderhield zijne betrekking roet de bljbelvereeniging aan de Kaap de Goede Hoop, met den zendeling La Croix te Calcuttazond O. en N. Testamenten aan den zendeling Roskótt op Amboina, en bleef de scholen/op Timor en Celebes die bij de bevolking toenemende gunst vindenmet geld ondersteunen. Het hoofdbestuur van het Genoot schap deed aan de Synode der jMederl. herv. kerk een gemotiveerd voorstel, om een standaarddruk van den Statenbijbel na&r de hedendaagsche taal en spelling te doen verschijnen, ten einde paal en perk te stellen aan de onnaauwkcurigheid en willekeurwaarvan de meeste in de laatste jaren verschenen uitgaven onmis- kenbare bewijzen opleveren ofschoon het wenschelijke, ja noodzakelijke daarvan erkennendeheeft de Synode onraadzaam geoordeelddit werk te ondernemen. Men weet, dat het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenoot schap doof depots in eenige voorname steden opgerigt en door marskramers, binnen eenige maanden, 'de helft meer bijbels hier te lande verspreid heeftdan het Nederl. Genootschap in het geheele verloopen jaar; een onderzoek of, naar aanleiding daarvan, ook het Nederl. Genootschap, ter bereiking van zijn doel, nieuwe middelen kan en moet aanwenden, is aart eene kommissie opdragen. De vrucht van het voorbeeld door de ijverige Britsche vereeniging gegeven, zal zich-, hoopt men, niet bepalen tot de geringe prijs vermindering op de aan te koopen bijbelsdie door Hoofdbestuurders verkregen is, van de Bijbelkompagnie. De Republiek San-Marinoin Italiëbinnen de pauselijke legatie Urbino in het gebergteis slechts i| vierkante mijl groot, heeft 7000 inwoners, eene stad en twee dorpen. Haar sraadsbesruur is democra tisch een raad van óo oudsteneen senaat en een capitano staan aan het hoofd. Toen geheel7/«/ie dooi de Franschen veroverd werd behield zij door Bona parte's gunst have volkome onafhankelijkheid. Sedert meer dan tien eeuwen bestaat dit kleine gemeenebest welks stichting op de volgende wijze verhaald wordt. Een arme man uit het volk, met name Marino, arbeidde als gewoon metselaar aan de réparatien van Rimini. Na dertig jaren met vlijt en inspanning doorge- bragt, weekhij naar de top van eenen onbebouwdep berg, om zich in de eenzaamheid geheel aan vrome bespiegelin gen over te geven. Hij vermeed allen omgangen wilde zijn kluizenaarsleven ongekend en verre van aanrakin gen met de wereld besluiten. Echter was het hem niet mogelijk om aan de aandacht van het volk te ontsnappen. Bovenal had hij de opmerkzaamheid van et ne naburige vorstin tot zich getrokken die hem den berg, op welks top hij zich had nedergezet, ten ge schenke gaf. Hierdoor zag Marino zich genoodzaakt om zich weder met wereldsche zaken te bemoeijen. Hij begon alsnu met eenige boeren uit den omstreek tot zicit tc lokkenen weldra was zijne kleine bezit ting met hutten bedekt. Nu wierp hij zich tot wet gever van het kleine gebied op; maar zijn harr, dat aan alle tiranij vreemd waskoos zijn voorschriften in het evangelie doch zonder aan zijne inrigtin^en eenen kloosterlijken vorm te geven. - De inrigtingenwelke hij ordendeen de toebereidselendie hij maakte waren zoo voortreffelijk, dat zij grootendeels thans nog in hare oorspronkelijke gedaante bestaan. De sterke invloed, dien bij bet Kiesstelsel inBeije. rende Regering op de verkiezingen uitoefent; de weinige kansdat personen met liberale begrippen in de Kamer komenhet overwegende aandeel der Roomsch-Katholijke Geestelijken boven dat der Pro testanten en de invloeddien de Roomsch-Katholijke Geestelijken op hunne Roomsch-Katholijke Medeleden uitoefenen, maakt, dat de vrijheid des volks inBeije- ren grbotendeels eene fictie is. Het Kiesstelsel werkt de mogelijkheid van veelvuldige onderdrukking in de hand. Van alle constitutionnel'e Landen was het al leen in Beijeren mogelijkdat Protestantsche militai ren aan wie de Constitutie vrijheid van geweten waarborgt, gedwongen konden worden eer fe bewij zen aan plegrigheden van eene kerk waartoe zij niet behoorden. De menigte kloosters die er worden op gerigt, en een oproer om den prijs van het bier, herinneren beide de tijden der middeleeuwen. 'Tijdgenoot Twee metselaarsknechten gebruikten, indeafgeloo- pene lentevan hunne woningen afwezig en elders werkzaam zijnde in drie maanden tijdsvooedrie ënzestig guldens aan JeneverNegen maanden zal hun arbeid vermoedelijk aanhoudenen zij zullen alzoo voortgaandete zamen voor een bedrag van honderd negenentachtig guldens verdionken hebben Hadden zij dit geld gespaarddan had ieder hunner voor de helft van het genoemd bedrag, kunnen aan- koopen 4000 Turvenao. 36 Mudden Aardappelen - 24. 100 Ponden Spek 50 Elien Katoen- 10. 4 Ponden Thee- 4, 10 Ponden Koffij. 4. en nog voor 3 maanden huishuur 12,50. f 94,50. Thans keeren zij, met een berooid hoofd, een ont zenuwd ligchaam en eene ledige beurs, tegen den naderenden winter, naar huis, om aldaar'door de Diakenie verzorgd te y/orclen 'GronCour.) PRIJZEN VAN IOOO EN DAARBOVEN. Trekking der Vijfde Klasse. 25ste Lijst. No. 21261, een Prijs van 30,000. No. 23408een Prijs van f 1000. 26ste Lijst. No. 13225, een Prijs van f 1000. 27ste Lijst. No. 15009 en 4025, ieder een Prijs van 1000. No. 5262, een Prijs van 5000. 28ste Lijst. Geene. 29ste Lijst. No. 16830, een Prijs van 1500. 30ste Lijst. No. 10643een Prijs van f 1000. No. 10403 een Prijs van 70 en eene premie van 1000. No. 19105, een Prijs van f 50,000. No. 17^45) een Pfijs van 400, en eene Premie van f 1000. No. 3840een Prijs van f 1500. No. een Prijs van ƒ2500, en eene Premie van f 25,000. 1 V OPENBARE VERKOOPING. Op Zaturdag den 28 September 1844des avonds ten 7 uren, in het Logement de Korenbeursbe woond bij den Heer P. J. Breker, ten overstaan van den Notaris A. SMALLEGANGE te Goes van een WOONHUIS en ERVE aldaaraan de westzijde van Lange Kerkstraat, Wijk C. No. 13, Kadastraal Sectie D. No. 359aankomende de Kin deren NIEUYVMARE. Eerstdaags wordt verwacht, eene lading puike Ecgelsche STEENKOLENvoor rekening van II. C. PILAAR. Te Goes bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2