N\ 65. Maandag den -13 Augustus GOESSCHE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/1,75; franco der Post 1,90. f-M t Gewone Advertentiea worden a 20 ets, de regel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks-'èn Doodberigten van l 6 regels hfj,20. fittslanb. Warschau, den 1 Augustus. Onze stad is door een groot onheil bezocht geworden. Ten gevolge van een sinds twee maanden aanhoudende regenwas de water massa van den Weichsel dermate toegenomen dar de zelve heden buiten bare oevers getreden isen het aan dezelvè gelegene gedeelte onzer stad, geheel onder water gezet heeft. Her geweld der golven heeft de Pragaër verbindings brug verwoest de voorstad Praga zelve ligt bedolven in den vloedgelijk mede een eiland, Saska Kempa, hetwelk in den Weichsel ligtzoodat de toppen der hoogste boom en en de dakspitsen naauwelijks boven het water uitsteken. Ook omliggende plaatsen hebben veel door de overstroo ming geleden. Zoover het oog reikt, ontwaart men niets dan eenen eindeloozen waterspiegel, met eenige zigtbare boomen en torensen zoo ziet het er uit tot bij Dantzig. Een enkel oogenblik heeft degeheele verwachting des landmans den bodem ingeslagen zijne granen zijn vernietigdzijne voorraadschuren verwoest zijne woning en haardstede overstroomd. Hartverscheu rend is het te zien hoe tallooze boeren met vertwijfelen den blikop hunne verwoeste have en goed staren terwijl de golven alles medeslepen en het vee in den vloed vergaatzonder dat eene menschenhand eenige redding kan aanbrengen. Een niet minder treurig schouwspel biedt de stad Warschau zelve aanmet hare laag gelegene en overstroomde stratenen hier is het onlieil te grooter als dezelve grootendeels door minder gegoeden bewoond waren. Honderden men schepvan alles beroofd, dwalen door de in zeeën herschapen straten rond en benijden misschien hen die reeds hun graf in de golven gevonden hebben. Het meest van allen heeft de Soiec geleden eene straat die bloot .uit fabrieken bestaat. De Weichsel staat thans 18 voeten boven zijn waterpas, en sedert 1830 beleefden wij hier eene soortgelijke overstrooming niet. De heerlijke perken van Lozienki zijn geheel verwoest en het kasteel zelf loopt veel gevaar van in te storten. Bnuttéévfottb. Coire den 27 Jtihj. Gisteren avond zijn de bewoners van Felsbergaan den voet van den berg Calanda in Giaauwbunderland, zeer verschrikt. Een geweldige rorsbrok van den top van dien bergin welke zich sedert lang een langzame beweging deed gevoelendie er de instorting van voorspelde is met een vreesselijken slag naar omlaag gestort. Gelukkig is dezelve naast het dorp neergekomen maar alles is overdekt door de opgevlogen aarde. De groote raad heeft bij Emdre loodsen laten oprigten voor in gevat van dringend gevaar voor de Felsbergers; maar de bewoners van Emdre, die katholijk zijnhebben ze des nachts weder afgebroken omdat zij de protestant- sche Felsbergers niet in hunne buurt wilden hebben, tenzij deze tot hunne kerk wilden overgaan. ÏSuitöHïlAlït». Frankfort, den 6 Augustus. Van de korvet Amazonehet eerste oorlogschip in Pruissen gebouwd, en thans eenen proeftogt naar Konstantinopel doepde verneemt men dat dezelve in vele opzigten niet aan de verwachting voldoet. De bouw is zeer gebrekkig het schip te ligtzoo dat het zijn geschut niet dra gen kanterwijl de mastenop raad van Engelsche zeeofficieren, te Plymouth verkort zijn. Men schrijft uit Aargauin Zwitserlanddat het voortreffelijk werk van H. Zschokkebij ons be kend onder den titel van Uren'aan de Godsdienst gewijd," door twee geleerde rabbijnen voor israëli ten is bearbeid alsmede dat hetten gebruike der Griekscbe kerk, ook in het Russisch overgezet js. De boekhandelaar Eduard Pelz is te Schweid- nitz gearresteerd, als beschuldigd, de wevers in Silezien-, door •geschriften tot opstand te hebben aangezet. {JJngcLmb. 'Londen den 7 Augustus. Onze dagbladen blij» ven de reis des Konings van Frankrijk naar Engeland, als zeker beschouwen. Die reis zalvolgens den Globein het begin van September plaats hebben en de Koning zou alsdan peet zijn over het kind, waarvan H. M. Koningin Victoria thans bevallen is. Als Katholijk echter niet zonder toestemming van den Paus de plegtigheid kunnende verrigten zou Z. M. wel in de kapel tegenwoordig zijn, maar bij de pleg tigheid door een'ander vervangen worden. Te Wind sor zal, bijgelegenheid van het verblijf des Konings, eene groote wapenschouwing worden gehouden. De minste bijzonderhedenMarokko betreffende hebben thans een groot belang verkregen. Zie hier eene merkwaardige ontdekking, door eene correspon dentie van Gibraltar aan den Morning Herald gedaan. Men weet nietdat de Keizer van Marokko eerst een koopman van Mogador was, en dat de vorige Keizer hen: de kroon gaf, bij voorkeur boven zijn' zoondie door de natuur stiefmoederlijk behandeld was. Deze zoon bevindt zich onder de vanen van Abd-el Kaderen zoo de Keizer den heiligen oorlog met verkondigt, zal Abd-cl-Kader dezen zoon tot wettigen erfgenaam van den troon uitroepen en hem op denzei ven plaatsen. De Keizer bevindt zich dus in een' moegelijken toestand. Den 4 Julij heeft het volk der Vereenigde Sta ten den achtenzestigsten verjaardag van deszelfs onaf hankelijkheid gevierd. Achtenzestig jarenminder dan een menschettlevenminder dan een dag in de oude jaarboeken der wereld, en dit tijdvak was toe reikend, om de arme koloniën van 1776 in eene groote rijke magtige narie te herscheppen om met 20 mil- lioenen burgers een uitgestrekt grondgebied te bevol. kenover hetwelk toen naauwelijks twee milüoenen gelukzoekers verspreid waren om in eenen uitgestrek- ten en vruchtbaren bouwgrond bosschentot dien tijd onbetredente herscheppen0111 op de kusten des Atlantischen oceaanstoen nog onbevolkt, onmetelijke handels entrepóts daar te stellen, die van de monding van den Hudson zich uitstrekken tot aan die van den Mississippi. Het ware eene zonderlinge vergelijkingdie van 1776 en van 1844, en deze vergelijking ware weiligt de schoonste lofredewelke op den gedenkdagdie he den gevierd wordt, zou kunnen worden gehouden. Maar de kolommen van een dagblad zouden nier toe* reikend zijn om een tafereel, zoo rijk aan grootsch.e daden en aan trotsche denkbeeldente bevatten en wij moeten ons bepalen met te zeggendat nooit eene natie zoo veel regt haddeszelfs verjaardag te vieren dan die der Vereenigde Statenomdat geene zoo veel regt had trotsch op deszelfs velleden, en venrouwend op deszelfs toekomst te zijn. Brussel, den 7 Augustus. De schilder F. Slin geneyer heeft bijna bet historiëel schilderstuk vol tooid hem door Z. M. den Koning der Nederlanden opgegeven, voorstellende den admiraal Claessensop het oogenblikdat hij zichten aanzien van al zijne manschappen, naar de kruidkamer begeeft, om zijn schip hetwelk op het punt staar van in handen des vijands te vallenin de lucht te doen springen. liïlebcvltmbcn. 's Gravenfiage den 8 Augustus. Da Fransche schilder Gudin is alhier aangekomen. Binnen weinige dagen verwacht hij de door hem op last van Z. M. vervaardigde schilderij, voorstellende het vertrek van het Nederlandsche smaldeelonder bevel van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlandenvan Vlissingen naar de Middellandsche Zee. Uit Parijs schrijft men dat al degenendie in de gelegenheid geweest zijn die schilderij te zien hunne bewondering te kennen gegeven hebben over de uitmuntende uitoefening van dat stuk. Bcsfuvcw m b minis tra tic tn Publicatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der. stad GOESdoor de aldaar gevestigde Plaatselijke Commissie van Geneeskundig onderzoek en toevoor- zicht onderrigtdatbij het ontstaan van KIN DER-ZIEKTE vooralin Huisgezinnen alwaar tot de behandeling derzeivegeene'Geneeskundige hulp wordt ingeroepen, niet altoos, daar van, aan deze Commissie wordt kennis gegevenherinne ren bij dezen den Ingezetenen dezer Stad en Gemeente aan de bepaling van Art. 17 van het Koninklijk Be sluit van den 18 April 1818 Staatsblad No. 20 bij het welkuitdrukkelijk in voorgeschrevendat zoo haast de Kinder-Ziekte zich in eenig Huis open baart men verpligt zal zijnom daar vandadelijk: kennis te gevenaan de Plaatselijke Geneeskundige Commissie, opdat de vereischte voorzorgen zouden kunnen genomen wordentot voorkoming van verdere besmetring. Wordende de opvolging dezer bepa ling nadrukkelijk aan bevolenaangezienbij ont dekte nalatigheiddaar vannaar aanleiding van hep Besluit van Hun Edel Groot' Achtbare Heeren Ge deputeerde Staten dezer Provincie van den 23 fauu- arij 1826 No. 2 'vertNo. 1753 Proces Verbaal zal worden opgemaaktom op grond der Wet van den 6 Maart 1818 Staatsblad No. 12.) in regteil te worden vervolgd. Ea opdat niemand onwetenheid zoude kunnen voorwendenzal deze op de gewone plaatsen in deze Stad aangeplakt en in de Stads-Coufant geinsereerd worden. Aldus gedaan ten Raadhuize der Stad Goes,'den 10 Augustus 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris L. de FOUW, Jz. A LLEHLEI. Volgens A. von Humboldt, beslaat het Russi sche Rijk thans meer oppervlakte dan de maan aan het. uitspansel. v Volgens het verslag der permanente commissie van het Britfche Genootschap ter verspreiding des Bijbels, Maart jl., waren in Hollandbinnen 2 maanden ver kocht- 1683 Bijbels en 9273 Nieuwe Testamenten. Te. Nijmegen verkocht de colporteur, binnen 14 dagen, alleen 120 vertalingen naar de Vulgataten behoeve van Roomsch-Katholijke Christenen. De agent Tiddy schrijft, dat men gemakkelijk in Nederland nog 20,000 exemplaren des Bijbels of des Nieuwen Testaments had kunnen slijten als men ze voorhanden had gehad, om aan al de aanvragen te voldoen. In de meeste huisgezinnen zijn wel bijbels, maar nu kan ieder lid er zich eenen aanschaffen voor 25 cents. De druk is buitengemeen helder. Men verneemt dat het Nederlandsche Bijbelgenoot schap zich met het Britsche in gemeenschap zal stel len om met vereende krachten cïe goede zaak te be- vorderen. SCHETSEN VOOR LANDBOUW EN LAND- HUISHOUDKUNDE. In Duitschland ontwaakt meer en meer de ijver, om dergelijke scholen op te rigten als er ook reeds eene in onze provincie bestaaten waarvan men zich voor de toekomst de schoonste vruchten mag beloven. Bij Erfurt wil men eene school oprigten, bijzon der bestemd voor de wetenschappelijke opleiding in het boerenbedrijf. Her plan. der inrigting is bekend gemaakt in het Gemeinnützigcs Unterhdltungsblatt fiiiistadt uttd LandiS Mei 1844.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1