N°. Donderdag den 30 Augustus 1844, GOESSCHE C O U li A N T, M »fc.i 1 1 'i NIEUWSTIJDINGEN HhiMsciilanti. Berlijn den 20 Augustus. Uit Posen schrijft men van den 15 dezer: Bij onderscheidene horologie-makers alhierzijn gis teren uurwerkenvoorzien van het Hoolsche en Li- thausche wapen en andere op Poolsche nationaliteit betrekking hebbende zinnebeeldendoor de politie in beslag genomen. Deze geëmailleerde zinnebeelden heb ben, echter, geen aanstoot gegeven, maar wel de randschriften rondom de horologien aangebragtals Rownosc VrijheidWolnosc gelijkheidJ Nitpodleg- lose geene slavernij en de aanhef des bekenden volkslied Jesaze Polska nic zginelaNog is Polen niet verloren Augsburg, den ai Augustus. Uit Napels wordt, onder dagteekening van den 10 geschreven, dat, ter wijl men van bijna overal elders niet dan klagten over den regenachtigen zomer leest, men daar juist inte gendeel over de hitte en droogte te klagen heeftin meer dan twee maanden tijds was er geen droppel re gen gevallen. De Vesuvius braakte al gedurig vlam men, hetgene evenwel niet altijd een onfeilbaar teeken van eene op handen zijnde uitbarsting was. Uit Kempen schrijft men dat de beide gevaar, jjjke roovers Pst tg en Greinertdie .de Silezische grenzenmet andere straatrooversde wegen- onvei lig maakten, door de gendarmen gevat en den 14 Aug. aldaar in de gevangenis zijn gebragt. Deze roovers hebben hardneklrigen tegenstand gebodenen eerst toen men het boschwachtershuiswaarin zij de vlugt hadden genomenin brand stakheeft men hen ge wond kunnen magtig worden. Keulen, den 25 Augustus. Ter gelegenheid der (sedert weder ingetrokkene) aftreding van Mehemed- Altlevert onze Zeitung tegenwoordig een overzigt der gesteldheid van Egypte en der uitzigten van dat land. Een tweede artikel van dit overzigt, hetwelk in Ge courant van heden het licht zieteindigt op de volgende wijze Egypte zal een twistappel tusschen de mogend heden en bet schouwtooneel van eenen oorlog worden die ten lange laatste gebeuren moet. Men werpe slechts eenen blik op de landkaart. Engeland heeft drie gewigrige standplaatsen in de Middellandsche zee Gibraltar, Malta en de Ionische eilanden. Deze ver zekeren aan die mogendheid een overwigt op gemeld zeebekken, maar zij waarborgen haar geen ongehin derd verkeer met de parel barer koloniën, Oost- Indië. De zeeweg rondom Afrika heeft sedert de invoering der stoomvaart een groot gedeelte van deszelfs vroe ger gewigt verloren en de oudein het begin der zes tiende eeuw verlatene handelsweg, haar vroeger be lang herkregen. Reeds Napoleon wist van hoeveel waarde Egypte voor Engeland isvan daar de in dat land gevoerde krijghetwelk men als een hoofdstation op den wegnaar Indie beschouwen moer. Aanvanke lijk heeft nu Engeland alles in het werk gesteld om Mehemed-Ali in zijn belang te trekkenhet wilde hem geld tot den aanleg van het kanaal uit de Mid dellandsche naar de Roode zee voorschietenen Lor, densche kooplieden waren voornemens, op hunne kosten eenen spoorweg van Alexandrie naar Suez aan te leg gen. De onderkoning echter, wantrouwend gelijk hij was, en destijds bij voorkeur tot de Franschen ge neigd, wees al deze aanzoekenvan hoe voordeelig eenen aard men 'nem dezelve ook voorspellen mogt, van de hand. Engeland, ondertusschengaf zijn,, ont werp niet zoo ligt opaan de stijve harnekkigheid van den Oosterschen satraapzette het koelbloedige standvastigheid en berekening tegenover. Terwijl het den overgang ovet de landengte van Suez zocht te re gelen en eenen overlandpost inrigtte, verschafte het zichaan den mond der Roode zee, de door hare ligging algemeen gewigtige vesting Adende sleutel dier zeedie aldus een nieuwe schakel in den ves. tingsketen tusschen Bombay en Londen werd. Nu ontbreken daarin nog twee ringenA lexandrie aan de Middellandsche en Suez ajjn c'e Roorh; zee. ïs het wei' denkbaar dat Éngelanu van deze rvvee alleen zal afzien? Men bedenke dat de voortduur en verdere groei van den Oostindischen handel die andere han delstakken te zaam genomen aan gewigt overtreft, voor Engeland de eigenlijke levensvraag vormt, en dat aan eene veilige en snelle gemeenschap tusschen Indie en Engeland dit laatste niets minder dan alles gelegen is. Wij behooren ons te herinneren, hoe reeds in 1807 Engeland zoo wel Alexandrie als Rosette bezet had. Het wegnemen dezer plaatsen zou misschien tegenwoordig een Europeesch leger, een Fransch b, v. belettenwanneer het reeds in Egypte tot ontvangst der aanvallers gereed stondmaar wie zal de Engel- schen verhinderen het niet minder gewigtige Suez te nemen? En op het doen van zulk een slag zijn zij sedert lans -voorbereid. Een magtige beheerscher van Egypte zou zich hiertegen te weer hebben kunnen stellen daarom bom bardeerden de Engelschen oorlogschepen de Syrische vestingen en hinderden de uitbreiding van des Pacha's magt. Zij lieten hem hunne magt gevoelen en ont namen hem zijn oud vertrouwen op krachtdadige on- dersteunning van den kant van Frankrijk. In de laat ste drie jaren is nu Egypte door Engelsche reizigers letterlijk overstroomd geworden aan den voet des Memnons-zuil klapperen theekopjes en theekerels en op den top der pyramiden drinkt men in stijve grog op de welvaart en magt van Oud-Engeland. 1Mehe med-Ali beruste in hetgeen hij onvermijdelijk vond hij hield nu Engciands zijde, en kort voor de laatste tooneelen in het paleis is het den nieuwen gouver neur, generaal van Indie, Sir H. Hardinghcgelukt een tractaat te sluiter,hetwelk Engeland bover, alle andere zeemogendheden beslissend begunstigt en aan hetzelve alles toestaat, wat het Londensche kabinet in vredestijds slechts immer kan wenschen. Wij ken nen wel is waar den woordelijken inhoud van gemeld traktaat nog nietdoch tot waardeering van hetzelve is genoegd^t de Onderkoning zich door Engeland de regering voor zijne nakomelingen uitdrukkelijk heeft doen waarborgen. Deze vriendschapsdienst beantwoordt Mehcmed-Ali daardoordat hij den Engelschen ver oorlooft eenen spoorweg van Suez naar Kairo of haar Alexandrie aan te leggen, en te allen tijde, volkomen naar hun welgevallen, troepen uit of naar Indie door Egypte te laten marcheren. Hierdoor is Egypte met de daad een aan Gvootbrittannie onderhoorig Vazallen- land geworden. Het stelt zich tot de grootste mo gendheid der wereld in eene soortgelijke verhouding als de Indische vorsten en het eind daarvan z'al aan den Nijl zijn als aan den Ganges. Van nu af aan is het land der Pharaos en der Piolemaeussen als een Britsch wingewest te beschouwen, en noch Frankrijk noch Rusland zal in staat zijn den eenmaal gedanen stap te rug te doen halen ook dan niet wanneer zij hunne met ontzettende opofferingen uitgeruste vlooten aan het gevaar eener volstrekte vernietiging blootstellen. De Porte komt buitendien in geheel geene aanmerking. (£tigdaub. Londen den 24 Augustus. Men deelt ons eenen brief mede van een' Engelschen assuradeur, lid van Lloydsgedagteekend 19 Augustus. Wij merken er de volgende zinsneden in op. Onze assuradeurs gelooven niet aan een' oorlog, maar zij hebben zoo weinig vertrouwen in het hand haven van den vrede tusschen Frankrijk en Engeland, dat zij uit hunne assurantie cle risico van molest uit sluiten al is de togt nog zoo klein, zoodra het de Fransche vlag betreft. Zij. die met alle geweld voor alle gevaar willen geassureerd zijnmoeten zich aan verhoogde premiën onderwerpen. Men heeft eene assurantie aangeboden van 30,000 pondenalleen tegen molesthet Britsch er on lor begrepen, op goederen uit de Zuidzeeën verwacht, met regt om tot 31, December te laden. Het was gelimiteerd op pCt. De Lloyd's heeft gevraagd 3 PCt» - de Cc/pp vgnijt 2 pCt- v dieurengevoiga werd de assurantie teruggezonden." De staat van spanning tusschen Engeland en Frankrijk schijnt bij de Iersche bevolking allerlei hooggespaimene verwachtingen te hebben opgewekt. Verscheidene dagbladen aldaar, die voor O Council en de intrekking der unie gestemd zijn komen er rond voor uitdat indien het tot eenen oorlog komt de Ieren niet voor de zaak van Engeland, die hun vreemd is, moeien strijden, dan voorzoo verre zij vooraf de opheffing hunner grieven en de vrijheid om over hunne eigene belangen naar willekeur te be schikken erlangd hebben. Een dagblad gaat verder en uit wenschen die de Engelschen zeer moeten er geren. In her dagblad van Belfast, the Vindicator van den 21 Julij, leest men het volgende, m meer dan een op'zigt bedenkelijk artikel. De Prins van Joinville heeft voor de wallen van Tanger lauweren gewonnen. Wij zijn zeker, dat liet zijne laatste niet zullen zijn. Wij koesteren het volst vertrouwen op zijne toekomstige triumfen. Hij bezit eene moeder wier gebeden ongetwijfeld voor zijne eer en zijn welzijn hemelwaarts rijzen; die moeder is eene levende heilige en hare gebeden worden niet vrucht- teloos geofferd. Meer zegepralen wachten hem op de Mi idellandsche zee en weliigt op den Atlantische Oceaan. War zou het zijnindien hij een inval in Ierland deed Het eenigedat wij er van zeggen kunnen isdat het Iersche volk hem in dat geval geen regen stand zou kunnen biedendaar de regering aan dat volk geene wapenen heeft gelaten. Men zou toch niet kunnen verwachten dat wij hem met stokken bestre den. Maar indien het gebeuren mogtdat hij 100,00a volledige wapenrustingen aanbragt en die voor niet aanbood aan degenen, die ze zou willen bezitten, zouden wij aan ons volk ieder voor zich zei ven het oordeel laten, of het gepast zou zijn dat aanbod aan te nemen. In de vorige eeuw deed Frankrijk drie* maal een inval in ons land en het zou ons niet ver wonderen dat de tegenwoordige eeuw niet ten einde liep zonder dat er nog één of twee zulke invallen plaats hadden." Uit New-York wordt onder dagteekening van 23 Julij geschreven Vrijdag 11. is de houten brug van Reading-Rail- Road, aan gene zijde Mill-Creck, nabij Manaijunk, ingestorten de spoorweg isslechts als door een wonder, behouden gebleven. De trein was reeds op de brug, toen de machinist ontwaardedat de brug begon te waggelen. Zonder zich te bedenken liet hij oGgenblikkelijk den stoom uit, en de trein, bestaande uit 35 rijtuigen vloog met eene verschrikkelijke vaart over de brug. Nog naauweljjks was de laatste wag gon er over, of het geheelegetimmerte stortein. De kortberadenheid van den machinist heeft alle persoon lijk ongeluk verhoed. De brug was xo metres hoog en 27 roetres lang. De zoon van den beroemden Mozarteen waar dig opvolger van zijnen vader, is in den ouderdom van 52 jarente Carlsbad overledenbij zijne teraar debestelling is het Rcquim van zijnen vader, docr 500 professoren en liefhebbers der toonkunst uitgevoerd. Berigten uit Konstaninopelgeven hoop op van de opgravingen in Chorsabadalwaar de oude stad Nineve gelegen heeft. Er zijn twee poorten ontdekt, van welke elke aan den eenen kant door eenen kolo salen stier met een menschenhoofden aan den ande deren door eene menschelijke figuur met een adelaars- kop en vleugels gevormd was, beide 15 voeren hoog, Deze poorten verleenen toegang, tot eene van 120 voeten lengte, doch wier breedte nog onbekend is. De eenige muurwelke tot dus verre bloot isis bedekt met basreliëfs die veroveringen van vestigen ve.dslaeen enz.voorstellen en voorzien niet opschrif ten. De heuvel, op welke dit paleis stond, schijnt een gedeelte van Niucve geweest re zijn welke stad zich, naar eene-reeks dergelijke heuvels te oord eden De uitgave deier Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/1,75'. franco der Post 1,90. Gewone Advertenties worden a 20 ets, de regel geplaatst. Gehoor-* cïfbt te-. Huwelijks-en'Doódberigten van 1 6 regels a ƒ1,20

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1