^smi GOESSCHE N°. @6. Donderdag den 15 Aiigusfn COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. Beriijn, den jo Augustus. Alvorens van Erd- Kiansdorf naar ïschl te vertrekken, heeft Z. M. de Koning den 5 dezer, de navolgende, in het regerings blad openbaar geihaakte, proclamatie uitgevaardigd: JTVMifctfgfe- Goes, den 15 Augustus. Heden had alhier p'aats het openlijk examen van de leerlingen der zangschool wat het practische gedeelte betreft, dewijl dezelve eenige dagen te voren in hei theoretische ondeizocht waren. Batii den 8 Augustus. Gedurende de maand Jul ij 1844, zijn aan her Kantoor van m-en Uitlriaring, Expeditie en Betaling alhier, de navolgende Schepen K jè| x De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/1,75; franco der Post 1,90. w£fk Gewone Advertentien worden a 20 ets, de regel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks-en Ooodherigten van 1 6 regels a f 1,20. Smtscfilanb. „lk kan den vaderlandschen bodem niet verlaten, al is het slechts voor een' korten tijd, zonder openlijk, in mijnen' naam en in dien der Koningin, den diep ge voelden dank uit te spreken waarvan ons hart vervuld is. Hij is opgewekt geworden door de tallooze mon delinge en schriftelijke bewijzen van liefde jegens ons, waartoe de aanslag van den 26 Jul ijaanleiding lieeft gegeven van eene liefdedie zich op het eigen oogen- blik der misdaad in uitboezemingen van vreugde ge openbaard heeft, toen de hand des Almagtïgen het moordende lood van mijne borst afgewend had. Mijn hart verheffende tot den Goddelijken Redderga ik met nieuwen moed aan mijn dagwerk, om wat begonnen is te volfooijenwat voorbereid is uit te voerenhet kwaadniet vernieuwde zekerheid van te zegevieren - te bestrijdenen voor mijn volk datgene te zijnwat mijne verhevene roeping mij oplegt en wat de liefde van mijn volk verdient." Aan alle boek- en kunsthandelaars is door de politie de uitnoodiging gerigt, om niets betrekkelijk den per soon van den Koningsmoordenaar Tschechvoor de vensters hunner winkels ten toon te stellen. Aan eenen portretschilder, die verlof had aangevraagd, om Tschech af te schilderenis een weigerend antwoord gegeven. €htg£Ï&tïö. Londen, den xo Augustus. De algemeene boete dag in Ierland, ten gevolge der veroordeeling van O'Co/2- ncll en zijne vrienden uitgeschreven heeft zoo weinig bijval gevonden, dat vele geestelijken aan die uitschrij ving in het geheel geen gevolg hebben gegeven, terwijl anderen met het formulier daarvan in de eene hand doch zonder het te lezenen met het misboek in de andere hand, voor hunne gemeente zijn opgetreden. Te Dublin verspreidt zich het gerucht, dat de asso ciatie tot herroeping der Unie ontbonden zal worden, dewijl de heer S. O. Brienen de overige hoofden dier vereeniging vooraf overtuigd zijndat het bewuste vonnis door bet buis der lords bekrachtig! worden zal, en dat de Ieren alsdan geringen lust zullen gevoelen, om de repeal-rente langer te blijven betalen. Genoemde heeren zouden alsdan een klubtot verdere voortzet ting hunner plannen, oprigten. Woensdag morgen heeft er te Nottinghambij gelegenheid van het voltrekken der doodstraf aan zeke ren Savillcwelke, uit hoofde van het vermoorden zijner eigene vrouw en drie kinderen tof ophangen veroordeeld was, een allervreesselijkst ongeval plaats gehad. Door de verregaande nieuwsgierigheid der be volking namelijkom dien ongelukkigen misdadiger nog eenmaal te zien was de toevloed der aanschouwers zoo talloosdat er onmiddelijk na de voltrekking dei- doodstraf, een schrikkelijke aandrang plaats vond, door welken er weldra een groot aantal personen onder den voet getaakt is, en wel met dat ongelukkig gevolg, dat een twaalftal mensehen zulks met' het leven geboet, en bovendien een dertigtal aanschouwers hierbij min of meer zware verwondingen bekomen heeft. Parijs, den 10 Augustus. De Parijssche Consti- tutionntl kondigt aan dat het aantal zijner geabon neerde» in het tijdperk] van den 15 Maart tor den 1 Augustus van dit jaar, van 3.400 tot 16.120 ver öleerderd is. De oorzaak van deze ongewone ver meerdering van lezers moetbehalve in de prijs-ver- mindering van het blad, daarin gezocht worden, dat de Canstiiutionncl thans, niet zonder bekwaamheid, de hanstogten van een deel der Fransehen vleit', voor zoo veel hunnen volkshaat tegen Engeland en den na ijver tegen den tvmecnenden invloed der geestelijkheid betreft. Misschien nog meer komt daarbij in aanmer king dat dit Parijssche blad zijne kolommen aanvult met den nieuwen roman van Sue: De wandelende Jood In den Cournier des Et at sUniseen Noord- Amerikaansch blad dat doorFransche katliolijken geschre ven wordt, leest men onder dagreek en ing van den 16 Jtiltj: „Het schijnt dat een ongelukkig 'gesrarnte telkens nieuwe brandstof voor den burger-en godsdienstoorlog aanbrengt. Tot heden toe zijn de kathol ijken geheel onschuldig gebleven aan de onheilen die er hebben plaats gehaden waarbij de laster hun geheel ten onregte de rol van aanstokers toekent. Vóór, geduren de en na den strijd hebben zij zich wijsselijk van alle vijandelijkheid onthoudenen zoo die strijd niet nog langduriger en bloediger geweest is ismen zulks groo- tendeels daaraan versc'n uldigddat de Ieren te Philadel phia koel geble mi zijn voor alle beleediging onbewogen door elke bedreiging. Het is dan ook met diep leedwezen dat wij gisteren een staatsstuk in het licht zagen verschijnen dalhoewel noch in dadelijk noch in onmiddellijk verband staande, met de botsing in de wijk Southwark echter waarschijnlijkop eene verderfelijke wijzeop de gevolgen dezer rampspoedige gebeurtenis terugwer ken zal. Wij bedoelen de bul van den Pausvan den 8sten Mei gedagteekend en door Gregorius XIrI aan al de kerkvoogden der katholijke kerk toegezonden met betrekking tot den gevaarlijken vooruitgang, dien de protestantsche Bijbel-verspreiding volgens Zijne Heiligheid maakt. Wij zullen er ons wel voor wachten om ook in de geringste mate, de geheiligde woorden af te keu ren- van het Hoofd der Kerk, voor welke wij ons nederbnigenniet alleen met het blind vertrouwen van het geloof, maar ook met [de vrijwillige instem ming van onze rede. Maar wij zijn aan de waarheid verschuldigd, te verklaren dat dit anathema over de leugentaal en de kuiperijen van het prorestantismus in het algemeen, en van dat vim New-York in het bijzonder uitgesproken ongelukkiglijk niet ontijdigev kon verkondigd worden, daar het aan de vijanden van het katholicismus een voorwendsel geven zal, tot beleedigende uitboezemingen waartoe zij te vergeefs in de laatste gebeurtenissen aanleiding gezocht hadden en dus den godsdiensthaat zal aanwakkerenwaarvan al de vriendeader menschheid, in tegendeel, de gevaar lijke vonken moesten trachten uit te dooven. ülcbcrlAtibcu, Utrecht, den 12 Augustus. De baron van Bra- keil van den Engte JLiendenin de Betuweis voornemens den ploeg bijna geheel door de spade, te vervangen. De proeven in 1843 genomen, hebben hem overtuigd, dat zulks daar, waar eene gvoote bevolking van daghuurders bestaat, met groot voordcel kan plaats hebben, vooral wanneer de daghuren's win ters niet hooger zijn dan 30 cents per dag, zoo als in zijne woonplaats het geval is. De Commissie van Landbouw in Zeeland berigtte in 1843 dat onder scheiden landlieden in het 4. en 5. district, een deel hunner landerijen vóór den winter hebben laten om- spitten in plaats van beploegenhet geen zoowel tot meerdere vruchtbaarheid des akkers, als tot bestaan middel voor behoefrtgen dienstig is geweest. Ook in Vlaanderen in het land van Waaswordt het land alle 5 jaren met de spade omgedolventer diepte van 15 k 17 duim, ten minste bij die landbouwers, die slechts een klein bedrijf hebben. Dat voor onder scheidene diepwortelende gewassenbijv. cichorei d'kwijls bij voorkeur gespit wordtis bekend ook voor de hennepteelt is dit hier en daar gebruikelijk. Naarmate de bevolking in Nederland toeneemt en velen alzoo zich meer en meer op den landbouw zullen toeleggenzal naar evenredigheid waarschijnlijk het spitten der akkers boven het ploegen algemeener wor den. „Heemeer onze akkerbouw (zegt PP alther) den tuinbouw nadert, hoe volmaakter hij is." Eene door den heer van der l/cente Smilde, op zandgrond met guano genomen proef, gaf de voe gende uitkomst: De guano werkt op weiland en klaver spoedig en krachtig, en staat, wat de ï-osten van in koop betreftmet schapenmest gelijk eh iets beneden de koemest, als men nml. van de beide laatsten eene even groore opbrengst verlangt als van de guano. In water gemengd en gedurende den sterksten groeitijd der planten, in 't voorjaar, of ook na de bootjing, over'r iariü gebragtzal dezelve 'tbest voldoen, en zal voorzeker voor hen die weilanden ver van kanalen of ver van hunne hoeven verwijderd bezitten, wegens de geringe kosten van vervoeren óver 't land brenging, een gevolg van deszelfs geringen omvang, van groot belang zijn. De voorzitter der Directie opende de bijeenkomst met eene gepaste toespraak, waarin Zijn E. hulde deed aan de blijvende belangstelling in deze nuttige inrigting, welke nu 7 jaren bestond, herinnerde aan de bei le muzijkavonden in den afgeloopen winter, welke als de goede vruchten dezer inrigting wel mogten genoemd worden, drukte zijne vreugde uit over den alhier ont waakten zin voor klassieke muzljk, en verzocht ein delijk de opmerkzaamheid voor de proeven van vor deringen welke de leerlingen der onderscheidene klas sen (te zamen 38 tellende} geven zouden. Deze wer den met belangstelling aangehoord. Men had reden tor tevredenheid. De ouders der leerlingen vooral had den eene genoegeïijke gewaarwordingen zij zullen de opwekking wel gaarne behartigen, om de goede zorgen der Directie te ondersteunen en tot de in standhouding dezer inrigting mede te werkendoor hunnen kinderen liefde in te boezemen voor eene kunst welke zulke zuivere genoegens kan schenken en ze tot volharding in de oefeningen aan te sporen. Aan den verdienstelijken onderwijzer werd vervolgens dank toegebragt en met het zingen van eenige liederen door de zoogenaamde solo klasse werd deze genoegelijk za« menknmst beslotenterwijl aan al de leerlingen heden avond eene feestelijke uitspanning werd toegezegd. Ingeklaard 5 met pot- en volaarde2 met Gebak kensteen 36 met ballast2 met tarwe 2 met Rogge 1 met boekweit, 7 met gerst, 5 met ongezaagdhout, 6 met brandhout, 1 met duigen, 4 met houtwerk, 1 met huiden5 met kalk90 met steenkolent met houtskolen1 roet krijt1 met manufacturen 3 met meubelen7 met hard- en straatsteen1 met marmer, 73 met zinkstcen, 37 met stukgoed, 3 met hennepzaad6 met koolzaad2 met lijnzaad 2 met ankers en kettingen 1 met passagiers35 ledigte zamen 340 schepen, waarvan 232 onder Nederland, scbe en 108 onder Belgische vlagalsmede 398 ledige visch- en mosselschuiten en 34 stoombooten. Uitgeklaard: 2 met aardewerk, 1 met Dakpannen, 9 met Haardasch5 met boonstroo asch11 met biezen en hoepen, 7 met gerst, 9 met haver, x met parelgerst, 2 -met groenten, 4 met hooi, 1 met mas. ten, 1 met ongezaagdhout, 4 met brandhout, 1 met rijshout2 met houtwerk4 met kaas1 met rncu. beien, 1 met riet, 1 met bindrottingen1 met rijst, 3 met or.gemalen tufsteen, 1 met stoomwerktuigen, 25 met stukgoed 1 met levertraan, 2 met vaatwerk," x met' gehekeld vlas12 met droogevisch 3 met wol, 1 metcanariezaad2 met passagiers224 ledig; te zamen 343 schepenwaarvan 255 onder Neder- landsche en 88 onder Belgische vlag, alsmede 422 schuiten met visch en mosselen en 33 stoombooten. Scsturcu en Qbmmtstratum $3isMicfcc Bcsrtcbing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der S'iad GOES, zullen op Zaturdag den 24 Augustus 1844, des middags te twaalf uren, publiek en aan de minst aanncmcnden trachten aan te bestéden

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1