isesiutrett en Sffemiuistrattctu fccfccub making. Achtervolgers artikel 3 van Ziener Majesteits besluit van den 6 Jan ha rij 1831, No. (58 (Staatsblad No. 2), heeft Zijne Excellentie de heer Minister van Finan cienbij resolutie van den 5 September 1844, be paald de prijzenhet opgeld daaronder begrepen "waarvoor de collecteurssplitters en debiranten der Koninklijke Nederlandsche Loterijde loten en gedeel ten van dien, voor de derde week der trekking van de laatste klasse der 193ste loterijzullen mogen uit geven te weten BIJ Gcheele Halve Vijfde Tiende Twintigste Wordende de Loten 84,00. - 42,00. - 16,80. - 8,40. 4,20. Geheele Loten 47,00. Halve - 23,50. Vijfde - 9-4°* Tiende 4,70. Twintigste 2,35» belanghebbenden bij deze herinnerd idat bij voornoemd artikel van Zijner Majesteirs besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de collecteurs, split te- s en debiranten gehouden zijnom zich naar die prijsbepaling te regelenen dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Goes, der. 9 September 1844. De Gouverneur van de Provincie Zeeland. Bij delegatie van denzelven De Burgemeester dev Stad Goes J. C. van der MEER MO LR. ALLE BIL KI. Te Haarlem bij de Heeren Joh. Enschedé en Zonen, zijn al de Bijbels, die in Nederland worden gebruikt, in letters uitgezet, of in stereotype-platen gegoten hetwelk naaropsave, meer dan een millioen ponden moet bedragen alleen de onlangs uitgekomene jnlio Bijbel, waaraan vijl jaren is gewerkt,zou ruim 1400 platen bedragen. Al deze letters ei? platen worden zorg vuldig in kasten bewaard en men is daardoor in de ge legenheid nnt den mersten spoed Biioels, Testamen ten, enz. te vervaardigen, omdat men niet verpligt is die telkens op nieuw te doen zetten en corrigeren. Men zegt, dat er sprake is van eene nieuwe uitgaaf van liet zonderlinge boeksketen titel voerendeGe debauchterde (De) en betoverde Kojjij- en Thee-wereld behelzende eene meenigte van voorvallenwelke zich sedert weinig tot tijd Amsterdam Rotterdam in den Haagte Uytregt en bygelegene plaatsenop de Koffy en Thee gezelschappen, zoo onder de getrouwden als ongetrouwden hebben toegedragenmet alle de debau ches en ongeregeldheden welke onder pretext van deeze laffe dranken worden gepleegd. Beneevens een uitreke ning van de jaarlijksche schade, welke door de Porce- l.einen en al de verdere poppekraam daartoe behoorende, wordt veroorzaakt. Door eenige considerabele afvallige deeser geselscbapjes in druk uitgegeeven en met kopere platen versierd. Amsterdam 1701 120. 'Toen waren er nog geene matigheids of af 'schaffings genootschappen.) Sedert ruim drie jaren houdt zich de zeeschilder P. I. Schotel, te Medenblikonledig met net illustre ren van het Nederlandsche Zeewezen door den heer de jonge (een werkdat in alle talen van Europa verdiende overgezet te worden.) Reeds zijn de belang rijkste zeeslagen van de vroegste tijden af tot den tweeden oorlog met Frankrijk 1688 naar de beschrij ving van de Jonge geteekend of geschetst. Die ze met het oog eens kunstenaars beschouwderangschikte ze onder de beste voortbrengsels van Schotel's tee kenpen; maar die ze met een oudheidkundig oog zag, erkende, dat, noch door buitenlandsche- noch door in- landsche kunsïeiiaarsooit iets diergelijks werd daar» gesteld. Schepen, tuigagiën, manoeuvres, sieraden, kleeding, in één woord alles, is met de uiterste haauwkéurig. beidals naar het leven geteekendwaartoe niet slechts bekende en meer zeldzame Fransche Duitsche, Engelsche en Nederlandsche werken, waarin afbeeldin gen dier,"of van andere gelijktijdige, zeegevechten voor komen, maar ook een schat van zegels, wapens, charters, miniaturen oude chromjken tapijten drinkschalen fresco's, oude Schilderijen, tefk'eningen, platen, kaart boeken zeereizen model-schepen beeldhouwwerk enz. zijn'geraadpleegd. Reeds de groote verzameling van afbeeldingenaan de bovengemelde werken en kunststukken ontleend, is op zich zelve hoogstbelangrijk hoeveel te meer moe ten het dan de teekeiiingen nier zijnwaarop die ver zameling is toegepast. Men zegt, dat de heer Scrio- tel deze teekemngen wil laten graveren. De groote kosten, daaraan verbonden, schrikken echter zelfs den kunstvrienddie minder eigen voordeeldan Neder» lands kunstroem beoogt, af. Het zou te bejammeren zijn dat dezelve in handen van vreemdelingen geraakten, en elders dan in ons Vaderland het licht zagen. Mogt het Gouvernement zich met de uitgave er van belas ten, het zou niet alleen Nederland, maar Europa dienst bewijzen. In de nacht van den 27 op den 28 Meiviel er bij een aanhoudende regen, in en om Komotau en waar schijnlijk in veel grooteren omtrek ip den Sanzer kreits (in Bohemer»)eene fijne zwavelgele zelfstandigheid uit de atmosfeer, die des morgens in massa van een of meer lijnen diktevooral op de oppervlakte van het staand regenwater en ook in kuilen werd gevonden. Een nader onderzoek beweesdat deze substantie die zeer ligt en in kleur en vastheid aan zwacelbloem niet ongelijk was, niet anders was dan het stuifmeel van eene of andere houtsoort, waarvan aan den voet van het nabij gelegen gebergte groote bosschen zijn. Door den hevigen wind van den 27 Mei was dit waar schijnlijk opgenomen, en werd door den lateren legen nedergeworpen. Bij een microscopisch onderzoek bleek duidelijk, de plantaardige natuur van dit stof. Het moet tot eene verbazende hoogte zijn omgevoerd en daalde eerst eetiige uren na het ophouden van den storm wtder met den regen neder. Onlangs is te Londen een dwerg verschenen, die zoowel aan het Engelsche hofals in de openbare ge zelschappen en voorname kringen der hoofdstad, veel opgang maakt. Charles Stratton in 1822 ge boren, en sedert zijn vijfde levensjaar niet meer dan 25 Eng. duim (635 Ned. strep.) hoogte bereikt heb bende, is het mannetje, aan wfen men den bijnaam van generaal Tom Thumb, (klein duimpje) heelt toe gevoegd. Zijne mimische voorstellingen vooral die bij welke hij den gang en de houding van Napoleon nabootstdoen hem eenen ruimen toeloop verwerven. Na zich in Engeland tc hebben vertoond is hij voor nemens ook Holland en Duiischland te bezoeken. Bij de Wet van 16 Pluvióse, 12de Jaar CB.No. 340)executoir verklaard bi; de Keizerlijke Decreten van 1810 en 1811Rondonneau T. VI, p. 258, is bepaald l°. Dat geene Brieenbanken tegen pand zullen mogen daargesreld worden dan ten voordeele der armen en op magtiging der Regering. 2°. Dat al de bestaandedie binnen zes maanden na de promnlgatie dier Wet, die magtiging niet verkregen hebbengehouden zullen zijn om de beleeningen te doen ophoudenen bin nen het jaar te liquideren. Dien ten gevolge werden die te ParijsBordeaux en Marseille gereorganiseerd en geautoriseerd bij de Keizerlijke Decreten van 24 Messidor, 12de Jaar (B.,No. 8), 8 Thermidor, 13de Jaar (B.No. 50), 3 junij1806 (B.No. 106) j en 10 Maart, 1807 (B.No. 143). De daarop gevolgde invoering van Code Napoleon en Art, 2084, verwijzende naar de Wetten of Regle menten op de geautoriseerde Beleenbankenzoo kan dit Artikel geene andere dan de vorenstaande hebben bedoeld. Deze Wetgeving op dit Stuk heeft evenwelalthans in de Noordelijke Provinciën des voorinaligen Rijks geene toepassing erlangd, dan in denjare 1826, door het vaststellen van een organiek Reglement op de in- rigting van de Banken van Leeningonder dagteeke- ning van den 31 October, 1826. Heeft dat, niet in het Staatsblad geplaatste, Be sluit eene wettig verbindende kracht? Heeft men daarbij kunnen en mogen afwijken van het beginsel der Wet van 16 Pluvióseiade Jaar boven aangehaald Heeft men de autorisatiën die in strijd met het zelve gegeven wordenom Beleenbanken te verpach ten of daar te stellenwelker pachtprijs of voordeelen niet ten behoeve der armen worden bedongen of aan- gewend maar ten voordeele der Stedelijke Kassen ko men niet te beschouwen als dispensation dier Wet? Had men dan die beschikkingenals dispensation beschouwd, niet behooren te behandelen overeenkom stig Art. 67 der Grondwet? (In den Tijdgenoot In de Katholijke Stemmen wordt eene uitnoodiging gevonden, tot eene vereeniging van Katholijke Onder wijzers, Wij behoeven niet te zeggendat zoodanige pogingen door ons diep betreurd wordenomdat zij dreigen tot Sektenscholen te leidenmaar kan men zoodanige vereeniging afkeuren wanneer men toelaat, dat er zich een Onderwijzersgenootschap vormt, otn die waarheden des Christendoms welke haar toescihj. nen de ^///-waarheden te zijnop de Scholen re handhaven Mogt de Regering zich toch de zaken van het Onderwijs krachtdadig aantrekken, eer het <e laat isE'ke dag van talming en draling is gevaarlijk. Geen woord, dat zoo veel schrik en ongerustheid te weeg brengt dan het woord oorlog. Op diens klank alleen verminderal de bezittingen in waar ie staakt de Handelaar zijne ondernemingen, en waar rust en zekerheid hecrschren nemen onrust en onze kerheid plaats; zoo de vrees voor oorlog reeds eene reeks van mul» Heil te weeg brengt, ontelbaar zijn bijna de rampen, die een werkelijke ooriog na zich sleept. Onder de verblijdende teekenen des tijds be hoort voorzeker dan ook dat er minder snel tot den oorlog besloiei: wordt dan vroeger; en echter zoude men wanen dat die verblijdende teekenen weder ver dwenen warenwanneer men de heftige taal van som mige Fransche en Engelsche Dagbladen in aanmerking neemt. De Regeringen zijn te wijs geworden om ligtvaar- dig eenen oorlog te beginner.de meerderheid in de wetgevende Kamers is, noch in Engelandnoch in Frankrijk oorlogsgezindhet gevaar voor oorlog is in zonderheid -gelegen in de verwijtingen die heethoof dige Staatsmannen van beide Landen aan elkander doen verwijtingen die de gemoederen aan het gisten brengen en oneenigheid zaaijen. Inzonderheid de Dag bladschrijvers bevorderen ditin plaats van tot vrede lievendheid en inschikkelijkheid te stemmendwingen zij de Regeringen als ware heteene vernederende satisfactie te vragenof tot eene trotsche weigering van elke toenadering. Werd de publieke stemming niet tot eenen overdreven' nationale» hoogmoed opge voerd welke in alles vernedering meent te zien men behoefde voor oorlog niet die vrees te koesteren welke thans bij elke botsing zich openbaart. De publieke opinie tot vredelievendheid te stemmen en de Natiën te nopenliever hare geschillen ter be slissing te brengen van eene onzijdige Mogendheid dan dadelijk naar het zwaard te grijpenbehoort on der de krachtigste middelen om den oorlog, zoo niet geheel te voorkomen s dan toch hoogstzeldzaam te maken.- Verspreiding van de publieke opinie tegen den oor log is, in den tegenwoordigen tijd, bij den invloed der publieke opinie, meer dan iets anders een middel, 0111 den vrede te bewaren. 'Tijdgenoot Siotunfslgfoc $lubjerlfmbsdi£ £atcvr>. 1 1 1 ==a CïbncvfctHuti,. PUBLIEKE VERPACHTING, door het ministerie- van den Notaris L. DE FOUIVJz., te Goesonder goedkeuring van Z Excell. den Heere Staatsraad Gouverneur dezer provincie; op Maandag' den 16 September 1844, 's morgens 9 ure precies, in het Logement de Oude Zouticeêt te Goes van 53 B.59 R., 96 E. BOUW-, WEILAND en HOVENIERING, gelegen in de Gemeenten van Goes's Heer Abtskcrke c. a.OvezandKloètinge Schore en Vlake 's Heer Hcndrikskindcr enElle wontsdijkKhttendijkeKeippelh en Baarlandaan komende de GODSHUIZEN te Goes. Alles breeder bij uitgezette Biljetten vermeld. PUBLIEKE VERKOOPING binnen Corri gene ten overstaan van den Notaris J. W. VADER, op Woensdag den 25 September 1844, des namid dags om 4 ure, van 15 B. 34 R. 34 ZAAI LAND en welbeplante WEIDE, gelegen in den Oud-Cortgeen-PoldèrGemeente Cortgene, Sectie B. No. 101—109 aankomende den boedel van FRANS ERREBOUT en wijlen LENA GLAS. verkoop bij verhuring. (Kunst- en Letterbode.) 30. Dat de contraventiën daartegen zullen worden gestraft met bepaalde straffen. (Tijdgenoot.) PRIJZEN VAN IOOO EN DAARBOVEN. Trekking der Vijfde Klasse 15de Lijst. No. 14969 een Prijs van 1000. 16de Lijst. No 3991 en 20489, ieder een Prijs van f 1000. No. 10217, eene Premie van 1250. Te Goes bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2