N#. 59. Maandag den Juli]. 318 §SCH E C O U RAN T. NIEUWSTIJDINGEN. falie. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is/1,75; franco der Post/ 1,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets, de regel geplaatst. Geboor- 6 regels a i)2o. ,e~' Huwelijks-en Doodberigten van 1 - «angaasbja* Rome den 29 Junij. Een schandelijk voorval heeft hier dezer dagen veel opzien gebaard. Een priester broeder des koningsmoorders Fiesehihad een liefdes avontuur met de dochter van een' Romeiiischen duca en had zich met deze bij eene koppelaarster begeven. Een broeder van het meisje had het geval ontdekt en verscheen plotseling met efcnige karabiniers voor het bewuste huis. De priester sprong in zijne wanhoop uit een venster der eerste verdieping, en bezeerde zich wel is waar aan zijne beenendoch koude nog eene naburige kerk bereiken, waar hij eene schuilplaats meende te zullen vinden. Men nam hem evenwel ge vangen en reeds "moet het vonnis over hem uitgespro ken zijn. Misdrijven var. dezen aarddoor priesters begaanworden bier met langere of kortere gevange nis gestraft, na welke de misdadiger naar een oord gevoerd wordt, hetwelk 0111 deszeifs ongezonde lucht streek bekend is. Daar sterven de misdadigers gewoon lijk", zoodat de straf gelijk staat met de doodstraf. AmsterdCourant.) ühtiftscftlftub. Frankfort, den 26 Ju lij. De oogst in Sicilië, die reeds grootendeels was binnen gehaald is dit jaar bijzonder gezegend, ten gevolge waarvan de prij zen van het graan merkelijk gedaald zijn. Dresden, den 11 Julij. Luidens de verhalen van geloofwaardige reizigers, die Praag eergisteren hebben verlaten is die stad daags tevoren het tooneel van verregaande onlusten geweest. Het werkvolk aan den spoorweg had met de misnoegde arbeiders der stad gemeene zaak 'gemaaktde gewapende magt was in groo- 'ten getale russchen beide gekomen en 23 personen hadden bij deze botsing het Uvcn verloren. Te Rome is den 23 Junij het vijfentwintigjarig bestaan der Protesrantsche Pruissische gezantschapskapel gevierd, liet getal der communicanten bij deze gemeente bedroeg in het vorige jaar 1S4. Uit Diesden schrijft men, dat de koning van Saksen eerst over 4 weken naar zijne Staten terug zal keercr. Toen de Koning naar Londen reisde en te Ostcnde eenen nacht vertoefdevorderde de logement houder voor dit nachtverblijf de ontzetten .le som van 6000 fr. De Koning liet daarop den maire der stad bij zich ontbiedenstelde hem de gevorderde som ter hand met bevel den logementhouder zooveel te geven als hem billijkerwijze toekwam-en het overige onder de armen te verdoelen. Keulen, den 14 Julij. Een gerecht, hetwelk lier op aller tongenis, dat namelijk de gansch? familie Oppenheim een onzer eerste bankiershuizen tot de evangelische kerk zoude overgaan, heeft hier algemeen veel opzien gebaard ofschoon het tot nog toe niets dan een bloot gerucht is. Ifvawïu'wfc- Parijs, den 16 Julij.' In den plantentuin alhier worden eerstdaags veie viervoetige dieren uit Mrika verwacht; hieronder zou eene hier nog onbekende soort van kameelen zijn, die in sneihied met de beste paarden kunnen wedijveren en in de omstreken der stad Tam- poucton leven. Het dagblad le Rhone deelt het volgendeuit Verdun gedagfeekende verschrikkelijke voorval mede Sedert geruimen tijd was dc pachthoeve de Roode Ster" het tooneel van talrijke twisten in de familie des pachters geweestdie zelfs zoo hoog ge- loepen warendat de politie zich genoodzaakt vond tusschen beiden te treden. Op den avond van den 30 Junij was de eene zoon des pachters Baudin later dan gewoonlijk te huis gekomenzoo dat de vader redeir meende te hebben hem hierover te onderhouden. De ongelukkige zoon hoorde de vaderlijke verwijtingen stilzwijgend aanmaat omstreeks 2 ure des nachts/ toen allen in diepen slaap lagen wapende hij zich met eene bijibesteeg het bovenste gedeelte der wo ning waar zijne broeders sliepenen brast hun ver schrikkelijke slagen met het moordtuig toetengevolge waarvan zij dood op de plaats bleven. Vandaar be gaf hij zich naar de slaapkamer zijner ouderswelker deur hij gesloten vonddeze hieuw hij met zijne bijl aan stukken en weinige oogenbllkken daarna bezwe ken de beide arme ouders onder de verwoede en dol zinnige slagen des moordenaars. Daarop spoedde de booswicht zich naar buiten en stortte zich in den na- burigen vloedwaar zijn hoofd en ligchaam tegen de vooruit springende klippen verbrijzeld werd. Zoo vonden den volgenden dag eenige visschers zijn lijk. In een der vestzakken van den moordenaar vond men een briefje, waarin hij verklaarde, dat hij dezen vijf- dubbelden moord begaan had, dewijl zijn ouders zijne beide broeders boven hem hadden voorgetrokken. Naar de opgave van den heer Hcbert zijn er in den tijd van 10 jaren 95 oudennoorden in Frankrijk voorgekomen. Parijs, den" 18 JulijMen weet dat er sedert eenigen tijd zeer geklaagd wordt over de schandelijke vervalsching van bijna alle koopwaren in Parijs. Een der dagbladen steekt thansbij wijze van ver heerlijking van den vooruitgang in de nijverheid, op de volgende wijze deu draak hiermede. „O Parijs! gelukkige en wondervolle stad. Urbs felix et portentos abenijdenswaardige stad, want de melk en de wijn vloeijen er in de goten uwer stra ten en ieder morgen ziet zich vernieuwen wat -de toovergodinnen immer Weelderigst hebben kunnen uit denken. Dank den dienaren en politic-commissarissen der stad, stad vol van wonderen, want uwe ingeze tenen hebben allen de gaaf,-om dezelve..te bewerken. De kruideniers veranderen het stijfsel in peper, en gruis-zand in zout,de vvijnkoopers veranderen hel water in wijn en de melkboerinnetjes veranderen het zelve in melk en room. O Parijzcnaars giet uwe melk toch door de zeef, want er willen wel eens kikkertjes in zitten. Er zijn geene wonderen, welke de nij vere ingezetenen dezer stad niet weten uitte rigten. Uit vier pond meel bakken de bakkers drie brooden van twee pond ieder; een ander zaaitboutvt en oogst kool en veikoopt u tabak. Maar welk een leven daar ginds in dat huis? Waarom slaat die man de vensters in van een'ander. Hij is de mededinger van den anderdat is te zeggenook hij is tabaksverkoo per; zijn tabak C te weten de snuif) maakt hij met ge stampt glas, en daar hij den loop heeft, wil men bij geen anderen meer koopen. Gelukkig is een zijner bu ren, die zijn tabak van eikenschors en rattenkruid maakt, het schandelijk bedrog aan den politie-commissaris van zijn wijk gaan aangeven." JHibjcrlftttbgn. 's Gravenhage den 17 Julij. Een artikel in de Kölln. Ztg. gedagteekend uit Pruissen6 Julijbe vat een voorslag, welke niet slechts daar, maar ook elders behartiging verdiende. Het luidt als volgt: Het bouwen van woonhuizen voor de armen klasse van stadswegeis eene dringende behoefte. Thans moet de arme bevolking zich met slechte, ongezonde, kleine woonvertrekken behelpen waarvoor zij eenen naar evenredigheid hoogen huurprijs betalen moetde mensch gaat hierdoor moreel en physisch te gronde. Zou de algemeene menschenliefde het niet eischen dat de stedelijke besturen de hulprijke hand boden en in plaats van sommen te besteden tot verfraaijittgen en gemakken, eerst het noodzakelijke deden, en af gemeene woonhuizen voor arme lieden lieten bouwen In deze huizen zouden zij gezond en alzoo langer en duurzamer tot arbeid geschikt blijven; de stad-zou zooveel niet behoeven te bedeelen de lieden zouden van hun zuur verdiend loon geene hooge huur behoe ven af te zonderen, maar meer voor hunne ligchame-v lijke behoeite kunnen besteden daar zij in bovenge noemde woonhuizen natuurlijk slechts een geringe huur zouden moeter. opbrengen, In gvootere steden zou men zeer goed zoodanige buizen kunnen bouwen dewijl het daartoe gevorderd kapitaal goede renten zou opbrengen en de noodige ruimte aanwezig is. Wat helpt alle ondersteuningals de allemöodwendigste levensbehoeften een 'dak en arbeid ontbreken Men maakt zoo menig planvoert zoo menig plan uit, maar aar. dit schijnt nog niemand gedacht te hebben. Op eens kan men de armoede niet doen verdwijnen niet een enkel middel is voldoende slechts eene ver- eeniging van middel kan het kwaad wegnemen. Onze tijd is een tijd van maatschappijen en actiën zou langs dezen weg het noodige geld tot zulke inrigfin- gen niet kunnen bijeengebragt worden? Wij houden heter voor, dat er slechts eene ernstige aansporing noo- digis, om zulk eene maatschappij in het leven te roepen, indien de stedelijke regeringen in zulk een plan niet willen treden. De gevolgen zouden onmete lijk zijn. Het is hier niet om winstniet om divi denden maar om een goed werk om reine menschen- liefde te doen. Mogten deze regels daartoe bijdragen dat dit onderwerp in ernstige overweging genomen wierdc Nijmegen, clen 16 Julij. Het zeer onstuimige weder van 11. Zondag nacht, heeft hier en daar onge lukken te weeg gebragr. Oncfer anderen hebben wij een treurig ongeval te vermelden, in onze nabijheid, op den llijn voorgevallen. Een teLobith, ter hoogte van de Tolkamer, voor anker liggende groore Boven landsche aak van Duisburg, komende van RoerorJ geladen met circa 100 last coaks, voorde fabrijk F ei/en- oord bij Rotterdam, gevoerd door Schipper Hendrik Jan Faberwerd des morgens tusschen 4 cn nalf 5 ure, door felle rukwindenvan voor deszelfs anker weggeslagen en dreef met zoo veel geweld tegen den noorder wal, dat dezelve dadelijk zonk. Het schijnt, dat de noodige wacht niet overliet schip is gehouden want men was nog in de rusttoen het ongeluk gebeurde, qndershad het zulke treurige gevolgen niet gehad. Geen wonderdat men in de grootste overhaasting op eigen lijfsbehoud bedacht was. Zes menschen waren aan boord: de schipper, zijne vrouw een klein kind een knecht, een scheepsjongen en een meid. Elk zag, zoo veel mogelijk, naar redding uitde vrouw klom in het ach terwand en werd zoodoende gered, de meid, op den opprrlasrstaandewerd dooreen opwaaijend zeil over boord geslagen en verdronk. De schipper zoude even als zijne knechts ook gered zijn daar het schip niet diep gezonken lag had z'jne vrouw hem niet herinnerd, da: het kind nog in het admr-oiider te bed lag, Ijlings snelt hij derwaarts en grnpt zijn kind, en zonder twijfel ware dit met hem behouden, had niet een opwaaijend kleed dat tot dekking van den opperlast gediend hnd het luikgat van het achter-onder bedekt en den schip per het opklimmen met zijn kind belet. Beide von den - dus den dood, daar, wegens den feilen storm, geene hulp mogelijk was. Gisteren middag heeft het eerst mogen gelukken hunne lijken op te halen. De vader stond in het achterondermet dc armen naar boven en het kind lag aan zijne voeten. Waarschijn lijk is dit zijne handen ontgleden, toen het hem niet langer mogelijk was, hetzelve bovenwater te houden. Wij wagen het niet de radelooze droefheid van de wedu we te schetsen die echtgenoot en kroost tegelijk verloor* föjesiwruu uw Qfbininisti'Atiwu NOTIFICATIE. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie Zeeland: Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door Zijne Excellentie den Heer Oppernoutvesicr, met overleg van Hun Ed. Gr. Achtb. de Gedeputeerde Staten, is bepaald: dat cle Jagt op Ganzen Eenden en Watersnippenin deze Provincie zal geopend zijn op den 1 sten Augustus aanstaande; met dien verstan de echter, (kat mv.clve, wat dc publieke Jagt aanbc- langtalleen op het waterlangs de stranden en oeveis 1

Goessche Courant | 1844 | | pagina 1