n°. m Donderdag den 19 September. 1844. GOES C II E C O R A N T. MIJEÜ.WSTIJÖÏNGEW. Berlijn den 9 September. Vier groofe graan bandelaren alhier zijn te gelijker tijd gefailleerd. De zaak baart opzien en niet alleen aan de beurs want f zij is van algemeen belang. De graanhandel is sedert lang eene der gevaatlijkste speculatiën geworden. In Ha robiirg wordt meer graan op het papier gekocht en verkocht, dan geheel Europa kan opbrengen, en gelijkerwijze breidt zich deze windhandel ook over andere plaatsen uit. Leipzig, den n September. Men heeft hier de treurige tijding ontvangendat de Krèizstad plauen die nu tien jaren geleden, ten gevolge eener wolk breuk bijna geheel door het water verwoest geworden was, thans op eene vreesselijke wijs door het "tegen overgestelde element geteisterd is. Den 10, des mor gens ten 3 ure openbaarde zich in liet Eindsrraatje nabij den Steenweg, zoo men meent ten lïuize van eenen kunstlakker.brand, en weldra sloeg het vuur in de omliggende meestal oude huizen zoo snel voort dat de bewoners zich niet dan met moeite jtonden bergen. De jongste bier ontvangen berigten zijn ten 11 ure voormiddags verzonden, en alstoen waren reeds bet zoogenaamde klooster, de srads-apothcek een deel der Heerestraat, de halve Steenwegen de School straat met het nieuwe schoolgebouweene prooi der vlaromen geworden. Nog rolde., schrijft men, het vuur onbedwingbaar voort naar den schooiberg en de kerkgelijk ook naar de Nieuwstad en men vreesde Zelfs voor het posthuis. Volgens onze Courant lagen honderd acht a honderd twaalf huizen in de asc.h, Een ander berigt, dat iets, verder schijnt te gaan, want het meldt ook het af branden der kerk, brengt dit getal op honderd zestig. Coblenz, den 11 SeptemberDe zaken in Trier, zijn hier bij uitsluiting de stof van alle gesprekken. Vooral de wonderen aldaar maken opgang. Zoo kwam gisteren vin eene zeer achtenswaardige en wèl onder- rigte hand, alhier het berigt, dat, behalve de gravin van Droste Vischerivgen eenen man uit Bedenaach, voor eenige dagen ook nog een kreupel meisje, terwijl zij voor den Heiligen Rok te bidden lag, eenklaps genezen is. Langs welken buitengewonen wei deze kunsten zijn gedaanzuilen wij liefst niet onderzoe ken. (zegt één onzer geachtste bladen.) Genoeg zij zouden zijn geschiederkend en bewezen door de* skten, die dadelijk daarvan, door geregtelijke ambtenaren, *zijn opgemaakf;De bisschop blijft echter bij deze constatering geheel buiten het spel. Men vleit zich er weldra meer van te zullen weten.. Londen, den 13 September. Maandag heeft een detachemenr artillerie op de poligone van Woolwich onder het opzigt van verscheidene boofd-officieren vars het legér proeven met de concussie-bommen comus sions shellsgenomen die door den heer James Marsch zijn uitgevonden. Het schijntdat deze bommen even zoo vreesselijk zijnals de uitvinding van den beer Warnerdaar het uit deze proeven gebleken is, dat een schip van den eerster, rang, op eenen aanmerke lijke» afstand derzelver verbrijzelende kracht niet kon weerstaan. De uitvinding heeft overigens geen gevaar voor diegenen die van haar gebruik maken. Londen, den' 14 September. Onze bladen deelen den volgenden brief medéhet verhaal behelzende van een droevig scheeps-ongeluk. Brussel, den September. 'De ontvangst van den Belgischen ijzeren spoorweg heeft in de maand Julij jl. 1,092,000 franken bedragen. Men verzekert dat die van de maand Augustus ongeveer 1,200,000 franken belooptde opbrengst van deze maand zou bijgevolg de aanzienlijkste zijnwelke men tot heden toe gehad heeftwant het hoogste cijfer der maande- lijksche opbrengst was tot nu toe 1,120,000 franken geweest. Het vervoer van koopwaren heeft veel tot deze vermeerdering bijgedragende verzendingen uit Antwerpen naar Keulen wórden allerbelangrijksten sedert eenige dagen is er aan het station te Antwerpen zóóveel suiker, naar Keulen bestemd, aangebragt dat men genoeg hadom er drie honderd goederen wagens mede te bevrachten. Amsterdam den \6 September. Met verontwaar diging lazen wij ckzer dagen, in eenige vreemde dag- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is 1,75; franco der Post 1,90. Gew 11e Ad verten tien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks- en Doodberigten van t 6 regels 1,2o. 4 Ajuiiachl.-uib. 0tt0C(attb- Laatstleden vrijdag hadden twee menschen zich gedurende het onwederonder een boomdie zich op den weg van Derby naar Londen bevond ver scholen naauwelijks waren zij bij den boom geko men, of de bliksem trof hen beiden; een hunner werd eensklaps gedood en de andere bewusteloos ne dei-geslagen Toen deze door de zorgen van eenen geneesheer weder tot zich zeiven gekomen was, kon men de zonderling'.' uitwerking des bliksems op zijnen persoon nagaan; de'plt-ctrieke vloeistof had hem door een gat in den hoedop de kruin van liet hoofd ge troffen. De zijde van den hoed was gezengdda ha ren van het hoofd verbrand en h?r vel op dit gedeelte van het hoofd opengereten de elektriciteit is* vervol gens in aanraking gekomen met den ketting van het horlogiedie daardoor gesmolten washer glas is gebroken en drie der metalen stiften van de buiten-kas zijn mede gesmolten. Vervolgens is de regterarm en 'net been door de elektrieke vloeistof aangetastwelke zich eenen uitgang heeft gemaakt,door den hiel van de laars die daardoor bijna geheel werd weggerukt. Het uurwerk ging, van dat oogenblik af, met eene verbazende snelheid voortbij het opwinden heeft men bemerktdat de stalen tappen magnetisch waren. Met leedwezan moet ik u meldendat onze overtogt van Dublin naar Liverpool door een hoogst droevig voorval is gekenmerkt geworden. Dezen morgen, omstreeks twee ure, ben ik op het dek ge sprongen, om te vernemen, welke de reden rcogt zijn van eenen ligren schok dien ik even te voren had gevoeldmaar rondom liet schip uitziendewerd ik door eene ijzing aangegrepen, op het gezigthoe de voorsteven van onze stoomboot dIron Dukedwars over eene brik in volle zeilen heenging en dezelve Verpletterde. Wij hadden de brik van ter zijde ge grepen en onze ijzeren voorsteven doorboorde deszelfs planken als of het eiierdoppen Waren geweest. In minder tijds dan ik noodig heb om dit te schrijven hoofde men al het mastvverk van het onge lukkige schip kraken en her schip zelf, eene sterke giering gemaakt hebbendezonk langzaam regt op deszelfs kielmet mastenzeilen enz. in de diepte weg, een dof gemor, dat ik nimmer vergeten zal, en dat naar wanhoopkreten zweemde van zich afge vende. Er werd dadelijk order gegeven tot het uit zetten der sloepen en zulks werd ook onmiddelijk ge daan de stoomboot eene achtervvaai'tsche beweging gemaakt hebbende, gelukte het, een der ongelukkige schipbreukelingen te redden, drie anderen, die zich aan net want van onzen boegspriet hadden weten vast te klemmen zijn ook nog het akelige lot ontkomen waarvan hunne makkers de slagtoffers geworden zijn ln minder dan vijf minuten tijds- was dit alles voorbij als een benaauwde droom, en de ongelukkiger],, door ons aan den dood ontrukten, die als spoken, doods bleek en ongekleed op ons dek ronddoolden waren o'e eenige voorwerpen die getuige gaven dat er maar al te zeer een verschrikkelijk voorVal had plaats ge had van de gezonken brik was niets meer te zien dan enkele op de zee boven drijvende brokken hout. Naar luid van hetgene dé schipbreukelingen ons later hebben medegedeeldwas hun schip At Panama, van Liverpool, merende 200 tonnen, en daags te vo ren met volle lading naar Montreal uitgezeild. Met betrekking tot het aanzeilen, zoo hebben de schipbreu kelingen van den Panama ons verzekerddat zij aan gestoken lantarens aan hunne masten hadden en dat de stuurman op het dek had geloopen en op orize nade ring nog met eene derzelve had geseindvan onze zijde daarentegen verklaart onze ekwipaadje, uit hoofde van den damp van de stoombootdie zeer dik voor ons uitwoeide brik niet eerder ontwaard te hebben, voor dat wij reeds op dezelve warenanderen bewe ren, dat men niet spoedig genoeg afgehouden heeft. Aan welke zijde overigens de schuld gelegen moge zijn, zoo veel is zeker, dat er van den eenen of van den anderen kant een zwaar verzuim heeft plaats gehad, want anders kon het voorvalhetwelk aan elf menschen het leven heeft gekost, '0ij eenen helderen nacht en volkomen windstilte niet plaats gehad hebben. De sloepen van de stoomboot zijn eenigen tijd op de plekwaar het ongeluk gebeurd was, blijven kruisen maar hebben eindelijk van alle hoop om nog iemand te redden, moeten afzien. Wij hebben eene inieekening ten behoeve der door ons geredden, geopen 1. De schade aan den Iron Dukeis zeer gering." Voor eenigen tijd werd te Funchal, hoofdplaats van het eiland Maderaeene jonge wouw genaamd Maria Joaquina A Wis door de kerkelijke regtbar.lc ter dood veroordeeldomdat zij tot de Angli-kaanschc kerk overgegaan was. Zoodra deze tijding te Edin burgh waar twee aanzienlijke familiën aan deze jonge vrouw verwant waren', aankwamschreef de Groot- provoost der .stad aan den ambassadeur van Engeland te Lissabon en verzocht de russchenkomst van de. zen ten behoeve van de veroordeeldebij de Konin- gin van Portugal. De groot-provoost heeft van lord Howard een zeer gunstig antwoord ontvangen. Zoo dra Z. Exc. over genoemde zaak tot Donna Maria was begonnen te spreken, viel H. Maj. hem in de redeen zeide. itemdat de brieven van geheele en volkomene gratie voor de jonge vrouw Alvès reeds geteekend en naar Funchal afgezonden waren. Wees overtuigd roylord voegde de Koningin er bij dat ik nimmer dulden zal dat iemand otn zijne gods dienstige gevoelens verontrust worde. De gewetens vrijheid' is en zal altijd in de Portugesche Staten zon der eenige beperking zijn." Lord Howardzijn' brief aan den lord Groot-provoost van Edinbtirg eindigen» de, bevestigt, dat er in waarheid in Portugal alge- heele vrijheid van Godsdienst is, en, om er een voor beeld van bij te brengenberigt hijdat een R. Katholijk priester van Lissabondie onlangs tot de Hervormde Godsdienst was overgegaan, en die zelfs proselyten zocht te maken, niej; in het minste, teil gevoige zijner dadenbemoeïjélijkt was geworden. -ÜStflgie. jDïibjcrfatibcti.. 's Gravenhage den 16 Augustus. Eene der grootste en voornaamste ondernemingen, welke dezer dagen voor bijzondere rekening des Konings wordt volvoerd is de uitbreiding en verfraaijing van het paleis op den Kneuterdijk waaraan men bezig is een hoofd-ingang te maken, die deszelfs 'front heeft in het Noor deindeter plaatse waar thans zoo menig> wan delaar in de deur van het, achter eene beschutting verborgen bouwwerk nieuwsgierig blijft stilstaan zonder nogtans re kunnen bevroedenhoedanig ziclt hetzelve zal voordoen zoodra liet eens voltooid et) bet onoogelijk houten omkleedsel weggerukt is. Het voornaam e doel, hetwelk men bij het vergroo« ten van dit paleis in het oog schijnt te hebbenis om in het Noordeinde een prachtiger) hoofd-ingang tot hetzelve daar te stellen en het paleis zelf hierdoor aanmerkelijk te verfraaijen en van meer commoditéiten te voorzienzullende de gaanderijendie de vleugels van het-achtkantte gebouw uitmaken eenmaal afge werkt door middel van derzelver vensteropeningen den voorbijganger een allertreffendst uitzigt op de uit gestrekte tuinen de j ijzeren oranjeriën en de deftige schilderijzaal aanbieden. Het geheel wordt in den Gothischeu srijl gebouwd wat gedaante aanbelangt, is men gedeeltelijk het paleis van Hare Britsclie Ma jesteit re Windsor gevolgd. Men verneemt met genoegen, dat de Heer Betp- tiste Loisset door het Stedelijk Bestuur benoemd is tor dinereer 'er riisclioo] in deze residentie.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1