N°. ©9, Maandag den SU Augustus. 1844. GOESSCHE if '<ÉS5i§ COURANT. NIEUWSTIJDINGEN* iDuitecïtlanfr. Uit Augsburg schrijft men dat aldaar zekere heer Raseeen geboren Hamburgerproeven gedaan heeft van zijne onbegrijpelijke vlugheid in het rekenen en ziin buitengewoon geheugen. Hij berekent in een oogenblikhoeveel sekonden een man geleefd heeftdie een onbepaald aantal jaren maanden en dagen oud geworden is. Indien men hem een honderdtal cijfers voorzegt, zal hij dezelve niet alleen dadelijk achter elkander opzeggen maar begint hij zelfs van achteren aan en slaat geen enkel cijfer over. Daarbij heeft hij zulk een snel en goed gezigt over hetgeen men hem voorlegt, dat hij in een' oogopslag deoogen van een honderdtal domino-steenen bepaalt. - Ottgcïaitb. Bij Rio Janeiro is een ijzeren stoombootop welke 300 personen zich bevonden gesprongen50 menscben zijn omgekomen en 80 gekwetst. De heer Montalivetintendant der civiele lijst, heeft gisteren aan de consignatie-kas eene som van drie millioenen franks doen aanvragenbestemd voor de reis van Lodewijk Philips naar Engeland. Men verzekertdat de isiaëliet James von Roth schild, benoemd zal worden tot graaf van het Roomsche rijk. De Standardsprekende van de Portugeschen slavenhaler te Batavia opgebragt, zegt: Men is gedwon gen de Hollanders het regt te doen wedervaren, wat ook de Engelsche dagbladendie hun vijandig zijn mogen zeggen, dat het vuige laster is dat het Ne- derlandsche gouvernement den slavenhandel onder de hand zoude begunstigen. Voor ieder, met de zaak bekenduitgenomen de Singapore Journalen en hunne vrienden in Engeland, die, willens, niet zien, wat klaar is als den dag, was zulks sedert, lang voor geheel Europa, eene bekende zaak. Plet comnnté van het Britsch en buitenlandsch genootschap rot wering van den slavenhandel alhier, heeft den 16 dezer een adres aan de bevolking van Haïti afgevaardigdom haar tot het ter zijde stellen van alle partijhaatin het staatkundige en godsdiens tige maar daarentegen tot bevordering van vrede en eendragt te vermanen. Het gedrag van den Missio naris Pritchardwordt algemeen in Engeland ver dedigd. nog onlangs de verzekering was gedaandat zijwe gens haar half-Europeesch karakter zou worden ge spaard. De Britsche zee-officieren gaan in hunne dooi de bladen medegedeelde brieven nog verder, en bewe ren in de sterkste bewoordingen, dat de gevoerde strijd, uit een krijgskundig oogpunr, aan den Prins van Join- ville en zijne zeelieden geenzins tot eere verstrekten het bewijs heeft opgeleverd dat Engeland de Fransche zeemagt, van welker sterkte en geoefendheid men som tijds zoo hoog opgeeftin geenen deele behoeft te vreezen. Volgens hen, zouden de Fransche schepc-n, indientoen zij in den ochtend van den 6 hunne stel lingen voor Tanger innamen, de Mooren dadelijk vuur gegeven hadden, veel hebben kunnen lijden is voorts het geschut der Franschen zeer slecht bediend gewor den hebben de stoomschepen zich enkel met het op sleepiouw nemen der linieschepen bezig gehouden in plaats van tot den aanval mede te werkenen heeft men op sommige punten langen tijd achtereen gekanonneerd zonder dat een enkel kogel raakte. Daar entegen prijzen de Engelsche zee officieren de kloek heid der Mooren, die, hoewel blijkbaar zeer onbe dreven, tot het laatste oogenblik aan hunne stukken zijn gebleven. Intusschen erkent men in dezeove rigens blijkbaar panij-iige, berigtendat bet linieschip le Suf renwaarop zich de Prins van Joinville be vondhet meest aan het vijandelijke vuur is blootge steld geweest, en dan ook ai of volgens andere 40 schoten heeft bekomen. - Een brief van de Havanna, van den 16 Julij, deelt treurige bijzonderheden mede, omtrent den dood van het hoofd der laatste zamenzwering, Placidodie den 12 met 19 lotgenooten werd geëxecuteerd. ^Pla cido heeft tot den laatsten oogenblik blijken gegeven, van buirerigemeene standvastigheid eii kloekmoedigheid. Door vijf kogelsmaar niet doodelijkgetroffen wendde hij zich tot de soldaten, zeggende: zal geen uwer medelijden met mij hebben Daarna op het hart wijzende, riep hij: hier is het, hier, daarop moet gij mikken. In hetzelfde oogenblik troffen hem twee ko gels in de borsten hij vielom niet weder op te staan. De brief, die deze berigten mededeelt, voegt er bijdat men hooptdat deze executie de laatste der bloedige maatregelen zal zijn, waardoor het Gou vernement de zamenzwering zal straffen. JTvaiïfïrjjfï. - Te Havre, in het klooster der Ursulinen, had eene prijsuitdeeling plaats. Zekere dame Mannier daarbij tegenwoordig, bemerkt hebbende, dat haar nichtje niet tot eenen prijs was toegelaten schrikte er zoodanig vandat zij plotseling dood nederviel. jukiglc- geeflijkheid voor de maatschappij van kolonisatie, de bedoelde toezegging hebben gedaan die ten gevolge zal hebben, dat 's rijks kas in het wezen der zaak de kosten der kolonisatie betalen en den aandeelhou ders in de maatschappij hunne reeds bijeengebragte gelden teruggeven zal. - De Echo de la Dendreeen Belgisch liberaal blad, verzekert, dat een zijner letterzetters zich on» langs in het huwelijk willende begeven onverwachts van zijnen pastoor heeft vernomen, dat deze dir.lm- welijk niet wilde inzegenenten zij de letterzetter de drukkerij verlietwaar zulk een slecht dagblad ge drukt weid; dat de bisschop van Doornik, aanj'wien over deze zaak is geschreven de weigering des pries ters heeft goedgekeurd; en dat de letterzetter, die zich niet aan de gestelde voorwaarden wilde onderwer pen zich alzoo met het sluiten van een bloot, bur gerlijk huwelijk heeft vergenoegd. Het genoemde dag blad ziet in dit voorval een bewijsdat de Belgische geestelijkheid", de bij de grondwet verwaarborgde vrij heid van drukpers regtstreeks wil aanranden en die drukpers werkelijk aan banden legt. iücbst'ïanbutt. Uit Maastricht schrijft menNaar men verzekert, zijn door de stoombootmaatschappij te Rotterdam üe noodige maatregelen getroffen en zul len concessien worden aangevraagd, tot het daarstelleti van een' stoombootöiensc van Rotterdam op Venlo en' wel in verband met de stoombooten welke van hier naar Venlo en terug vertrekken zullende dan tevens hierdoor eene vereeniging ontstaan met de sioomboot- dienst tusschen deze plaatsen Luik, en alzoo t'usscben Holland en'Belgie eeng geregelde communicatie plaats vinden, welke door het verband met de spoorweglinien zoo wel in Holland als in Belgiëde reis her- of derwaarts bijzonder zal vergemakkelijken en bespoedigen", en op eene zeer geschikte wijs, de nog hierin aanwezige leemteaanvullen." St. Anna Parochie, den 18 Augustus. Om 12. uur heden middagwerd voor twee ankers weggesla gen, op de hoogte van de Zwarte Maan, onder Sr. Jacobi Parochiehet tjalkschip de vrouw Jantje of de jonge Aleidaomtrent welken naam men nog geene genoegzame berigten heeftwelk schip werd bevaren door Roelof Bovenkamp van de Smilde met zijne doch ter Jacoba'm knecht Hendrik Schippergeladen met lange turf en gedestilleerd naar Harderwijk. Om twee ure stootte en verbrijzelde het tegen het Lang Hoofd tijdens dat Jacob Douweus van der Zeeeen alhier bekend moedig en aldaar wonend zeeman nog niet uit het dorp Sr. Anna Parochie, alwaar hij ter kerke gingwas teruggekeerd. Zijn zoon Piebe Jacobs van der Zee cn deszeifs oom CorneUs Douwens van der Zeebet gevaar der schipbreukelingen ziende en dade lijk bedacht hoe dezelve te redden, haalden, met be hulp, eene zeer ranke boot over den Zeedijk en over l)e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/' 1,75; franco der Post/ 1,90, Gewone Advertentien v-'orden a te-, Muweüiks- en Doodherirtep 20 ets, de regel geplaatste Geboot'- van 1 6- regels a 1,20. Koblentz den 19 Augustus. In den namiddag van verleden vrijdag, had trien in de streek ~b ij Rhense aan den Rijn, een uur van hier, het verwonderlijk schouwspel van ettelijke sneeuwvlagen. Het is schier ongelooflijkdat er gedurende de hondsdagen in de Rijn streken sneeuw zoude gevallen zijn! Londen, den 17 Augustus. Het gemaskerd bal, gegeven tot dekking der kosten van het monument hetwelk men te Edinburg ter eere van sir Walter Scott wil oprigtcn, heeft 1200 ponden opgebragt. Al de heeren en hunne dames stelden onderscheidene personaadjen uit zijne romans voor. Lord North was gekleed als tempelridderde luitenant ter zee Rob. Rail als Ivanhoe enz. Londen den 20 Augustus. In de thans ontvan gen Londensche bladen, tot den 21 Augustus, vindt men brieven uit Gibraltar tot den n en andere, van Bvitsche zee-officieren die op het oorlogschip Warspite het bombardement van Tanger hebben bijgewoond. In al de brieven wordt dat bombardement als eene geheel onverwachte gebeurtenis voorgestelddaar het een aanvang heeft genomen, toen men reeds wist, dat de Brirsche Consul Play, met vredelievende verze keringen van de zijde des Keizers van Marocco in aan- togt was. De meeste briefschrijvers beschuldigen te vens den Prins van JoinviUevan op eene onbesuisde, met de onder christelijke natietl gevolgde regelen strij dige wijze te hebben gehandeld, door een slecht ver dedigde, vreedzame stad aan tc tasten, omtrent welke Parijs, den 21 Augustus. Mer, verzekert, dat, na het bombardement van Tanger, al de bevelhebbers der Europesche smaldeelen op de kust van Marocco, in persoon den Prins van Joinville met den verkregen uitslag zijn gaan gelukwen'schen. Z. K. H. heeft hen met eene edele houding en veel beleefdheid ontvangen. De Engelsche vice-admiraal alleen, vergenoegde zich, met zijn tweeden officier te zenden, welken de Prins dien ten gevolge weigerde te ontvangen." Brussel den 24 AugustusEen Brusselsch blad r Indépendance Beigevermeld in zijn nommer van den 22 Augustus doch nog slechts als een beursge- ruchtdat al de bewindhebbers der maatschappij voor het aanleggen eener Belgische, zoo gunstig ge roemde kolonie, in Guatemale, op het punt zijn om met een Parijscb bankierten behoeve dier kolonisatie eene geldleening van drie miliioen franken te sluiten en dat dadelijk één miliioen van dat bedrag zon woi'- den gestort. De zaak was gemakkelijk gemaakt door de stellige toezegging der Belgische regering dat aan den geldschieter, van rijkswegeeen minimum van rente zou worden gewaarborgd, voor welke verwaarborging als dan, in de volgende zitting der wetgevende kamers een wets ontwerp zou worden aangeboden. De Antvverp- sche Précurseur neemt dit berigt overen beklaagt zich zeer levendig, dat dé Belgische ministers uit toe Van den losten. Sedert het in werking brengen van het nieuwe reglement op de Scheldevaart, is het, bij art. 21, aan de uit België naar volle zee, of uit volle zee naar België varende schepen behoudens de gevallen van uitzondering, verboden, regtstreeks of zijdelings zich in gemeenschap te stellen met de kusten en oevers van het koningrijk der Nederlanden, Ten gevolge van dit verbod is de bevoegdheid welke aan de naar Londen varende stoombooten tot dus verre was verleend, om naar Vlissingcn passagiers ii? te nemén ingetrokkenen zijn door de hoogere overheid formele bevelen uitgevaardigd, omteVlissm- gen iedere in-of ontscheping van dien aard te beletten. De onbekendheid van het publiek met deze omstandig-, heid, is reeds oorzaak geweest, dat eenige personen, uit Antwerpen of Londen zich naar Vlissingen willenda begevenverpiigt ziin geweestaan boord te blijven zonder aan wal te kunnen gaan. Maastricht, den 22 Augustus. Niet slechts te Valkenburg hebben de wateren der Geull verwoestin gen aangerigtmaar overaltot aan de Maasheb ben de oeverbewoners schade geleden.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1