N°. 64. Donderdag den 8 Augustus. GOESSCHE COURANT. m wöKf •4 K <J ■- ««r- m ïfr NIEUWSTIJDINGEN. I3ttiiscïtï«u*&. Uit Westpbalen schrijft men De raad van het stedeke Brede verkeert in groote verlegenheid. Aldaar is, namelijk, de slagen-uitreder Prügelaustheilergestorven en nu kan de raad geen' nieuwen kandidaat voor dezen post vinden ofschoon dezelve zeer winstgevend is want de overledene maakte dagelijks eene recette van 10 silbergrosschenwaarvoor hij de irirmuntendste klappen van de wereld met nooit- versaagden arm uitdeelde. Volgens Duitsche bladenwordt weer alles te werk gesteldom de Waidenzen uit Piemont te ver drijven of hun geloof te doen verzaken. Monniken trekken onder hen rond, om proselieten te maken, en worden daarbij doov de wetten besch ermdwelke zelfs den vader, die zijn kind van den afval tracht te weerhoudenmet straffen bedreigen. Er bestaan openbare kassenwaaruit aan bendie tot de R. IC. kerk overgaan, belooningen worden toegezegd. Walden zen die buiten de hun aangewezene valleijen eenigen grondeigendom verworven haddenworden genood zaakt om zich daarvan weer te ontdoen. De hun verwaarborgde regten worden door priesters en over heden stelselmatig met voeten getredenen hunne klagten kunnen tot den troon niet doordringenoï vinden dtffir geen gehoor. tig m uz ijk anten in het rijtuig geplaatst, onderschei den muzijkstukken uitvoerden hij is tweemalen York- Road door geredenen overal uier toejuichende bravo's ontvangen. middel van eenig wezenlijk belang was dat de heer Warner buitendien steeds buitensporig groote geldsommen voor zijne proefnemingen en voor de openbaring van zijn zoogenaamd geheim geëischt heefr. De admiraals Napier en Douglas hebben voorts bij deze gelegenheid verklaarddat al wat zij van het geheime middel van den heer Warner vernomen haddenhen deed denken dat hij niets nieuws heeft uitgevonden en dat de zaak niet verdientdat men ef verder zijne aandacht op vestige. In den loop dezer week heeft bier te lande voor een krijgsraad teregt gestaande bevelhebber van een brirsch oorlogsvaartuigdie zich terwijl hij op de afrikaansche kust tegen de slavenhaalders kruiste ge weldenarijen ten aanzien van een fransch vaartuig had veroorloofd. Deze vervolging was geschied op de klagten van het fransche bewind. De krijgsraad beeft den beklaagde schuldig verklaard en bevolendat hij gestreng berispt zal worden. Aan deze uitspraak hechten sommigen alhier in de tegenwoordige omstan digheden een meer dan gewoon gewïgt. Vóór eenige dagen komt een jong edelman broeder van lord Arialcybij een' koopman in wape nenden beer Smithen vraagt', om eene pistool te proberen. Hij laadt eene -pistool en schiet den heer Smith ter neder. Hij wórdt gevat en voor den ma gistraat gebrast, aan wièn hij koelbloedig verklaart, dat hij wilde gehangen worden en daarom aldus had moeten handelen. Men vermoedt, dat bij zinneloos is. Xeanfcvwlf. Een te Bordeaux uit St. Pierre (Martinique) ontvangen brief, meldt het volgende: Geheel het eiland Dominique is in oproer. De kleurlingen-bevolking heeft zich tegen eene hoofdelijke tellingwaarop door de koningin van Engeland was bevel gegevenwillen verzettenhetwelk eenen ge- wapenden opstand heeft ren gevolge gehad. De op. standelingen hebben verscheiden overheden vermoord. Hei eiland is in staat van beleg verklaard." Üiètoriftttbcis.. 's Gravenhage den 4 Augustus. Onze oost* indiscbe berigten, loopende rot in de tweede helft van April jongstleden vermeidendat zich weder op on- derscbeidene punten zeeroovers vertoond hadden 011» der anderen in de wateren der Molukkos. Bij Ter- nare was een inlandsch kruisvaartuig, door vijf roovers- vaarruigen aangevallendie echter met verlies waren afgeslagen geworden. Op de kusten der residentie Menado, op Celebes, hadden zij menschenroof ge pleegd. In straat SunJa waren veertig rooversvaar- tüigën geziendie men dacht dat op de Noord-oost kust van Sumatra te huis behoorden. De zeeroovers van Mangindano, zegt een der berigten, hadden liet: voornemen, om hunne geheele magr, van ongeveer aoo vaartuigen (waar onder een door hen genomen euro- peesch ra vaartuig) onder Celebes bijeen te brengen ten einde wraak te nemen over de nederlagendie zi| in het vorige jaar ondergaan haddenen zelfs 0111 het uiterste te wagen tot het overmeesteren van het stoom» vaartuig, van hetwelk zij toen zoo veel hadden geleden. - De stoomboot Columbinebij het uitvaren op den 3 dezer, langs den Brielheeft gered de equipagie van het Papenburger galjoot Brimmankapr. Sibnidg geladen met granenvan Windau naar Rotterdam be stemden bij bei binnenkomen van de Maas gestrand. De equipagie bevond zich op het wrak in doodsgevaar, en werd, met overgroote inspanning, door het volk van de Columbine met de sloep afgehaald. Onder de geschriften, die in het, op den 22 der vorige maand, te Rome gehouden consistoriedoor den Paus op den index geplaatst of verboden zijn bevindt zich ook het Herderlijk onderrigt van den beer H. J. van Buulbisschop van Haarlem over de Kerkschèu» ring onder de Katholijken in de Nederlanden. Dingsdag 11. is er ontevredenheid ontstaan onder etnige werklieden, aan het zwartmaken der Droog, makerij te Nootdorp werkzaamwelkeonder het opsteken van vlaggen en meerdere oproerige teekenen het overige gedeelte belette hunne werkzaamheden voort te zetten. Tijdig aangebragte adsistentievan het te Delft in garnizoen zijnde korps jagers en een detachement dragonders uit de residentie heeft echter het voortgaan der ongeregeldheden verhinderd, waar toe almede zeer veel heeft bijgedragenher daar ter plaatse tegenwoordig zijn van den heer officier bij de arrondissements regtbank te dezer stede; zoodat, vol gens ingewonnen berigtenhet werkvolk Donderdag 11. den arbeid weder hervat heeft en de rust hersteld is. Vief der belhamels zijn onder geleide van dragon* ders gevankelijk alhier binnen gebragten in het huis van burgerlijke en militaire verzekering opgesloten. De justitie heeft een streng onderzoek ingesteld. De matroos der ade klasse Adolf de Witgede tineerde aan boord van Zr. Ms. fregat de Sambre in het Nieuwe Diepwas veroordeeld tot de straffe des doodsdoor middel van den kogelomdat hij zij nen officier den luitenant der 2de klasse Mosselaan gegrepen geslagen en op het dek geworpen had ofschoon deze hem nimmer eenig leed had gedaan. Z. M. de Koning heeft hem thans gratie van die straf verleenden dezelve veranderd, in het vervallen verkla ren van den militairen stand, en in eene gevangenis voor den tijd van 6 jaren in een tucht- of rasphuis. Men verneemt, dat in de algemeene vergadering van deelgenooten der naamlooze maatschappij tot in voering der Zijdeteelt in Noord-Brabandop den 26 dezer, te St. Michiels-gestel gehouden, de bestaande geschillen tusschen bet bestuur en den directeur van bet hoofd-etablissementH. J. Bcraif gelukkig zijn geëindigd, en konmiissarissen tot algemeen genoegen, ris daartoe door de vergadering op het dringendste te w. Vz De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/*I,75; franco der Post 1,90. t #ï- MM &ïï.$wpi i Gewone Advertentien v/orden a 20 ets, de regel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks-en Hoodherieten van 1 6 regels a f' 1,20. Ilnslanb. Riga den 25 Julij. Na langdurige regenbuijen die de Duna tot eene buitengewone hoogte deden stij gen ontstond gisteren eene geweldige storm die eene menigte houtvlotten uiteensloeg en naar zee spoelde, veie geladene schuiten beschadigde of deed zinken de vlotbrug verbrijzelde en enkele menschen het leven deed verliezen. Berlijn den 1 Augustus. Heden was het gerucht in omloop dat Tschech zich had vergiftigd men schonk echter weinig geloof daaraan. Hij ligt in den kerker aan ketenen gesloten en klaagt'voortdurend over hon ger, in weerwil hij in ruime hoeveelheid van voedsel is voorzien. Zijne dochter is weder op vrije voeten gesteldomdat bij haar geene medewetenschap aan de misdaad is gebleken. Hij zal tot pleitbezorger hebben den onlangs uit Köslin naar Berlijn verplaatsten justitie, kommissaris Valentin. Koningsbergen den 26 Julij. De tafereelen welke geloofwaardige ooggetuigen ophangen van de straffen welke de Russische overloopersdie men weder in handen heeft kunnen krijgente verduren hebbengaan alle denkbeeld te boven die nog eenig gevoel van menschelijkheid bezitten. Onlangs wer den in eene Pruissische grensplaats 5 van deze onge» lukkigenieder, met 1500 slagen gestraft. Schier geen der lijders overleefde den duizendsten slag. De stukken vleesch hingen van alle zijden aan de mishan delde ledematen. De dood der boetelingen belet nier, dat de beulen streng-pligtmatiglijk het volle getal slagen aan de lijken uitdeelen. De bloedverwanten der tot stervens toe gemartelde slagtofferswaren verpligt deze openbare strafoefeningvan het begin tot het einde bij te wbnen Groninger Courant,') Londen den 2 Augustus. De heer Embury een der bekwaamste rijders van den cirque olympique te Londen, had eene weddingschap van 1200 p. st. Cf 14.400) tegen 200 p. st. (ƒ2400 aangegaan, dat hij met een rijtuig met vier en twintig paarden twee aan twee bespannen door de meest bezochtste straten van Londen zou rijden en heeft die ook ge wonnen des namiddags ten twee ure zag-de menigte, welke, onophoudelijk de straat York Road vervult, tot hare groote verwondering, een char a bancs met vier en twintig zeer fraaije paarden dezelve doorrijden de heer Embury zat op den bok terwijl vier en' der Londen den 3 Augustus. De belangstelling in het door kapitein Warner aangewende vernielings middel is zeer'verminderd sedert men vernomen heeft, dat het dezer dagen nabij Brighton daarmede vernielde vaartuig, met een rouw verbonden was aan de stoomboot, waarop de heer Warner zich bevond en .zijn middel deed werken. Men had gedachtdat hij naar goed vinden elk schip of ander voorwerp in zee konde vernielenzonder dat tusschen hem en dat voorwerp eenigerhande gemeenschap bestonder. zonder dat de werking van zijn middel door eenen vijand kon verijdeld wordenmaar het is niet geblekendat hij daartoe in staat is of zelfs voorgeeft dit te kunnen doen. Intusscheu zijn de bewindslieden eergisteren in het Huis. der gemeenten gedrongen geworden, om zich te verklaren, waarom het gouvernement zich niet aan het geheim van den heer Warner laat gelegen liggen. De heer Peel heeft dienaangaande hoofdzakelijk medegedeeld, dat er sedert verscheidene jaren tusschen' het gouvernement, zoowel onder het vorige als onder het tegenwoordige ministerie, met den heer Warner onderhandeld is over proefnemingen met zijn middel maar dat men nimmer heeft kunnen nagaan dat dit Parijs den 2 Augustus. In den avond van den 2 Augustus, heeft men inde groote opera te Parijs, het zangspel Karei VI (den waanzinnigen Franschen Ko ning, uit hei begin der vijftiende eeuwtijdens wien de Fransche kroon gevaar liep aan Engeland te zullen vervallen) opgevoerd. De toeschouwers hebben daar bij gevorderd dat dadelijk het lied aangeheven wierd hetwelk tot referein heeftDood aan de tirannen Nooit zal de Engclschman in Frankrijk regeren Mei? heeft aan dit verlangen voldaanen terstond heeft het publiek op de uitbundigste wijze zijnen bij val te kennen gegeven. Het lied is ten tweeden male gezongen moeten worden, en thans te Parijs zoo zeer in de mode, dat, naar men in vollen ernst schrijft, meest alle straatmuzikanten het op hunne draaiorgels laten zetten. Utrecht, den 3 Augustus. Uit den Helder schrijft men ons, van den 1 dezer:

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1