N°. Maandag den 9 September. GOESSCHE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. Weenen den 30 Augustus. Onlangs gebeurde bier het ongelukdatterwijl een dienstmeisje niet twee kinderen op de wallen, bij de zoogenaamde bastei, gaande wandelen, en onvoorzigtig genoeg geweest zijnde om de kleinen op de borstwering te heffeneen dezer kinderen naar buiten viel. Bij de poging, om het te 'grijpen, stort zij ook het andere kind naar beneden en springt toen, wanhopig, zelve hen in de verschrik kelijke diepte achter na. De vader, over het lang uitblijven zijner kinderen ontrust, kwam ter plaatse van het ongeval aan toen juist zoo even de drie lijken naar het gasthuis gebragt waren. Frankfort, den a September. Uit Trier schrijft niendat van den 19. tot 27. Augustus. 112,259 vreemdelingen aldaar waren aangekomen en bij de po litie ingeschreven; alle bedevaartgangers naar den ouden rokwelke men beweert door Jezus gedragen te zijn. In het geheel wordt het geral nieuwsgierige vreemde» lingen cp ruim 150,000 begroot. Een onzer dag bladen zegt, dat het veel had van eene kruisvaart', of verplaatsing naar die eeuwen van onwetendheid toen men zijn eigen grond verwaarloosdeom een' vreemden te veroveren. Deze reliquie was 'achter het altaar ingemetseld. Na een half uur arbeidens aldus schrijft men werden de metselwerken ge opend en was men in staat de kasten voor den dag te halen de kapelar.en van de hoofdkerk droegen dezel ve, bijwijze van processie, naar de zaal van het ka pittel waar de bisschop met het openen een aanvang maakte. De eerste bevatte bet protokol van 1810, het tijdstip van de laatste opening. Het protokol werd voorgelezenbevattende de naauvvkeurige op gave der drie in elkander staande kistende beschrij ving der zegels der slotender kleurbreedte en grootte der zijde, welke de reliquie bevat en eindelijk de beschrijving van het heilige kleed zelve. Het pro tokol was van alle toenmalige besturen van Trier onderteckend. De prelaat opende hierna de tweede kast; vervolgens, na onderzoek der zegels de cferde, welke zeer kostbaar bewerkt is. Frankfort den 4 September. Volgens den Neu- tenb. Correspondentmoet dezer dagen te Berlijn het vonnis in eej's^en legen Tschech zijn uitgesprokenen bepalen, dat hij van onder af aan zal geradbraakt worden. Parijs den 3 September. In de vallei van Aspe, in het Bearnsche, heeft dezer dagen een beerejagt plaats gehad, die menig verschrikkelijk tooneel heeft opgeleverd. Men vindt de zaak aldus in een brief verhaald. Amsterdam, den 6 SeptemberZoo aanstonds-, kwart over zes ureontvangen wij berigr, omtrent de eerste, op heden plaats gehad hebbende harddraverij, nabij Zandvoort. Amsterdam den 7 September. Heden zijn bij de harddraverijen nabij Zandvoort van de Koninklijke fami lie tegenwoordig geweest Z-K. H. de Prins van Oranje en Prinsen Alexander en Frcdcrik der Nederlanden. ,-gjt vtxi-n wufl m? W - ^■E,r£^x ici»» J'Jtó feJÊ'.H De uitgave dezer üuurant geschiedt Maandags namiddags en L)on- derdags avonds. De Prijs per Kwartaal isf 1,75franco der Post/ 1,90. 1 1 11 1 1 111 in Mia (iewi.ue Adveileutien v-orden a ïu cis. de regel geplaatst Geboor^ ff 'e-. Huwelijks-en Doodberigten van 1 6 regels a f j jo. SuitechlAub. Toen hield de deken eene korte aanspraak aan de vergaderde gemeentedat het besluit van het kapittel iedereen, uitgezonderd den bisschop, verbood de re> liquie aan te raken. Na deze vermaning opende de bisschop, te midden van een heilig stilzwijgen, de laatste kastnam er het heilige kleed uiten legde het op de tafel, die men ten dien einde in gereedheid had gebragt. Aller blikken waven op de tafel gerigt. waar de vrome prelaat, met eene bevende handhet kleed ncderlegde dat de ootmoedigheid de armoede en de liefde aanwijst, van Hem die hetzelve gedragen heeft. Gedurende deze heilige bezigheid van den bisschop, beving een godsdienstig gevoel de tegenwoordige personenallen wierpen zich op de knieën tranen ontsnapten aan aller oogen en het geween vermeer derdetoen de prelaat het bovenste gedeelte van het kleed ontvouwde, en de omstanders <t de sporen van het kostbare bloed van den Zaligmaker op ontdekten. Nadat de heilige reliquie gedurende eenigen tijd ten toon gesteld en vereerd washaastte zich iedereen een klein gedeelte van de linten te ontvangendie het kleed bedekt hadden; vervolgens, terwijl een Tc Deum in de kerk gezongen werd, maakte een dei- kanunniken het proces-verbaal van de opening op hetwelk door al de tegenwoordige autoriteiten geteé» kend werd. De reliquie werd vervolgens aan de eerbewijzen der geloovigen blootgesteld." (Sic.) Tot op 5 September hebben ongeveer 250,000 lieden te Trier, den heiligen rok aanschouwd. (Tr. Journal.') De Beer heeft dezen zomer vrij groote verwoes tingen in ons gebergte aangerist reeds meermalen in de twee laatste maanden, hadden de gemeenten van Cetre, Ersanr, Urdos en Corse, zich vereenigd om jagt op hem te makenmaar altijd te vergeefs. Ein delijk kreeg men de zekerheiddat bij zich in een bosqh ten oosten en slechts twee geweerschoten ver van het dorp Urdos gelegen bevond. Elf kloeke jagers vereenigden zichom hem te omsingelen en te dooien vier van dezelve werden ge posteerd 00 het gevaarlijkste punt, waar de beer, wanneer hij opgejaagd zou wezenmoest uitkomen de anderen moesten klepperjagt houdenom hem uit zijn leger te doen drijven. De jagt was sedert een uur aan den gang., toen de beer zich op het punt, waar de 'vier mannen geposteerd stonden," vertoonde. De eerste dezer jagers, met name Labordegereschiet en wondt liet dier, hetwelk, zijn' vijand ontwarende, 'moedig op dezen toetreedt. Nu ontstaat er eene worsteling; de beer grijpt bet geweer van Labordegere met de tanden en kraakt tRii kolf aan stukken, zoodat de jager het enkele roer in handen houdt hetwelk de beer hem ook nog tracht te ontrukken. Clavcrie de tweede jager, de wor steling hooiendeijlt zijnen makker te hulp brandt los en brengt het ondier eene tweede-wonde toemaai de beer werpt zich, met de snelheid des bliksems, op hem, ontwapent ook hem met eenen enkelen slag zijns klaauws en smijt het geweer zoo ver, dat men het niet heeft kunnen terug vindenmet een tweede slag smijt hij den armen Clavcrie vijftien passen van zien af. De derde jager, Jean Pierre Capdepuispringt thans ook te voren en brengt den beer een derde schot toe; deze springt om, ziet Capdepui, schuim bekt van woede, en loopt op hem roe, om hem te verscheuren. Capdepui staat geen tien pas van het ondierhij heeft den tijd niet om zijn geweer wecfcr te ladenhij werpt het alzoo van zich af en tracht zoo snel mogelijk in eenen boom te klimmen. De beer volgt hem na en bereikt hem eer hij nog hoog genoeg heeft kunnen komen; hij scheurt hem de schoe nen af en geeft hem beet op beet in de becnen en dijen de man bekomt niet minder dan negen zooda nige wonden. In dezen wanhopigen toestand, blijft de onver schrokken jager moedig alles beproeven, om zich-van zijnen vreesselijken bestrijder te ontdoen; met de regter- hand blijft hij zich vastklemmen aan een takaan welken hij aldus blijft hangen, en met de linker grijpt hij in zijnen zak naar zijn mes; de beer, die al zijne bewegingen gadeslaat, springt op die handgrijpt haar tusschen de tanden en doorboort en verbrijzelt haar op de ijsselykste wijze. Zonder de trouwhartigheid en moedigheid van Labordegere en van Montengonden thans ook toegeschoten vierden jager, was het met den armen Capdepui gedaanhij werd onmisbaar verslonden. Maar Labordegereofschoon geen ander wapen meer hebbende, dan liet roer van zijn geweer, steekt dit den beer dwars in den muil, en Montengonde eeni- ge die nog gewapend is zet zijn geweer den beer vlak op de borst en doorboort die met zijnen kogel. Het woedende dier laat zijne prooi hierop los, het bloed stroomt hem uit den muil, hij slaakt een vreesse- lijk gebrul, rolt in een sloor, sratit weder-op en ver riwijnt langzaam in het dikke van het boschwaar het invallend donker de jagers verhindert, hem te vinden. Heden zijn wij op de plaats terug gekomen, en, daar het ondier doodelijk gekwetst is, geven zij de de hoop rog piet verloren, van hem te zullen magtig werden, PS. Zoo aanstonds verneem ik, dat debeerdoodf gevonden is. De officieren van Urdos hebben hem van de jagers gekocht. Dezen dag zijn van bet Koninklijk gezin daarbij te genwoordig geweest HM. KK. HH. de Prins van Oranje Prins Alexander en Prins Frederik der Nederlanden met deszelfs- Gemalin en Dochter. De ridden zijn geweest als volgt iste Rid. Van 14 opgageven paarden 8 op deren» baan. Het paard Alexvan Prins Alexanderden prijs gewonnen. Het paard Ensigne van evengemeldem Prins de premie. ■2de Rid. Hebben gereden 4 paardenzijnde den prijs gewonnen door bet paard Dare Dtvillalmede van Prins Alexanderen de premie door het paard Gerfauldvan den heer E. van der Oiidermeulen te 's Gravenhage. 3de Rid, Geloopen 6 paardenwinner van den prijs, het paard van den heer A. van den Hoop te Amster dam de Higtumbereden door den pikeur A. Hout- manwinner van de premie, het paard van den heer li. Boumanvan Amsterdam de Tuppebereden door den pikeur IV. Zaliger. Met genoegen kunnen wij hier bijvoegendat alles in de beste orde is afgeloopen hetgene bij den over- grooten toevloed van rijtuigenlieeren te paard en voetgangers, het overtuigendst bewijs is geweest dat, zoo wij gisteren zeidenalle mogelijke voorzorgen door Heeren Koaiuiissarïssen genomen waren geworden. (Amsterd. Cour.) De wedloopen hebben de volgende uitslag geleverd r No. 1. Van de negen ingeschreven paarden hebben zes geloopèn en de prijs gewonnen door het paardt Alex van Z. K. H. Prins Alexander. Het laatst wedijverde dit paard met de Nathalia van den Heer Proschen bleef daarbij den prijs aan het eerstgemelde. No. 2. Van de tien ingeschreven paarden drie in de baanzijnde de prijs gewonnen door het paard Bizarre van den Heer J. A. van Westreenenhet welk bereden werd door een' Engelschman. De pre mie aan het paard Pomaritoebehoorende aan den Heer van Wickcvoort Crommclinbereden door den Heer Baron van Pallandt. No. 3. Van de negentien ingeschreven paarden hebben zestien gedraafden is prijs en premie ge wonnen door de paarden de Nette en de Vluggevail den Heer JH. W. van Loonuit Vriesland. Ruim vijt ure was dit vadeWandsche feest in de beste orde afgeloopen. i Het distinctive teeken waaraan de Heeren Kommis- sarissen en in activiteit zijnde leden der Sociëteit te onderkennen warenbestond in een groen lint om den arm of om den hoedterwijl ook al de overige leden der Sociëteit, door een der knoopsgaten van den rok, een metalen paardje aan een groen lint droegen. Daar geen paard met eenen minderen last, dan deii bepaalden, mogt draven, werden de kleine Jockeys, van welke men vermoeden kon dat zij ligter mogten zijn vooraf gewogen en voot zoo veel zij de bepaalde zwaarte niet hielden, zulks door eenen gordel met lood bij hen aangevuld. (Amsterd. Cour.) Volgens de waarnemingenop den huize Zwa nenburg zijn inde maand Augustus gevallen, 90 linien Witer en iiitüewasemd12 linien, een verschil ople verende van 6\ duim vijnl.of 17 duimen Nederl. M 'vfïinn'Ti z'ch nier, immer in de maand Augustus dei gelijken nits': g te hebben beleefd.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1