N\ 60 Donderdag den Julij. 1844, GOESSCHE COURANT. NIEUWSTIJDING EN« De Franscite geneesheer bij de quarantaine-inrig- ting te Keumurdjuna, bij Salonichi, de heer. Arighi heeft in een' twist den heer Mudir, directeur van dat ge sticht, een kogel door het hoofd gejaagd. Men heeft den arts in de gevangenis geworpen alwaar hij den 25 Junijdoor de Turken is geworgd voorgevende, dat hij zich zelve heeft om het leven gebragr. Door eene overstrooming is de stad Adanain Natolie, onder water gezeten zijn vele menschen daar bij omgekomen. Dititerftlftub. strenge gehechtheid aan vormwordt her volgende zonderlinge voorval verhaaldhetwelk On de berigt- gevers staan voor de volkom ene waarheid in) niet lang geledenin de nabijheid van Dresdenaan den kant der Boheemscbe grenzen voorgevallen is. Het minis terie had tot het bouwen van een nieuw tolhuis be sloten en de plaats daartoe aangewezenzonder des wege het onder-geregtwaarin de plek gronds ligt, daarvan officiële kennis te geven. Uit Dresden wordt eene commissiewaarbij zich de regerings beambte met bouwmeester en arbeidslieden bevindenafgezon den om de roodige voorafgaande werkzaamheden te beginnen. Wat doet nu de zich in zijne regten gekrenkt achtende regter Hij cischt bijstand van de policie, verzameld een aantak gewapende manschap, en neemt de geheele commissie gevangen. Vruchteloos zijn alle, vertoogen welke men hem hiertegen doet: de com missie wordt in hei cachot gezet en niet eerder losge laten voor dat de officide kennisgeving van den kant van het ministeriewelke oogenblikkelijk bij zending van een' afgevaardigde, gegeven wordt, ontvangenis. Te Bal'ymetiain het Iersche graafschap An trim heelt den ia dezer, na den afloop eener verga dering van Oranj'eliedeneen hevig oproer plaats ge had, waai bij een persoon, Craig genaamd, gedood is geworden. Er heeft op de grenzen van Canada op de binnenvvateringweder een ongeluk plaats gehad. De ketel van het stoomschip General Vancevan Detroit naar Sandwich op de Canadasche kust varende, is ge sprongen liet schip is oogenblikkelijk gezonken. Vijf menschen hebben daarbij het leven verloren. Eenige dagen geleden is alhier het klein maar uitgezocht kabinet schilderijen van den heer Fenricc verkochten heeftofschoon het slechts zeventien stukken bevatte ruim twaalfduizend vijfhonderd pon den sterling opgebragt. Onder deze heeft een binnen huis van Ostadc nagenoeg veertienhonderd twintig pon den sterling gegolden. De Morning-Ha aid vergelijkt het aantal koop vaarders en matrozen der 4 groote zeemogendheden Engeland, Frankrijk, Rusland en de Vereenigde Staten- Engeland heeft 27000 schepen, te zamen 3 millioen tonnen (alle schepen boven 30 tonnen last)bemand met 220,000 zeeliedende matrozen der Koninklijke marine medegerekenJ. De kustvaart en visscherij be zigen daarenboven nog 150,000 man te zamen 370,000 man. Frankrijk heeft naauwelijks 5000 schepen boven de 30 tonnen last, en deszelfs zeelieden, de matrozen van Jen staat, de visschers en kustvaarders er onder begrepen, bedragen niet meer dan 90,000 man. Defonnenlast der schepen van de Vereenigde Staten is 2,000,000 tonnende helft voor zeeschepenen de helft voor schepen op de binnenwateren. Het per soneel dezer schepen bedraagt slechts 90,000 man waaronder 25,000 Engelsche onderdanen. Rusland heeft eigenlijk gezegd geene handels-marinedezelve telt in het geheel 10,000 matrozende oorlogs-marine bezigt er omstreeks 51,000. Uit deze vergelijking en uit de vroeger mededeelde Staten besluit de Morning Heralddat de Engelsche zeemagt alleen zoo sterk is, als de vereenigde scheepsmagt van Frankrijk Rus land en de Vereenigde Stalen. Jwmikvwifu Men leest in het blad le bien Public Men berigt ons eene droevige tijding. Onze correspondent schrijft ons uit Marseilledat er zich ia.die,stad eenigi ernstige gevallen van cholera hebben opgedaan. Wij boopen dat de eerstvolgende brieven uit Marseille meer geruststellend zullen mogen wezenomtrent den gezondheidstoestand van deze volkrijke stad. De Chimère is den 7 onmiddellijk na de aankomst van den Franschen postnaar Tanger gestevend. Men verzekert, dat dip stoomboot aan den Prins van Join* villedie zich thans met het geheele eskader "voor Tanger moet bevinden het bevel overbrengtom vijandelijkheden te beginnenbijaldien de Keizer niet volkomen voldoen'ng aan Frankrijk wil verleenen. De Chimère moet Oran aandoen, om gelijke bevelen aan den gouverneur-generaal te brengen. Frankrijk eisebt van Abd-cl Raman tien millioen en duizend paarden tot goedmaking van de oorlogskos ten en bovendien legt men hem de voorwaarde op 0111 den cx Emir uit zijne staren te verdrijven en aïle genieenschap met hem van welken aard ook te staken. Een beroemd werktuigkundige heeft dezer da gen aan de akademie der wetenschappen, een kunst arm aangeboden door middel waarvan de persoon die er gebruik van maakt, kan borduren, naaijen breijen en kaartspelen. Personen aan wie de voor arm is afgezetkunnenzegt men, deze kunstarm niet het grootste gemak gebruiken. Door bijna geheel Frankrijk wordt over de aan houdende en zware regens geklaagd, die aan de veld gewassen geene geringe schade toebrengen. De twee natte zomers, welke wij in dit jaar en in bet vorige belevenhebben tot eenige vergelijkingen der weers gesteldheid te Parijs aanleiding gegeven. Men telt er in het jaar, door elkander genomen, 57 dagen warm te chaleurterwijl er 58 voorkomen waarop het vriest of sneeuwt, 184 waarop het mistig is en 140 waarop het regent. Deze onaangename gesteldheid van den dampkring schijnt sedert eenige jaren in de hoofd stad noch te verergeren. Men zegt, dat de Koning van Napels niet zeer tevreden geweest is over het onthaalhetwelk de 15rit- sche gouverneur van Malta hem gedaan heeft, bijge legenheid van een uitstap, door Z. M., die zich in Sicilië bevindtnaar eerstgenoemd eiland gedaan. In den Osservaiore van Maltaeen blad voor godsdienst en staatkundeleest men 111 liet nommer van den 3de.11 Julij met betrekking hiertoe, hetgeen volgt: Ahc smart hebben wij gezien, dat men, tijdens de aankomst van Hunne Majesteiten den Koning en de Koningin der beide Sicilien te Malta, aan hetgeen men hun ver schuldigd wasin gebreke gebleven is. Dit verzuim van beleefdheid, zou zelfs aan een gemeen man niet te vergeven zijn; het is zulks dus nog minder a in den vertegenwoordiger onzer genadige souvereineKo ningin Victoria." De koelheid des gouverneurs van Malta jegens Z. Sicil. Maj., schijnt daaruit voort te spruitendat Koning Ferdinand de Jesuïten welke men uit Malta verdreven heeft, verlof heeft gegeven, om te Noto in Sicilien een coliegie te stichtenwaar heen nu de Maltezer familie hunne kinderen zenden. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/1,75franco der Post 1,90. Gewone Advertentie» worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks-en Doodberigten van 1 6 regels a j,2o. Konstantinopel den 3 Julij. Er is weder een transport van 130 gevangen Albanesche officieren al hier aangekomendie deel aan den opstand hebben gehad. Deze zaak wordt door den groot en krijgsraad onderzocht. Berlijn, den 15 Julij. Tot de beklagenswaar dige gevolgen van het getwist over de gemengde hu welijken behoort ook het volgende voorvalIn het Pruissische stadje Witkowo heeft dezer dagen eene, tot dus veire als ordelijk en arbeidzaam bekende, Evan gelische leerlooijers weduwe haar kind vermoord. Zij heeft voor de regtbank verklaarddat zij door een* bij haar arbeidenden Roomschen werkman zwanger was geworden, dat zij denzelven had willen huwen, dochin weerwil van alle pogingen noch den Room schen noch den Evangelischen geestelijke tot de trou wing had kunnen bewegen. In hare wanhoophoe danig nu have schande te bedekkenwas zij tot den kindermoord overgegaan. Frankfort den 16 Julij. Het berigtdat in den avond van den 8 op nieuw ernstige onlusten te Praag zijn uitgebrokenwordt bevestigd. Men ver neemt dienaangaande nader dat de werklieden aan den ijzeren weg daartoe, in de eerste plaats aanleiding heboen gegevenenonder het vorderen van hooger werkloonin menigte naar de stad zijn getrokken waarvan de poorten gesloten en met krijgslieden bezet waven. De verbitterde menigte heeft de wachthebbende manschappen met steenworpen hevig aangevallenen de bevelhebbende officier heeft zich genoodzaakt ge zien om tot ernstige maatregelen zijne toevlugt te ne. men, en heeft herhaaldelijk op het volk doen vuren waardoor onderscheidene personen gedood en gekwetst zijn. Het gemeen in de stad was inmiddels almede te hoop geloopen en op de manschappen aan de poort aangevallen, welke alzoo^van twee zijden bestookt, een goed heenkomen hebben moeten zoeken. De eu velmoed van bet gemeen is daardoor niet weinig toe genomenen onderscheidene buitensporigheden en ge welddadigheden voornamelijk tegen de joden zijn daarop door hetzelve ongestraften zelfs onder het oog der policie, gepleegd. Eerst laat in den avond is het aan de hooge overheid geluktomdoor het nemen van krachtige maatregelen en het ontwikkelen eener aanzienlijke militaire magtde rust te herstellen. Van den 10 wordt inmiddels uit Praag gemeld dat de spanning onder het volk voortduurde en de ver bittering tegen de joden bleef bestaan. Bij onderschei dene aanzienlijke Joden waren dien dag de vensters ingeworpen. Men nam intusschen steeds krachtige maatregelen van voorzorg. Talrijke patrouilles door kruisten de staden de gezamenlijke leden van den handelsstand waven bij een' rondgaanden brief opge roepen om zoo veel mogelijk mede te werken tot het herstellen van orde en rust. Elber^eld, den 20 Julij. Dezer dagen is bij Schvvelm een valsche munter ontdektdie met zijne vrouw en zoon valsche daalders vervaardigde. Deze industriële familie werd door de politie verrast, terwijl zij met de vervaardiging bezig wasen is gevangen mede gevoerd. Leipzig den 11 Julij. Als treffend voorbeeld van Londen, den 21 Julij. Een zware brand heeft laatstleden Zondag morgen de uitgestrekte fabrijk der Iieeren G. Jlihon Co.en de daar nevenstaande der heeren J, G. La-tino Co.te Salfovd voor het grootste gedeelte in de ascli gelegd. Parijs, den ai Julij. Men verzekert dat de graaf d'Jppony ambassadeur van Oostenrijk op dit oogen- blik bij ons gouvernement pogingen aanwendt tot uit betaling van eene schuld van 30 k 40 millioen, welke, wij nog aan Oostenrijk schuldig zijn. Men voegt er bijdat de Nederlanden insgelijks dergelijke vorderin* 1 gen hebben. Parijs den 22 Julij. Berigten uit Algiers van den 10 en uit Oran van den 4 dezer houden in, dat den 3 weder een gevecht tusschen de Fransche en Marokkaansche troepen heeft plaats gehad. De Ma- -rokkaansche bevelhebber El-Ghcnaouï tastte zijne vij anden des morgens te vijf urenin de nabijheid van Ouschda aan hij had 4000 ruiters en 1000 voetknech ten onder zijne bevelen en werd door Abd el-Kader vergezeld. De maarschalk Bugeaud hield zich eerst alsof hij terug trok doch toen hij het geschikte oogen- blik oordeelde gekomen te zijn, beval hij eensklaps, om met alle kracht op de Marokkanen los te gaan die zich slechts weinige oogenblikken staande liiekku en toen de vlugt namen. De Franschen hebben dc voortvlugtigen nog meer dan twee uren nagezet, en telden geehe dooden en slechts zes gewondenterwijl de Marokkanen omtrent dertig dooden en eenige paar den hebben moeten achterlaten.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1