N8. 03. Maandag den 5 Augustus. 1844. GOESSCHE COUEAN T. nieuwstijdingen. Eh-tisi'lil.iuïi. niet als stiefkinderen, maar als echte kinderen be schouwt eenen Koningdie onze godsdienst als elke andere hoogschat en beminteen Koninklijk huisdat in de donkerste tijden den Jodeu eene toevlugt en be scherming schonk. God behoede Uwe Majesteit De koning antwoordde hierop Gij weetdat niet slechts hier maar ook in mijne Nederlanden vele Jo den in dienst van den staat zijnen ik heb reden om mij daarover te verheugen, Zij hebben zich altijd als getrouwe en beproefde onderdanenen van ouds her als de beste vrienden van mijn buis getoond. Mijne staten waren voor hen altijd een oord van toe* vlugt, en zij zijn steeds op het roemrijkst voor deze weldaad dankbaar geweest." 0ug£Ï(inb. Van Rio Janeiro ontvangt men de tijding van het springen van den ketel van het stoomschip Espe- culadoradat de dienst deed tusschen Rio en het aangename dorp Nitheropy, aan de andere zijde van de reede. Zeventig personen hebben bij dit ongeluk bet leven verloren en 30 andere zijn meerder of min der gekwetst. Eenige der ongelukkige slagtoffers van dit vreesselijk ongelukzijn in ontzettende pijnen over leden, zij werden door het kokend water, dat na het springen van den ketel door het schip heenstroomde verbrand, JVaiifcvgïu Men berekent, dat Lodewjk Philips ieder minuut 55 francs en ieder uur 3304 francs ontvangt. Ülcbcrlaufrctt.. Utrecht,^?? i Augustus. De Nederlandsche Verecniging tot afschaffing van sterken drank wet- tiglijk bij een koninklijk besluit erkend, neemt in tal rijkheid toe, en telde bij de laatste vergadering 850 leden. Het doel is her tegengaan van misbruik van sterken drankwelk doel door dt leden wordt bevor derd door eigen voorbeeld en door aansporing van an deren door het verspreiden van nuttige-geschriften en het goedkoop verkrijgbaar stellen van gezonde dran ken. Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal zal een adres worden aangebodenten einde in het Straf wetboek bepalingen tegen dronkenschap worden opge nomen. De Secretaris heeft aan de leden berigt, dat door Z. E. den minister van Binnenl. zakenter vol doening aan 's Konings bevelen, aan de Verecniging; is toegezonden, een boekwerkje met eene kist, bevat tende acht stuks Afbeeldingen, door den beer E. C. Delavan inwoner der Veteenigde Staten van NoorÖ- Amerika, aan den Koning aangeboden, en voorstel lende de veranderingendie bet gebruik van sterke dranken op de mensehelijke maag te weeg brengt, welke verzending (luidens bijgevoegden brief van Z. E. den minister) ten doel heeft, om de Vereeniging, in hare heilzame oogmerken bevorderlijk te zijn. De lieer van der Hoop heeft bet getal prijzen door harddraven hier en daar behaald en welke van meerdere en mindere waarde zijnreeds tot honderd vijf en zestig (zegge 165^ doen stijgen. 'Waarlijk, om zoo iets te kunnen doen en volhoudenbehoort men een vorstelijk kapitaal te bezitten en het is aan kleine, eerstbeginnende houders van harddravers wel aan te raden voorzigtig te zijnom met dien groo- ten baasaie weldra wegens zijne harddravers eenen Europeschen naam behaald zal hebben, in dien wed. strijd te blijven verkecrendaar een en ander niet geene geringe of beperkte middelen is vol te houden. In Groningerland zijn vroeger 3 zeer groote scharen gevondep2 in terpen of wierdeneene on der het veendezë laatstedie bewaard wordt bij de Commissie van Landbouw in Groningen is 1 ned. el en 11 duim lang, terwijl de beide bladen of mes- sen die ned. el en 6 duim lang zijn aan het bo veneind 11 en aan het ondereind 15 ned. duim breed zijn. Dezelve zouden volgens sommigen oudtijds gebruikt zijn tot het afsnijden van graan of gras: maar wat arm zou sterk genoeg -wezen om veldvruchten af fe snijden met eene zoo zware schaar, wier veer kracht bovendien bij het toedrukken moest overwon, nen worden? Pr. R. West erhoff geeft in zijn 011. langs verschenen werk over de Kwelderkweseie de vol gende zeer aannemelijke opheldering omtrent de be stemming-dier scharen. Lang hoofdhaar was bij de Germanen een sieraad van den vrijen man, en daar van beroofd te worden, eene onteerende straf;-tot de voltrekking of wel de afbeelding dier straf diende eene zeer groote schaarwelke ook even als latei- de bijl. eene aanduiding werd der bevoegdheid tot uitoefening van lijfsira'fflon. De den-rupsenwelke in de bosschen de Plakdei mi li li M 1 11 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/1,75; franco der Post/ Gewone Advertentien worden a 20 cis, de regel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks- en Doodberigten -van 1 6 regels a f ï,2o. Berlijn den 29 Jul ij. Tschechde koningsmoor- der, (want het mislukken van zijnen aanslag kan hem van deze benaming niet ontheffenschijnt zijn moord* plan lang bij zich in den boezem te hebben omgedra gen en de zucht om van zich te doen spreken, schijnt een der voornaamste zijner drijfveren te zijn geweest. Nu omstreeks vijf weken geleden, verscheen hij onder anderen in de werkplaats van een alhier woonachtig portretteur in daguerreotypeen verlangde in eene thea trale houding te worden afgebeeld; ren einde zich die houding re gevende hand opgehesen en het oog ten hemel geslagen houdende, bestempelde hij zich zeiven met de benaming vanKracht van uit den hooge. Op de aanmerkingdat bij veel gelijkenis bad op eenen over- ledenen geliefden toonceispeler gaf hij ten antwoord dat zulks hem meermalen was gezegden u eenige oogenblikken poozens liet bij hierop volgenOp de planken eene rol te vervullen is geene kunst, maar wel om zulks op het groote wereldtooneel te doen." Aan den portretteur beloofde hij gouden bergen; „want," zeide hijgeheel Europa zal het portret willen heb ben." Zucht tot vermaardheid schijnt hem alzoo ten verderve te hebben geleid. TricIst, den 27 Julij. Volgens'de jongste 6erig« ten uit China, is aldaar een Keizerlijk bevel bekendge maakt bij hetwelk aan de Mandarijnen de vervolging, der Christelijke zendelingen verboden wordt. Dit doet nieuwe hoop koesteren, op grootere uitbreiding van het •Christendom in het hemersche rijk. De meeste zende lingen behooren tot de Engelsche kerkwaaruit zich zeer wel de inschikkelijkheid der Chinesche regering verklaren laatwelke met de vroegere wreedheden in lijn regre wederspraak is. Behalve de Engelschen be vinden zich vele Katholijke zendelingen in Chinaen ook van uit Rus'and zijn in de laatste jaren vele po gingen tot bekeering uitgegaan. Voor de beschaving zoude het inderdaad eene groote aanwinst zijnindien het Christendom in die streken vasten voetkonde ver- krijsen. Bonn den 26 Julij. In de steenkolen-groeven te Rott, ten Oosten van het Zevengebergte, waaruit ons Museum reeds vroeger verscheidene merkwaardighe den als onder meer anderen een Muschusdier, heeft omvangenis thans weder een tiental kaakbeenderen van eene niet meer gevondene soort van snoek opgegraven. Dit dier zou in vergelijking met de onder kaakbeenderen van den tegenwoordigen snoek, omstreeks 10 voet lang moeten geweest zijn. Ook is nog in die groeve 'gevonden een ander kaakbeen, van het Anthracothcrium 'minimum(kleinste kolendier.) Luxemburg den 19 Julij. De Koning der Ne derlanden ontving bij zijn jongst verblijf alhieronder andere deputatienook het hoofd der Israëlitische ge meentewier representant, de Opperrabbijn D. Sa- muelIlirschZ. M. op de volgende wijze aansprak: Het Bestuur der Israëlitische gemeente waagt het, Uwe Maj. deszelfs innigsten dank te betuigen voor de vele weldadendie de regering van Uwe Maj. ons in de laatste tijden weder heeft bewezen. Van staats wege is voor ons, voor onze eerdienst en ons school wezen ailes geschied wat wij maar konden wenschen. Het is nu onze pligt, ons'deze weldaden waardig te betoonenen het zal ons ernstig streven blijven, om te bewijzendat wij getrouwe onderdanen en goede burgers van den staat zijn. Sire! Ik kom zoo even terug van eene bijeenkomst van duitsche rabbijnen dadr wierp men de vraag op in boeverre de Jood het land zijner geboorte als zijn vaderland te beschou - wen hebbe. En men stelde vastdat de Jood, zelfs dien staat, welke hem als een stiefkind beschouwt met alle krachten moet dienen daar het Jodendom regr en geregtigheij op aarde eisebthetgeen slechts in het staatkundig leven verkrijgbaar is. Hoe veel-te' meer moeten w*ij eer/en staat beminnen welke, ons Londen, den 1 Augustus. Volgens de jongste brieven uit Noord-Amerikais de naaste oorzaak der nieuwe wanorden te Philadelphia een gerucht geweest, dat in de kerk van St. Philip de Neri, die aldaar in Queenstreet Southwark ligt, door de Ieren wapenen verzameld werden. Inderdaad schijnt men er, bij een bevolen onderzoek eens tien of twaalf en eene tweede maal zevenentwintig snaphanen gevonden te hebben behalve nog andere wapenen, buskruid, patronen, ko gels en percussie-dopjes. Misschien was zulks eeniglijk het gevolg vari het verlof, hetwelk men zegt, dat de Ieren verkregen haddenom zich tot eigen verdediging te wapenen. Hoe het zijde gevolgen zijngelijk men weetallertreurigst geweest. De verbittering was zoo geweldig, dat op het laatst van den strijd, toen het graauw drie stukken kanon van twee op de rivier liggende schepen gehaald hadonder anderen een dier stukken met een dertig voet langen ketting geladen ge worden iseene menigte militairen zijn door de los branding gekwetst geworden. Naderhand heeft de toe geschoten ruiterij, twee dier stukken op het volk hïr* overd. Sedert is de stad onder de militaire wet geplaatst (in staat van beleg gesteld)dag en nacht werd zij van patrouilles doorkruist en de strengste maatregelen waren genomen, om de hernieuwing dezer ergerlijke toonee- !en te voorkomen. Een brief uit New-Yorkvan den f5 Julijbegroot het getal der slagioffers van het op. ïoer, zoo aan dooden als gekwetsten, op 50 of 60 mem- schen. Parijs, den 31 Julij. Luidens eenen brief uit Oran hebben de Fransche troepenter gelegenheid hunner expeditie op Ouscbdaer eenen Franschman bevrijd, die er sedert dertig jaren slaaf was, en die voorzeker alle hoop om zijn vaderland immer terug te zien, sints lang had opgegeven. Die man was, tijdens GaratElleviou en Martinsouffleur aan de opera-comique geweest. Deze zijne betrekking verlo ren hebbendewas hij de fortuin te Tanger gaan beproevenmaar zich op zekeren dag te ver in het veld gewaagd hebbendewas hij overvallen geworden door eenen troep Mauren die hem slaaf hadden gemaakt. Na onderscheiden vrucbtelooze pogingen tot ontvlugting, zag Dominiquezoo is 's mans naammet genoegen den stam bij welken hij slaaf was tegen de Franschen optrekken. Naauwslijks was het eerste schot gevallen of, oud en gebrekkig, als hij is, wist hij kracht en vlugheid genoeg bijeen te rapen om tot zijne landslieden over te loopen. In het kamp aangekomenschreide hij van vreugde. Parijs den 29 Julij. Eergisteren zijn dwars over derails van den spoorweg, die van deze hoofdstad naar Orléans loopt, groote sreenen geleed; men heeft het echter gelukkig ontdekt, en daardoor groote onhei len voorgekomen. Alle pogingen zijn in het werk gesteld om de daders in banden te krijgen.(Men ziet hieruit echterwaaraan men bloot staat op spoorwegen.) Zwolle den i Augustus. Men schrijft uit Dwars- gracht, gemeente Giet hom provincie Overijssel Op den a6sten Julij j1. overleed alhier. Lute Jacobs Leeuwin den ouderdom van 97 jaren en 3 maanden nalatende zeven kinderenwaarvan de jongste 54 de ade 57 de 3de 60de 4de 65de 5de 68 de 6de 71 en de oudste 73 jaren oud isde vader van bovenstaande wierd 87, de moeder 84 jaren oud, en zijne vrouw bereikte den ouderdom van 78 jaren.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1