N°. 75. Maandag den September» 1844. GOESSCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/'1,75franco der Post/ 1,90. COURANT. Gewone Advertentien worden a 20 ets, de regel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels a f 1,20. m MEU WSf IJDÏNGEN Shtitscftlawb. Berlijn den 7 September. Naar wij vernemen is in eene zitting der afgevaardigden van alje Pruissische Gustaaf-Adolf '-vereentgingen een besluit genomen hetwelk rijk aan gevolgen zijn kan namelijkom met goedkeuring van hooger hand, zich met het Duitsch evangelisch/^/" «'«der Gustaaf-A&blf-inrigting, op deszelfs aanstaande hoofd-vergadering te Göttingen onverwijld te 'vepeenigen. Uit Mainz schrijft men van den 3den September Indien het weder zoo gunstig blijft als het sedert acht dagen geworden isdan zullen wijin weêrwil van de slechte maanden Jul ij en Augustus toch' nog een redelijk goed wijnjaar hebben. De wijnstokken hangen tamelijk vol en de druiven lubben eenen goeden graad van wasdom bereikt, en zijn, ondanks de langdurige regens, gezond gebleven." Bij gelegenheid van het derde eeuwfeest der Iiooge- school te Koningsberg, beeft Z. M. de Koning van Pruissen aap 19 hoogleeraren en 5 beambten dier hoogeschool verschillende ridderorden tn eereteeken'en geschonken. Hamburg, den 30 Augustus. Gisteren versprei de zich aan de beurs het geruchtdat zeker arbeids man, in dienst der Heeren Id. en G. F. Buur, in Altona, eene erfenis van millioencC, uit Demerary opgekomenten deele gevallen was. De tegen woordig zijnde leden dezes huizeswerden te dezer zake met duizende vragen bestormd. Uit hunne ant woorden mag men tot het volgende besluitenAan Lord Stanley werd, voor eenigen tijd, door den gou verneur van Demerary berigt, dat aldaar iemand over leden was, die, volgens zijn beweren, op het einde der vorige eeuw, bij de bank in Altona, alwaar hij toenmaals woonde, een kapitaal gedeponeerd had, hetwelk thans, met interest van interest, 1 milioen pd. st. moest bedragen, en dat zijn zoon, welken hij tot zijnen erfgenaam benoemd hadin laatstgenoemde stad leefde. Lord Stanley maakte Lord Aberdeen hiermede bekend deze droeg aan den Heer Hodgesgezant alhieropom de zaak te onderzoeken. Hij berigte dezelve aan den Gtaaf Blucheren deze deelde ze aan de Altonasche kooplieden mede, N,u bleek hetdat de zoon des overledenen, de onlangs gestorven vader van den bovengenoemden arbeidsman is. Deze nu blijft vooreerst nog in zijne dienst, maar beeft intns- schen een' kundigen advocaat in den arm genomen j die trachten zal hein het kolossale vermogen te bezorgen., Dezer dagen is te Berlijn een, den iSden Junij, door den Koning van Pruissen genomen besluit bekend gemaakt, waarbij van vijf tot vijfjaren een prijs van duizend rijksdaaldersbenevens een gouden gedenk penning wordt uitgeloofd voor het beste werk over eenig gedeelte der Duitsche geschiedenishetwelk in genoemd tijdvak in de Duitsche taal in het licht zal verschenen zijn. Tevens is te Berlijn openbaargemaakt eene kabinets order van den f8den Augustus houdende vermindering- van het tarief der briefporten. Volgens de nieuwe bepalingenzal men van 1 October aanstaande af, voor den enkelen brief moeten betalenop eenen afstand van 5 mijlen 1 Silbergroschen (6 centen) 'van 5 tot 10 mijlen r| Sgr.van 10 tot 15 mijlen c Sgr.; en zoo opklimmende tot 6 Sar. voor alle afstanden verder dan. 100 mijlen, hetwelk de hoogste port isdie betaald zal worden. Geneve den 6 September. De onlangs tot de gereformeerde kerk overgegane Claudius Galliardvan Dyon, is, sedert twee weken op eene ongewone wijze uit Geneve verdwenen. Na de openlijke bekendma king van zijnen overgang tot' die kerk ontving hij op den 14. augustus, van een lid der orde van de christelijke leer'welke hij verlaten hadeene even vriendelijke als dringende uitnoodiging, om zich nog dienzelfden dag in het spreek-lokaal van het orde- huis tot een gesprek onder vier pogen te laten vin den. Gaillard vertrouwde deze uitnoodiging niet en wees ze van de hand. Den 19 augustus ging Gail lard uitmen weet niet waarheen en keerde met terug. Op de nasporingen zijner vrienden werd het gerucht verspreiddat hij zichtot beëindiging van eenige rekenings-aangelegenheden, te Lyon bevond, en katholijker was dan ooit re voren. Doch hetdoor eenen katholiek uit Frankrijk geredigeerd Journal de Qenéve" wil weten, dat Gaillardbij het verla ten zijner woningopgeligtnaar de naburige Savoy- sche plaats Fransy en van daar verder naar Chambery voortgesleept zoude "zijn, alwaar hij, vermoedelijk, in eenen'geestelijken of godsdienst-kerker zoude ge-- worpen geworden zijn; hetzelfde blad hoopt echter, dat de Fransche regering de bevrijding en uitlevering van haren burger zal eischen. Arnh. Cour.) J/Vanfirwfe. Parijs den 9 September. Uit Rome wordt ge schreven-, dat de Heilige Vader zich eerlang in het zeer zeldzaam geval zal bevindenvan de nietig-ver- kl-aring van een huwelijk uit te sprekende omstan digheden die hiertoe aanleiding zullen gevenzijn. het volgende In 1824 is te Brescia een ongehuwd heermet na me Delia Crocekomen te overlijdeneen vermo gen van omstreeks 700,000 lires (350,000 gulden) nalatende, en bij testament beschreven hebbende, dat alle zijne nagelaten goederen door de -uitvoerders van zijn testament gerealiseerd, en de opbrengst er van gedurende de twintig eerste jaren na zijn overlijden op renten uitgezet moesten worden na verloop van wel ken termijn over het aldus opgeloopen kapitaal beschikt moest wordenovereenkomstig een bij het testament verzegeld codicil. De termijn van twintig jaren reeds verstreken zijn de,-hebben gedachte executeuren van het testament, het codicil geopend, en daarin de volger.de bepalingen gevondenDe testateur legateert aan de instellingen van weldadigheid van Brescia en van Milaande som van 200,000 lires; hij legateert gelijke som aan de natuurlijke dochter, die hij in 1820 bij zekere juffer F.heeft verwekt, en stelt tot .zijnen, algemeeoen erfgenaam een* natuurlijken zoon, in 1818 uit zijne verkeering met eene juffer B.geboren." Nu heeft men nazoek gedaan naar de gestelde lega taris en den benoemden erfgenaamen is het geble ken dat zij, onbewust van hunne bloedverwantschap, want de registers, in welke hunne doop acten zijn op- geteekend maken geene vermelding van den naam van den vader, in het tegenwoordige jaar 1844, ZICh te zamen wettelijk in den echt hebben verbonden. De beide echtelingen hebben zich oogenbükkelijk op bevel van het gezagvan elkander gescheiden en de vrouw heeft de wijk in een klooster genomen. Ge Kikkig is er noch kind noch zwangerschap. De stuk ken, deze zaak betreffende, zijn naar de Pauselijke kanselarij te Rome opgezonden, en naar alle waar schijnlijkheid zal het huwelijk door Zijne Heiligheid wor den verbroken en nietig verklaard. De koning, zal koningin Victoria eenen album ten geschenke gevenwelks overtrek uit geparfumeerd marokijn zal bestaan datin den slag bij de ls'yin de tent van den zoon van Abd er-Khamanis gevonden. jDLtbjetrlantait» Winschoten den 7 September. Naar men ver- li neemt, hebben eenige landbouwers in het Oldambt, arrondissement Winschoten besloten aan den heer U. G. SchilthuisJz. lid van de kamer van koop- handej en graanhandelaar te Groningen ten geschenke aan te -bieden eene massief gouden korenschaalvan dezelfde grootte en afmeting, als de gewoonlijk in ge bruik zijnde korenschalen, liet gedenkstuk met deszelfs balans en gevvigtens welke zwaar verguld zijn en in een mahoniehouten kistje besloten moet zeer schoon bewerkt zijn door den goudwerker D. Mulderte Winschoten en de emblema's en inscrip tion zeer toepasselijk en fraai uitgevoerd. Het moet dienen tot een, bewijs van erkentelijkheid voor de door den heer Schilthuis, sedert verscheidene jaren en in, velerlei opzigten aangewende pogingenom de be langen van den landbouw te bevorderen. Een ieder, welke zoodanige pogingen naar waarde schatzal voorzeker met ons zijne hulde brengen aan landlieden welke de verdiensten van een' burger op die wijze weten op prijs te stellen, en hem daarvoor zulk een vereerend bewijs hunner erkentelijkheid schen ken hetwelk immers in ons land zoo zeldzaam plaats vindt. Middelburg den 14 September. Wij zijn ver zocht het volgende te plaatsen Er is dezer dagen in verscheidene dagbladen een romantisch verhaal geplaatstten aanzien van zeker voorval hetwelk, op den 3 dezer maand, te Westkapelle roet een zinkstuk zoude hebben plaats gehad. Daar het nu zonderling, zoo niet onvoegzaam zoude moeten geacht wordendatzoo dit voorval werke lijk in dier voege had plaats gehad, als zifks in hec gezegd verhaal is opgegevende daarbij betrokkene autoriteiten hiervan geheel onkundig waren gelaten is het niet onbelangrijk voorgekomen, de ware toedrngt der zaak op eene voldoende wijze uit echte bronnen toe te lichten. Het is dienvolgens waar, dat men, op den 3 dezer maand, te Westkapelle, het voornemen had om een rij zen zinkstuk aan den oever te plaatsen dat de in den morgen van dien dag aanwakkerende noordoosten wind dit onmogelijk heeft gemaakten dat door hetom streeks 7 ure in den morgen, springen vaneen tros waarmede het. zinkstuk aan een daarbij zijnd met steen beladen schip was verbondenhetzelve nevens vier bemande sloepen of bootenzeewaarts is afgedreven. Doch het is tevens waardat het gemelde schip het afgedreven zinkstuk is gevolgd, en dat de meer spoedige hulp, die door een uitzeilende Belgische loods boot koude worden aangebragteen dier sloepen aan deze heeft doen verzoeken om zich met het opnemen der zich ia dezelve bevindende manschapte willen, belasten. Dat gemelde loodsboot met de meeste welwillend heid zich daartoe heeft laten vindenen dat alzoo de beide schepen, des in de booten zich bevindende man schappen hebben overgenomen en te Westkapelle aan wal gezet. Maar dit is binnen den tijd van 3 4 uren geheel afgeloopen; tot 7 ure des morgens was alles nog in eene voldoende orde, en om 11 ure waren de manschap- pen reeds te Westkapelle terugal het overige wat deswegens in de dagbladen is verhaald, kan dus als overdreven worden aangemerkt. Men voegt intusschen hier gaarne bijdat de wijze waarop de vermoeide manschappen op de meergemelde loodsboot ontvangen en van de noodige verkwikkingen zijn voorzien allezins lofwaardig is geweesten de dankbaarheid van allen die daarin belangstellen in de ruimste mate verdient. QMidd. Cour.) ÏScsütrcïi uit SlbmiiiigtrAficn. ËlotiftcHtie* De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester, met overleg van Hun Ed. Groot Achtbare de Gedeputeer de Staten is bepaald, dat in deze Provincie, voor dit jaarde Groote Jagt zal geopend zijn op Zaturdag den 14 der loopende maand Septembermitsgaders dat, met betrekking tot de Lange Jagt op het pu-« blieke jagt véld in het ïste, 3de, 4de en 5de district is vastgesteld

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1