iiiEBinnif. ALLERLEI. JONGELINGEN" 'welke genegen zijn over te gaan tot de LATITNSCHÊ- en FRANSCHE SCHOLEN, binnen deze Stad, worden verzocht zich aan te melden bij den ondergeteekendeLid en Secretaris der Plaatselijke School-Commissievoor of uiterlijk op den 17 der loopende maand. V ziji) uirgenoodigd, zich hebben laten bewegenhunne betrekking als zoodanig, met behoud vau den direc teur, te continueren. Mr. de Marcasadvokaat te Amst.heeft zich door 't bewerken dezer verzoening zeer verdienstelijk gemaakt. CoRTGENE,(eilandNoord-Beveland) den Augustus. Uit de donderbuijenwelke op Zondag den 4 dezer over dit eiland dreven is des avonds omtrent 7 ure de bliksem nedergeslagen in de schuur eener hofstede, bewoond bij A. van Leeuwen in deze gemeente, ten gevolge waarvan dat gebouw in minder dan een uur geheel is afgebrand. Ofschoon de brandspuit van Wissenkerkealwaar men den brand terstond heeft kun nen bemerkenspoedig was aangekomen en ook die var Cortgene op het eerste berigt was toegesneldis alleen bet woonhuis der hofstede behouden kunnen blijven. DE BANK Vx\N LEENING. De bank van Leening is de bankier der armende eenige kapitalist, die het spreekwoord logenstraftdat men alleen aan rijken leent. De bank van leening hul digt het stelsel van eene algemeene menschejfiiefdevan ti-ne weldadigheid jegens de armen welke hun niet meer dan 10, 12 en somtijds 15 pCt. afneemt! Niemand wane echterdat de bank van leening een 'woekeraar isVerre van daarWoekeren is geld uit zetten tegen hoogeren intrest, dan de wet vergunt; maar daarvoor wacht zich de .gemelde inrigting. Zij neemt u geenen penning meer af, dan haar geoorloofd is en hare schuld is net nietdat die hooge intrest haar is vergund geworden. Zij heeft derhalve niets gemeen met den vreesselijken roofvogelwelken wij gierigheiddie men bij wijze van schouwspel konde verwekkenmaar overigens er volkomen van afzag hen immer tot eenig wezenlijk nut te doen dienen in dat vierjarig tijdvakzeggen wijheeft er in Europa en welbijzonder in Frankrijk, eene ware razernij voor luchtreizen geheerschteen ieder moest ballonnen doen opgaanhet was eene wedijveringwie de zonderlingstede gevaarlijkstede onbezonnendste de dolste, maar alle steeds even vruchteloos verble- vene proeven in de kunst van dezelve te besturen, zoude wagen. Gedurende dat vierjarig tijdsbestek was de lucht steeds zwart van duizende vliegwerkenvan alle mo gelijke gedaantenmet alle mogelijkeonoverdachte middelen werkende, die geenzins beantwoordend wa ren aan de geheel exceptionnele nog onbekende ver* eischten der luchtvaarten. De oplossing van het vraagstuk in weerwil van al deze proefnemingen, niet gevonden wordende, zoo gebeurdewat er Tiet natuurlijk gevolg van moest wezen. De ballons werden meer dan verwaarloosd zij vervielen bijna in minachting, en zij die er zich nog aan durfden wagenwerden bijna als krankzinni gen beschouwd. Omtrent vijftig jaren bleven zij in dezen staat van verachting en vergetelheid, maar in 1837 verschijnt er zeker Heer Sansondie, het bespottelijke trotse rende hetwelk er in gelegen kon zijnvan zich met zulk een onderwerp bezig te houdenverkondigtdat het hem, na een studie van vijf en twintig jarenge lukt is, het vraagstuk eindelijk op te lossen, en dat hij het steunpunt in de luchthetwelk men voor de luchtbollen benoodigd had gevonden heeft. liet pu bliek en ook zelfs de geleerd-en, sloegen aanvankelijk weinig acht op deze aankondiging, die in het tijdvak tusschen 1783 en 1787, de wereld in rep cn roer ge- met den naam van woekeraar aanduiddenten zij door bankhouders of handlangers misbruiken en afwijkingen bevorderd worden. Onder de bestaande banken van leening iszonder twijfel, eene der beste, de bank van Straatsburg; want daar strekken alle vooideelen alleen tot het bijeenbren gen van een kapitaalwelks inkomsten allengs den intrest der beleening zullen verminderen. Te Montpel* lier en Toulouse vindt men banken van leening, welke Volstrekt geenen intrest nemen; ook elders worden dergelijke waarlijk goede inrigringen gevondenmaar ■dezelve worden alleen gewettigd door de plaatselijke "besturen zonder dat zij ook door het gouvernement zijn erkend geworden. Men zou onmogelijk het nut der banken van leening luimen betwisten, wanneer dezelve anders waren in een at. Men moest niet, uit een geldelijk belang, ge noodzaakt zijnom den nood en ellende der armen te bezigen, tot .eene zoo laag mogelijke bcleening van hun ne panden, terwijl er geen intrestof slechts zeer wei nig, van hen genomen moest worden. Er worden echter maatregelen genomen om deze inrigting allengs beter te makentc Parijs is reeds de intrest met 3 pCt. verminderd. Men moet zich'daar echter niet beroe men op de bepalingdat de voordetien der bank van leening alleen voor de hospitalen wordt aangewend: wat is dit andersdan den eenen arme iets geven wat menden anderen heeft ontroofd? Dit is gelijk iemand teregt zeide, iemand gedurende zijn leven het bed laten betalen, waarop hij eenmaal zal liggen te sterven. Te Parijs heeft de directeur der bank van leening ecite nieuwe en aliezins lofwaardige inrigting daargesteld: eene stortingskas namelijk, waarin de eigenaar bij ter mijnen stortenen aldus zijne panden inlossen kan. Hierdoor wordt ten minste menigeen nog in de gele genheid gesteld, cm zijnen eigendom te behouden, welken hij anders alleen door een wonder terug zou hebben kunnen bekomen. De vermindering van intrest en deze stoningskas, zijn inderdaad twee zeer voortref, lelijke maatregelenom de vreesselijke daadzaak allengs te keer te gaanclat- men den nood en de ellende der armen te baal neemtom hentegen zoo weinig geld mogelijknog van alles te berooven. Zijn de Stoombooten tn de Stoomwagens niet te traag en te langzaam voorden handelen moet er dus niet met der haast eene snellere ballonnendienst in het ruime zwerk worden georganiseerd Op deze vraagdie vroeger niet dan spotlust ver wekt zou hebben is thans in allen ernsr de algemeene aandacht gevestigd, en aan een der dagbladen ontleenen v.'ij het volgende daaromtrent Tusschen het jaar 1783, zijnde het tijdstip, waar op de gebroeders Montgolfier het middel uitvonden 0111 den meuschinde lucht te doen opstijgen, en tus schen 1787, als wanneer men "na ëene schitterende, maar voorbarige hoophet stelsel der ballonnen zich weder zag beperken tot het voldoen derijdele nieuws De Heer Sanson blijft desniettemin volharden van tijd tot tijd beginnen enkele dagbladen een gunstig ar tikeltje over hem re plaatsen; van lieverlede beginnen zij de werkjesdie hij over de luchtvaart uitgeeft aan te prijzenen nog onlangs gewaagden zij met lof van zijn geschrift: Over de aéronautica voor de groot e wcteldvei handeling over hét bestieren der luchtbollen. In dit werkje wordt op eene koddige wijze beschrevenhoe de bcau-monde zich eerlang niet anders dan per ballon zal komen bezoekenen de deftige ingangen der huizen niet meer op den grond maar aan de daken zullen zijn. Dit werkje is door de geleerden, aan welke de Heer Sanson het opgedragen heeft, geenzins'als eene lou tere spotternij opgenomenmaar schijnt integendeel nog al ophef onder hen gemaakt te. hebben en onder hen de drift, die op de eerste uitvinding van de Mont golfier s gevolgd wasweder op te wekken en wel ditmaal onder meer gunstige voorteekenen en met het voordeel van de ondervindingdie men uit de veel vuldige vroegere proeven heeft mogen opdoen. Buiten en behalven den Heer Sansondie eene in- teekenlijst, waarop reeds vele inschrijvingen zijn ge daan, geopend heeft, tot het vinden van vijftien of achttien duizend frankendie hij noodig heeft om ge volg aan zijne uitvindingen te gevenzijn er nog on derscheidene andere personen, die zich ten ijverigst bezig houden met het op nieuw aan de orde van den dag gekomen ballonnen-stelsel. De muren van Parijs zijn bedekt met aankondigingen daaromtrent en met de afbeeldingen van luchtgevaarten van allerlei vormenen zulks bepaalt zich niet enkel tot Parijs maar ook te Florence in Engeland en in Noord Ame rika, ziet men beroemde natuurkundigen «ich met de zaak bezig houden. Meer dan dit alles, zal evenwel misschien de kunde van den beroemden Aragohet welslagen der zaak eindelijk verzekeren. In het Verslag aan ds-.Staten van Zeeland leest men: De kommissie van landbouw is door ons gemag- tigdom premien uit te loven aan degenendie een deel van hun landelijk bedrijf (met uitzondering van moezenieringenboomkweekerijen en dei gelijke, die gewoonlijk dusdanig worden bearbeid} met de spade in plaats van met de ploeg zullen doen bewerken. Hier mede wordt beoogd1) door betere omroering van den grond, deszelfs vruclvbaarheid te bevorderen, 2) en behoeftigen, in het voor her. ongunstige jaargetijde, werk te verschaften. (Wij wenschen dat dit plan algemeen bijval vinden zal.) CONSUMTIE FAN SUIKER EN KOFFIJ IN DUITSCHLAND. In het geheele Tolverbondwelks bevolking onge veer uit 28 millioenen zielen bestaat, worden thans jaarlijks 70jniliioenenpondenkoffij verbruikt, hetwelk voor den persoon 2| ponden beloopt. Voor 10 jaren bedroeg het gemiddelde getal voor den persoon, skch-s 2 pondenen men ziet dus hoe het verbruik der Icoffij is toegenomen. Zoo is het ook met het verbruik van de suiker gegaan. In het Tolverbond komt op den persoon jaarlijks 5 ponden waaronder een pond beet* wortlsuiker in Oostenrijk ongeveer 2 pd.in Frank rijk 6| pd.waaronder a pd. beetwortelsuiker, maar in Engeland 1617 pd. CONSUMTIE FAN ZOUT IN EUROPA. Europamet een bevolking van 241,253,000 roen- sehen, verbruikt jaarlijks 34,831,000 centenaars zout. Jaarlijks worden 44,660,000 centenaars gewonnen. Door elkander gerekend, verbruikt elk persoon 14 ponden zout. De Duitscher verbruikt de minstedeNoorwe- ger de grootste hoeveelheid. STOOMWAGENS OP GEWONE WEGEN. Dezer dagen.zullen, op den straatweg tusschen Nancy en Metz. proeven worden genomen, met een'stoomwa gen. De eerste proefnemingom gewone wegen met stoomwagens te berijden werd in 1808 in Londen gedaan ,v maar bleef zonder gevolgen. Sedert 1831 wer« den die proeven hernieuwd en zijn thans volkomen ge lukt, De snelheid van zulk een stoomwagen, is twee maal grooter, dan die der postwagens. Men her innert zich hierbij de.proefnemingen in der tijd door wijlen den hoogleeraar Stratingh alhier gedaan. Men leest in het Fransche dagblad La Pr esse: De tegenwoordige beheerscher van Marokko, Mulei Abdeurahman, is zijnen oom, Mulei Souiman, op. gevolgd den 28 November 1822. Hij is geheel onaf hankelijk van den Turkschen Sultan en regeert met de meeste willekeur. Hij beiioorl tot den stam van Ma homet, welke in 1557 de koningrijken van Fez en Marokko onder éénen schepter bragt. Zijn oom had hulptroepen aan de Egyptenareii geleverd, bij hunnen weêrstand tegen de Franscben desniettegenstaande zond hij in 1806 eenen gezant naar Napoleon. Zoodra te Marokko den Keizer een zoon geboren wordt, laat hij hem bij een' der rijkste Muzelmannen van het land brengen, die belast wordt, den Keizer lijken telg met dezelfde zorg, als ware het zijn eigen zoon, op te voeden. Op zijn twaalfde jaar wordt'het kind eerst bij den vader terug gebragt. Alsdan laat de Keizer hem een examen afnemen, over het dogma tische gedeelte van den Koran. Valt dit onderzoek goed uitdan worden aan den opvoeder kostbare geschen ken gegevenvalt het slecht uitdan wordt hij ouder vreesselijke pijnigingen van het leven beroofd. De Keizer heeft ongeveer 25,000,000 fr. inkomen, meestal afkomstig van het hoofdgeld door de [oden te betalen van de cijnsen door kleine vorsten op te bren gen en van den tienden penning, of heffing op het kapitaal der inwoners. De Franschen zeggen te oor logen om de volken te beschaven. Goesden 5 Augustus 1844. H. C. PILAAR. De ondergeteekende is voornemens bij inschrijving onderhandsten zijnen huizeaan te besteden het Bouwen van het afgebrande gedeelte der, hem en zijne mede eigenaren behoorendeMEESTOOF Holland, te Wilhelminadorpwaarvan het bestek ter lezing ligt in de Herberg aldaarbewoond door G. Hector. Gegadigden gelieven hunne Inschrijvings-Biljetten franco en verzegeld in te zendenvoor of op Maan dag deb ipden dezer, des middags ten twaalf ure, op welken dag des morgens ten tien ureaanwijzing in loco zal geschieden terwijl de teekening inmiddels ter visie ligt bij den ondergeteekendenbij wien ook nadere informatien te bekomen zijn. Wilhelminadorp7 Augustus 1844. I. G. J. van den BOSCH. Te Goes bij F. Kleeuwens Zoon,

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2