N\ 72. Donderdag den 5 September, 1844. GOESSCHE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN# JfVanfcrwïr- die eindelijkdoor zijn worstelen omslaat. De val jaagt het paard op hol en hij wordt op den ongelij. ken landwegdeerlijk door elkander geschokttot dat de kist, achter in de kar geraakt, waar geen genoeg zaam stutsel schijnt geweest te zijnmet een' gewel digen plof uit het voertuig buitelt. Het hollend paard met de ledige kar, komt op de boerderij aanen niet gering is daar de ontsteltenis. De vrouw, des boers gaat, met eenige lieden, haren man zoeken. Op zekeren afstand gekomen, valt zij in den donker over een dingdat op den weg ligten waaruit terstond een stem gehoord wordt: Helpt mij er uit! ik zit in de kistZij herkent de stem hares mansen kan zich, in weerwil van haren angst, niet onthou den van in een luid gelach uit te berstenwaarin al de overigen deel nemen. Men breekt nu de kist open en de opgeslotene, die geluk,kig slechts eenige ligte kneuzingen bekomen hadspringt er uit. Het eerste wat hij verlost zijndedeedisdat hij aan een* der omstanders een werktuig uit de handen rukt, en de noodlottige kist aan duizend spaanders slaat. Men zegt, dat het Fransche gouvernementmet opzigt tot de door Engeland, wegens de zaak van Ota heite gevorderd wordende voldoening, tot het besluit zou gekomen zijn de handelwijze van den beer d' Au bigny officieel af te keuren in zoo verre het de wijze betreft op welke hij den consul Pritchard heeft doen in hechtenis nemen en met opzigt tot den heer Bruat wiens herroeping door Engeland geëischt vvotdtzou de beslissing overgelaten worden,aan het arbiterschap van den Koning van Pruissen of van den Koning der Nederlanden. Men.zegt, dat het alleen op verzoek van ons gouvernement is, dat het engelsche ministerie twee andere schepen naar de klisten van Marokko heeft ge zonden 0111 de daar gestationneerd liggende schepen the Warspite en the Vindictive te verplaatsen. Men was voor ongeregeldheden beduchtindien de Fransche officieren de Times soms mogten lezenof te weten komen wat 111 dezelve is vermeld geweest. Hetberigt, dat de Engelschen die zich in Frank rijk bevinden, passen hebben gevraagd, om naar En geland terug te keerenuit vrees voor oorlog:wordt tegengesproken. Er zijn in Augustus aan het prefec ture niet meer passen gevraagddan in andere maanden. ilUbct'lAwbctt. Men verneemt uit Amsterdam dat de pogingen door bestuurderen van het instituut tot onderwijs van blinden aldaar, die, als een proeve, eert instituut voor volwassen blinden op de Heeregrachtin het huis bekend onder déii naam de Koning van Polenopen denmet gewenschte gevolgen worden bekroond, aan gezien de gelegenheidden landgenooten aangeboden om ook deze inrigting door geldelijke bijdragen te schra gen reeds door velen is behartigd en de beste uit^ zigten voor het vervolg aanbiedt. Men schrijft uit Haarlem van den a dezer Gisteren avond isbij de draaibrug van den spoor weg over het Spaarne, een wagentje, waarin twee kinderen gezeten warenin het water geraakt. De brugwachter, Stoctz genaamd, is terstond in het wa ter gesprongenom die kinderen te hulp te komen doch is onmiddelijk gezonken en daarbij om 't leven geraakt. Hij laat eene weduwe en kinderen na. Daac het wagentje nog eenigen tijd drijvende was gebleven, zijn de kinderen gered." Naar men verneemt, is zaturdag 11., op iden spoorweg van hier naar Amsterdam, bij Abkoude, eene koe die over dien spoorweg wilde loopen door. den trein overreden zonder dat hierdoor eenig onge val voor het transport is veroorzaakt. Aan J. P. van der Doesde Prijs en aan A. Ra- mijnhet Accessit. Bij loting tusschen J. P. van der Does en A. Romijnt aan eerstgenoemden de Prijs. ade klasse. Aan W. Kinagelde Prijs en aan P. Herpus het Accessit. Aan W. Kinagelde Prijs. Aan M. D. Dekkerde Prijs. Aan P. Reijndersde Prijs en aan J. ECallctu felshet Accessit. Aan N. Vertregtde Prijs. Aan R. M. Vroegopde Pri s. Aan M. D. Dekkereen Prijs. Aan O. K, van der Meer Mohreen Prijs. BOUWKUNDE. Aan L. Boshofwelke het vorige jaar de Zilvereff Medaille had behaaldeen Eereprijs. Aan W. de Bestede gewone Zilveren Medaille en aan P. van Noordhet accessit. Aan A. de Bestede Prijs en aan P. Remijnhet Accessit. Aan B, de Hondde Prijs. Terwijl de b,k rooit de PrijsteekeningCn gedurende acht dagen na heden in het Schoollokaal ter bezigti- ging blijven gesteld. Ê&m De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/1,75; franco der Post 1,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks-en Doodherigten van 1 6 regels a 1,20. Konstantinopfl den 14 Augustus. Andermaal hebben wij eene bijdrage te leveren, van den overmoed der Turken jegens de Christenen. Sultan Mahmud had aan de Christenen van Belina, een Bosnisch stadje, de vergunning verleend tot den opbouw eener kerk dit werkmet blijdschap ondernomen werd door al lerlei tegenkantingen van de zijde der muzelmannen belemmerddesniettemin kwam het tot stand en werd op den 23 Julij door den bisschop van Zwornik inge wijd. De blijdschap der Christenen over het bezit van hun kerkgebouw, wekte den afgunst der Turken en nog aan den avond van den dag der inwijding trokken 6 tot 800 Turken in massa op en vernielden de nieuw herrezen kerk, zoodat men den volgenden dag niets meer dan eenige puinhoopen te dier plaatse aanschouwde. Alleswat eenige stoffelijke waarde hadwas geroofd of vernietigd. Hiermede niet tevreden, togen de Tur ken naar de woning des bisschops, om aan hem het werk der inwijding te wreken hetwelk slechts daar door verijdeld werddat de bisschopin het vooruit- zigt eener dergelijke handelingzich reeds door de vlugr gered had. Smirna, den 9 Augustus. De Teni-Dunia" die gisteren uit Syrië hier aankwam heeft geene tij dingen van belang medebragt. Op het oogenblik der afvaart van deze paketboot, was er in bet huis van den Pruissischen consul generaal, die te Beyrut resi deert, een verschrikkelijke moord gepleegd. Een jong Prnissisch kamermeisje, van uitstekende schoon heid was sedert lang her voorwerp der liefdes-aan vragen van eenen jager haar' landsman die met haar in het consulaat woonde. Dezedie door het meisje werd afgewezen vernam, dat zij zich met den Pruissi schen consul te Aleppo in het huwelijk zoude, begeven en deed haar eenen brief gewordenwaarin bij dreigde haar te zullen verinoordenindien zij niet binnen 24 uren besloot hem tot man te nemen. Den volgenden dag verscheen de jager werkelijk in het vertrek waar in zich de consul met zijne bruid bevond en loste een' kogel op haarwelke haar het hart doorboorde. Terstond nam de moordenaar de vlugten ziende dat hij achtervolgd weidjoeg hij zich-zelven een' kogel door het hoofd. Augsburg, den 25 Augustus. Uit UIm wordt de bijzonderheid gemelddat zekere Enderle welke te Widïingen gevangen zat, als beschuldigd, aan der. schout te Dorndorf eenen moord gepleegd te hebben en die de zucht om zijn huis en gezin weder te zien- niet kunnende weerstaanuit zijne gevangenis ontriugt was, vrijwillig daarin is teruggekeerd. Hij had bij zijne vlugt een briefje aan den cipier achtergelaten, waarin hij hem verzochtgeen gerucht te willen ma kenwant dat hij den volgenden morgen vroeg terug zou zijn, en hierin heeft hij woord gehouden. Hij beweert aan den moord onschuldig te wezenen mis schien getuigt zijne handelwijs van vertrouwen op die onschuld en op zijne regters. Parijs den 1 September. Aan eer.' inwoner van eene der lai dge neenten omstreeks St. Omer, is een voorval geleurd, dat hem tot het voorwerp va'n bet gelach dur dorpbewoners gemaakt heeft. Op eene "verkooping van huisraad had hij een geweldig groote kleederen kist gekochten was dezelve met zijne kar gaan afhalen. Op den terugweg, over valt hem eene der zware regenbuijen van dezen zoo vochtigen zomer. Onze man weetniet beter te doen dan in de op haren kant staande kist te kruipen Ti aar naauwelijk's is hij in deze schuilplaatsof eene windvlaag slaat het deksel in het knipslot. Verschrikt poogt de gevangene vruchteloos de kist te openen 'sGravenhage den 3 September. Men ver neemt, dat bij Gedeputeerde Staten van Zuidholland het voornemen bestaat, om eerlang nieuwe voorschriften, met betrekking tot het opmaken der stedelijke én gemeentebegrootingen uit te vaardigenwelke reeds op die voorden dienst van 1845, zullen moeten worden toegepast. Dienvolgens zijn de besturen der steden en gemeenten in die Provincie uitgenoodigd om met het opmaken der begrootingen voor den dienst van 1845 vooreerst niet voort te gaan, maar zulks uit te stellen tot tijd en wijle over dit onderwerp nadere voorschriften door de vergadering van Gedeputeerde Staten zullen zijn gegevenwordende zij niettemin uitgenoodigdom inmiddels alles voor te bereiden wat tot het doen der vereischte voordragten ten deze aan de stedelijke of gemeenteraden noodig is, enspeci. aal een naauwkeurig onderzoek te doen, ten aanzien der uitgaven welke in het volgende jaar, voor verschil lende onderwerpen, en bijzonder voor het onderhoud der stedelijke en gemeentewerken en eigendommen, en voor het armwezen zullen benoodigd zijn. Utrecht, den 3 September. Heden had op den Rijnspoorweg een droevig ongeluk plaats. A. Ander sen wegwachter bij eenen overweg nabij Zuilen, hacï verzuimd, bij tijds de bekken over den spoorweg, voor het doorlaten van den treindie te 10 ure van Am sterdam vertrektte openen. Dit nog willende doen toen de trein reeds zeer nabij was, heeft de locomotief hem zoodanig getroffendat hij plotselijk dood is ge bleven. Geen der in de wagens zich bevindende reizigers hadden echter iets van, dit ongeluk bespeurd» Goes den 4 September. Heden is alhier de 4de verjaardag van Z. K. H. Willem Nikolaas Alexander Fredcrik Karei Hendrikzoon van Z. K. H. den Prins van Oranje, op de gewone wijze gevierd.) Goes den 5 September. Heden had alhier in het lokaal der Stads-Teekenschool, de openbare uitdeeling plaars, eener Zilveren Medaille van wege Z. M. den Koning en verdere prijzen, aan na te metdene Leerlin gen derzelve schoolover liet Teekensaisoen 184a—0 1844als PLEISTER KLASSE. Naar het Pleister Model. Naar 'de Teekening a deux Crayons. iste klasse. HANDTEEKENING. IN DE ISte OF BEELDÊNDE KLASSE. ade klasse. 3de KLASSE, 4de JULASSE. 5de KLASSE, Cieraad of Arabesk iste KLASSE. 2de KLASSE. ISte KLASSE. Eerste Afdeeling Tweede Afdeeling. 2de KLASSE. 3de KLASSE.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1