N°. 61. Maandag den 20 .luiij. 1844. COURANT. GOESSCHE ühtitecftlaifb. Frankfort, den 2a Julij. Den 15. en 16. hebben er te Scbaffhausen ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De bijzonderheden zijn tot dus verre nog nier bekenddoch uit eene proclamatie van het bestuur dier stad blijkt, dat men er door krachtige maatregelen in geslaagd was de orde te herstellen maar dat men nog altijd vreesde, dat de ongeregeldheden zouden hervat worden. De aanleiding tot deze rustver storing was het gerucht, nopens den terugkeer van den Jesuit Hurler. Zoodra dit gerucht zich verspreid hadliep de menigte te hoopen hief de kreeten aan van Weg met dc Jesuit en! Leve de Vrijheid! Leve het Vaderland! waarna het volk zich naar het huis van den hoogleeraar Zehndcr begaf, en ter zijner eere luid hoezee aanhief. InheïdovpSteinbijMosbach, in hetBadensche, heeft onlangs een 11 jarige booswicht, met hulp van een makker, een zwakken Joodschen knaap, ongeveer 14 jarenoud, doormiddel van hamerslag uit eene smederij van het leven beroofd. De jonge moordenaar was, nadat hij zijn offer reeds deerlijk toegetakeld had in eene na- bijgelegene smederij getreden, ten einde aldaar een gloeijend ijzer te halen en daarmede den Jood de noren af te branden. Inziendedat men hiertoe in de sme derij geen gloeijend ijzer geven zou, vergenoegde hij zich met heet hamerslag, en bragt daarmede zijn bar- baarsch voornemen ten uitvoer. Het mishandelde kind overleed eenige dagen daarna onder de vreeselijkste pij nen. De arts, die de lijkschouwing doen moest, had gezorgd, dat daarbij geen Jood tegenwoordig was; en eerst toen de sectie was afgeloopen trachtte hij de voor de deur staande Israëlieten aan liet ver stand te brengen, dat de arme jongen toch ziek was geweest en alzoo had moeten sterven. In dezen geest was ook zijn rapport gesteld. Het zal nu te bezien staan of de justitie in Karlsruhe wanneer dit geval ter barer ooren komtgeene termen zal vinden om niet alleen de daad van den knaapmaar ook het ge drag van den arts aan e.n gestreng onderzoek te on derwerpen. In den afgeloopen nacht is Kroonstad (in Ze* verbergen) door een ontzettend ongeluk getroffen een groot gedeelte van de linker zijde der Heiligleichnams- straat en een aanzienlijk gedeelte van de regterzijde der Neustraat is door de vlammen vernieldhet was een verschrikkelijke brand. Men begroot het getal der verbrande gebouwen op omstreeks 100. Op dit oogenblik verspreidt zich het geruchtdat in denzelf den nacht ook te Marienburg-een brand heeft gewoed. Kapitein Warnier heeft dezer dagen weder eene proeve genomen, op groote schaal, van zijn nieuw middel tot vernicl'ng van schepen. Wel dertig duizend aanschouwers woonden die proefneming van verre bij; dezelve slaagde volkomenin een oogenblik tijds was een groot gedeelte van de stuurboordzijde des schips verbrijzeld en deszelfs masten gebroken of zwaar be schadigd en in geen drie minsten zonk het vijf voet diep. De aard van deze vreesseltjke uitvinding is een geheimsommigen gelooven dat er een aantal grond schoten te gelijk worden gedaan anderen dat de elec- triciteit in werking wordt gebragt; doch hoe dit zij, men beseft algemeen het groot belang, dat bij aanval of verwering van deze uitvinding kan worden gemaakt. JfVauftriïïu Parijs, den 23 Julij. Eergisteren avond is op den spoorweg van den linkeroever der Seine weder een ongeluk voorgevallen, hetwelk noodlottige gevol gen had kunnen na zich slepen. Een konvooiten 8§ ure des avonds van Parijs vertrokkenis tusschen Veroslay en Chaville opgeloopen door een ander, ledig convooimede van Parijs vertrokken, maar 17 minu ten later. De schok is hevig geweest. De locomotief van het tweede konvooi heeft de- drie laatste wagons van den voorgaanden treindie gelukkig ledig waren, in spaanders doen vliegen. Er is niemand omgekomen en slechts éét? reiziger is gekneusd geraakt, maar de machinist, die geen zorg heeft gedragen het teeken in aclu te nemen hetwelk hem gegeven was, om niet voort te gaan heeft het kakebeen verbrijzeld gehad en aan twee stokers zijn de schouders ontwricht. Deze drie personen waren even voor den schokvan de ma chine op den grond gesprongen en hebben zich daar door geweldig bezeerd; een vierde, die zijn lot af wachtte heeft geen letsel bekomen. Indien deze ge beurtenis had plaats gegrepen bij den terugkeer van Versailles, op bet oogenblik, dat zich 1000 1200 reizigers op den trein bevondendan zouden de ge volgen niet te berekenen geweest zijn. De justirie houdt zich bezig met een onderzoek naar dit ongeval. Zondag den 14 is een kind van 13 14 jaren door eenen aanval van vallende ziekte aangetast, in de haven der stad Condé ^Nord) gevallen en ten minste een uur onder water gebleven. Toen het eindelijk gelukte, hem op te halen, was hij nog onder den in vloed van zijne kwaalen had er geene verstikking plaats gehad. Dit voorval verdient de opmerking dei- leden van dc faculteit. Uit Straatsburg schrijft men van den 21 dezer, dat de Koning van Wurtemberg aldaar aangekomen is. Z. M. is vergezeld van den prins en prinses van Oranjedie zicli per spoofweg naar Bazel begeven. Het Madridsche dagblad LaVerdad van den 17 dezerdeelt het berigt mede dat de Engelschen het eskader van den prins de Joinville en het schip, door hemzelve gecommandeerd, hebben willen visiteren de prins had deze hem aangedane-bcleediging met kalmte gedragen; doch toen liet Engelsche schip zelve de vi sitarie weigerde, had de prins, in woede ontstoken, het Engelsche vaartuig in den grond geboord. Dit berigt is evenwel geheel bezijden de waarheidZ. K. H. "heeft met onzen Prins Hendrik deel genomen aan een bal, aanboord van het Engelsche fregat Warspiie. Voor eenigen tijd is eene ontzettende gruweldaad, niet verre van Puy, bedreven. Twee personen zijn in een afgelegen huis, Ma Campagne genaamd, ver moord gewordenom vervolgens deze dubbele mis daad te verbergenis het huis in brand gestoken. Van de twee lijken, die onder het puin gevonden zijn, was het eenedat van den eigenaarderwijze verteerd dat er naauwelijks eenige overblijfselen van te onder scheiden waren. Het andere lijk, dat der dienstmeid was, als door een wonderdadig toeval'met het hoofd tusschen een neergestorten balk, buiten den brand ge blevenmet dat gevolgdat de lieden der kunst op het hoofd van dit lijk de sporen van bedrevene geweld dadigheid henben kunnen ontdekkenuit welke blijkt, dat'de örand niet anders ontstoken Svas, dan om de bewijzen van den dubbelen moord te vernietigen. De bewerkstelligde regterlijke instructie heeft aan leiding gegeven tot her in hechtenis nemen van de vrouw des eigenaars en van onderscheidene personen, met welke, zegt men, zij dikwijls in aanraking is geweest. Men verzekert wijdersdat al de omstandigheden, die tot deze vreesselijke misdaad betrekking hebbenaan de justitie bekend zijn. De zaak zal, zegt men, voor de eerstkomende assises dienenen hooggeplaatste per sonen der stad Puy worden gezegddaarin als getui gen te zullen verschijnen. Dat er niet te veel voorzorgen genomen kim Ren worden tegen het gevaar van dolle honden, getuiatal wederom een allernoodlottigst voorval, hetwelk dezer dagen te Saint Astier, in het departement van Dor- dogne, heeft plaats gehad. Een dienstmeisje aldaar was door eenen hond gebe ten de wonden waren zoo men niet beter wistalle behoorlijk uitgebrandmaar het schijnt dat het meisje uit schaamachtigheid niet van eene verborgene wond heeft willen gewagenna verloop van eenigen tijd be gonnen zich nu verontrustende teekenen te openbaren. Een bijgeroepen geneesheer beval eene aderlatingmaar op het zien van het groenachtige bloed, verklaard^ hij alle hoop op herstel op te geven, en verwittigde de huisgenootendat er des nachts hevige toevallen te wachten warenen men vooral behoorde te zorgen dat zij niemand anders kon deeren. Na de lijderes des avonds verzorgd en van alles voorzien te hebben sloot men haar alzoo voor den nacht in hare kamer op. Al spoedig begon de crisis, het verschrikkelijk gil len der ongelukkige getuigde van haar hevig lijden. Te vergeefsch getracht hebbende hare deur "open te stoetenwrong zij zich door een vensterluikjeom streeks twintig voet hoog van den buitengrond het welk men verzuimd had te voorzien, en stortte neder op dc straat. Zwaar aan het hoofd verwondvloog zij evenwel weder open doorliep zij al gillende de straat. Een ieder vlugtte in doodschrik voor dit akelig be bloed en met hangende haren voorthollend spook slechts de heer M...apotheker, had den moed het ongelukkig meisje te gemoer te gaanvoorzien van eenen wollen deken, trad hij op haar toe, wierp haar dien over het hoofd, en overmeesterde haar aldus. Er was niets verzuimd om verzachting aan haar lijden te brengen, maar te vergeefsch in de zwaarste folteringen gaf zij weldra den geest. Voor eenige dagen hoorde de heer Brochard een deftig rentenier te Parijsvan 60 jarigen leeftijd verscheidene malen aan zijne deur schellen. Hij haast zich open te doen, en ziet eene nog jonge vrouw voor zichmet de uitdrukking der-vreesselijkste ont steltenis op haar gelaat, en wier kleeding in groote wanorde was. „Red mij! Ontferming!" roepr zij hem toe, hij wil mij vermoorden, hij wil mij vermoorden L" De heer Brochard laat haar vrien delijk bij zich binnenkomen biedt haar eenen stoet aanen ondervraagt haar naar de oorzaak van karen beklagenswaardigen toestand. De vrouw verhaalt hem dat haar man beschonken is te huis gekomenhaar geslagen en gedreigd heefthaar te zullen om het ie- ven brengendat zij echter nog gelukkig gelegenheid gevonden heeft zich los te rukken en den woedenden te ontvlugtendie haar echter terstond op den voet was gevolgden haar bijna reeds bereikt had toen zij in het eerste het beste huis dat van den lieer Brochard is gevlugr. Zoo was zij hier gelco- men, en smeekte hem nu, haar bijstand te willen verleenen. De goedhartige rentenier tracht de onim lukkige vrouw moed en troost in te Bpezemendie hem na eenige minuten, toen verder geen geluid meer van buiten wordt gehoord, dringend verzoekt, roeit te willen gaan zienof haar man haar niet voor de huisdeur of zelfs welligt op den trap staar op re wachten. De heer Brochard voldoet aan haar verlan gen en keert spoedig terug met het berigtdat er niemand buiten isen dat haar man vermoedelijk haar spoor verloren heeft. Maar de vreemde vrouw is nog steeds beangst; zij siddert, en geeft hare vrees te kennen, dat zonder twijfel haar man om het huis rond sluipt kortom, zij brengt liet eindelijk daarhenen^ dat haar meusclffievende beschermer er in bewilligt, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Priis per Kwartaal is/1,75; franco dér Post 1,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboor te-, lluweliiks-en Doodberigten van 1 6 regels a fj,2o. NIEUWSTIJDINGEN* (Stage lattb. Londen, den 0.% Julij. Gisteren had op de aanleg plaats der stoombooten bij Black friars bridge een groot ongeluk plaats. Eene menigte volks verdrong zich daar om eene wedvaart van booten te zien, welke van den tegenovergestelden oever beginnen zou. De palen die het hoofd ondersteundenen die reeds sedert lang aan den invloed van ebbe en vloed blootgesteld waren geweest, bezweken, en ongeveer twintig menschen stortten in het waterwaarvan vermoedelijk zeven het leven hebben ver loren. Vier derzelve zijn reeds opgevigchr. Londen, den 24 JulijIn een officiéél document vindt men de volgende opgave der producten van ltoffij over den ganschen aardbol, in 1843: Brazilië 3 70,000,000 pond; Javai 40,000,000: Cuba 45,000,000; St. Domingo 38,000,000Portorico en la Guania 36,000,000Britsch-Oostindie 10,000,000 Ceylon 7,000,000; Mokka 6,000,000 deFransche Koloniën 4,000,000; de Hollandsche Koloniënin Westindie 3,000,000; te zamen 450 millioen ponden.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1