N°. 63. Donderdag den I Augustus. 2844. GOESSC II E COUÏ1AN T, NIEUWSTIJDINGEN# l)e uitgave de/.er Couraut geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is 1,75; franco der Post 1,90. Gewone Advertentie» worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks-en Doodberigtên van 1 - 6 regels a f 1,20. Athene, den u Julij. Zie hier eenige nadere bijzonderheden omtrent het gebeurde met den in het paleis ingedrongen brigadier. Zondag den 7 dezer sprong een onomaiarch of bri* gadier bij de gendarmerie den schildwacht aan het pa leis voorbijen poogde door de koningspoort aan den kant van den tuin binnen te dringen. De schild wacht wilde hem tegenhouden, maar de brigadier trok zijne sabel en daarmede de hem dreigende bajonet van den schildwacht af keerendedrong hij door tot in den gangde schildwacht vervolgde hem en doorstiet hem daar met zijne bajonet. Freule van Wiesenthrau-, een jong Duitsch meisje tot de staatsdames der Ko» ningin behoorendeopendeop het vernemen van het geruchtde deur harer kamerdie op den gang uit komt en het was voor hare voeten dat de bebloede brigadier nederstortre. Hij is vervolgens naar het hos pitaal vervoerd, en niettegenstaande de bajonet hêm het ligchaam doorregen heeft, zal de wond hoogst waar schijnlijk niet doodelijk wezen. De gendarme is een ond soldaat, die in het door den Generaal Fabyier opgevigte korps reguliere troepen gediend heeft. Zijn gedrag was altijd onbesproken, maar sedert eenigen tijd schenen zijne verstandelijke vermogens eenigzins in de war. In 1833 bevond hij zich te Athene om er op de komst van Koning Otto te wachten, ten einde op nieuw dienst onder de reguliere troepen te bekomen. Intus- schen kocht hij er eenige erven grondsbehoorende tot die, op welke het paleis des konings later gebouwd js geworden. Hij hoopte zijn fortuin met deze spe culatie te zullen maken wanneer Athene eenmaal de hoofdstad van Griekenland geworden zou zijn zoo als het werkelijk geworden is. Het ïs wel gelukkig voor Europa dat niet allendie mislukte Griekse/ie spcculaticn gedaan hebbenaan het mijmeren geraken Toen hij aan het paleis verscheen, hield hij in de hand eene groote rol papierdie hij heen en weder zwaaide al roepende Leve Alexander de Groote. Men dacht dat dit papier een adres aan den Koning inet betrekking rot zijne erven gronds zou zijn, en dat het misschien eenig licht zou geven omtrent hetgene hij mogt hebben voor gehadmaar wel verre 'dat het iets bevatte, hetgene betrekking had op Ko ning Ottowas her werkelijk gerigt aan den ouden Macedonischen Koning Alexander de Groote en werd er over niet anders in gehandeld, dan over de Mace donische phalanx. Er valt dus niet aan te twijfelenof de man is krankzinnig. De wachten van het paleis hebben zich niets te verwijten zij hebben alle mogelijke geduld betoond en de schildwacht, die hem de wond heeft toegebragt, heeft zich niet eerder van zijne bajonet bedienddan nadat hij zelf de sabel had getrokken. De Koning is zeer getroffen over de droevige wen ding welke het voorval genomen heeften heeft be velen gegeven om den rnan met de meeste zorgen te verplegen en het hem aan niets te laten ontbreken. 53uilscïi!ats&. Weenen den 19 Julij. Gedurende de to laatste dagen van Junij, heeft in geheel Griekenland eene bui tengewone hitte geheerschtin de vlakten van Boötie en Putiotis zijn verscheidene werklieden onder hunnen arbeid van de hitte bezweken. In Athene steeg de thermometer, in de schaduw, op 36 graden. Het is te betreurenals men uit gemis van boomlommer men- schen door de hitte ziet omkomen. Berlijn, den 25 Julij. Volgens een schrijven van den bisschoppelijken Vicaris van den 14 Julijwordt aan de overige geestelijkheid en aan alle geloovigen be- ltend gemaakt, dat het in de Domkerk te Trier zoo kostbaar voorhanden kleinoodnamelijk liet kleed van Jezus Christusgedurende den tijd van zes weken in die kerk ter bezigtiging zal worden gesteld, en dat allen, die derwaarts vertrekken, om dat kleinood te vereerenvolkomen aflaat zullen ontvangen. CDe zon- denvergeving wordt dus goedkoop.) Berlijn den 26 Julij. HH. MM. de Koning en de Koningin wilden heden morgen vroeg, om 8 ure, een reisje doen naar Erdmannsdorfin Silezie, en verder f. naar de baden te Ischl. De reiswagen stond op het slotplein, en nam eerst H. M. de Koningin innadat zij een verzoekschrift van eene op haar wachtende vrouw had aangenomenZ. M. de Koning steeg hierop in het rijtuig. Op bet oogenblikdat Z. M. zich neder zette en de lakei het portier wilde sluiten, trad een man uit de volksmenigte dfgt bij het rijtuig, en loste een pistool met dubbelen loop in den wagen, wélke in hetzelfde oogenblik afreed. Z. M. liet den wagen dadelijk stilhouden, toonde aan de naderende menigte, welke in angstige verwachting het rijtuig nazag, dat Hoogstdezelve niet gekwetst wasdoor het openslaan van zijnen manteldankte dezelve voor de aan den dag gelegde blijken van deelneming en reed naar den Frank furter spoorweg. Hier eerst zag men bij nader on derzoek dat er werkelijk twee kogels in het rijtuig waren gedrongenen dat het dus slechts te danken was aan de bijzondere genade van de Voorzienigheid, dat geen der beide booge reizigers eenig letsel beko men hadden. De moordenaar werd op heeter daad be trapt en met moeite kon men hem uit de handen der woedende menigte krijgen, om hem aan de wacht over te geven welke hem verder naar de gevangenis voerde. Aldaar maakte hij zich als de voormalige burgemees ter Tschech bekend, en werd ook als zoodanig erkend. Hij is 56 jaar oud was vroeger koopman vervolgens verscheidene jaren burgemeester te Stovkow in Keur* marken, en nam iu 1841, na eene zeer laakbare dienst vervulling, zijn ontslag. Sedert dien tijd hield hij zich meerendeels te Berlijn op, en zocht eene nieuwe aan-, stelling in de dienst van den Staarwelke hij echter omdat hij geenerlei aanspraak hierop had, niet kon ver krijgen ook bij den Koning was hij met een dergelijk verzoek in het vorige jaar niet gelukkiger. Hij was bekend als een zeer driftig menschen als in den hoogsten graad hartstogtclijk. Bij zijn eerste verhoor heeft hij verklaardonvoorwaardelijk den aanslag te hebben gepleegd, en als een eenigen grond van zijne euveldaad opgegevende wraak over de onregtvaardige weigering van zijn verzoek; tevens heeft hij uitdruk kei ijk verzekerd dat hij het feit uit eigene beweging begaan en niemand zijn voornemen had bekend ge maakt. Het geregtelijk onderzoek is da lelijk begonnen. Wij vervullen de treurige pligt, de hierboven staande zaak tot dus verre in de Pruissische geschiedenis ge heel onbekendopentlijk bekend te maken dezelve zal allen getrouwe onderdanen van Z. M. den Koning de levendigste smart berokkenenmaar tevens hunne harten tot dankbaarheid aan de Voorzienigheid nopen, welke zoo genadig het gevaar voor het dierbare konings paar afwendde en het Vaderland voor het grootste ver lies bewaarde. Berlijn26 Julij 1844. Het Koninklijk Staatskabinet (get.) von Boven. Mühler. von Savigny. Bulow. Bodelschwingh. Flott- well. De magistraat der hoofd- en residentiestad heeft be sloten aanstaanden Zondagden 28 dezerde voor middag go Isdienst in de St. Nicolai kerk bij te wonen, ten einde God voor de gelukkige redding van Z. M. onzen geliefden en hooggeëèrden Koning, uit het reeds algemeen bekende gevaarte danken. De gezamenlijke beambten der stad worden verzocht, zich met hetzelfde doel naar de in hunnen kring gele gen kerken te begeven. Berlijn26 Julij 1844. De opper-but gemeesterde burgemeester en raad der koninklijke residentie. Frankfort, den 26 Julij. Voor eenige. dagen heeft een hoog bejaard man, in een nabij Homburg gelegen dorp, zich door middel van vergif van liet le* vpn beroofd, dewijl hij in weinig tijds zijn gansche vermogen van ruim f 25,000, de vrucht van 45 jarig zwoegenaan de speelbank aldaar had verspeeld. Deze ongelukkige grijsaard een YVeener van geboor te, was eerst voor ettelijke maanden van Jamaika werwaarts hij zich in zijne jeugd had begevenom zijn geluk te beproevennaar Europa teruggekeerd ten einde den avond zijns levens in het land zijner geboorte onbezonrd te slijten. Op Jamaika vond hij door vlijt cn inspanning zijn geluk aan de Homburg* sche speelbank door ligtzinnigheid zijn verderf. Me» meen: te weten, dat hij weinige dagen voorden vrees* selijken stap waartoe hij zich gedreven gevoelde naauwkeuiig onderzoek had gedaan naar de kosten eener fatsoenlijke begrafenis; na zijnen dood vond men juist de hiertoe benoodigde som nog bij hem; al wat daarvan was overgeschoten, had hij nog, ten dage van de uitvoering der gruwelijke daad, aan de grillen der valsche geluksgodin opgeofferd. Londen den 27 Julij. Kapitein Warner is thans in onderhandeling met het ministerie nopens zijn ver» nielingswerktuig. Hij vraagt voor de bekendmaking van zijn geheim slechts 200,000 pond sterling (ƒ2,400,000.) Op de bewering, dat deze uitvinding tot heil des menschdoms strekken zou dewijl zij voortaan den oor log onmogelijk zou maken uit hoofde de volken zich aan het gevaar eener zoo volslagen vernieling niet zou- den durven blootstellen valt niet weinig aan te mer ken onder anderendat deze stelling alleen dan zou doorgaanwanneer de zaak voor geen der natiën meer een geheim zou zijn gebleven. Jftraisfjrwk, Parijs den 25 Julij. Bij gelegenheid van het rapportin de kamer der pairs uitgebfagt over eene wetwaarbij de wederzjjdsche regten op letterkundige voortbrengselen zoo wel voor Sar.dinischeals voor Fransche onderdanen worden gewaarborgd heeft de nppoiteur Vivien het bewind ernstig aangemaandom ook met NederlandPruissen en Duitscbland, welke zich deels daartoe hebben verbondendeels daartoe bereid hebben Verklaard dergelijke travaten te sluiten, waarbij tevens de invoer van nadrukken van Fransche boekwerken zou moeten verboden wordenten einde alzoo in weerwil van en zonder België aan de Fransche schrijvers de vruchten van hunnen letterkundigen arbeid te verzekeren. Dit nadrukken wordt den Belgen bij voortduring zeer kwalijk afgenomen. 1 jüctarlftttbtitt., 's Gravenhge den 28 Julij. In Nummer 9 vati den Stoompostwaarvan wederom 1000 exemplaren extra gedrukt en den reizigers op den spoorwagen gtatis uitgedeeld zijn, leest men onder anderen het volgen de artikel: Jongstleden Zondag, den 21 Julij, had op den weg tusschen Nijmegen en Arnhem gden Nijmeegschen dijk genaamd)het navolgende voorval plaatshetwelk de schromelijkste gevolgen had kunnen 11a zich slepen De diligence van D. Bronkhorsite Arnhem be spannen met twee paardendes morgens ten 8 ure van laatstgenoemde plaats vertrokken zijndevvasnaau- welijks den tolboom nabij het dorp Eldengena derd of dezelve ontmoette eenezonder behoorlijk opzigt, daarheen' ioopende.partij ez*!s de paarden, nog jong zijnde, en, zoo wij vernemen, voor liet eerst de dienst zullende verrigten, verschrikten en ge- raakten op hol. Spoedig konde de voerman hen niet meer beteugelen en wierpen zij den wagen van den dijk afin eene daar langs Ioopende slootwelke bij toeval daar ter plaatse niet zeer diep was. Uitgeno men één reizigerde Heer H.die niet gevaarlijk aan het hoofd gekwetst werdzijn de passagiers met den schrik vrijgekomenterwijl de diligence en de zich op dezelve bevindende goederen, door den val in het wa ter gedeeltelijk zijn beschadigd geworden. Wij willen deze gelegenheid te baat nemen, om de plaatselijke besturen te platten lande, aan het reglement I

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1