N°. Donderdag den IS September. 1844. GOESSCHE COUHANT. NÏEU WSTIJDINGEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is1,75 franco der Post/ 1,90. Gewone Advertentie» worden a 20 ets, de regel geplaatst Geboor te-. Huwelijks-en Roodheristten van 1 6 regels a f 1,20. 3folie. Rome den 22 Augustus. Men spreekt veel over het vermoorden van een meisje (eene pelgrim), welker lijk bij de zoogenoemde grafplaats van Nero aan de Via Cassia, zonder eenige kenteekenen of papieren ge vonden is. Daar liet moorden hier niets ongewoons isis het vreemddat deze gebeurtenis de inwoners verontrust. De politie beeft den moordenaar nog wel niet gevat, doch heeft ontdekt, dat de ongelukkige uit Beijeren is, en tot eene aanzienlijke familie behoort. Een aan het laatste poststation gewisseld goudstuk, heeft den voerman verleid om haar te vermoorden ten einde zich van haar goud meester te maken. Palermo, den 12 Augustus. Op Siciljën is het gebruikom op iederep feestdag van eenen heiligen een vuurwerk af te steker», en dit gebruik heeft gis teren aanleiding tot een groot ongeluk gegeven. Een voor eene kerk geplaatst vuurwerkis in handen van den werkman afgegaanen een' grooten voorraad van buskruid in de lucht gevlogen. Verscheidene huizen zijn in elkander gestort en andere zwaar beschadigd. Tot heden heeft men 6 dooden en 12 gewonde per sonen gevonden, van welke laatsten nog vele zullen sterven. De politie zal 1111 wel maatregelen nemen om het maken van vuurwerken niet toe te staan op 'eene plaatsalwaar meerdere huizen in de nabijheid staan. Koblentz, den 4 September. Veel opziens baart hier de genezing der gravin von Droste-Vischering eene bloedverwante van den aartsbisschop Clemens Au gust. De gravin, wier ledematen sedert eenige jaren door jicht of rlnimatiek krom getrokken waren,"zoo dat zij slechts met behulp van krukken en moeijelijk gaan kontot genezing waarvan zij de baden te Kreuznach en Bertrich gebruikt heeft, werd, volgens liet verhaal van ooggetuigen eenige dagen geleden tot voor of bij den heiligen rok gedragen en geplaatst. Nadat zij haar gebed gedaan en het heilige kleeding- stuk beroerd of aangeraakt hadging zij alleen en zonder krukken de booge marmeren trappen af, den ciom uit en langs de straat naar hare wpning in het Koodc huis. Tegenwoordig bevindt zij zich weder te Kreuznach en wandelt daartot verbazing van al lendie haar vroeger kenden zonder krukken welke zij tot eene gedachtenis naast den heiligen rok geplaatst en achter gelaten heeft. De gravin is, gelijk men weet, eene zeer vrome dame. Het geval zelf wordt, naar aanleiding der bemoeijingen van den bisschop', door aktenstukken geconstateerd. Arnhemsche Courant.') Augsburg, den 5 September. Onderdagteekening van 16 Jnlij, geeft onze AHg. Zeitung het volgende verslag van de gebeurtenissen te Mossul, die repds door de Franscbe dagbladen bekend gemaakt waren Gedurende de laaistverloopene weken is hier veel gebeurd. Zie hier wat in Mossul voorgevallen is. De Franscbe dragoman Eechay had daar, een paar ja ren geleden, een huis gekocht en later een gedeelte van hetzelve ten gebruike der Dominicanen afgestaan. Reeds werd dit gebouw door de Muzelmannen met wantrouwen aangezientot eindelijk de aankomst des Graven Sartigesop zijne doorreis naar bet Perzi sche hof, eene uitbersting te weeg bragt. De graaf had namelijk, onder zone goederen eenige vaten, die t naar hef schijnt in den woning van den dragoman ge- bragt waren. De Turken kregen hier de lucht van en weldra verspreidde zich het geruchtdat de Fran scbe gezant buskruid naar Mossul gebragt had dat dit huis geen privaat gebouw, maar een kasteel was; kortom clat de Franschen zich van Mossul wilden meester maken. Dit gerucht kwam ter ooren van den Kadi en den Mufti welligt hadden zij het nieuws zelve verzonnen - en deze besloten met den pacha, om het huis van den dragoman te doorzoeken. Naauwe lijks hadden zij zich op weg begevenof bet gemeen liep bij hoopen te zamen en stroomde gewapend naar her huis van dragoman om het te verwoesten. De pacha die hen dit wilde beletten werd door hetswer- pen van steenen van de plaats gejaagdeen Domini- J caner monnik benevens zijn bediende diebij af wezigheid van Bechaubet huis wilde verdedigen, doodelijk gewond, waarop het losbandig gepeupel het huis en de kerk binnendrong, de heilige beelden ver brijzelde al het zilver mis-gereedschap weg nam het geen lateronder allerlei spotternijenopenbaar in den bazar verkocht werd, waarop zij, na het plegen van allerhande baldadighedenhet geheele huis ver woestten. Gedurende dit tumult ijlde de Heer Botta Franscbe consul, vergezeld van den Heer Vidaldra goman van den Heer Sartigesen zijne bedienden derwaarts, Naauwelijks had het gepeupel hen in het oog gekregen toen het op hen aanviel; de Heer Botta had zijn leven alleen te danken aan de koelbloedigheid van den Heer Vidaldie een houwop Botta''s hoofd gemunt, pareerde, zoodat dezelve slechts dooi den hoed ging. De heer Vidal bekwam eene Sterke kneuzing aan den arm. Onder een hagelbui van steenen die op hen geworpen werden en allerhande vergui zingen, moesten de Europeanen in het hotel de wijk nemen. Daags daarna verschenen de muftide kadi eri de pachadie gedurende den nacht de tijd gehad hadden ovei; het gebeurde na te denken in het consulaat ten einde zich bij den consul te verontschuldigen verklarende alffis voor een misverstand. De heer Botta antwoorde echterdat het te laat was om zich te verontschuldigen dat hij reeds een koerier naar Konstan- tinopel gezbnden had en zich naar Bagdad begaf. Hij moet werkelijk drie dagen later, vergezeld van Bechay en de katholijke priestersafgereisd zijn. De heeren Sartiges en Vidal hebben den volgenden dag den weg naar Umea ingeslagen. Volgens een brief uit Aleppo, gedagteekend 2 Augustuszou de heer Botta niet uit Mossul ver trokken zijn. Tevens had men vernomen, dat de schilder Vlandindie op last'van de Fransche rege ring de antiquiteiten bij Ninivé teekentbij de ruïnen dezer «stad verraderlijk overvallenen alleen door de spoedige hulp van het opperhoofd der plaatsmet zijn volk, van een zekeren dood gered was. Londen, den 10 September. In de zitting van het hof des lords, van den 4, die slechts door een betrekkelijk zeer gering aantal leden van liet huis is bijgewoond, hebben degenen, die meer bepaald als regstgeleerde lords (lawlords) worden beschouwd hun gevoelen over de zaak van CConnell ontwikkeld. Die sprekers waren vijf in getal. Twee, de lord kanselier ot voorzitter van het huisdie tevens lid is van het ministerie, hetwelk de geregtelijke vervolging heeft gelasten Lord Brougham een ministerieel lid, ver klaarden zich voor het gevoelen van de meerderheid der adviserende regters. De drie anderen de lords DenmanColtetiham en Campbellalle whigs of leden der tegenpartijspraken voor de vernietiging van het vonniswaarbij zij echter, niet den eersten grond van cassatie, maar den tweeden, dien betrekkelijk het op maken der lijsten van gezworenenop den voorgrond stelden. Toen men daarna tot de stemming zou over gaan ontstond er eene verwarring inde beraadslagin gen. De aanwezige lords, die als leeken in de regts- geleerdhtïd worden beschouwd, begonnen namelijk mede te stemmen, Indien dit was voortgegaanis er weinig twijfel aan dat de cassatie van bet vonnis zou zijn verworpen, daar toch de overgroote meer derheid van het huis ministerieel is gestemd. Lord Wharncliffe echter herinnerdedat bij zulke zaken als de tegenwoordige de leeken in dg regisgeleerdhcid gewoon waren, zich van het deelnemen aan de stem ming te onthouden. Hij zeidedat hij het'eene wezen- lijke ramp zou achtenindien men thans van deze bestendig gevolgde gewoonte afweek vermits daardoor het gezag van het huis, als opperste geregsthof, zou worden verzwakt. Zelfs lord Brougham moest de juistheid dier aanmerking erkennen. De niet-regts- geleerde lords verwijderden zich dus van hunne zit plaatsen en alleen de vijf regtsgeleerde lords stemden mede zoodat, met 3 tegen 2 stemmen, het vonnis te gen O'Council en zijne vrienden voor nietig werd verklaard.- Als men in aanmerking neemtdat die uit spraak toch van geheel het huis uit moet gaan, en dat dit huis thans omstreeks 400 leden telt, schijnt men dezen uitslag zonderling te 'mogen noemen. Bij eene regtsvervoHing wegens hooge staatsmisdaden als wan neer de aanklagt van de zijde van her lagerhuis ge schiedt zoo als m de zaak tegen den Indischen gou verneur-generaal Hastings heeft de uitspraak door al de leden van het hoogerhuis zonder onderscheid plaats. De tijding der vernietiging van het vonnis regen CConnell en zijne vrienden, is den 5de!! September» des namiddags ten vijf ure, te Dublin bekend gewor den en heeft daar, onder de overgroote meerderheid der bevolking, de levendigste vreugde verwekt. Ten zes ure is men van eene der roomsc'n-kafbolijke kerken aldaar begonnen de klokken te luiden, ter eere van deze naatiwlijks te voorziene gebeurdénis. Eene talrijke volksmenigte was weldra op de been. Tegen den avond waren vele huizen verlicht. Groote volks, hoopen hadden zich voorliet gevangenhuis, waarin de heer CConnell en zijne vrienden zijn opgesloten vergaderd, en waren voornemens daar den nacht door te brengen in de hoop van er den volgenden ochtend bij tegenwoordig re zijn als de deuren der gevangenis voor de volksleiders geopend werden. Men hield bet in den nacht van den 5dcn op den 61 en re Dublin echter nog voor twijfelachtig of de thans van alle regtsvervoiging ontheyeneiiniet liever den dag van den yd en September voor het verlaten hunner gevange nis zouden afwachten. Alsdan berekende mendat een officieelvan de lords uitgegaan stuk, wegens de vernietiging van het vonnis, te Dublin zou kunnen aangekomen zijn. Het genootschap voorde intrekking der unie, hield in den nacht van den 5-den op den 6den, eene buitengewoone vergadering, waarin onder anderen beraadslaagd zou worden over een ontwerp om CConnell in zegepraal van zijne gevangenis naar zijne woning te dragen. Velen meenden echter, dat de volksleider die eer zou afwijzen. Hij moet de tijding der vernietiging van liet vonnis vernomen hebben- zonder eenige ontroering of verbazing te laten door blinken. Het trekken van een grooten troep wilde ganzen over Chesterfield zoo vroeg in het najaar als men zicli naauwelijks herinnert ooit gezien te hebben geeft reeds aanleiding tot voorspellingen wegens den toekomenden winter, en wel, dat die ongemeen vroeg invallen en buitengewoon streng wezen zal. Londen, den 7 September. Een ernstig ongeluk heeft plaats gehad op den ijzeren spoorweg van Nord-Midland. De trein gaande van Huil naar Sheffield, was aan het station Swintan aangekomen, toen eene der ketels ge broken en een gedeelte der rijtuigen achtergebleven is. De volgende trein kon niet tijdig genoeg worden te gengehoudenom den schok te vei mijden die'gei uk- kiglijk niet zoo hevig is geweest als men had kunnen vreezen. Eenige reizigers, echter, welke op de im periale van een der rijtuigen gezeten wavenwerden van dezelve afgeworpen. Een der reizigers is gedood, epne vrouw ernstig gekwetst, terwijl de anderen meer of min zware kneuzingen hebben ontvangen. jftwufcr Parijs den 8 September. Het Fransche dagblad La Pressc bevat het navolgend merkwaardig artikel, betreffende de aanstaande kolonisatie var, Suriname. De maatregelen rot her invoeren van tienduizend Indianengenaamd Ilill Cooiicsvan Madras en Cal cutta naai .West Indie, zijn thans tusschen het goiu

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1