c. Dat geene vereenigde Jagt met lange honden zal mogen gehouden worden en dat degenen welke die jagt uitoefenensteeds 1000 ellen of onge veer ééne Nederlandsche mijl van elkander ver wijderd zullen moeten zijn. Dat voorts niet zal mogen worden gejaagd op gron den waarop de oogst nog niet zal zijn afgeloopen wordenc/e de eigenaren van privative- Jagten grenzende aan de zee of rivierenaandachtig gemaakt, dat de» zelve mede aan de zijde van die wateren belmoren af gepaald te wordenen wijders de belanghebbenden or.derrigtdat degenen, die wild zullen wenschen te vervoerennaar provinciën alwaar de Jagt nog nier is geopend, zich tot het bekomen van consent-biljetten tot dat einde bij de Houtvesters zullen kunnen ver voegen. Deze Notificatie zal in het Provinciaal blad geplaatst, en in den gebruikelijken vorm aan de Plaatselijke Be sturen ter affixie toegezonden worden. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCII. Achtervolgens artikel 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6 Januarij 1831 No. 68 Staatsblad No. 2"), heeft Zijne Excellsntie de Heer Minister van Finan cien, bij resolutie van den 12 September 1S44, be paald de prijzen, bet opgeld daaronder begrepen, waar voor de collecteurs, splitters en debitanten der Konink lijke Nederlandsche Loterij, de loten en gedeelten van dien voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 193ste Loterij, zullen mogen uitgeven; te weten BIJ VERKOOP: Geheele Loten H alve Vijfde Tiende Twintigste Wordende dé belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zijner Majesteits besluit, uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de collecteurs, split ters en debitanten gehouden zijnom zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. De Gouverneur der Provincie Zeeland Bij delegatie van denzelven. De Burgemeester der Stad Goes J. C. van der MEER MOHR. ALLERLEI. Verwonderlijk snel is tegenwoordig de gemeenschap tusschen Calais en Marseilleen niet minder is de spoed met welken de Fransche en Engelsche depeches van het eerste naar het laatste punt en wedevkeeng worden overgebragthet volgende is onder anderen een voorbeeld daarvan. De Indische brievenmaal den De fourgon was beladen met 50 ijzeren kisten ieder van een voet in het vierkantde Engelsche de- peches bevattende, en niet 16 houten kisten van on derscheiden grootte, de Fransche depeches inhebbende. .Zoodra deze kisten te Marseille waren aangekomen, zijn zij overgeladen geworden aan boord van eene En gelsche pakketboot, en een halfuur daarna waren zij op weg naar Maltawaar zij door een vaartuig van de Oost-Indische maatschappij zijn opgenomen. Dan gaar zij van Alexandrie naar Suezen van daar de woestijn door, naar Indien. Eene maand of vijf we ken, is voldoende geweestom den vervoer van Lon den naar Bombay te volbrengen. Dezelfde snelheid wordt bij het terug keeren in acht genomen. Twee postrijders, een Fransche en een Engelsche, begeleiden steeds den fourgon. Behalve deze beschik kingen heeft het gouvernement er ook nog gemaakt met de maarschappij der Oost-Indische stoom booten ten einde in denzelfden tijd de Indische depeches regtstreeks van Alexandrie naar Southampton te doen overbrengen. Op deze wijze zal de Indische corres pondentie alle veertien dagen te Londen worden ont vangen. Het Jotimcll de Statistique Universelle schrijft des aangaande De Oostersche Stoomboot-Compagnie, heeft een plan voorgesteldotn de överbrengenging der Indische brievenmaal te bespoedigen', volgens hetwelk de brie ven van Bumbaij over Suez, Alexandrie en Marseille in 28 dagen te Londen zouden zijn. De verzending zou eens per maand plaats hebben. De brieven zou den van Alexandrie naar Marseille slechts 6 dagen onder weg zijn. De communicatie zou hierdoor plaats hebben in de helft van den tijd, als tot heden, en zou eene winst van 30,000 ponden st. voor het gouverne ment opleveren. De compagnie is zoo zeker van bare zaak, d3t zij 1000 ponden st. belooft te betalenzoo dikwijls de overbrenging niet in den bepaalden tijd ge- schicdt. De AIgerijnsche Monitcur van Julijbevat een staat der Europesche bevolking in de steden van Algcr'te welke onder het burgerlijk of militair beheer van Frank- rijk staan. Op den 31 December 1843 was de be volking als volgt Inde provincie Algiers bestond zij uit 20,791 Fran- schen; 2,208 Engelschen en Maltezers11,055 Span jaarden en Portugezen; 2,955 ItalianenG146 Duit- schevs, Zwitsers en Belgen; 106 Russen, Polen en Grieken. In de provincie Comiantine uit 4,437 Franschen; 2,796 Engelschen en Maltezers; 389 Spanjaarden en Portugezen; 1,223 Italianen; 265 DuirsciiersZwit sers en Belgen; 25 Russen, Polen cn Grieken. In de provincie Oranuit 2.929 Franschen; 303 Engelschen en Maltezers; 5,835 Spanjaarden, 816, Italianen206 DuitschersZwitsers en Belgen. (De Spanjaarden zijn dus hier sterker in getal, dan de kolonisten der overige volken te zamen. Zij vinden er voormalige landgenooten. Naar Oran weken weleer de uit Spanje gedrevenfMooren.) Onbepaalde vrijheid in eene bestaande maatschappij bij verschil van gevoelen bij gelijkheid van regten van onderscheidene personen is eene ongerijmdheid. Elke vrijheid heeft hare grenzen in de stellige regten en verpligtingen van anderen. Zij, die voor zich eene vrijheid eischen welke onbestaanbaar is met de regten van anderenmiskennen den aard der ware vrijheid. Deze eenvoudige waarheid wordt eiken dag door de Ultramontaansche partij verloochend. De Staat heeft volgens haar geene regten uit te oefenengeene ver pligtingen te vervullen die de vrijheid van handeten der Kerk zouden kunnen verminderen. De Kerk is vrijen zij moet beslissenwat hare regten zjjn. Is het wonder, dat men bij deze .eenzijdige be schouwing tor een stelsel komtwaarbij de Staat van bijna al deszelfs regten,beroofd wordt? In de zaken van het Onderwijs is dit in het bijzonder het geval. De Ultramontanen eischen voor de Kerk niet alleen het regt van Godsdienstig Onderwijsmaar ook het regt, om burgers te vormen, en echter beweren de Ultramontaansche Bladendat daarin geene misken ning van de regten van den Staat gelegen is. Hetzelfde is ook elders opgemerkt. Libri zegt, in een dezer dagen ook in bet Nederduitsch vertolkt stukjegetiteld de Fransche geestelijkheid onder den invloed der Jezuiten „leest de geschriften, die van de geestelijkheid uitgaan en gij zult zien dat zij een ruim gebruik maakt van de regten, haar bij dc wet ten verzekerd...; boewei zij daarbij niet ophoudt zich aantekanten tegen anderer regt, tegen dat van het al gemeen. Prof. Grabbner heeft uit ervaring geleerd dat hout, 'twelk ter bewerking is bestemd best in No vember geveld wordt, doch, dat voor brandstof die nen moetmet voordeel in Augustus gerooid wordt terwijl dit in Februarij zeer nadeelig is. In.de vereenigde staten van Noord-Amerika zijn 16 steden met den naam Manchester; verder heeten er 10 Berlijn, 10 Frankfort, 5 Hamburg, 3 Amsterdam 10 Palmyra, 4 Rome, 1 Babyion, 10 Athéne, 8 Carthago. Aan één Babyion hebben de Amerikanen zijn middagslaapje dat genoegen te verschaffen; de knecht had order hem telkens op 't horloge af, los re maken. Eens op een namiddag echter was deze bijzonder af getrokken en liet zijn beer over den tijd hangen. Toen hij hem eindelijk afsneedvond hij den Lord in zijn pleizier gestikt. Men herinnert zich den Engelschman die de mena gerie van Amburgh de gansche wereld door nareist orn getuige te zijn dat genoemde lieer door een leeuw of tijger wierdj verslondeneene katastrophe die, naar zijn oordeelvroeg of laat moet gebeuren. Volgens het laatste rapport van den minister van onderwijs vindt men in Frankrijknog meer dan 4,oco gemeenten welke geene scholen hebben. (I11 ons vorig Nr. was abusivelijk dit getal op 9,000 op gegeven.),^ MIDDENPRUZEN vtm fes ooigcttbc Clvtifcelm te ®ots. Van den d tot den dó September d844. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe ƒ7,33. Rogge 5,00. Vroege Gerst f 4,15 Late Gerst 3,23. Boekweit 0,00. Haver 2,52 Witte Boonen 0,00. Witte Erwten 0,00. Groene Erwten 4,68. Graauvve Erwten f 0,00. Tarwe Meel f 9,33. Rogge Meel ƒ6,65. allen per Mudde. Boter /'o,82 cs. Noord-Hollandsche Kaas 50 es. Stolk- sche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 295 cs. Tarwe Brood 18 cs. Rogge Brood 13 cs. Osse- Vleesch 60 cs. Ivoci-Vleesch 60 cs. Kalfs-Vleescii 50 cs. Schapen-Vlcesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Verseh Varken-Vleeseh 65 cs. Gerookt Varken-VÏeescii 75 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen f 1,50 Late Aardappelen f 1,75. de Mudde. Jenever f 65,00. per Vat. ljpen Hout 7,50. Esschen Hout 7,50. per Wisse. Groote Takkebossen 11,50. Kleine Takkebossen 7,00. de Honderd. Steenkolen 2,70. de 100 Ponden. Turf 70 cs. dedubb. Mudde Kool O'ie f 38,00. Lijn Olie f 40,00. het Vat. Koolzaad f 10,60. Lijnzaad 0,00, de Mudde Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond.. ïvoninïil«fi£ iücbcrLtiibjerhc CoJcvm. Qbucvkidku. genoeg. Een Lord, ineen medisch werk gelezen hebbende, dat de dood door middel van hangen een onbeschrij felijke genot opleverdehad de gewoonte zich na AANBOUW van eene geheel nieuwe SCHUUR, onder de Ambachtsheer lijkheid CORTGENE in Noord- Be vel and. De RENTMEESTER van Cortgenevoornemens zijnde, om onverwijld over te gaan tot den Opbouw van eene geheel Nieuwe SCHUURverwittigd bij deze de gegadigden, dat Bestek en Teekening daarvan zullen ter lezing liggen, van af Dingsdag den 17 September eerstkomendetot en met Maandag den De Rentmeester voornoemd, J. FRANSEN van de PUTTE. De BURGEMEESTER van IJERSEKE, adverteert hiermede, dat de KERMIS aldaar dit jaar invalt, Dingsdag 24 en eindigt Zaturdag 2S September. J. WILLEMSE. a. Dat dezelve slechts tweemaal 's weeks als in het iste District des Woensdags en Zaturdags in het 3de District des Maandags en Vrijdags en in het 4de en 5de District des Dingsdags en Vrijdags zal mogen uitgeoefend worden b. Dat niet meer dan vier hazen telken reize zullen mogen gevangen worden; Middelburgden 11 September 1844. Cocsden 14 September 1844. 7 van Londen afgezonden is den 8, des morgens ten 8 [ure, 20 minuten, te Calais aangekomen. j Van daar ten 9 ure 10 minuten verzonden, is zij te Parijs aan gekomen des morgens ten ure 33 minuten. Van Parijs weder afgezonden ten 2 ure 40 minutenis zij den 11 Augustus, 's morgens ten 4 ure 30 minuten te Marseille aangekomenhebbende alzoo den afstand van Calais naar Marseille in 67 uren, 20 minuten afgelegd. 85,00. - £2,50. 17,00. - 8,50. - 4->25- Tijdgenoot prijzen van iooo en daarboven. Trekking der Vijfde Klasse 23ste Lijst. Geene. 24ste Lijst. No. 21523, 6949, z3477 en 5283, ieder een Prijs van f 1000. No. 20041een' Prijs van 70 cn eene Premie van 1500. 23 daaraanvolgende, ten huize van den Pachter A. van Leeuwen, in den Wissenkerke-Polderonder Cortgene; en dat zij zich vóór of op Dingsdag den 24 dezer maandschriftelijk bij den ondergeteekende behooren bekend te makenvoor zooveel zijtor de nader bun kennelijk te maken aanwijzing in loco, ver langen te worden toegelaten. Goes, 13 September 1844. ITerseice, 14 September 1844. Te Goes bij F. Kleeuwens ZoOn.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2